dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 58
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 1149
  1. #181
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    no i bardzo ładnie - ja bym jeszcze na Twoim miejscu dał otulinę na wszystkie rurki z ciepłą wodą- zawsze to będzie lepiej!

  2. #182
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sobota godz. 14.30 - temperatura kolektora 45 stopni, temperatura wody w zbiorniku 40 stopni na dolnej wężownicy. Na zewnątrz piękna słoneczna pogoda 8 stopni ciepła. Ciekaw jestem czy to dobrze czy źle?. 48 rurek 300 litrów, południowy zachód.

    Pozdr.
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 16-10-2011 o 17:56

  3. #183
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Godzina 15:20
    dzis wszędzie chyba ładnie było.
    Oto rezultat

    kolektor

    zasobnik 220L


    pozdrawiam radek

    Wydaje mi się , ze przy włączonej cyrkulacji to co mam na dachu wytworzy maksymalnie temp około 60 -65 stopni przy zasobniku 200 litrowym.

    To oczywiście efekt położenie rurek z wodą bezpośrednio na chudziaku ale to wina instalatorów i moje niedopatrzenie
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 16-10-2011 o 18:46
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  4. #184
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Poniedziałek godz. 15.30 - temperatura kolektora 54 stopni, temperatura wody w zbiorniku 50 stopni na dolnej wężownicy. Na zewnątrz piękna słoneczna pogoda 10 stopni ciepła. Ciekaw jestem czy to dobrze czy źle?. 48 rurek 300 litrów, południowy zachód.

    Pozdr.

  5. #185
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam!
    Panie Witoldzie dzisiaj ustawiłem pompę na 1 biegu i przepływ glikolu na 5. Temperatura na zbiorniku poprawiła się znacznie - ok. 10 stopni na + Czy to mogło mieć tak duży wpływ?
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 17-10-2011 o 19:16

  6. #186
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Teraz w tym okresie (październik - słoneczny dzień, może nawet nie być cały) mam temperaturę kolektorów powyżej 55 stopni i wody w zbiorniku ok 50 stopni. Najważniejsze to odpowiednio ustawić taki zestaw - co nie było łatwe. Można powiedzieć, że tak ma być 48 rur to jest minimum na 300 litrów tej firmy. Wcześniej z ciekawości zadzwoniłem sobie do Paradigma zapytać w jakiej cenie mają kolektory próżniowe i co? 20 rur długie na 160 cm ponad 2 tyś euro netto za panel to moim zdaniem dużo za dużo. Ale jak kogoś stać to czemu nie. Zmieniam zdanie co do Ulricha: jak będą 2 panele po 30 rur na zbiornik 300 litrów to będzie perfekt a nawet w lecie lekka nadwyżka - teraz bym tak u siebie zrobił. Cena takiego całego zestawu około ceny jednego panela Paradigmy - a gdzie reszta? Wybór należy do Was. Jedyny minus to, że będziemy musieli znaleźć tyle miejsca na dachu. Jeśli go nie mamy na dachu i nie chcemy, żeby stał na ziemi to Paradigma wskazana. W każdym razie przy dużym zachmurzeniu lub opadach deszczu jedne i drugie nie nagrzeją wody, w której będziemy mogli się kąpać - nawet jak cały dach będziemy mieli w panelach.

    Pozdr. i dziękuję za wsparcie techniczne - zamykam wątek ze swojej strony
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 19-10-2011 o 18:50

  7. #187
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    To ja jeszcze wrzucę swoje 3 grosze.
    Dane:
    SG1800/30 - 4000PLN, moc przy 70K 836W
    CPC 21 Star azzurro - 2016€, moc przy 70K 1968W

    Aby uzyskać podobną moc potrzeba SG1800/30+20+20 co kosztowo wyjdzie około 9333.33PLN
    2016*4,4485=8968,18PLN

    Moim zdaniem dobrą metodą porównania jest uzysk energii a nie moc.

    Pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 21-10-2011 o 12:47
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #188
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie wszystko do końca tak jest!
    Po pierwsze - 2016€ to jest cena netto a nie brutto a po drugie to cena panela SG1800/30 brutto 2.999 zł
    Więc cena całego zestawu Ulricha 2 x SG1800/30 + zbiornk 300-400 l w granicach 10 tyś złotych z 23 % Vat.
    Paradigma jeden panel CPC 21 Star azzurro - 2016€ netto 2016*4,4485=8968,18PLN + 23 % Vat = 8968,18 + 2062 = ok. 11 tyś
    A gdzie reszta. Ciekaw jestem ile kosztuje reszta? lub 8% Vat z montażem to cena całego zestawu Urlicha.

    A jak z tą mocą? - może i tak jak piszesz? Ale po co kosmiczna moc za kosmiczną cenę skoro zestaw 2 x 30 rur ze zbiornikiem 300 - 400 l w cenie ok 10 tyś będzie w zupełnośći wystarczający!
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    To Nic innego nie potrzebujemy!

    ja jeszcze wrzucę swoje 3 grosze.
    Dane:
    SG1800/30 - 4000PLN, moc przy 70K 836W
    CPC 21 Star azzurro - 2016€, moc przy 70K 1968

    Aby uzyskać podobną moc potrzeba SG1800/30+20+20 co kosztowo wyjdzie około 9333.33PLN
    2016*4,4485=8968,18PLN

    Moim zdaniem dobrą metodą porównania jest uzysk energii a nie moc.

    Pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 21-10-2011 o 09:44

  9. #189
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cennik Ulrich.pdf Str.7, pozycja 5. SG1800/30 cena 4000PLN netto.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #190
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    .
    http://forum.muratordom.pl/redirecto...011-10-03.pdfm
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Cennik Ulrich.pdf Str.7, pozycja 5. SG1800/30 cena 4000PLN netto.
    Znalazłem na (allegro) 24 rury Ulricha w cenie 1999 zł a 30 rur za 2999 zł (ceny brutto) i jeszcze coś można było utargować skoro wysyłkę robili w cenie. Zakup był w marcu tego roku. Pozdr
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 21-10-2011 o 10:03

  11. #191
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Odnośnie wydajności kolektorów słonecznych:
    Zerowanie licznika uzysków kolektora dnia 12.07.2011
    Do dnia 12.09.2011 uzysk łączny wynosił 588kWh przy 120h pracy pompy.
    Do dnia 31.01.2012 uzysk łączny wynosił 1044kWh przy 181h pracy pompy.
    Do dnia 02.02.2012 uzysk łączny wynosił 1058kWh przy 182h pracy pompy.
    Do dnia 08.02.2012 uzysk łączny wynosił 1088kWh przy 184h pracy pompy.

    Instalacja solar z wykorzystaniem kolektora próżniowo rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (3,91m^2 brutto) oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej o pojemności 300l.

    Pozdrawiam serdecznie i życzę słonecznych dni
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #192

    Domyślnie

    Tak spytam o moje przy okazji - napiszcie proszę czy to dobry wynik??
    mój zestaw (LUX dla 6-7 osób z firmy solar-tech) nagrzał nam 300 l zbiornik od temp 9 stopni do temperatury 45 stopni - koniec stycznia przy temperaturze powietrza w południe -15 C
    to dobrze??

  13. #193
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiz Zobacz post
    Tak spytam o moje przy okazji - napiszcie proszę czy to dobry wynik??
    mój zestaw (LUX dla 6-7 osób z firmy solar-tech) nagrzał nam 300 l zbiornik od temp 9 stopni do temperatury 45 stopni - koniec stycznia przy temperaturze powietrza w południe -15 C
    to dobrze??
    Pozwoli szanowna "Pani" że posłużę się paroma liczbami. Aby ogrzać zbiornik 300l od temperatury 9 stopni do 45 stopni to wzrost jej jest o 31 stopni. Praktyczne pomiary mówią nam, że aby ogrzać tą ilość wody instalacja solarna musi dostarczyć nam 12,3kWh. Instalacja szanownej "Pani" przy 40 rurach heat pipe i prostopadłym promieniowaniu 1000W/m2 i różnicy temperatur 70 stopni da nam 1,7kW. A więc przy tym prostopadłym promieniowaniu kolektory muszą grzać zbiornik przez ponad 7 godzin. A na chwilę obecną dzień ma 9,5 godziny. Ponieważ słońce przez te 9,5 godziny, nawet te 7 godzin nie wisi prostopadle nad kolektorami a wędruje po nieboskłonie to efektywnie dla lutego słońce nad kolektorami operuje ok 6,5 godziny. Dodając różne straty na przesyle i sytuację gdzie do ok. godz 12 na rurach utrzymuje się szadź efektywny czas operacji skraca się jeszcze bardziej. W tym miejscu skończę a mógłbym dalej.
    A więc coś się szanownej "Pani" pomyliło w podawaniu nie prawdziwych danych liczbowych.
    Ale myślę, że najlepiej wyprostuje to co napisałem i znajdzie kupę błędów w moim rozumowaniu szanowny Pan in*s*7.

  14. #194

    Domyślnie

    MOŻE I JA SIĘ WYPWIEM

    W 2011 kupiłem taki zestaw

    Kolektor próżniowy 40 rur
    Zbiornik 300L 2w XXXXXXXXXXXXposiadałem zbiornik 300l 1w
    Sterownik solarny
    Pompę dwudrożną
    Naczynie przeponowe 18l
    Płyn 20l
    Odpowietrznik i złączki
    Cena 6000

    Dodatkowo dokupiłem
    Rury miedziane
    Izolację
    Zawory i złączki inne drobiazgi
    Cena w przybliżeniu 1000

    Kolektor zamontowałem samodzielnie i bez tzw. „śmiesznej” dotacji 45%

    Moja instalacja jest nieco bardziej skomplikowana gdyż może być dodatkowo z cyrkulowana z drugim zbiornikiem 300 l 1w
    razem 600L

    Kolektor pracował od maja-listopada 2011
    Poza wyjątkami poniżej zaspokajało to moje potrzeby na cwu temp. 60-80 *C.Bywało nawet po 75*C w obu

    -w sumie tylko 5 dni dodatkowego podgrzewałem cwu zbiornik 300l 35*C- do 50*C tak, aby był komfort

    Kolektor słoneczny z 40 rurami powinien mieć zbiornik 500-600 l koniczność
    Inaczej temperatura może przekroczyć 85*C

    Posiadam zabezpieczenie na wypadek zaniku zasiania UPS 120 Ah TU należy się Podziękowanie koledze Tomaszowi & #61514;

    Pusy
    to się opłaca i jestem zadowolony
    wady
    zepsuł się sterownik na szczęście w Listopadzie

    2012
    Ostatni tydzień styczna
    Choć mróz w dzień po -15*C to słońce grzeje instalacja działa i podgrzewa mi cwu w zbiornik do 51*C
    moc średnio 9-12kWh dni słoneczne 96 kWh m-c styczeń 2012 małopolska

  15. #195
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Pozwoli szanowna "Pani" że posłużę się paroma liczbami. Aby ogrzać zbiornik 300l od temperatury 9 stopni do 45 stopni to wzrost jej jest o 31 stopni. Praktyczne pomiary mówią nam, że aby ogrzać tą ilość wody instalacja solarna musi dostarczyć nam 12,3kWh. Instalacja szanownej "Pani" przy 40 rurach heat pipe i prostopadłym promieniowaniu 1000W/m2 i różnicy temperatur 70 stopni da nam 1,7kW. A więc przy tym prostopadłym promieniowaniu kolektory muszą grzać zbiornik przez ponad 7 godzin. A na chwilę obecną dzień ma 9,5 godziny. Ponieważ słońce przez te 9,5 godziny, nawet te 7 godzin nie wisi prostopadle nad kolektorami a wędruje po nieboskłonie to efektywnie dla lutego słońce nad kolektorami operuje ok 6,5 godziny. Dodając różne straty na przesyle i sytuację gdzie do ok. godz 12 na rurach utrzymuje się szadź efektywny czas operacji skraca się jeszcze bardziej. W tym miejscu skończę a mógłbym dalej.
    A więc coś się szanownej "Pani" pomyliło w podawaniu nie prawdziwych danych liczbowych.
    Ale myślę, że najlepiej wyprostuje to co napisałem i znajdzie kupę błędów w moim rozumowaniu szanowny Pan in*s*7.
    Mój komentarz może być tylko jeden. Wszędzie widzi Pan podstęp. Nie może Pan uwierzyć w dane rzeczywiste przedstawiane przez klienta Solar-Tech. Pana metodyka jest błędna od samego początku, Pan tylko nie jest tego świadomy. Proszę konfrontować wyniki rzeczywiste z tym co jest napisane w Pana tabelkach a nie odwrotnie (niedoskonałość normy).
    I jeszcze jedna kwestia; ponawiam prośbę o przesłanie jednego kolektora płaskiego, o którym Pan tak wiele pisał do testów.

  16. #196
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Mój komentarz może być tylko jeden. Wszędzie widzi Pan podstęp. Nie może Pan uwierzyć w dane rzeczywiste przedstawiane przez klienta Solar-Tech. Pana metodyka jest błędna od samego początku, Pan tylko nie jest tego świadomy. Proszę konfrontować wyniki rzeczywiste z tym co jest napisane w Pana tabelkach a nie odwrotnie (niedoskonałość normy).
    I jeszcze jedna kwestia; ponawiam prośbę o przesłanie jednego kolektora płaskiego, o którym Pan tak wiele pisał do testów.
    No to skoro ja nie jestem świadomy to proszę mnie oświecić, będę dozgonnie wdzięczny. Jak dobrze rozumiem, to prezentowane wyniki przez SPF są dużo zaniżone i dane rzeczywiste o są wiele lepsze ( niedoskonałość normy).
    Jak dobrze poczytać to na temat doskonałości normy ktoś tu pisał w linku: www.słoneczny.com.pl ale na temat badań cieplnych nie ma tam słowa krytyki, może szanowny Pan zechce napisać parę słów krytyki chętnie ją poznamy.
    No ale może szanowny Pan nie pisać ogólników ale odnieść się do cyfr, bo one świadczą o sile argumentów.
    A jak to się ma do:
    Cytat Napisał Karas123 Zobacz post
    Może ja coś dodam od siebie, instalacja Solar-tech, 2 kolektory prosto na południe, 40 rur, zbiornik 300l w pomieszczeniu z temperaturą 10stopni. Cyrkulacja 15min co 1h. Woda użytkowana normalnie przez 2 osoby. Wczoraj na koniec dnia było ok 40stopni, w chwili obecnej jest 31stopni. Te rurki prawie nie grzeją w zimę, wodę trzeba dogrzewać kotłem, nawet w takie słoneczne dni jak ostatnio.
    To może jest też mój podstęp!

  17. #197
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Jak dobrze poczytać to na temat doskonałości normy ktoś tu pisał w linku: www.słoneczny.com.pl ale na temat badań cieplnych nie ma tam słowa krytyki, może szanowny Pan zechce napisać parę słów krytyki chętnie ją poznamy.
    !
    Witam.
    Faktycznie na stronie: www.słoneczny.com.pl dość ostro odniosłem się do badań kolektorów próżniowych. Ale trzeba wyraźnie to podzielić na badania cieplne ( sprawnościowe ) oraz mechaniczne. O ile badania mechaniczne budzą moje obawy to faktycznie badania cieplne nie. Trudno jest tu cokolwiek zarzucić tym badaniom. Są wykonywane zgodnie ze sztuką, nawet nie śmiałbym z nimi polemizować.
    pozdrawiam.
    Witold

  18. #198

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Pozwoli szanowna "Pani" że posłużę się paroma liczbami. Aby ogrzać zbiornik 300l od temperatury 9 stopni do 45 stopni to wzrost jej jest o 31 stopni. Praktyczne pomiary mówią nam, że aby ogrzać tą ilość wody instalacja solarna musi dostarczyć nam 12,3kWh. Instalacja szanownej "Pani" przy 40 rurach heat pipe i prostopadłym promieniowaniu 1000W/m2 i różnicy temperatur 70 stopni da nam 1,7kW. A więc przy tym prostopadłym promieniowaniu kolektory muszą grzać zbiornik przez ponad 7 godzin. A na chwilę obecną dzień ma 9,5 godziny. Ponieważ słońce przez te 9,5 godziny, nawet te 7 godzin nie wisi prostopadle nad kolektorami a wędruje po nieboskłonie to efektywnie dla lutego słońce nad kolektorami operuje ok 6,5 godziny. Dodając różne straty na przesyle i sytuację gdzie do ok. godz 12 na rurach utrzymuje się szadź efektywny czas operacji skraca się jeszcze bardziej. W tym miejscu skończę a mógłbym dalej.
    A więc coś się szanownej "Pani" pomyliło w podawaniu nie prawdziwych danych liczbowych.
    Ale myślę, że najlepiej wyprostuje to co napisałem i znajdzie kupę błędów w moim rozumowaniu szanowny Pan in*s*7.
    Nie, mnie "szanowny' Panie się nic nie pomyliło
    podałam stan dokładnie jak było , dodam jeszcze, że w dniu kiedy sprawdzałam kolektory szadzi nie było
    Nie rozumiem Pana uszczypliwości... chore to jakieś....

  19. #199
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiz Zobacz post
    Nie, mnie "szanowny' Panie się nic nie pomyliło
    podałam stan dokładnie jak było , dodam jeszcze, że w dniu kiedy sprawdzałam kolektory szadzi nie było
    Nie rozumiem Pana uszczypliwości... chore to jakieś....
    A to ciekawe: u wszystkich była szadź a u "szanownej" Pani nie! Przy -15 szadź zawsze będzie na szkle, taka to natura.

  20. #200
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Wracając do tematu wydajności.
    Kolektor próżniowo-rurowy CPC 40 Allstar o powierzchni czynnej 4m^2, zbiornik SUN 300, instalacja napełniona płynem Tyfocor LS.
    Od 01.02.2012 do 10.02.2012 uzysk wyniósł 67kWh przy 51h pracy pompy.

    Miłego dnia.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Strona 10 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony