dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 58
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1149
  1. #21
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zielono

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    rokowo
    Kod pocztowy
    58-595
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam. Pozwólcie, iż ja narobię troszkę zamieszania. Mam w niedalekiej przyszłości zamiar kupić zestaw solarny rurowy.
    Czytałem wiele opinii i kontaktowałem się z kilkoma użytkownikami. Problem większości polega na niskiej wydajności okresu październik-marzec.
    Wiadomo, iż każdy producent dedykuje do odpowiedniej powierzchni czynnej solarów odpoeidniej pojemności zbiornik/wymiennik. Nie możemy pojemności wymiennika dowolnie zmieniać bo zbyt mały może nie być w stanie w dni słoneczne odebrać ciepła lub zbyt wielki wymiennik spowoduje że solary nie będą w stanie podgrzac wody do rządanejwielkości.
    Moje pytanie jest czysto teoretyczne:
    Co by się stało gdbyśmy zastosowali w okresie kwiecień-wrzesień zbiornik dedykowany przez producenta np.300 L a w okresie październik - marzec zbiornik np. połowę mniejszy 150L?
    Pomińmy przy tym zagadnienia typu: że musi zostać zakupione 2 a nie 1 zbiornik czyli dodatkowy koszt lub że wymiennik 150L będzie zbyt mały jak na .....osobową rodzinę.
    Moje pytanie jest typu:
    a) czy mniejsze nasłonecznienie powoduje taki spadek wydajności solarów iż nie są one w stanie osiągnąć takiej temperatury która pozwoliła by pogrzać 300L wody do żądanej temp. np. 50stopni
    b) czy może 300L wody to zbyt duża ilość aby ją podgrzać do 50 stopni natomiast spokojnie jest to możliwe z objętością 150L?
    Proszę o przemyślane wypowiedzi najlepiej poparte obserwacjami użytkowników.
    Pozdrawiam.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    zielono może to ->http://paradigma.pl/aqua_systemy.php Ci trochę pomoże.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #23
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zielono

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    rokowo
    Kod pocztowy
    58-595
    Posty
    8

    Domyślnie

    Rapczyn. Dzięki o to chodziło. Swoją drogą poradziłem się również użytkownika solarów próżniowych znanej firmy i zdanie miał takie:
    Zdało by to egzamin w miesiącach przejściowych natomiast w miesiącach gdzie słońce krótko świeci lub jest cały czas zachmurzone solary nie podgrzeją nawet najmniejszej ilości wody bo same nie osiągają zbyt wysokich temperatur.
    Ot i tyle.

  4. #24
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zielono

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    rokowo
    Kod pocztowy
    58-595
    Posty
    8

    Domyślnie

    A odnośnie Aquasystemów znów mam wątpliwości bo płynem roboczym jest ...woda. Ułatwia to napewo sprawę wspomagania ogrzewania domu - można system wpiąć bezpośrednio w ogrzewanie. Zbiornik /wymiennik jest mniejszej pojemności ale znów pytanie czy latem nie wyleci to wszystko w kosmos a zimą nie zamarznie - producent zapewnia że nie ale jakoś kiepsko widzę ten system zimą..... -20 mrozu i śnieg, zachmurzenie i co by nie tylko. Latem znów przy wymienniku o połowę mniejszym niż normalnie stosowanym co się stanie z nadmiarem ciepła?

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Od tego są zawory bezpieczeństwa i naczynia wzbiorcze przeponowe by kompensować wzrost objętości płynów - czy to jest płyn niezamarzający czy woda.
    Od 2004 roku w Niemczech i 2006 w Polsce działają instalacje w Systemie Aqua i wszystko jest dobrze
    Latem gdy zbiornik jest naładowany do maksymalnej, dopuszczalnej temperatury kolektor staje w stanie pary i nic się nie dzieje.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar DrBUD
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    53-135
    Posty
    86

    Domyślnie

    Nie ma obawy takie systemy działają na świecie od co najmniej 7 lat i ludzie nie zgłaszają większych problemów. Podobno cały system jest testowany pod temperaturą minus 40, tak by wyłapać ekstremum, więc nawet na zimę nie masz się co martwić

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.

    Cytat Napisał DrBUD Zobacz post
    Nie ma obawy takie systemy działają na świecie od co najmniej 7 lat i ludzie nie zgłaszają większych problemów. Podobno cały system jest testowany pod temperaturą minus 40, tak by wyłapać ekstremum, więc nawet na zimę nie masz się co martwić
    A tak konkretnie, bez podobno?

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar DrBUD
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    53-135
    Posty
    86

    Domyślnie

    Niestety "bez podobno" to musisz pytać u konkretnych producentów , bo to on ma dokładną specyfikację sprzętu i odpowiednie certyfikaty ja tylko powtarzam, co mi powiedziano w DUEL'u, a jak wiadomo sprzedawca niekoniecznie mówi prawdę, więc stąd podobno. Tak trochę na chłopski rozum, w Niemczech takie systemy osiągnęły dużą popularność, więc myślę, że nie ma obawy

  9. #29

    Domyślnie

    Witam
    Nie wiem czy w dobrym wątku zagajam,ale czy ktoś ma kolektory zamontowane na ścianie szczytowej południowej?Jeśli tak, to jak kształtuje się ich wydajność?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał burundi Zobacz post
    Witam
    Nie wiem czy w dobrym wątku zagajam,ale czy ktoś ma kolektory zamontowane na ścianie szczytowej południowej?Jeśli tak, to jak kształtuje się ich wydajność?
    Tak samo jak na dachu skierowanym na południu. Kolektory montuje się przeważnie na "trójkątach" dających kąt np. 30/45/60st.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Tak samo jak na dachu skierowanym na południu. Kolektory montuje się przeważnie na "trójkątach" dających kąt np. 30/45/60st.
    Czyli nie na elewacji, tylko na stelażach? No to wtedy rzeczywiście wydajność jak na dachu.Ma się rozumieć użytkujesz Rapczyn zamontowane w ten sposób kolektory?

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał burundi Zobacz post
    Czyli nie na elewacji, tylko na stelażach? No to wtedy rzeczywiście wydajność jak na dachu.Ma się rozumieć użytkujesz Rapczyn zamontowane w ten sposób kolektory?
    Na "trójkątach", na dachu płaskim.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #33

    Domyślnie

    Liczy się przecież kat nachylenia względem poziomu oraz ukierunkowanie w stosunku stron świata. Czy kolektor jest na dachu, na ścianie szczytowej czy na ziemi - to nie ma większego znaczenia.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Co do wydajności to np.:
    instalacja o powierzchni czynnej 6m^2 w technice Aqua, z odchyleniem od południa na wschód o około 40-43st, nachylenie około 45st, zbiornik o pojemności 316l, wspomaganie ogrzewania.
    Uzysk od uruchomienia w piątek 18.03.2011 o 19:00 do 23.03.2011 14:00 wyniósł 51kWh, dziś kolektory do 14:00 naładowały bodaj 17kWh, moc chwilowa ~5,5kW, przepływ ~4l/min.
    Temperatura maksymalna kolektora ponad 80stC, na górze zbiornika ~75-78stC, drugi odbiornik ciepła ~45st.

    Pozdrawiam.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Wczoraj w okolicach godziny 16 uruchomiliśmy instalację w technice AquaSystem, dwa kolektory próżniowo-rurowe CPC o łącznej pow. brutto 5.2m^2 (pow. czynna 4.66m^2) wraz ze zbiornikiem o poj. 410l. Pole kolektorów jest nachylone pod kątem ~45st, azymut ~3st.
    W ciągu ~1 godziny temperatura w górnej części zbiornika wzrosła z ~20 do ~28stC i... się rozpadało temperatura na dole zbiornika 17.2stC , temperatura powrotu ~17.3stC.
    Maksymalna, zarejestrowana temperatura na kolektorze w czasie pracy to 94.4stC.
    Zakres macy z jaką pracowały kolektory 17-6.4kW przy przepływie ~3.3l/min.
    Więcej na temat uzysków napiszę w poniedziałek.

    Na dachu obok inna firma również instaluje kolektory tyle, że Ulrich 4x SG1800/24 i zbiorniki kombi 500l.

    Pozdrawiam serdecznie.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  16. #36

    Domyślnie

    Witam, wczoraj był 1 dzień pracy solarnej u mnie. 2 x 20 rur, zbiornik 300l.
    Pogoda wczoraj w kratkę z przewagą słońca. Zestaw od temperatury ok 15st podgrzał do 65st na dole zbiornika. OK 13 jak sprawdzałem temperatura na solarach ok 80st, przy pracy pompki. Na wieczór licznik pokazał uzysk 45kWh

  17. #37

    Domyślnie

    Witaj Karas - a jakiej firmy masz zestaw?
    Ja mam takie same kłopoty i uwagi ( i firmę ACV) jak założyciel wątku.
    Zbiornik 400 litrów i 2 solary po 22 rurki. Kupując zestaw w firmie klient jest przekonany ,ze jakaś mądra głowa policzyła składniki zestawu tak , aby do siebie pasowały.Bardzo proszę nie nabijajcie się dodatkowo z i tak nabitych w butelkę.Zdaje się,że zakupiłam solary najdroższe na rynku - a teraz okazuje się,że koopa.Mój zestaw jest od strony południowej, dach ma 36 stopni nachylenia,solary są równolegle do dachu.Gdy mówiłam , hydraulikom przed montażem ,że moim zdaniem powinni je zamontować na 45 stopni to mnie przekonywali,ze te 36 st jest idealnie. Byłam głupia- początek budowy- i dałam się wpuścić w maliny - najpierw mi wcisnęli ten zestaw, potem go zamontowali jak wyżej a teraz mają wszystko w uchu. Z kolei dziś otrzymałam odpowiedz z serwisu ACV -ze owszem przyjadą jak uiszczę opłatę za te przyjemność 2000 zł :O.
    Ja ze swoim zestawem bujam się od zeszłego roku i co nieco udało mi się ustalić. Początkowo zestaw osiągał jedynie 40 stopni. przyjechał serwisant podumał pozmieniał ustawienia i okazało się,że zbiornik zaczął osiągać 50 stopni. Potem przyszła jesień i zima. Teraz przy słonecznych dniach zaobserwowałam,ze zbiornik z rana ma ok. 36 stopni, wieczorem ok. 50.Dodam,ze do tej pory nie mieszkamy. Tak więc ogromna ilość ciepła gdzieś ucieka. Zakręciłam cyrkulację i wciągu kilku dni zbiornik po raz pierwszy dogrzał do 70 stopni.Nadal niestety w nocy ciepło ucieka -ok 10 stopni. Nawet wiem gdzie - do niego podmontowane jest chyba z 10 rurek , wszystkie gorące i oczywiście nie zaizolowane w swoim początkowym biegu -od 10 - 15 cm - tam gdzie rurka zakręca - już się hydraulikom nie chciało tego zrobić.Chcę sama to zaizolować.Mam tylko pytanie - czym zaizolować ,aby było jak najlepiej. Fajnie byłoby gdzieś dostać taką gąbke izolacyjna czarną jak ma rurka solarna - ale w kształcie taśmy - aby skutecznie owinąc części rurek z kolankami.Ktoś moze wie gdzie takie cudo kupić?
    Gucio - jeśli tu jeszcze zaglądasz napisz jak tam twoje solary działają. Zauważyłam jeszcze jedna rzecz na przepływach ,która mi się nie podoba:
    Dotyczy to pompy
    na I biegu po zatrzymaniu pokazuje 2,5 l/min a jak działa to wychyla się na jakieś 0,5- 1 l
    na II biegu pokazuje 3l/min a działa 1-1,5 l/min
    na III biegu pokazuje 4 l/min a działa 2-2,5 l min

    czy to jest aby poprawne?.Gucio napisz jak jest u Ciebie bo serwisant na moje pisemne zapytanie w tej sprawie nic nie odpowiedział tylko wysłał swoja propozycje opłaty 2000 zł za przyjazd .
    Już w ubiegłym roku był problem z pompą i wtedy hydraulicy wyciągnęli z płynu pompowego jakieś spore ilości zanieczyszczeń- taki zielony szlam, Ciekawa rzecz-ze podobny szlam zatkał mi obecnie cały płytowy wymiennik ciepła z kotła CO - a tam cyrkulacja była wody a nie płynu solarnego - ktoś zna odpowiedź na taką zagadkę- co może być przyczyną ?
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ewadora ; 23-05-2011 o 22:28

  18. #38

    Domyślnie

    Kąt nachylenia kolektorów względem podłoża to 35-45 stopni. Więc 36' nie powinno stanowić jakiegoś dużego problemu.
    Izolację można kupić w całości (otulina), potem ją rozciąć wzdłuż i zawinąć na końcach. Nie widziałem nigdzie takiej grubej izolacji w taśmie ale może gdzieś znajdziesz.
    Na pytania techniczne powinien odpowiedzieć obecny chyba na forum specjalista od kolektorów ACV.

  19. #39

    Domyślnie

    A można wiedzieć kto jest specjalista ACV na forum?

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewadora Zobacz post
    A można wiedzieć kto jest specjalista ACV na forum?
    Gdzieś mi chyba migął post instalatora nt ACV ale nie pamiętam gdzie.

Strona 2 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony