dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 45 z 58
Pokaż wyniki od 881 do 900 z 1149
  1. #881

    Domyślnie

    Cytat Napisał nela29 Zobacz post
    Co prawda, kretyni to instalowali, ale czujki dobrze podłączyli.
    Ale czy dobrze wykalibrowali przepływy i czy się one zgadzają z rzeczywistością również wtedy, gdy sterownik zwalnia prędkość obiegówki ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  2. #882
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Tak, powinien być 15 (wg strony producenta przy 5 panelach po 18 rur) i jest 15.
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  3. #883

    Domyślnie

    tzn. wg. katalogu, czy przepływomierza ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #884
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Ale czy dobrze wykalibrowali przepływy i czy się one zgadzają z rzeczywistością również wtedy, gdy sterownik zwalnia prędkość obiegówki ?
    Przecież to się nigdy nie będzie zgadzać. A to z takiego powodu, że algorytm zlicza liniowo w stosunku do zmiany obrotów ale opory wraz ze wzrostem przepływu nie wzrastają liniowo. Algorytm jest jeden a instalacja każda inna.
    A i z rotametru można odczytać z taką dokładnością, że ho, ho.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 17-05-2015 o 00:11
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #885

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Przecież to się nigdy nie będzie zgadzać....A i z rotametru można odczytać z taką dokładnością, że ho, ho.
    Oczywiście masz rację w 100% i myślę, że nikt nie traktuje wyników podawanych ze sterownika wodnych solarów z pełnym zaufaniem, tylko jako zgrubny szacunek pi razy drzwi (+-20 30%?). Jednak jeśli system nie jest w miarę możliwości dobrze skalibrowany, to będzie pokazywać kompletne bzdury i wtedy takie dane nie nadają się nawet do zgrubnego szacowania. Inaczej jest z fotowoltaiką, gdzie licznik pokazuje prawdę z dużą dokładnością i nie ma miejsca na bzdury. Żeby pomiar z wodnych solarów był dokładny trzeba by zamontować prawdziwy ciepłomierz i wskazania skorygować zgodnie z ciepłem właściwym stosowanego roztworu glikolu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #886
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Regulacja przepływu przy domowych instalacjach to pikuś - prawdziwe kłopoty zaczynają się w dużych instalacjach glikolowych, których nie da się ustawić by każde pole pracowało z ustawionym przepływem.

    Na naszych rotametrach nie mam większych problemów z odczytem przepływu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150523_075007.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	318168
    6,5-6,6
    3,7

    A od jakiegoś czasu stosowane są elektroniczne czujniki przepływu

    nela19 - sprawdź czy ustawiony przepływ jest również poprawnie wprowadzony do automatyki.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #887
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Regulacja przepływu przy domowych instalacjach to pikuś.
    Tylko po co regulować przepływ jak chyba już wszystkie elektroniki mają automatycznie regulowane obroty. Przecież wielkość przepływu w zależności od różnicy temperatur elektronika sama znajduje. Mechanicznie na grupie trzeba to puścić na maksa i na pompce max obroty.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    - prawdziwe kłopoty zaczynają się w dużych instalacjach glikolowych, których nie da się ustawić by każde pole pracowało z ustawionym przepływem.
    Z racji przeróbki dużej instalacji (86 kolektorów w grupach od 5 do 8 ) którą się jeszcze opiekuję, regulacja została oparta na wieloobiektowych zaworach regulacyjnych.
    Regulacja na nich jest prosta jak sikanie. Ponieważ tej regulacji dokonuje się tylko raz na początki to wystarczy poświęcić tylko ok. 2-3 godzin. Trzeba odczekać aż pogoda będzie idealna a zawory ustawić na wszystkie na jednakowej wartości. Wystarczy porównywać temp. powracającego glikolu z kolektorów, wystarczy ręką. Tam gdzie idzie cieplejszy to trzeba zawór odkręcać, tam gdzie zimniejszy, dokręcać.
    Żaden kłopot.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  8. #888

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Tylko po co regulować przepływ jak chyba już wszystkie elektroniki mają automatycznie regulowane obroty. Przecież wielkość przepływu w zależności od różnicy temperatur elektronika sama znajduje.
    Chodziło o pomiary uzysków. Bez dokładnie określonych rzeczywistych przepływów sterownik nie policzy poprawnie uzysków.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #889
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Mechanicznie na grupie trzeba to puścić na maksa i na pompce max obroty.
    Ty tak poważnie czy się naigrywasz?

    Z racji przeróbki dużej instalacji (86 kolektorów w grupach od 5 do 8 ) którą się jeszcze opiekuję, regulacja została oparta na wieloobiektowych zaworach regulacyjnych.
    Regulacja na nich jest prosta jak sikanie. Ponieważ tej regulacji dokonuje się tylko raz na początki to wystarczy poświęcić tylko ok. 2-3 godzin. Trzeba odczekać aż pogoda będzie idealna a zawory ustawić na wszystkie na jednakowej wartości. Wystarczy porównywać temp. powracającego glikolu z kolektorów, wystarczy ręką. Tam gdzie idzie cieplejszy to trzeba zawór odkręcać, tam gdzie zimniejszy, dokręcać.
    Żaden kłopot.
    Tylko jak pogoda jest gorsza, jest zimno a glikol jest gęsty w części instalacji to regulacja jest o kant .... potłuc.

    PS. W AquaSystemie nie ma żadnych regulatorów przepływu dla pól kolektorów a wszystko działa.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #890

    Domyślnie

    rwxw wracając do paneli aby skorzystać z prosumenta trzeba kupować panele polskiego producenta przeliczyli mi około 8k PLN / 1kW.
    Instalacja z paneli niemieckich z montażem 3kW podliczyli mnie na 16k PLN w instalacji 3 fazowej. 3 fazy więc prąd się rozejdzie po fazach ale tak proponują aby rachunki za prąd zeszły do minimum - co Ty na to?

  11. #891

    Domyślnie

    RAPczyn a da się zamienić instalację glikolową w aqua? tak z ciekawości pytam

  12. #892
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Ty tak poważnie czy się naigrywasz?
    Nie ja tak poważnie, elektronika sama sobie dobiera wartość przepływu w zależności od różnicy temp., nie trzeba jej w tym nic pomagać.
    Wyobraź sobie, że to się sprawdza.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Tylko jak pogoda jest gorsza, jest zimno a glikol jest gęsty w części instalacji to regulacja jest o kant .... potłuc.
    Nie, jesteś w błędzie. Jak glikol gęstnieje to wszędzie proporcjonalnie. A więc przy raz ustawionych przepływach zgęstnieje w każdej gałązce tak samo. Wyobraź sobie, że w prezentowanej instalacji działa tak bez zarzutu. Tylko jak gorsza pogoda to i uzysk mniejszy a i temp. mniejsza a więc przy gorszej pogodzie to już nie jesteś w stanie rozróżnić różnicy temp. na poszczególnych gałązkach.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    PS. W AquaSystemie nie ma żadnych regulatorów przepływu dla pól kolektorów a wszystko działa.
    Wyobrażasz sobie jedną instalację rozrzuconą po trzech różnych dachach składającą się z 86 kolektorów, które to spięte są z sobą rurami o łącznej długości ok. 500m w systemie Aqua? Bo ja nie.
    Ale zdradź mi tajemnicę a Cię ozłocę.
    Natomiast w systemie Aqua mam swoją instalację i w tym roku będę prowadził pomiary ile instalacja zużyje zimą.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  13. #893
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    RAPczyn a da się zamienić instalację glikolową w aqua? tak z ciekawości pytam
    Te instalacje się niczym nie różnią. Ale jest pewien haczyk. Rury na dachu i ewentualnie na nie ogrzewanym strychu muszą być bardzo dobrze zaizolowane, elektronika musi posiadać funkcje rozmrażania, czyli jeżeli na kolektorze zaczyna występować temp. np.1-2 stopnie to musi na chwilę włączyć się pompa aby ciepłem ze zbiornika ogrzać zaczynającą zamarzać instalację. Ale i tu jest pewna niedogodność. Jeżeli na dachu masz rurki doprowadzające wodę o jakiejś nawet niewielkiej długości i próżniówki to odczyt temp. startu pompy trzeba dobrać doświadczalnie, bez żadnej pomyłki a to dla tego, ze pokazywana temp. w kolektorze czasami znacznie się różni od tamp. w najdalszej części rurek. W kolektorze jest pokazywana temp. jeszcze dodatnia a rurka już zamarza. Co prawda włączy się pompa ale natrafia już na korek lodowy i jeżeli jest to instalacja miedziana strzeli od lodu najpierw kolano.
    Bez problemu natomiast na wodzie będzie działać instalacja w systemie drian back, tej nie trzeba dostarczać ciepła w zimie.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  14. #894

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    3 fazy więc prąd się rozejdzie po fazach ale tak proponują aby rachunki za prąd zeszły do minimum - co Ty na to?
    Trudno mi się odnieść do prosumenta, bo nigdy nie byłem nim zainteresowany. 8kzł/1kW to bardzo dużo i mija się to z celem - może trzeba znaleźć inną firmę, bo nie jestem pewien, czy na wspólnym rynku mogą być dyskryminowani inni producenci sprzętu i czy prosument rzeczywiście nakazuje taki a nie inny sprzęt. 16kzł/3kWp brzmi niewątpliwie sporo lepiej. Dla instalacji 3kW nie potrzeba 3-fazowego inwertera, bo 3kW można zmieścić w 1 fazie, a 3-fazowy będzie droższy. Co do rozpływu energii, to dwukierunkowy licznik bilansuje całkowity przepływ energii na przyłączu, bez względu na to na której fazie w którą stronę płynie, więc nie ma się co tym przejmować.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #895
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Nie ja tak poważnie, elektronika sama sobie dobiera wartość przepływu w zależności od różnicy temp., nie trzeba jej w tym nic pomagać.
    Wyobraź sobie, że to się sprawdza.
    Moim zdaniem, znaczna część grup pompowych montowanych na naszym rynku ma pompy "biegowe". Ustawienie III biegu w przypadku gdy wystarczy bieg I dla zapewnienia maksymalnego wymaganego przepływu jest nieporozumieniem energetycznym i ekonomicznym.

    Wyobrażasz sobie jedną instalację rozrzuconą po trzech różnych dachach składającą się z 86 kolektorów, które to spięte są z sobą rurami o łącznej długości ok. 500m w systemie Aqua? Bo ja nie.
    Ale zdradź mi tajemnicę a Cię ozłocę.
    3400m^2 na dwóch dachach z czego 10% jest ciągle przesłonięte.


    Natomiast w systemie Aqua mam swoją instalację i w tym roku będę prowadził pomiary ile instalacja zużyje zimą.
    Uuu na jakim sterowniku? Sam napisałeś algorytmy, czy jakiś gotowiec?

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    RAPczyn a da się zamienić instalację glikolową w aqua? tak z ciekawości pytam
    Da się - płaskie odpadają ze względu na straty ciepła. Swoją starą instalację przerobiliśmy na Aqua (na nasze ryzyko).
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  16. #896
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    3400m^2 na dwóch dachach z czego 10% jest ciągle przesłonięte..
    Taka instalacja z próżniówek w Polsce?
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Uuu na jakim sterowniku? Sam napisałeś algorytmy, czy jakiś gotowiec?
    Sterownik Techa jest w stanie to obsłużyć bez najmniejszego problemu.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #897

    Domyślnie

    rwxw a jak to jest z podłączeniem instalacji do gniazdka Wiem że wszędzie piszą że włączamy i działa ale nie w tym rzecz.
    Kupił bym u kitajców Grid tie inverter 600-1000W za 150 dołków do tego w polsce/niemczech 3-4 x 245W i co dalej. Spinam wtykam i bangla.
    Co musi mieć inwerter aby operator go odebrał? wystarczy to Chińskie cudo za 150$?

    Jak dla mnie na początek w zupełności 600W więc około 2kW/doba starczy

  18. #898
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Co musi mieć inwerter aby operator go odebrał? wystarczy to Chińskie cudo za 150$?
    Źle postawione pytanie. A powinno być tak: Co musi mieć inwerter aby wyciągnąć z baterii jak najwięcej.
    Musisz wiedzieć, że sama przetwornica nie wystarczy, inwerter musi znaleźć maksymalny punkt mocy, czyli powinien posiadać tak zwany MPP Traker.
    Musisz jeszcze wiedzieć, czy falownik jest transformatorowy, które to dzielą się na niskiej i wysokiej częstotliwości, czy np. bez transformatorowy., a to wszystko w zależności jak taki falownik będzie obciążany.
    A to dopiero początek. Nie sztuka wywalić 150$ plus przesyłka a sztuką jest tak dobrać by pasowało.
    Mnie na początku też się wydawało, że kupię tani przetwornik i będzie o.k. Nic z tych rzeczy.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  19. #899

    Domyślnie

    Witam przepraszam że trochę się wcinam w dyskusje.
    Mam proste pytanie.
    Mam tani zastaw solarów.
    CWU Winkelmann 300l z podwójna wezownicą o powiekszonej wowierzchni wymiany ?!
    2 kolektorychinksiej produkcji prózniowe po 20 rur kazdy od tego producenta
    http://www.wksolar.com/products/sola...-collector-wcd
    konkretnie ten model
    WCD 58/1800

    grupa pompowa z pompa grundfos solar
    sterownik ST402N

    Czy temperatry uzyskane w ciagu kilku ostatnich dni z takiego zestawu na terenie slaska w okolicach 45 stopni dół zbiornika i 47-49 góra zbiornika są akceptowalne??
    Dodam że działa od 4-23 cyrkulacja CWU 15min praca i 15 min przerwa.
    W ciagu dnia jest umiarkowany rozbiór wody pojedyncze mysie rąk itd.

    Jak Waszym zdaniem powinn to (temp.)wyglądac z takich chinskich rurek w ilości 40 sztuk i zbiornikiem 300l??
    Dzikuje

  20. #900

    Domyślnie

    Nie wiem po co cyrkulacja kręci od 4 rano przez cały dzień ale nie mnie to oceniać Uzyski jak na chińszczyznę przystało, moja czarna beczka w tunelu foliowym ( do podlewania pomidorów ) uzyskuje jakieś max 32-35oC Ale ona ma 120l pojemności i nie ma wężownicy solarnej
    Wracając do solarów u mnie wyglądało to tak przy 65 stopniach w buforze (sic) sterownik wypluł ciepło w podłogówkę bo zapomniałem przestawić na sterowniku. Tylko mam trochę większą instalację i zasobnik ale nie mam też chińszczyzny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	206.JPG
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	64,9 KB
ID:	319353

    A tymczasem nowy miesiąc nowa statystyka miesięczna przez maj moja instalacja pozyskała 521,3 kWh energii ze słońca:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	maj.JPG
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	57,7 KB
ID:	319354

    Kolektor o tym mówię właśnie coś z MPPT dajmy na to takie http://allegro.pl/inwerter-sieciowy-...404122051.html nie moja aukcja. za 1k PLN mamy inwerter 1kW do tego 4 panele po 250W po około 600 PLN każdy. I za około 3,4k PLN mamy instalację do 1kW pytanie tylko czy ten inwerter ogarnia cokolwiek czy bardziej zacisk do papieru?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 02-06-2015 o 21:18

Strona 45 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony