dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 58
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 1149
  1. #201

    Domyślnie

    4 kolektory płaskie o łącznej powierzchni absorpcji 9,36 m2.
    Wczoraj, po długim, słonecznym dniu, temperatura wody w zasobniku 400l wynosiła 89 stopni C. Nadwyżka ciepła idzie u mnie w grzejnik łazienkowy (symulator basenu), zamontowany w nieogrzewanej piwnicy. To pierwsze lato z kolektorami, więc się dopiero okaże, czy ten grzejnik nie jest zbyt mały. Wczoraj grzał dość mocno późnym popołudniem.
    Krótko mówiąc, jestem zadowolony z wydajności moich solarów. Raczej martwię się o zagospodarowanie letnich nadwyżek, żeby nie było stagnacji i przegrzewania układu.

  2. #202
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam.
    No wiec jak notuje takie cos w te upalne dni.
    zauważyłem ze moje 4 m2 kolektora prozniowego ładuje bufor 220 l tylko do 60 stopni
    mam 2 bufory 220 l i 400l i jak mialem ustawione ze na pierwszy szła max temp 50
    to po przekroczeniu nadwyzka szła mi na 2 bufor
    po podwyzszeniu do 60 stopni ładuje 1 do 60 ale to max i na 2 nie nie przechodzi.

    czy jest taka opcja ze prozniówki uzyskuja tylko maksymalna temperature 60 stopni moze mam jakąs blokadę ?
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 23-05-2012 o 13:02
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  3. #203
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post

    czy jest taka opcja ze prozniówki uzyskuja tylko maksymalna temperature 60 stopni moze mam jakąs blokadę ?
    Witam.
    Nie, takich cudów jeszcze nie ma. Ale pochwal się co to za kolektory posiadasz.
    pozdrawiam.
    Witold

  4. #204
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam
    wiec mam 2 sztuki Vitosol 200-T od viessmanna.
    zorientowane są na południe.
    sterowaniem zajmuje sie vitosolic na ktorym mialem ustawione max temp dla zbiornika 220l - 50 stopni

    po przekroczeniu tej wartosci sterownik daje impuls i naddatek idzie na 400 l bufor na dolną węzownicę
    gorna kominek wodny.
    zauwazyłem ze jak na 1 zbiorniku ustawiłem 50 stopni to w taki dzien jak dzis mialem
    na 1 buforze 50 stopni na 2 tez 50 wiec ok

    jednak jak ustawiłem 60 stopni to cały dzien jest zaslinay telko ten 200 litrowy tak jak by solar nie dawał rady zagrzac do 60 stopni 220 litrowego zbiornika.
    dlatego moje pytanie jaką najwiekszą temp mozna uzyskac na kolektorach prozniowych w zbiorniku na przyklad 200 litrow.
    dzieki za odpowiedz radek
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  5. #205

    Domyślnie

    Szczerze powiem ja mam identyczną prawie sytuacje a firma inna (ACV).
    2 kolektory próżniowe, zbiornik 400 i 200 litrów. Do 50 stopni grzeje jak złoto a potem już jest problem.Na przykład do 50 stopni nagrzeje do godziny 12-tej , a potem to już się męczy i dużo więcej nie nagrzeje - w ubiegłym roku były naprawdę wysokie temperatury i jeszcze nie mieszkaliśmy wiec zużycia nie było . Pytałam kiedyś o to w firmie produkującej i nikt nie umiał mi tego wyjaśnić
    Najwyżej co uzyskałam w zeszłym roku to było chyba 55 stopni na dużym zbiorniku zasilanym przez solary ( mały jest zasilany dopiero przez duży)
    pozdrawiam

  6. #206

    Domyślnie

    czy jest taka opcja ze prozniówki uzyskuja tylko maksymalna temperature 60 stopni moze mam jakąs blokadę ?[/QUOTE]

    Witam
    mój max na prozniówce 36 rury 59 st. nawet jak się w ciągu dnia mało używa wody zauważyłam ze zużycie nie ma większego znaczenia 50-55 to średnia w upalne dni. Pozdrawiam lucyna

  7. #207
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzis wieczorkiem


    Panie Witoldzie
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  8. #208

    Domyślnie

    Jeśli wczoraj było u Ciebie na kolektorach max 69 stopni C, to raczej normalne, że woda w zasobniku nie przekroczy 60 stopni C.

    U mnie max na kolektorach z ostatnich 24h to 105 stopni C i woda w zasobniku nagrzana do 90 stopni C. Wybrałem kolektory płaskie, meandrowe i mam wrażenie, że dobrze zrobiłem.

  9. #209
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jesli u mnie na kolektorze max temp była by 105 stopni to woda w zasobniku musiała by miec 105 - 8 stopni = 97 stopni
    nie musze mowic co by w takiej sytuacji się działo.
    Układ jest tak skonfigurowany ze pompa włącza sie gdy roznica pomiedzy wodą w zbiorniku a kolektorem jest 8 stopni
    wyłącza sie gdy roznica jest 4 stopnie.
    na kolektorze miewałem i po 170 stopni ale jak nie było chwilowo prądu.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  10. #210

    Domyślnie

    Nie - to nie tak. Wyjaśniam:
    U mnie zasobnik 400l może się podgrzać do max 90 stopni C. Po osiągnięciu tej temperatury automatyka przełącza się na grzanie "basenu", który u mnie jest zastąpiony grzejnikiem łazienkowym wiszącym w zimnej i ciemnej piwnicy. Z kolei grzejnik ma ustawioną max temperaturę na 70 stopni C. Gdy ją osiągnie, to pompa solarna przestaje pracować i następuje t.zw. stagnacja (ten efekt daje również wspomniany przez Ciebie brak prądu). Podczas stagnacji nie ma odbioru ciepła z kolektorów i mogą się wtedy bardzo mocno nagrzać. U mnie na szczęście temperatura grzejnika łazienkowego szybko spada i pompa włącza się ponownie, aby go dogrzać. Co ciekawe, temperatura w piwnicy wcale tak bardzo nie urosła - ciągle jest tam 17-18 stopni. Zobaczę co będzie jesienią.

  11. #211
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mishka2 Zobacz post
    Nie - to nie tak. Wyjaśniam:
    U mnie zasobnik 400l może się podgrzać do max 90 stopni C.
    moze podgrzac się czy się podgrzewa ?
    jesli sie podgrzewa to pokaż to udowodnij ten fakt.
    moj zasobnik tez sie moze podgrzać do max 90 stopni tylko problem w tym ze solary nie dają rady tego zrobić.

    mam instalacje wykonaną przes salon viessmanna - ale nie ze jestem dociekliwy i lubie wiedziec co mam w domu to sprawdzam dlaczego tak a nie inaczej.
    a moze zle to wykonali ?

    zauważ ze masz 4 panele na dachu ja 2 o połowe mniej
    zauwaz ze masz panele płaskie u mnie sa porozniowe

    2 istotne roznice ??? widzisz je ???
    problem moj polega na tym ze jak narazie podgrzałem wodę TYLKO do 60 stopni
    czyli podgrzałem 2 panelami 5m2 wody 620 litrow przez dzien do tej temperatury i dociekam dlaczego tylko do 60 stopni a nie do 70 lub 80 lub .........

    jarzysz ??

    to ze masz grzejnik imitujacy basen fajnie u mnie wieczorem temperaturę sciaga grzejnik w garazu i tez mam tam 17 stopni.
    czyli mozna powiedziec ze tez cos imituję bo na basen mnie nie stac jak narazie.

    dodam ze Ty zdecydowałes sie na kolektory płaskie ok doskonale
    ja zdecydowałem sie na prozniowe dlaczego ?
    ano dlatego ze prozniowe maja byc bardziej efektywne w normalne dni czyli niby zachmurzone.

    jesli masz ochotę chetnie porownam temperatury w takie włanie dni bo jak widzimy w super słoneczne to prozniowe nie mają zadnych szans nawet nie pierdną ze tak to określę. Tylko ze Ty masz 4 sztuki wiec wynik też nie bedzie adekwatny.
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 25-05-2012 o 10:17
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  12. #212

    Domyślnie

    Się podgrzewa.
    Wykonali dobrze, tylko chyba za mała powierzchnia absorpcji, żeby uzyskać te 90 stopni C w zasobnikach w Twojej konfiguracji. Tu niech się kolektor1 wypowie.
    Tak, widzę.
    Jarzę.

    U mnie jest więcej kolektorów, bo instalacja liczona na 7 osób. A zasobnik mam 400l z prozaicznego powodu: bo projektowany 500l nie przeszedł przez drzwi. Stąd zapewne u mnie może nagrzać do 90 stopni, a u Ciebie z około 2 razy mniejszej powierzchni czynnej kolektorów dogrzewa do 60 stopni.
    Nie bez znaczenia jest rodzaj kolektorów: płaskie vs. próżniowe. U mnie, jak słońca brak, to po prostu nie ma grzania. Ale jak jest chociaż przez 2 godziny łącznie w ciągu dnia (maj - wrzesień), to mam te 45-50 stopni w zasobniku na wieczorne kąpiele.
    Też mnie ciekawi ile potrafią dać Twoje próżniówki w pochmurny dzień. Fajnie by było zobaczyć rzeczywiste odczyty z Twojej instalacji z takiego dnia. U mnie w takie dni temperatura kolektorów jest mniej więcej równa temperaturze powietrza wokół.

  13. #213
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pan Witold niebawem wpadnie i cos powie na temat sam jestem bardzo ciekaw opinii.
    zatem zagladaj niekiedy to porownamy odczyty jak to sie ma w inne dni.
    acha jak robie radzisz z tak wysoka temp. masz termostaty na bateriach ?

    z racji ceny zrezygnowałem z bateri termostatycznych i w tej chwili nawet na te 60 stopni musze uważac a co dopiero 90

    czerwona dupa w wannie murowana.
    pozdro
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Witam
    wiec mam 2 sztuki Vitosol 200-T od viessmanna.
    zorientowane są na południe.
    sterowaniem zajmuje sie vitosolic na ktorym mialem ustawione max temp dla zbiornika 220l - 50 stopni

    po przekroczeniu tej wartosci sterownik daje impuls i naddatek idzie na 400 l bufor na dolną węzownicę
    gorna kominek wodny.
    zauwazyłem ze jak na 1 zbiorniku ustawiłem 50 stopni to w taki dzien jak dzis mialem
    na 1 buforze 50 stopni na 2 tez 50 wiec ok

    jednak jak ustawiłem 60 stopni to cały dzien jest zaslinay telko ten 200 litrowy tak jak by solar nie dawał rady zagrzac do 60 stopni 220 litrowego zbiornika.
    dlatego moje pytanie jaką najwiekszą temp mozna uzyskac na kolektorach prozniowych w zbiorniku na przyklad 200 litrow.
    dzieki za odpowiedz radek
    Obawiam się, że graniczna temperatura, do której możesz podgrzać wodę w swoich zasobnikach znajduję się miedzy 50 i 60 st. C.
    Jeżeli ustawisz na sterowniku 50 st. C, to zagrzejesz znacznie więcej wody niż przy ustawieniu temperatury na 60 st. C, o czym się zresztą przekonałeś.

    Potwierdzają to także te posty:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5388806 i http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5389694

    Z czego to wynika? Prawdopodobnie z fizyki.
    Czy dało się Wam kiedyś przypalić potrawę gotowaną na parze?

  15. #215

    Domyślnie

    Mam zawór termostatyczny mieszający na wyjściu z zasobnika. Jest ustawiony na 48 stopni C i tyle mam max w kranach. Czyli de facto 400 l wody o temperaturze 90 stopni daje w praktyce 1,5 do 2 razy więcej ciepłej wody do kąpieli. Zawór kosztował około 250 zł.

  16. #216

    Domyślnie

    Cytat Napisał mishka2 Zobacz post
    Czyli de facto 400 l wody o temperaturze 90 stopni daje w praktyce 1,5 do 2 razy więcej ciepłej wody do kąpieli.
    Na tym właśnie polega przewaga kolektorów z bezpośrednim przekazywaniem ciepła (niekoniecznie płaskich) .

  17. #217
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanko Zobacz post
    Obawiam się, że graniczna temperatura, do której możesz podgrzać wodę w swoich zasobnikach znajduję się miedzy 50 i 60 st. C.
    Jeżeli ustawisz na sterowniku 50 st. C, to zagrzejesz znacznie więcej wody niż przy ustawieniu temperatury na 60 st. C, o czym się zresztą przekonałeś.
    dokładnie tak jest - jak ustawię 50 stopni to 1 bufor mam do 12 nagrzany
    kolejne parę godzin i 400 litrowy mam do 50 stopni załadowany

    jesli zadałem 60 stopni to owszem załaduje w taki dzien jak dzis ale trwa to cały dzien.

    zatem mozna stwierdzic ze 2 kolektory prozniowe czyli 5m2 są w stanie naładowac bufor 200 litrowy do max. 50 -60 stopni C !!!!!!!

    tego w ulotce nie przeczytałem
    dodam ze 220 litow uzywac bedę do mycia cwu
    natomiast 400 litrow to bufor z dwoma wezownicami ktorym daj Boże bede magazynował wodę z kominka - ale o wspomaganiu CO z 2 paneli nie ma mowy
    co najwyzej podsuszę reczniki w taka pogosę jak dzis i jak kolega ogrzeje troszkę garaz bo mimo wszystko potwornie mam w nim zimno.
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 25-05-2012 o 14:01
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  18. #218

    Domyślnie

    Tak jak pisałam wcześniej u mnie podobnie jak u f5. To ,że za mała powierzchnia kolektorów stosunku do objętości zbiorników to się zgodzę. Niestety trudno wytłumaczyć tym fakt ,ze tak jak pisałam w słoneczne od rana dni- na zbiorniku juz o godzinie 12-13 tej mam 50 stopni a potem przecież jest jeszcze przynajmniej tyle samo godzin słońce ( kolektory na południe) i niestety z trudnością zbiornik dogrzeje do 55 stopni.
    A propos poparzenia się - u mnie za zbiornikiem jest zamontowany podmieszacz zimnej wody - ustawiane toto ręcznie ale jak na razie jest ok

  19. #219
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Przyczyną takiego stanu może być zbyt słaba izolacja zasobnika i instalacji.To co mogło by być gromadzone w zasobniku ucieka przez ścianki instalacji i zbiornika jak również kolektora.

  20. #220

    Domyślnie

    Też się nad tym zastanawiałam. Na pewno może to być jedna z przyczyn.Większość wejść i wyjść zaizolowałam ( moim hydraulikom to nawet do głowy nie przyszło ) ,ale nie jest to zbyt dokładne. Na pewno powoduje to szybsze wychładzanie zbiornika. Nie tłumaczy jednak dlaczego do 50 stopni nagrzewa się jak złoto a potem prawie nic .

Strona 11 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony