dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 58
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 1149
  1. #341
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Te solary to lipa Ale z winy gazowni a nie solarow.
    Przyszedl mi rachunek za gaz. Za dwa miesiace 40 zl (19 m3) + .... 120 zl za abonamenty.
    Czyli nawet jakbym mial gaz zakrecony, to i tak 120 zl zaplacic trzeba (taryfa W3).

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #342
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Moje kolektorki dzisiaj. Temperatura rano 40*C. Załączona cyrkulacja, brak odbioru wody w dniu dzisiejszym.
    Załącznik 126901 Załącznik 126902
    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post

    Bufor 300L
    3 kolektory płaskie Hewalex Czarny Chrom (5,4m2 pow. czynnej)
    Zakupiony cały zestaw na stronie fuego.
    U mnie wczoraj

    czyli od 40 stopni do 68 ale przekroczyło tę temperaturę bo zaczeło nagrzewac 2 bufor - mam ustawione na 1 max temp .70 stopni

    dzis
    od 47 do 73 stopnia i znow poszło na 2 zasobnik.


    4 m2 kolektora próżniowego zasobnik 220 litrow

    Co ciekawe dzis miałem 1 serwis kotła i kolektorów i serwisant stwierdził ze nie ma teoretycznie opcji przegrzewania kolektora prozniowego.
    dlaczego ?
    bo w kolektorze nie ma glikolu ktory ulega degradacji i powyzej zadanej temp. max kolektor przestaje pracowac czyli odbierac ciepło.
    serwisant mierzył jakosc glokolu Ph i jeszcze jakims urządzeniem cos sprawdzał.
    oczywiscie zmierzył cisnienie w zbiornikach przeponowych mam ich 5 sztuk
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  3. #343

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Te solary to lipa Ale z winy gazowni a nie solarow.
    Przyszedl mi rachunek za gaz. Za dwa miesiace 40 zl (19 m3) + .... 120 zl za abonamenty.
    Czyli nawet jakbym mial gaz zakrecony, to i tak 120 zl zaplacic trzeba (taryfa W3).

    Fantom
    Problemem u ciebie jest taryfa W3. Ja bez ogrzewania, tylko dogrzew CWU i gotowanie (dużo gotowania) zamierzam się zmieścić w W2.

  4. #344
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    No W2 jest do 1200 m3 - chyba nie dam rady. Z tego co widze, po 1,5 roku mieszkania mam 2600 zuzyte. Musialbym niezle oszczedzac i kominkiem dogrzewac, i zima lagodna musi byc

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  5. #345

    Domyślnie

    Wszyscy się łudzimy na łagodną zimę a potem jak zawsze masakra i ciągnie się do kwietnia, maja...

  6. #346
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    NetAs

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie do kolegów którzy już mają solary. Mi zamontowano solary 3 dni temu i mam w związku z tym kilka pytań.

    1) Czy to normalne że czujnik S1 ten na solarze pokazuje temp np. 60C a na pompie takze mam 2 termometry, jeden czerwony, drugi niebieski, to jeśli pompa załącza się aby glikol zrobił kilka okrążeń to termometr czerwony nie powinien pokazywać podobnej, zbliżonej temperatury do S1? u mnie termometr pokazuje ok 20C więcej.

    2) Rano ok 6:00 zamiast iść do WC idę od razu do kotłowni sprawdzić ile solar pokazuje temp. Wczoraj było tak że termometr zaokienny pokazywał temp 18C, a S1 pokazywał 12C czy ten S1 nie przekłamuje, czy przypadkiem temp nie powinny być zbliżone?

    3) Instalatorzy na sterowniku ustawili żeby solar wyłączał się jeśli czujnik S2 czyli ten na zbiorniku osiągnie 60C, czy to zawsze się tak robi? ja pomyślałem ze jeśli słońce grzeje to lepiej niech dogrzeje np do 80C bo może być tak ze następne 3 dni będą zachmurzone wiec wody starczy na dłużej. No chyba że jest jakiś inny powód?

    4) Solar Keymark oczywiście poczytałem o tym i wydaje mi sie ze te solary co mam "chyba" mają słabą wydajność, choć grzeją wodę, co prawda te wszystkie liczby i tak mi nic nie mówią. Czy ktoś może podpowiedzieć czy te kolektory są złe, średnie, dobre, bardzo dobre? http://www.dincertco.de/logos/011-7S504%20R.pdf

    5) Instalatorzy ustawili przepływ glikolu na 6l/min, moja pompa nie ma regulacji obrotów tzn ma 2 biegi, ale nie ma tak jak czytałem ze inni mają pompy ktorymi steruje sterownik np. 10% obrotów. U mnie pompa pompuje cały czas z tą samą prędkością. Jako że na forum większość osób sugeruje przepływ 4l/min wiec zrobiłem u siebie tak samo i zauważyłem że glikol nagrzewa wodę o wiele szybciej, a i licznik od prądu kręci się wolniej Czy mogę zostawić taki przepływ czy to także jest czymś uwarunkowane?

    mój zestaw:
    zbiornik 300l, 2 kolektory próżniowe po 18 rurek, powierzchnia kolektorów 6,078m2, powierzchnia apertury 3,36m2

    z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez NetAs ; 30-07-2012 o 11:10

  7. #347

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem z tymi temperaturami. Mógłbyś jakieś zdjęcie zamieścić.
    Jeżeli temperatura wychodząca z kolektorów ma 20*C więcej niż powracająca to jest ok.
    Jeżeli wychodzi np 60*C z kolektorów a do zbiornika dociera 40*C to już jest źle.

  8. #348
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    NetAs

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem z tymi temperaturami. Mógłbyś jakieś zdjęcie zamieścić.
    Jeżeli temperatura wychodząca z kolektorów ma 20*C więcej niż powracająca to jest ok.
    Jeżeli wychodzi np 60*C z kolektorów a do zbiornika dociera 40*C to już jest źle.
    nie nie, S1 pokazuje np. 40C a termometr czerwony 60C, czyli tak jakby ten S1 zaniżał lub termometr zawyżał, no chyba ze to normalny objaw.

  9. #349
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Ale tlumaczysz. Jeszcze gdzie jest S1 to zrozumialem. Ale czerwony i niebieski to mnie zabil.

    To moze przeanaizujesz moj system ? NA termometrze kwadratowym mam 30 stopni. NA tym produkcji Wilo jest 50 stopni. A ten co na dole mam zamontowany to cos tez tam pokazuje. Zrozumiales cos ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  10. #350
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    NetAs

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    4

    Domyślnie

    Heh, rzeczywiście może mało precyzyjnie. S1 to czujnik temp. na solarze, S2 to czujnik temp. na zbiorniku. Mam także stacje pomp która ma 2 termometry, czerwony na wlocie z solara i niebieski na powrocie.

  11. #351
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    S2 na dole czy gorze zbiornika ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  12. #352

    Domyślnie

    Jeżeli S2 na dole zbiornika to prawie powinien pokrywać się z niebieskim termometrem. Czerwony w przybliżeniu powinien pokazywać temperatury S1 (z kolektora)

  13. #353
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    NetAs

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Jeżeli S2 na dole zbiornika to prawie powinien pokrywać się z niebieskim termometrem. Czerwony w przybliżeniu powinien pokazywać temperatury S1 (z kolektora)
    ok dzięki za wskazówki, tak S2 to ten na dole zbiornika który mierzy ile już w zbiorniku jest temperatury. Od tego porównuje obie wartości i w zależności od ustawień, włącza pompę przy różnicy temp 10C a wyłącza przy 4C.
    Co prawda mogę w sterowniku skorygować ustawienia termometru S1 i S2 ale nie wiem czy czujnik S1 mógłby przekłamywać aż 20C, no cóż jak widać może.

    A jak sprawa z innymi punktami o które pytałem? ktoś coś może doradzić?

  14. #354

    Domyślnie


    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Nie działało by tak samo. Zawory są po to, by woda krążyła tylko w ściśle określonym kierunku. Bez zaworów woda krąży sobie, gdzie ma lżej.
    A nie krążyłaby w tym samym kierunku? Jedyny scenariusz "wody pod prąd" jaki wymyśliłem, to przy mocnej pompie i słabiutkim ciśnieniu w sieci oraz braku zaworu antyskażeniowego pompa wpycha wodę przez ZZ2 do sieci.

    Dalej utrzymuję że wystarczyłby jeden ZZ na prawo od pompy i woda płynęłaby tak samo, tylko z mniejszymi oporami.

  15. #355

    Domyślnie

    Jeślibyś odkręcił wodę w kranie to woda leciałaby ciepła ze zbiornika a ponieważ na kranie byłoby już mniejsze ciśnienie to przez pompę cyrkulacyjną też by zimna woda niekontrolowanie sobie leciała, bo pompa zaworu nie ma.

    Inny przypadek - nie ma odbioru wody, działa pompa cyrkulacyjna.
    W całej instalacji jest jednakowe ciśnienie to i opory praktycznie są takie same. Pompa cyrkulacyjna "zaciąga" ciepłą wodę z góry zbiornika. Powrót cyrkulacji nie tylko by trafiał tam gdzie miał, ale także na dno zbiornika gdzie woda jest zimna i w zbiorniku cała woda się miesza i po warstwowym ułożeniu temperatur.

  16. #356

    Domyślnie

    Przypomnę tylko:

    Cytat Napisał bajcik
    Dalej utrzymuję że wystarczyłby jeden ZZ na prawo od pompy i woda płynęłaby tak samo, tylko z mniejszymi oporami.
    więc twoje scenariusze nie będą zachodziły.

    Może przeniesiemy wymianę zdań na priv żeby solarowcy się nie irytowali?

  17. #357
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał NetAs Zobacz post
    ok dzięki za wskazówki, tak S2 to ten na dole zbiornika który mierzy ile już w zbiorniku jest temperatury. Od tego porównuje obie wartości i w zależności od ustawień, włącza pompę przy różnicy temp 10C a wyłącza przy 4C.
    Co prawda mogę w sterowniku skorygować ustawienia termometru S1 i S2 ale nie wiem czy czujnik S1 mógłby przekłamywać aż 20C, no cóż jak widać może.

    A jak sprawa z innymi punktami o które pytałem? ktoś coś może doradzić?
    Witam.
    To może ja spróbuję po kolei:
    1. Tak te odczyty powinny być podobne. Prawdopodobnie szwankuje ten termometr w grupie solarnej. Najlepiej jak go wybierzesz i na nowo wyskalujesz. Jak go już wybierzesz a powinien on swobodnie wyjść jak go będziesz wyciągać do siebie. Siedzi on w "ślepej rurce" pochwie. Od spodu ma on taką rurkę na końcu której jest nacięcie do skalowania. Zanurzysz go do szklanki wody z lodem i wyskalujesz na "zero" stopni. Z tym niebieskim zrób to podobnie będziesz miał pewność, że oba wskazują poprawnie. Z tą samą szklanką wody z lidem wejdź na dach i zanurz S1 a na elektronice powinno pokazywać "o" stopni. Jeżeli nie to z pozycji elektroniki wyskaluj tok żeby było zero.
    2. Jeżeli tak pokazuje S1 to prawdopodobnie jest dobrze bo temp. w nocy była ok. 12 stopni a jeżeli o tej porze na kolektory nie pada słońce to się ona tak szybko nie zmienia.
    3. Instalatorzy trochę przesadzili i powinni ustawić na 80-85 stopni. jeżeli możesz to przestawić to przestaw konsultując z nimi.
    4. W skali 1-6 Twoje kolektory to +3.
    5. Szkoda, że Twój sterownik nie ma regulacji przepływu, bo rozwiązuje to trochę kłopotów z ustawianiem prawidłowego przepływu. Ale jak widzisz że 4l/min daje lepsze efekty to tak zostaw.
    pozdrawiam.
    Witold

  18. #358

    Domyślnie

    dzis bylo 30 st
    mama 3 plaskie kolektory i zbiornik ok 400 l
    temp wieczorem to w zbiorniku to 56 st. - w dzien praktrycznie wody nie używamy.

    Czy mam podejrzewać że coś nie tak działa?
    w pochmurne dni mniej niz 30 st

    jak myślicie?

  19. #359

    Domyślnie

    Przy czterech kolektorach zapewne miałbyś super. A tak to trochę ciężko będzie nabić wysoką temp. wody. Chociaż powinno być więcej, ale może jakiś error w instalacji.

  20. #360

    Domyślnie

    hmm
    no w instalacje nie bede juz chyba inwestowal. Teoretycznie powinna byc ok.
    4 kolektory to chyab juz za duzo.
    Musze poczytac - bo mam wiedze wyrwana z kontekstu - dlaczego niektorzy maja najpierw zbiornik 200 potem po danej temperaturze - 400.

Strona 18 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony