dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 43 z 58
Pokaż wyniki od 841 do 860 z 1149
  1. #841

    Domyślnie

    Strona http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
    podaje jako rodzaj solarów: crystalline silicon - czyli krystaliczny krzem - ale ten gatuneik występuje w dwóch rodzajach polikrystaliczne - 14%-18% sprawności i monokrystaliczne 18%-22% - aplikacja tego nie rozróżnia. A to duzo procentów.....
    Daltego waśnie wolęsam obliczyć w excelu wydajność ale potrzebuję danych, których nigdzie nie ma

  2. #842

    Domyślnie

    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    Jak masz G12w to mógłbyś pobierać z PV tylko w I droższej strefie a w II strefie ładować bufor aku z PV - oczywiście potrzeba aku
    No i w tym jest pies pogrzebany. Sprawność ładowania i rozładowywania tanich aku to koło 50%, do tego dochodzi ich trwałość i koszt - gra nie warta świeczki. Trzeba poczekać, aż aku stanieją, wtedy można będzie stosować sieć jako przyłącze zapasowe, na razie się nie da (tzn. jest za drogo).
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    W zakresie opisu instalacji na www.mojazielonaenergia.pl:
    1. Oczywiście czuję specyfikę działania rozłącznika DC ale nie mogę zrozumieć po co on jest w instalacji PV skoro kosztuje tak dużo. Przecież nie planuje się wyłączać instalacji a w pętli są bezpieczniki ?
    Po stronie DC nie mam bezpieczników, mogą być potrzebne gdy jest kilka połączonych równolegle stringów (żeby w razie awarii prąd z kilku stringów nie popłynął przez jeden niszcząc go), ale gdy jest 1-2 stringi to bezpiecznik nie jest potrzebny, bo panele nie dadzą więcej niż prąd zwarcia i nic im się nie stanie jak popłynie przez nie taki prąd, który i tak płynie przy normalnej pracy w słoneczny dzień. Czasem trzeba wyłączyć stronę DC, bo np. chcemy coś zrobić, przekonfigurować, zmienić inwerter, albo po prostu odciąć DC w razie jakiejś awarii, więc musi być taka możliwość.
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    2. Z tego co się orientuję to zazwyczaj stasuje się falowniki 1 fazowe - ale jak do cholery ma to się do instalacji domowej która z reguły jest 3 fazowa.
    Podpinasz go pod 1 fazę i nie przejmujesz się resztą. Dwukierunkowy licznik który założy ZE bilansuje chwilowo moc pobieraną i oddawaną, bez względu na to na której fazie jest pobór, a na której produkcja. Inna sprawa jeśli podłączasz się na normalnym liczniku, ale tego nie radzę. Zwykły licznik nalicza produkcję jako zużycie i wtedy można się bawić w zbijanie wszystkich urządzeń pobierających na tą samą fazę, żeby produkcja nie szła na licznik, ale jest to nie do upilnowania. Nie jestem pewien, czy taki licznik też nie zapamięta, że coś było nie tak z kierunkiem przepływu, więc po co mieć problemy.
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    3. Jak to jest z falownikami 3 fazowymi - czy sa lepsze od 1f - jak obciążaja fazy - po równo czy w zalezności od obciążenia w domu ?
    3 fazowe obciążają fazy po równo i są konieczne przy większych mocach instalacji, np. już 6kW nie podłączysz do 1 fazy, trzeba mieć albo 2 inwertery 1 fazowe, albo 1 trójfazowy. ZE podają jaką maksymalną moc można przypiąć do 1 fazy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #843

    Domyślnie

    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    Dobra widzę że temat nie idzie.
    Idzie, ale powoli, nie każdy codziennie zagląda na forum
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    To może podpowiecie jak samodzielnie obliczyć spodziewane korzyści z założenia ...A jeśli panel ma moc 230Wp tzn że w standardowych warunach 1000W uzyskam z niego 230W ? - więc jak będa inne warunki niż standardowe to nalezy posłużyć się proporcją ?
    pvgis już znasz, ogólna zasada mówi, że z 1kWp paneli można uzyskać 1MWh/rok, ale pvgis podaje to dokładniej. Odnośnie mocy nominalnej, to w idealnych warunkach w czerwcu 230Wp panel powinien dawać koło 230W, ale raczej zawsze jest to mniej. Zobacz dobie na http://pvmonitor.pl jakie osiągi kto i kiedy uzyskuje. Klikając na kalendarz możesz sprawdzać dane historyczne.
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    Po co mi dane teoretyczne jak ja chce dane praktyczne bo od tego zależy ile prądu wyprodukuje.
    Zachmurzenia tam też są uwzględnione, ale uzyski są pouśredniane w skali miesiąca, czy roku. Myślę, że spokojnie można na podstawie tej strony szacować swoje uzyski.
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    Jeśli tak to może warto rozważyć moduły PV+solar gdzie ciecz chłodziła by solar i jednoczesnie nagrzewała CWU - czy znacie jakichś producentów/dystrybutorów tego cuda - maci jakieś zdanie o tym ?
    Są na rynku, ale bardzo drogie. Lepszych uzysków prądu bym się nie spodziewał, ale to, że przy okazji jest cwu to spora zaleta. Niestety cena jest zaporowa.
    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    podaje jako rodzaj solarów: crystalline silicon - czyli krystaliczny krzem - ale ten gatuneik występuje w dwóch rodzajach polikrystaliczne - 14%-18% sprawności i monokrystaliczne 18%-22% - aplikacja tego nie rozróżnia. A to duzo procentów
    Sprawność przy obliczeniach jest nieistotna, bo podajesz nie powierzchnię dachu, tylko moc instalacji kWp. Ważna jest charakterystyka, a ta jest pi razy drzwi podobna. Sprawnośc jest ważna jeśli masz ograniczoną powierzchnię do zabudowania, bo po po prostu więcej paneli nie zmieścisz, ale jak masz dużo miejsca, to liczy się tylko cena, a sprawność może być mała.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 01-02-2015 o 10:46
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #844

    Domyślnie

    Zaczął się nowy rok i krzywa rośnie W styczniu 2015 z paneli pv 4.4kWp wygenerowało się 85kWh:
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #845
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    W grudniu rzeź pogody dała:
    1. Uzysk 25kWh przy 3h pracy pompy
    2. Uzysk 9kWh przy 1h pracy pompy
    Styczeń jak to styczeń...

    Instalacja nr.:
    1. Uzysk energii wyniósł 83kWh przy 13h pracy pompy - dziś do 12:00 uzysk 12kWh.
    2. Uzysk energii wyniósł 30kWh przy 4h pracy pompy - dziś do 12:00 uzysk 4kWh.

    Dobrze widać jakie znaczenie na uzyski w zimie może mieć kąt pochylenia kolektorów słonecznych - 1. ~50-55st; 2. ~30st.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #846

    Domyślnie

    U mnie też lipa Styczeń do niczego w sumie 37,1kWh
    Ale już pierwszy dzień lutego 7kWh

    Rwxw mam umówionego jakiego typa z BOŚ`a w sprawie PV`ek dają 40% dla tych którzy spłacili już solary, zadzwonił tak ni z gruchy ni z pietruchy ale umówiłem się ma dać znać kiedy przyjedzie zobaczy ile kWh zużywamy i jaki zestaw by się do nas nadawał Zobaczymy co zaoferuje jeśli ze 4kW za około 20-23k PLN temat warty zainteresowania bo podobno wszystko załatwia od montażu po odebranie tego przrez Energię. A że dach gospodarczego stoi pusty można coś na nim postawić o ile kasa będzie odpowiednia.

  7. #847

    Domyślnie

    U mnie dziś słoneczko i pękło 8.6kWh. Fajnie Odnośnie instalacji pv, to trzeba poczekać chwilę co zrobią z poprawką Bramory dotyczącą taryf gwarantowanych, bo tam piszą o "nowowybudowanych" instalacjach. Więc jeśli przez przypadek by to tak uchwalili, to trzeba by instalować pv w 2016r.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #848

    Domyślnie

    3 dni pracy pracy kolektorów i prawie 100kWh pękło
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100.JPG
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	44,4 KB
ID:	304867

  9. #849

    Domyślnie

    Powoli idziemy do przodu, w lutym z 4.4kWp pękło prawie 210kWh, więc ponad 2x tyle co w styczniu. W dodatku przeszły taryfy gwarantowane w ustawie o OZE, więc trzeba będzie powoli powiększać instalację do 10kWp
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #850
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    Rwxw mam umówionego jakiego typa z BOŚ`a w sprawie PV`ek dają 40% dla tych którzy spłacili już solary, .
    Jak byś mógł to napisz jakie będą efekty rozmów, w te 40% to ja nie wierzę, bo cena bazowa pewnie z sufitu.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #851
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o instalację nr 1., to są jakieś problemy z internetem :/
    Natomiast instalacja nr 2. - 2x CPC 45 Star azzurro, kąt ~30st; zbiornik OPTIMA Aqua 1000.
    Uzysk energii w styczniu wyniósł 118kWh przy 12h pracy pompy oraz przy 1h gdy temperatura przekroczyła temperaturę pracy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02_2015_2xCPC45_OA1000.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	15,1 KB
ID:	306843
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #852

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Jak byś mógł to napisz jakie będą efekty rozmów, w te 40% to ja nie wierzę, bo cena bazowa pewnie z sufitu.
    Niestety rozmowy się nie odbyły, z bliżej nieokreślonych powodów. Ów człowiek który miał dzwonić i przyjechać nie odezwał się. Dzwoniłem do BOŚ`a ale oni o nim też niczego nie wiedzą, oddzwaniając na telefon z którego dzwoniono w tej sprawie odzywa się tylko poczta głowowa. Niestety na chwilę obecną jestem jakby trochę spłukany wymianą kotła i 20k PLN poszło na te cele.

    Wracając do statystyk 2.02.2015 sterownik twierdzi że było ich 345kWh, ja wiem że było ich mniej bo czujnik T3 zaniża temperaturę powrotu o 3-5oC stąd taka różnica. Mowy czujnik już mam więc tylko kwestia zmiany. Niestety w moim przypadku nie będzie wiarygodnej informacji o ilości kWh pozyskanych myślę że będzie ich ze 100kWh ale to wróżenie z fusów.

    EDIT:
    Wrcając do cen On Grida w instalacjach PV, na allegro zestawy 1kW kosztują około 8-9k PLN więc może coś się zmieni.
    rwxw jak to jest z tą ustawą przeszła czy nie przeszła bo wszelkie źródła pokazują co innego ja słyszałem że mają odkupować energię za około 75gr/kwh ale jaka jest prawda?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 02-03-2015 o 10:24

  13. #853

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    rwxw jak to jest z tą ustawą przeszła czy nie przeszła bo wszelkie źródła pokazują co innego ja słyszałem że mają odkupować energię za około 75gr/kwh ale jaka jest prawda?
    Przeszła. Jest fit 75gr/kWh brutto dla instalacji do 3kW, a 65gr/kWh dla instalacji od 3 do 10kW. Treść można znaleźć tu: http://gramwzielone.pl/trendy/14949/...c-ustawy-o-oze
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #854
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    agentoliwa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-309
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam.
    Czy ktoś ma doświadczenia z kolektorami montowanymi pod blacho-dachówką?
    Mam świadomość dużo niższej sprawności w stosunku do paneli znajdujących się bezpośrednio na dachu, jednak mając do dyspozycji sporą powierzchnię dachu nachylonego 45% i skierowanego bezpośrednio na południe aż żal było by nie wykorzystać.
    Wstępne założenia są takie:
    Wstępne podgrzanie CWU w sezonie maj-wrzesień
    Głównym źródłem ciepła jest elektryczność
    technika:
    -3 obwody wykonane z rury TECE szarej po 120m każda w układzie równoległym
    -zbiornik 200l z jedną wężownicą (wstępne podgrzanie wody do temperatury około 30-35st
    -zbiornik drugi 200l z jedną wężownicą i grzałką elektryczną temperatura docelowa około 50-55st
    -zbiorniczek wyrównawczy
    -odpowietrznik automatyczny jak do grzejników
    -pompka obiegowa z 3 poziomami przepływu
    -sterownik
    -czujniki temperatury

    Zastanawiam się czy pojemność zbiorników po 200l każdy to dobry pomysł? i czy w ogóle to wszystko ma szansę poprawnie zadziałać?

  15. #855

    Domyślnie

    Koszty takiej instalacji znacznie przekroczą wartość zwykłych kolektorów, a w przypadku uszkodzeń, działań serwisowych należało by zdemontować cały dach.
    Są podobne systemy montowane na dachach gdzie woda basenowa puszczana jest przez czarne rurki o małej średnicy które podgrzewają w ten sposób wodę basenową.

  16. #856
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    agentoliwa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-309
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dlaczego uważasz że koszty będą wyższe, moim zdaniem będą znacznie niższe, a uszkodzeń i działać serwisowych w tym wypadku nie przewiduję, ponieważ rura jest w jednej całości. (Koszt takiej rury to 1200zł przy 360m.) Wszelkie łączenia zostaną wykonane na poddaszu. Więc tu raczej niema czego serwisować.

  17. #857
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał agentoliwa Zobacz post
    Witam.
    Czy ktoś ma doświadczenia z kolektorami montowanymi pod blacho-dachówką?
    Mam świadomość dużo niższej sprawności w stosunku do paneli znajdujących się bezpośrednio na dachu, jednak mając do dyspozycji sporą powierzchnię dachu nachylonego 45% i skierowanego bezpośrednio na południe aż żal było by nie wykorzystać.
    Wstępne założenia są takie:
    A próbowałeś coś obliczać?
    Założenia: 360mb rury fi 16mm daje nam powierzchnię odbioru ciepła wynoszącą 18m2. Zakładając, że blacha w czasie pełnej operacji słonecznej rozgrzeje nam powietrze wewnątrz do 60 stopni to należy zadać sobie pytanie przy jakim przepływie woda/glikol osiągnie temp. 55 stopni. Jaki jest rozkład temp. pod dachem w przeciągu dnia? Jaki jest rozkład temp. pod dachem jeżeli słońce świeci w "kratkę"?
    O podobnym wynalazku poczytaj tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wynalazki-quot
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  18. #858
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    agentoliwa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-309
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A próbowałeś coś obliczać?
    Założenia: 360mb rury fi 16mm daje nam powierzchnię odbioru ciepła wynoszącą 18m2. Zakładając, że blacha w czasie pełnej operacji słonecznej rozgrzeje nam powietrze wewnątrz do 60 stopni to należy zadać sobie pytanie przy jakim przepływie woda/glikol osiągnie temp. 55 stopni. Jaki jest rozkład temp. pod dachem w przeciągu dnia? Jaki jest rozkład temp. pod dachem jeżeli słońce świeci w "kratkę"?
    O podobnym wynalazku poczytaj tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wynalazki-quot
    Szacunki oczywiście próbowałem wyliczyć, jednak jestem z tych którzy wolą testy rzeczywiste niż czysta teoria.
    Dzięki za link widzę że ludzie kombinują podobnie jak ja.

  19. #859

    Domyślnie

    Idzie wiosna W marcu z 4.4 kWp fotowoltaiki nakręciło się 371kWh. Fajnie, więcej niż we wrześniu
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #860

    Domyślnie

    rwxw... jestem w kropce sprawdziłem ekontrol... 475kWh w co jeszcze bym wierzył ale wiem że były jakieś jajca z internetem i sterownik wie lepiej więc poszedłem i jakby to powiedzieć nie wieżę 651kWh??? powiedział bym że czujnik powrotu glikolu był uszkodzony ale go wymieniłem na nowy! Jakieś jajca bo w taki wynik nie jestem w stanie uwierzyć chyba że ktoś powie że to możliwe 4 płaskie 62o jest to możliwe? Owszem podłączenie w tym roku jest inne i wszystkie nadwyżki wypluwane są z miejsca w ogrzewanie i bufor nie ma więcej jak 62oC bo ekogroszek kręci na około 55oC przez 4D ale nadal nie wierzę.

    Nie to nie jest prymaaprylis... jutro zrobię zdjęcia dziś już nie mam ochoty
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-04-2015 o 21:04

Strona 43 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony