dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 58
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 1149
  1. #121
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Tak tylko cały czas nie rozumiem dla czego promujesz ten system...
    Moim zdaniem (zresztą nie tylko moim) jest on po prostu lepszy od instalacji glikolowych.

    Instalacje handlowe z Aquasystemem, nie testowe, pracują od 2004 roku więc już 7 lat (5 lat w Polsce) i wszystko jest dobrze. Producent bierze na siebie odpowiedzialność za działanie.
    Od brania pod uwagę kolektora są inżynierowie i programiści - dzięki ekstremalnie niskim stratom energii kolektora można pędzić go na wodzie.

    Co do nowości to miałem raczej na myśli automatykę, jej logikę i możliwości niż to gdzie jest zainstalowana. Nowa automatyka zwiększyła niezawodność systemu do 99,8% (poprzednio 99,4%) - nie pytaj mnie kto to liczył, bo nie mam pojęcia

    W pełni się z Tobą zgadzam, że montaż na odpowiednim poziomie jest bardzo ważny.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  2. #122
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chłopaki ..... tak czy siak moj kolektor od 2 dni spoczywa sobie nic nie generując.
    Jak to mówią ma po prostu wolne.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  3. #123
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Moim zdaniem (zresztą nie tylko moim) jest on po prostu lepszy od instalacji glikolowych.
    Ale jeszcze lepszy jest Auro Sep bo tam wszystkie zabezpieczenia odpadają, jest to wręcz samograj, nie ma tam problemów ze: stagnacją, zanikiem napięcia, uszkodzeniem czegokolwiek i co najważniejsze dogrzewanie instalacji zimą - nic.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Instalacje handlowe z Aquasystemem, nie testowe, pracują od 2004 roku więc już 7 lat (5 lat w Polsce) i wszystko jest dobrze. Producent bierze na siebie odpowiedzialność za działanie.
    A jak będzie mróż -20 stopni i zanik prądu i rozwali rury taż weźmie?
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Co do nowości to miałem raczej na myśli automatykę, jej logikę i możliwości niż to gdzie jest zainstalowana. Nowa automatyka zwiększyła niezawodność systemu do 99,8% (poprzednio 99,4%) - nie pytaj mnie kto to liczył, bo nie mam pojęcia.
    Co do automatyki to może ja mam bardzo specyficzne podejście ale wydaje mi się, że jedynie słuszne. Otóż automatyka powinna być tak skonstruowana żeby kient nie był w stanie nic w niej ustawić lub zmienić. Jak instalator montuje instalacje to on wie jaka ilość rur, otulin jakie parametry ma ustawić biorąc powyższe. Automatyka steruje pracą instalacji i nie ma dowolności ustawiania. W mojej jedyny przycisk do ustawiania funkcji jest schowany i wiem z doświadczenia, że jeżeli coś użytkownik poprzestawia to potem jest wiszenie na telefonie aby to wszystko odkręcić. A więc tylko ja i instalator wiemy jak to ustawić bo dajemy gwarancję na poprawne działanie. Użytkownik może sobie co najwyżej popatrzeć na temperatury i cieszyć zię jak rosną.
    Skoro nie chcesz abym pytał jak te cyferki zostały obliczone to chociaż powiedz co to znaczy niezawodność systemu, wszak system to nie tylko automatyka.
    A jak nawali pompa to w jakim przedziale to się mieści? w 99,8% czy tym 0,2% to samo tyczy naczynia lub innej pierdoły systemu.
    HenioK napisał:
    Zaletą takiego układu jest to, że nie wymaga dodatkowej energii do działania.
    Tak z grubsza to zrozumiałem, ale zastanów się dla czego popularnie się tego nie stosuje?
    Raczej jednak takie rzeczy się upraszcza a nie komplikuje bo te urządzenia na obrazkach do prostych (nie w działaniu a w wykonaniu ) nie należą.
    Argument o o wymogu dodatkowej energii nie przemawia do mnie bo można zastosować bateryjkę słoneczną i pompkę12V, argument o braku części mechanicznych też jest trochę naciągany bo dobre pompki tak się nie psują.
    Nowinki są dobre do zastosowania jeżeli poprawiają niezawodność (co może w tym przypadku jest spełnione ) ale również powiiny być tanie w zastosowaniu ( eliminacja poszczególnych elementów instalacji ). Za to widzę przyszłość w systemie Auro Step, spełnia on podane wyżej założenia.
    pozdrawiam.
    Witold

  4. #124
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ekoo

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    A gdzie według Was najlepiej zamontować kolektor słoneczny? Na dachu płaskim/pochyłym, na ścianie, czy na ziemi po prostu? Każde ustawienie wydaje się mieć swoje zalety... : http://viessmann-solar.pl/montaz-kol...w-slonecznych/

  5. #125
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekoo Zobacz post
    A gdzie według Was najlepiej zamontować kolektor słoneczny? Na dachu płaskim/pochyłym, na ścianie, czy na ziemi po prostu? Każde ustawienie wydaje się mieć swoje zalety... : http://viessmann-solar.pl/montaz-kol...w-slonecznych/
    Zależy co chcesz osiągnąć, w czerwcu słońce pada pod kątem 62 st., w zimie 16 st. Jeśli chcesz mieć maksymalny uzysk zimą i najbardziej zrównoważony całorocznie - pod kątem 75 st. do poziomu, jeśli olewasz zimę i liczysz tylko na lato - trochę powyżej 30. W dalszej kolejności: czy chcesz odśnieżać bez trudu, czy masz dużą działkę, czy masz dzieci, które mogą wpaść na pomysł wspinania się po kolektorach umieszczonych na ziemii, itd., itp.

  6. #126

    Domyślnie

    Trochę mnie zaczyna ciekawić ten AquaSystem ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi - co dzieje się z nim zimą przy ujemnych temperaturach jak nie ma słońca. Woda jest spuszczana z instalacji, zamarza tam, czy może pompka się załącza i instalacja ogrzewa wodą z podgrzewacza a może jeszcze inaczej?
    Bardzo bym prosił kolegę Rapczyna o informacje

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    ...A jak będzie mróż -20 stopni i zanik prądu i rozwali rury taż weźmie?
    Jeśli wszystko będzie zainstalowane zgodnie z wytycznym i procedurami to tak.

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Co do automatyki to może ja mam bardzo specyficzne podejście ale wydaje mi się, że jedynie słuszne...
    to mi się bardzo podoba

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Trochę mnie zaczyna ciekawić ten AquaSystem ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi - co dzieje się z nim zimą przy ujemnych temperaturach jak nie ma słońca.
    Kiedyś dałem link do pdf`a gdzie było wszystko ładnie, graficznie wyjaśnione. Automatyka dba o to by kolektor nie zamarzł, dostarczając tylko tyle energii ile trzeba. Ilość tej energii kolektor może oddać w ciągu jednego dnia latem.
    Często jest tak iż kolektor "sam siebie ochroni" przez noc dzięki bardzo nie wielkiej ilości energii słonecznej jako do niego dociera w ciągu dnia "bez słońca". Jest to możliwe dzięki bardzo niskim stratom energii kolektora.

    Pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 26-07-2011 o 20:37
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #128
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Trochę mnie zaczyna ciekawić ten AquaSystem ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi - co dzieje się z nim zimą przy ujemnych temperaturach jak nie ma słońca. Woda jest spuszczana z instalacji, zamarza tam, czy może pompka się załącza i instalacja ogrzewa wodą z podgrzewacza a może jeszcze inaczej?
    Bardzo bym prosił kolegę Rapczyna o informacje
    Witam.
    Nie wiem Rapczyn czy pamiętasz nasze rozważania co do wyższości (niższości) tego systemu w ubiegłym roku, przypomnij sobie. Postanowiłem sprawdzić na swojej instalacji ile energii będę musiał wpompować w nią zimą. A ponieważ miałem wodę to nie zmieniałem na glikol. Ponieważ Ty nie byłeś w stanie podać żadnych wartości, wyliczeń lub konkretnych przykładów postanowiłem sprawdzić to sam. Niestety na początku ubiegłej zimy nie dopilnowałem i rurki doprowadzające do kolektorów zamarzły. Zamarzły same rurki a nie kolektor gdzie w następstwie rozsadziło kolana na instalacji. Z wymianą poradziłem sobie dość szybko ale niestety gdzieś w instalacji pozostały korki lodowe. Po czym przyszła piękna słoneczna pogoda, ciśnienie w samych kolektorach tak wzrosło, że u rurki nie wytrzymały i szlak je trafił. W zimie to faktycznie w samych kolektorach (bo tam mam umieszczone czujniki temp.) temp rzadko jest ujemna (ale dla kolektorów dobrze zrobionych). A więc cała ta zabawa może ograniczyć się do zabezpieczenia rur doprowadzających, bo na ich ogrzranie pójdzie najwięcej energii. Ile?, to zależy od grubości otulin i długości instalacji. Aby to oszacować, to zamiast eksperymentować można pokusić się o wyliczenia. Aby to obliczyć trzeba coś założyć. A więc zakładamy: Trzy kolektory próżniowe, długość instalacji na dachu np. 6m, rury miedziane 18mm, grubość otuliny kauczukowej 20mm, temp na zewnątrz -8 stopni zakładając, że pod dachem będzie zawsze dodatnio. Ty jako gorący propagator tego systemu powinieneś obliczyć to szybciej niż my.
    Do dzieła!
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 27-07-2011 o 20:18
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #129
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Przy trzech kolektorach o łącznej powierzchni czynnej 13,5m^2 możemy użyć rury o średnicy 15mm, izolacja grub. ~15mm.
    Korzystając z dostępnych wzorów oraz OO Calc wychodzi iż przy -8stC i 2stC medium potrzeba 2,2865209373 W/m (bez uwzględnienia współczynnika bezpieczeństwa).
    Przy zwiększonej grubości izolacji do 20mm wychodzi 1,9333740461 W/m
    Rura Cu 18 będzie miała odpowiednio 2,5610981649 W/m (izol=15mm) oraz 2,1468778028 W/m (izol=20mm).

    Od takich rzeczy mam ludzi w Niemczech i oni biorą odpowiedzialność za to by wszystko było jak należy.

    Pamiętam naszą dyskusję... i jeśli dobrze pamiętam to nie zdążyłeś zaizolować rur i dlatego zamarzły.

    Ps. Uzysk z kolejnej instalacji (glikolowej), z okolic Zgierza gdzie użytkują ją dwie, młode Panie:
    Kolektor o powierzchni czynnej 4,0m^2
    Zbiornik pojemności 318l
    Od 8.04.2010 do 16.07.2011 (471dni) kolektor dostarczył 2980kWh
    Pompa pracowała przez 1557h
    Przez 262h kolektor miał ponad 130stC (prawdopodobnie w czasie urlopu).

    Pozdrawiam serdecznie.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    mam pytanko
    ile energii pobiera układ solarny na pompkę, sterowanie itp., w trakcie pracy (średnio )

  11. #131
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    mam pytanko
    ile energii pobiera układ solarny na pompkę, sterowanie itp., w trakcie pracy (średnio )
    W zależności od producenta, pompa do 80W automatyka od około 2,5VA
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #132
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    W zależności od producenta, pompa do 80W automatyka od około 2,5VA
    Podałeś moc, a nie energię .

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Tak, wydawało mi się iż będzie to lepsze rozwiązanie.
    Z tego każdy sobie policzyć ile energii zużyje w danym czasie.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #134
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam!
    Proszę o pomoc w sprawie zestawu solarnego ULRICH Solarset Dual SD + zasobnik 300l dwa panele 24 rury (w sumie 48 rur), zamontowane jeden pod drugim temperatura w zasobniku w bardzo duże upały 50 stopni w normalne dni tzn ok 25 stopni góra 40 C w inne 25-35. Umieszczenie paneli południowy wschód kąt dachu 40-45 stopni instalacja ok.40 m w sumie. Czy to jest normalna temperatura? rurki miedziane 1.5 Przez noc temperatura w zasobniku spada ok 10 stopni. Zamontowana jest pompka do mieszania wody ale po odłączeniu za dużo nie pomaga. Sterownik digisol maxi ustawiony jak w instrukcji. Pompa pracuje na 1 biegu 3 bary glikolu odpowietrzane pompą automatyczną. Jedynie to jeszcze może przepływu glikolu poprawić. W instrukcji podają 1.4 nie wiem czy to dobrze na 2,5- 3 było gorzej. W razie potrzeby wspomgane piecem na eko - groszek z zaworem do odcięcia grzania wody w piecu przez solary.
    Coś takiego - tylko rurek więcej:
    http://allegro.pl/zestaw-solarny-ulr...849087038.html

    I czy coś da się więcej zrobić? oprócz dołożenia co byłoby już chyba dziwne? ?

    Dziękuję za pomoc
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 07-10-2011 o 22:47

  15. #135
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Zastanawia mnie dlaczego nie pytasz najpierw w ULRICHU .Jak dla mnie wymieniłeś chyba wszystkie możliwości do których można by się czepić.Mam mniej rur.miałem więcej ale to inna historia.Na początku (serwis) wyłączyli cyrkulację wody w ZCWU.Następnie zmniejszyli na rotametrze wew. przepływ z 7 na 3,5.Pompka hula na 1 biegu.Odpowietrzyli instalację pompą wirową.Wydolność polepszyła się.Zadam ci pytanie które zadał sobie serwisant i z tym walczy.
    Czy w momencie gdy słonko operuje normalnie pompka w zestawie pracuje non-stop czy ma przerwy?

  16. #136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Zastanawia mnie dlaczego nie pytasz najpierw w ULRICHU
    Myślę, że najpierw trzeba zadać sobie pytanie czy ta chińszczyzna jest w stanie w ogóle osiągnąć lepsze parametry. To, że przy prezentacji klient poparzył się o skraplacz ciepłej rurki to wcale nie znaczy, że to pracuje z zakładaną wydajnością.
    Jak była by zapowietrzona instalacja to na kolektorach temperatura była by bardzo wysoka. To czy pompka chodzi pulsacyjnie czy na stałe to na tym etapie rozważań nie ma sensu. Taki stosunek ilości rur do pojemności zbiornika przy średniej klasy kolektorach próżniowych to nawet trochę za dużo.
    Miałem podobny przypadek, gdzie rozwiązanie było tylko jedno: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja7
    I faktycznie tych fachowców co Tobie obiecywali złote góry z takiej instalacji powineneś wziąć ostro do galopu.
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 08-10-2011 o 10:00
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #137
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Myślę, że najpierw trzeba zadać sobie pytanie czy ta chińszczyzna jest w stanie w ogóle osiągnąć lepsze parametry. To, że przy prezentacji klient poparzył się o skraplacz ciepłej rurki to wcale nie znaczy, że to pracuje z zakładaną wydajnością.
    Jak była by zapowietrzona instalacja to na kolektorach temperatura była by bardzo wysoka. To czy pompka chodzi pulsacyjnie czy na stałe to na tym etapie rozważań nie ma sensu. Taki stosunek ilości rur do pojemności zbiornika przy średniej klasy kolektorach próżniowych to nawet trochę za dużo.
    Miałem podobny przypadek, gdzie rozwiązanie było tylko jedno: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja7
    I faktycznie tych fachowców co Tobie obiecywali złote góry z takiej instalacji powineneś wziąć ostro do galopu.
    pozdrawiam.
    Witold
    Dzięki za wykładek .......ale czy on coś z tego wyłapie

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinei Zobacz post
    Witam!
    Proszę o pomoc w sprawie zestawu solarnego ULRICH Solarset Dual SD + zasobnik 300l dwa panele 24 rury (w sumie 48 rur), zamontowane jeden pod drugim temperatura w zasobniku w bardzo duże upały 50 stopni w normalne dni tzn ok 25 stopni góra 40 C w inne 25-35. Umieszczenie paneli południowy wschód kąt dachu 40-45 stopni instalacja ok.40 m w sumie. Czy to jest normalna temperatura? rurki miedziane 1.5 Przez noc temperatura w zasobniku spada ok 10 stopni. Zamontowana jest pompka do mieszania wody ale po odłączeniu za dużo nie pomaga. Sterownik digisol maxi ustawiony jak w instrukcji. Pompa pracuje na 1 biegu 3 bary glikolu odpowietrzane pompą automatyczną. Jedynie to jeszcze może przepływu glikolu poprawić. W instrukcji podają 1.4 nie wiem czy to dobrze na 2,5- 3 było gorzej. W razie potrzeby wspomgane piecem na eko - groszek z zaworem do odcięcia grzania wody w piecu przez solary.
    Coś takiego - tylko rurek więcej:
    http://allegro.pl/zestaw-solarny-ulr...849087038.html

    I czy coś da się więcej zrobić? oprócz dołożenia co byłoby już chyba dziwne? ?

    Dziękuję za pomoc
    Nie wymieniaj od razu solarów bo zaraz to ci co niektórzy doradzą. Z takiej instalacji bez problemu uzyskasz ciepłą wodę. Widziałem instalacje na Ulrichu z 30 rur + 300 litrów i grzało aż miło. Najlepiej skontaktuj się z serwisem Ulricha - podeślą kumatego serwisanta i zobaczy co jest nie tak. Pytanie czy na solarach jest temperatura w ciągu słonecznego dnia. A strata temp. przez noc to może być otwarta górna wężownica na piec.

  19. #139
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    ............ A strata temp. przez noc to może być otwarta górna wężownica na piec.
    Rzeczowo i mądrze.Przecież zawsze możemy otwierać i zamykać wężownice na piec.

  20. #140

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Rzeczowo i mądrze.Przecież zawsze możemy otwierać i zamykać wężownice na piec.
    Taka sam może być powód niskiej temp. na zbiorniku w ciągu dnia. Ciepło zamiast grzać CWU idzie przez górną wężownicę na piec. Kinei - sprawdź sobie czy górna wężownica nie jest otwarta zanim wymienisz wszystkie rurki...

Strona 7 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony