dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 58
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 1149
  1. #721
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  2. #722
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    rwxw - gratuluję uzysków mógłbyś publikować dane z bilansów miesięcznych?

    W lutym, z instalacji kolektorów próżniowo rurowych CPC o powierzchni czynnej 9m^2 (całkowita 9,82m^2) uzysk wyniósł ~322kWh. instalacja pracuje ze zbiornikiem 300l c.w.u. i 1000l buforem c.o.
    Załącznik 245694
    Czas leci i nastał koniec marca.
    Uzysk w marcu wyniósł ~544kWh przy 94h pracy pompy - jakieś 6,11kWh energii elektrycznej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Marzec2014_2xCPC45Star_azzurro_300+1000l.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	252136
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #723

    Domyślnie

    U mnie też podsumowanie marca. Z moich małych 2kWp ustawionych pod kątem 30* na czysty południowy wschód wygenerowało się 175kWh prądu, więc całkiem przyzwoicie. W słoneczną pogodę dziennie generowało się koło 9kWh, co by zagrzało 200l wody o około 40-45*.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #724

    Domyślnie

    175kWh bardzo przyzwoity wynik jak tylko Polacy przywiozą pozostałości zielonego sprzętu z Niemiec i ceny systemów ongrid spadną do znośnych wartości na pewno zagoszczą i na moim garażu. Tymczasem nie mam wolnych 8k PLN aby zainwestować w 2kW + sterownik przywieziony z Niemiec.

    Jeśli powiedziało się A trzeba powiedzieć B i zaprezentować uzyski z 7,2m2 czynnej ( 4 płaskich ) standardowa konstrukcja oparta na glikolu.

    Hewalex przeszedł najśmielsze oczekiwania i wynik mogę zaprezentować DOKŁADNIE znaczy do 12 miejsca po przecinku
    W miesiącu marcu przybyło: 335,88095337396 kWh
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ku-setuimhgrzcvbrgztnkv.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	63,0 KB
ID:	252171  

  5. #725

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    na pewno zagoszczą i na moim garażu.
    U mnie w garażu już czeka kolejne 2.5kWp na montaż Jeśli ktoś chciałby dotację, to rusza program prosument w NFOŚiGW.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 31-03-2014 o 20:52
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #726

    Domyślnie

    Owszem w programie prosument kredyt na preferencyjnych warunkach (1% oprocentowanie ), jednak koszt zakupu nowych ogniw jest nieporównywalnie większy niż używanych. Używane ogniwo o mocy około 240W kosztuje około 500 PLN, za to samo ogniwo tylko nowe zapłacimy wielokrotność tej sumy.
    Kredyt nie mam, nie miałem (poza tym przymusowym od kolektorów aby dostać dotację ), i nie zamierzam mieć.
    Lepsze swoje 250W na dachu niż pożyczone 10kW.

  7. #727

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Owszem w programie prosument kredyt na preferencyjnych warunkach
    http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-kra...nstalacji-oze/
    - pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji,
    - dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania (15% lub 30% po 2015 r.),

    Ale masz rację, że bez dotacji da się taniej i jest dużo mniej papierów.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #728

    Domyślnie

    Na razie kuszę się na jakiś inwerter powiedzmy 500W i ze 2-3 panele jednak doskonale wiemy że apetyt rośnie w miarę jedzenia
    Za niespełna 1,5 miesiąca mój kontrakt wygasa i jadę z rodziną zwiedzać Niemcy więc pewnie znajdę coś "po kosztach". Najważniejsze znaleźć sprawny tani falownik, resztę zawsze można "dosztukować" jak to na wsi na garażu.
    rwxw chyba będę musiał się do Ciebie uśmiechnąć po szczegóły co kupić aby nie żałować

  9. #729
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na razie kuszę się na jakiś inwerter powiedzmy 500W i ze 2-3 panele jednak doskonale wiemy że apetyt rośnie w miarę jedzenia
    Kup używany UPS z czystą sinusoidą, wyjdzie za grzosze w stosunku do inwertera.

  10. #730

    Domyślnie

    kolektor1 - w garażu stoi takie "coś" co strasznie hałasuje i poza sinusoidą daje również online (36V, i 200Ah) MGE PULSAR EX 10 RACK . Jeśli to nie starczy trzeba odpalić agregat prądotwórczy 2,2kW.
    jak podpiąć pod to PV aby czerpało najpierw z PV?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-04-2014 o 21:11

  11. #731

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Kup używany UPS z czystą sinusoidą, wyjdzie za grzosze w stosunku do inwertera.
    Ups jest dobry, ale dla systemu off-grid, gdzie masz instalację oddzieloną od tej głównej. Da się to oczywiście zrobić, ale największą wadą systemu off-grid są akumulatory, które nie dość że mają sprawność ładowanie/rozładowywanie około 50%, to jeszcze się szybko zużywają. Dzięki temu 1kWh prądu z aku kosztuje powyżej 1zł, co się mija z celem, bo taniej jest kupić prąd z ZE.
    Ja mam system on-grid - czyli wpięty bezpośrednio do sieci (umożliwił to "mały trójpak"), który "wtłacza" prąd bezpośrednio do rozdzielnicy w moim domu, więc pracujące urządzenia zużywają w pierwszej kolejności mój prąd, a ewentualne nadmiary sprzedaję (w zasadzie prawie oddaję za darmo) do ZE. Ewentualne niedobory pobieram bezpośrednio z sieci. Wadą rozwiązania on-grid przy takim ustawodawstwie jaki mamy jest to, że warto precyzyjnie sterować urządzeniami odbiorczymi, żeby jak najmniej prądu sprzedać, a jak najwięcej samemu zużyć. Ustawodawcy coś tam przebąkują o półrocznym bilansowaniu wyprodukowanej i zużywanej energii, ale znając życie to nie wiem, czy się doczekamy, bo lobby energetyczne jest bardzo silne. Gdyby było półroczne bilansowanie, to mój dach pozwoliłby mi nic nie płacić za ogrzewanie domu i zasilanie pozostałych odbiorników. Wystarczyłoby mi 8kWp paneli. Ale to by było w PL zbyt piękne, choć w innych krajach tak jest.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #732

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    rwxw chyba będę musiał się do Ciebie uśmiechnąć po szczegóły co kupić aby nie żałować
    Nie ma sprawy, jak będziesz miał pytania to pisz. Od razu mogę napisać, że inwerter on-grid powinien mieć odpowiedni certyfikat, żeby ZE go pozwolił podpiąć do sieci, więc różnego rodzaju zabytki odpadają. Uważałbym też na chińskie, bo to ma działać bezobsługowo przez wiele lat. Druga sprawa, to lepiej kupić większy niż 500W, bo pewnie będziesz chciał rozbudować
    Procedura podpięcia do sieci dla np. Tauronu jest następująca:
    http://www.tauron-dystrybucja.pl/pl/...polska_i_slask
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #733

    Domyślnie

    Na początek interesowało by mnie coś używanego jakich firm sprzętu powinienem szukać? Na który certyfikat zwrócić szczególną uwagę.
    I pytanie dotyczących samych paneli tu znów używki z wiadomych powodów, panel 240W (24v) wczoraj poszperałem można znaleźć za 360 PLN, upchał bym na początek 8-10 takich paneli. Inwerter akceptuje chyba napięcie od 40-90V więc z 9 paneli dało by się zrobić 3 paczki 3 x 24V.
    Pytanie ostatnie sam to wszystko zamontuje i przejdę się do ZE co mogą powiedzieć odnośnie używanego sprzętu, instalowanego przez osobę nieuprawnioną? Ma to jakieś znaczenie czy musi przyjść pan Mietek z uprawnieniami do 1kV i napisać OK działa?

  14. #734

    Domyślnie

    Odnośnie firm, to jest sporo, musiałbyś poczytać, popatrzeć co mają inni. Co do renomowanych, to na pewno można zaliczyć SMA, Fronius, Steca, PowerOne (Aurora) i wiele innych. Tauron wymaga deklaracji zgodności w zakresie spełniania przez mikroźródło aktualnych norm dla instalacji niskiego napięcia oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Ja mam Froniusa i on ma wystarczający certyfikat, znajdziesz go w opisie na mojej stronie, ale też na stronie producenta.
    Ja też kupowałem panele używki, ale warto zwrócić uwagę, czy nie są zdegradowane. W cienkowarstwowych może się łuszczyć warstwa, mogą pojawiać się zacieki, krystaliczne mogą mieć popękane krzemowe wafle, o rozbitych szybach nie wspomnę. Poszukasz w sieci używanych, to znajdziesz też i defekty. Oczywiście przy używkach jest większe ryzyko, bo do drugiego obiegu mogą trafiać właśnie takie po wymianach z defektami. Powinny być jak najnowsze, wiek można poznać po oznaczeniach producenta, w numerach są czasem daty, ale też po zżółknięciu białej warstwy między waflami. Czasem można znaleźć leżaki magazynowe w przyzwoitych cenach, zwłaszcza w D. Jeśli panele mają trafić na dach, to raczej krystaliczne, bo mają lepszą sprawność, na stelaż naziemny to wszystko jedno, może być trochę większy i już, a cienkowarstwowe są tańsze.
    Panele najlepiej łączyć szeregowo, wtedy masz wysokie napięcie i niskie prądy, a więc małe straty. Inwertery on-grid mają minimalne napięcie zadziałania, czasem jest to 150V (Fronius IG), ale może być i 220V (Fronius IG Plus, czy niektóre SMA). Zazwyczaj małe inwertery mają niskie minimalne napięcie. Producenci inwerterów udostępniają oprogramowanie doboru, które ułatwia dobór paneli i inwertera. 10 paneli po 240W to raczej połączenie wszystkich w szereg. Przy wyborze inwertera jest też kwestia czy dane panele mogą być podpięte do inwertera beztransformatorowego, czy tylko do transformatorowego (np. popularne na Allegro cienkowarstwowe).
    ZE nie interesuje, czy sprzęt jest używany, czy nie. Ważne żeby miał certyfikat. Papiery musi podbić ktoś z uprawnieniami, może być elektryk z odpowiednim SEPem. Oczywiście dobrze, żeby sprawdził poprawność instalacji.
    Wracając jeszcze do napięć, to trzeba z nimi bardzo uważać, bo prąd stały jest dużo bardziej niebezpieczny od zmiennego w przypadku porażenia. Tworzy też długie łuki przy rozwieraniu (patrz spawarka inwerterowa). Można sobie pooglądać efekty na youtube, np. https://www.youtube.com/watch?v=N8xzq-fNGWE
    https://www.youtube.com/watch?v=enUWHeAk68Q
    daje to trochę do myślenia
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #735
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Czas leci i nastał koniec marca.
    Uzysk w marcu wyniósł ~544kWh przy 94h pracy pompy - jakieś 6,11kWh energii elektrycznej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Marzec2014_2xCPC45Star_azzurro_300+1000l.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	252136
    Mija właśnie następny miesiąc.
    Żniwa energii od 1 do 30 kwietnia 2014r.: 676kWh
    Zużycie energii przez pompę: ~102h x 0,065kW = 6,63kWh.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2xCPC45_cwu300_buf1000.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	37,3 KB
ID:	257376
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  16. #736

    Domyślnie

    U mnie też miesiąc się zakończył. Tym razem wynikiem powyżej 200kWh:

    Maj powinien być jeszcze lepszy, bo będzie więcej słońca i w dodatku zamiast 1.96kWp będzie pracować 4.41 kWp jeśli tylko Tauron pozwoli
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #737
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Te 4,41kW jaką będzie miało powierzchnię?
    Myślę, że Tauron nie będzie robił problemów.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #738

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Te 4,41kW jaką będzie miało powierzchnię?
    Trochę tego jest: 18 paneli po 165cm x 99cm każdy, czyli 30m2. U mnie 11 paneli będzie skierowanych na południowy wschód, a 7 na południowy zachód, żeby wydłużyć czas w którym będę miał darmowy prąd z odpowiednią mocą.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #739

    Domyślnie

    Nastały iście upalne dni od 2 dni temperatura za oknem oscyluje w granicach 27 stopni i cały dzień "patelnia".
    Generalnie wszystko w najlepszym porządku... woda ukrop 70 stopni to norma, grzejnik w łazience odpala się kiedy woda przekroczy 55 stopni, później jak bufor osiągnie 70 stopni zaczyna się wychładzanie w podłogówce.
    Wczoraj 22,5kWh dziś chyba przekroczy magiczne 25kWh.

    Winny jestem też całościową statystykę za kwiecień: 326,37 kWh

  20. #740

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wczoraj 22,5kWh dziś chyba przekroczy magiczne 25kWh.
    No to po powiększeniu instalacji do 4.4kWp powoli Cię gonię, wczoraj mimo zachmurzenia koło południa poszło u mnie 24.4 kWh Chyba można powiedzieć, że 1 panel jest mniej więcej równy 1kWp pv.

    Pod IG15 podpiętych jest 7 paneli (kąt 45*, SW), a pod IG30 11 sztuk (kąt 30*, SE) po 245kWp każdy. Las odcina mi słońce o mniej więcej 17-30.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 21-05-2014 o 19:29
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Strona 37 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony