dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 48 z 58
Pokaż wyniki od 941 do 960 z 1149
  1. #941
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A czy ja coś pisałem o cenie?
    Cena, jak kobieta zmienną jest.
    Wyjściową cenę kolektora wziąłem z Pana strony web. Oferta może być na priv.

  2. #942
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Trochę spóźnione dane, ale lepiej późno niż wcale czerwiec, lipiec i sierpień w sumie 1717kWh
    Dzięki za wstawienie danych liczbowych co do pracy instalacji.
    Przyjmując sprawność pv 20% i kolektorów słonecznych 80% wychodzi na to, że zdolności pozyskiwania energii dla kolektorów słonecznych o takiej samej powierzchni są 4-krotnie większe.

    Na wiosnę ruszam z budową altany z dachem dwuspadowym. Na południowej stronie chcę umieścić 21 paneli o mocy 300W każdy i podłączyć to on grid.
    Wysłałem kilka pytań co do warunków przyłączenia do lokalnego ZE ale brak odpowiedzi i chyba czas się przypomnieć przez centralę PGE Dystrybucja.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 13-09-2015 o 17:02

  3. #943

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Przyjmując sprawność pv 20% i kolektorów słonecznych 80...Na południowej stronie chcę umieścić 21 paneli o mocy 300W każdy i podłączyć to on grid.
    A jakie to ma znaczenie ? Liczy się powierzchnia i cena za 1kW, a nie sprawność, chyba że nie masz miejsca, no to wtedy można patrzeć na sprawność. Niestety solary dają tylko ciepło, a co można w domu zrobić latem z np. 10 czy 20kW ciepła?
    Nie potrzebujesz żadnych specjalnych warunków przyłączeniowych. Pv on-grid podłączasz na zgłoszenie do mocy swojego przyłącza, przy 6kW będziesz miał bilansowanie energii i ewentualnie taryfy fit dla nadmiarów których nie zużyjesz w półrocznym okresie bilansowania.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 13-09-2015 o 22:17
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #944
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Niestety solary dają tylko ciepło, a co można w domu zrobić latem z np. 10 czy 20kW ciepła?...
    Można produkować chłód.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  5. #945
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    A jakie to ma znaczenie ? Liczy się powierzchnia i cena za 1kW, a nie sprawność, chyba że nie masz miejsca, no to wtedy można patrzeć na sprawność. Niestety solary dają tylko ciepło, a co można w domu zrobić latem z np. 10 czy 20kW ciepła?
    Nie potrzebujesz żadnych specjalnych warunków przyłączeniowych. Pv on-grid podłączasz na zgłoszenie do mocy swojego przyłącza, przy 6kW będziesz miał bilansowanie energii i ewentualnie taryfy fit dla nadmiarów których nie zużyjesz w półrocznym okresie bilansowania.
    Przeliczenie sprawności paneli pv do kolektorów obrazuje ich możliwości pozyskiwania energii. Kolektory słoneczne na 'tak' dla pozyskiwania kwh energii cieplnej np. dla pompy ciepła. Panele pv na 'tak' w celu bilansowania zużytej energii elektrycznej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	COP.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	330670

    Na chwilę obecną jedynym konfliktem i jednocześnie mankamentem jest praca klimakonwektora na wymienniku gruntowym w miesiącach czerwiec-sierpień.
    W tym roku temperatura glikolu w gwc dobiła do 21stC w szczycie sierpniowych upałów i zastanawiam się jak na cały bilans wpłynie 60 rur kolektora próżniowego. Oczywiście w miesiącach letnich do wymiennika gruntowego będzie tylko zrzut nadmiaru ciepła, ale praca pompy ciepła będzie wyeliminowana przez grzanie c.w.u. solarami, a więc potrzebnego chłodu będzie mniej. Jednak wrzucanie wszystkiego z solarów do wymiennika gruntowego da efekt wyższych temperatur przez cały sezon grzewczy. Łatwiej uzyskać jest wyższy cop poprzez podwyższenie temperatury dolnego źródła niż poprzez obniżenie temp. gz.
    Ciekawostkę mam taką, że w tamtym roku temperatury glikolu również dobiły do 21stC a klimakonwektora w układzie nie było, może być więc tak, że nawet z pracującymi solarami temperatura wymiennika gruntowego będzie podobna ze względu na gradient temperatur, w którym następuje transport ciepła w określonym kierunku. Dziś na zasilanie pompy ciepła idzie glikol o temp. 18stC, przy pełnej pracy kolektorów słonecznych na gwc mogłoby być wyżej. W całej filozofii zamierzeń chodzi o układ, który będzie działał na zasadzie współpracy a idea kolektorów słonecznych w tym układzie polega na wykorzystaniu ich maksymalnych mocy. W jakim celu czekać aż kolektor nagrzeje się w zimowy słoneczny dzień do 40stC, kiedy można wpuszczać w niego glikol o temp. nawet 0stC?
    Henok trochę monitorował to kilka lat temu, ale miał 2 panele płaskie i czasem tylko w słoneczny dzień podnosiły temperaturę glikolu w gruntowym wymienniku o 1stC.
    Czekam na ofertę od Witolda na KSP-12OPC.
    Czekam też na piewców, którzy kolektorów nie zamontowaliby nigdy. Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki podczas budowy domu, koszt samych kolektorów to przysłowiowa kropla w morzu.
    Nawet jasiek założył u siebie kolektory słoneczne haha.

    Jak na razie oferta Witolda przekracza założenia budżetowe.
    Dostałem nawet ofertę na 3 kolektory 20 rurowe heat pipe za 3000PLN/komplet. Oferta kusząca tak samo jak sama technologia. W ogóle bardzo ciekawa oferta cenowa, same rury w detalu chodzą po 50zł/sztukę a jest w tym kolektorze jeszcze trochę miedzi.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 18-09-2015 o 01:27

  6. #946
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Dostałem nawet ofertę na 3 kolektory 20 rurowe heat pipe za 3000PLN/komplet. Oferta kusząca tak samo jak sama technologia. W ogóle bardzo ciekawa oferta cenowa, same rury w detalu chodzą po 50zł/sztukę a jest w tym kolektorze jeszcze trochę miedzi.
    Radził bym sprawność tych kuszących kolektorów, ale nie poprzez pytanie sprzedawcy a znalezienie samemu raportu z badań. Kolektory KSP12OPC mają udokumentowaną sprawność na poziomie 89% w stosunku do powierzchni absorbera. To jedno, drugie to sama technologia heat pipe jest na tyle nie trwała, że nawet wyspecjalizowaliśmy się w naprawie i regeneracji tych wspaniałych rurek ciepła i mamy coraz więcej roboty z nimi. Zal nam tylko, że klienci muszą za to płacić sami a na początku było tak tanio i dobrze.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  7. #947
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Radził bym sprawność tych kuszących kolektorów, ale nie poprzez pytanie sprzedawcy a znalezienie samemu raportu z badań. Kolektory KSP12OPC mają udokumentowaną sprawność na poziomie 89% w stosunku do powierzchni absorbera. To jedno, drugie to sama technologia heat pipe jest na tyle nie trwała, że nawet wyspecjalizowaliśmy się w naprawie i regeneracji tych wspaniałych rurek ciepła i mamy coraz więcej roboty z nimi. Zal nam tylko, że klienci muszą za to płacić sami a na początku było tak tanio i dobrze.
    Właśnie tak, przyznaję rację co do tego. Na razie żadne decyzje nie zapadły i wcale nie mówię 'nie' proponowanym kolektorom. Zdecydowanie nie chodzi o ilość a skuteczność.
    Póki co na heat pipe się nie zdecyduję na pewno.

  8. #948

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Przeliczenie sprawności paneli pv do kolektorów obrazuje ich możliwości pozyskiwania energii. Kolektory słoneczne na 'tak' dla pozyskiwania kwh energii cieplnej np. dla pompy ciepła. Panele pv na 'tak' w celu bilansowania zużytej energii elektrycznej
    Nie do końca - kolektory to tylko uzysk ciepła, którego latem jest nadmiar, a zimą brakuje. Dla pompy ciepła nie ma to wielkiego sensu, bo co latem "naładujesz" to się szybko rozejdzie wraz z wodami gruntowymi. Co innego prąd, zwłaszcza wobec nowej ustawy, gdzie będzie półroczne bilansowanie energii, czyli darmowy akumulator o sprawności w zależności od taryfy 60-80%. Sprawność można liczyć z 1kzł, wtedy ma to większy sens niż z 1m2.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #949
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Mam okazję zakupu kolektorów z bezpośrednim przepływem w postaci rury koncentrycznej. Rury próżniowe jednościenne 70mm, kolektor składa się z 8 rur, rozmiar kolektora 1800mm x 940mm. Cena 1000zł za sztukę. Chinol

  10. #950

    Domyślnie

    Wrzesień mówi 506kWh,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wrzesien.JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	332759
    Jeszcze chwile i jeszcze momencik i będzie produkcja z paneli fotowoltaicznych jak u rwxw, jednak u mnie mniej 3,3kW ale to od stycznia.

  11. #951

    Domyślnie

    Widzę Marcin, że moja choroba jest zaraźliwa A oto mój raport z września 347kWh:
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #952

    Domyślnie

    Jak na razie to mi się chyba(ponieważ nie obserwuje ich co dzień) udało tyle najwięcej wyciagnac z moich solarow swiezo zamontowanych balon 400l i dwa panele plaskie na dachu.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20150918_153329.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	333468
    Ostatnio edytowane przez toma1 ; 09-10-2015 o 17:22

  13. #953
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Solary są drogie i przy zużyciu ciepłej wody przez przeciętną rodzinę ich koszt nie zwróci się.
    Fotowoltanika na dzień dzisiejszy też ma marną sprawność. Nawet elektrownie wiatrowe (przy dzisiejszych cenach prądu) nie są w stanie zapracować na zwrot inwestycji i konserwację.
    Te źródła DARMOWEJ energii kosztują całkiem drogo.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  14. #954

    Domyślnie

    Jak raport miesieczny sprawdzić na sterowniku HEWALEX.

  15. #955

    Domyślnie

    Menu -> Statystyka -> Energia cieplna -> Raport (dobowy, miesięczny, itd. )

    @Panfotograf bardzo się mylisz, po 25 miesiącach:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20151014_193936.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	83,9 KB
ID:	334066
    licząc po 68gr/kWh = 5550 PLN instalacja po dotacji wyniosła około 12k PLN więc jestem prawie na półmetku a solary są jeszcze 9 lat na gwarancji i co by się nie działo przez tyle czasu producent musi zapewnić ich poprawną funkcjonalność.

    Z tego samego powodu za niespełna 1,5 tyg. na moim dachu stanie 3,3kW paneli fotowoltaicznych, w net metering`u zwrócą się max w 5 lat + stawka gwarantowana 0,75gr/kWh. Zakładając roczną produkcję na poziomie 3000kWh/rok mam nadprodukcję około 1400kWh * 0,75gr/kWh = 1k PLN rocznie i zmniejszone rachunki za prąd o połowę czyli kolejne 1200 PLN rocznie mogę zakładać około 2,5k PLN "do przodu". Zresztą rwxw ma i widać jego statystyki które nie kłamią Najłatwiej jest mówić że nic się nie zwróci ale fakty są inne
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 14-10-2015 o 18:56

  16. #956
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panfotograf bardzo się mylisz, po 25 miesiącach
    12 000 zł ma ci się zwrócić po 25 miesiącach, czyli za grzanie ciepłej wody byś płacił 480 zł miesięcznie??

    U mnie grzanie ciepłej wody użytkowej kosztuje około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok (kocioł na pellety, lub prąd w II taryfie). Ile lat musi minąć żeby mi się zwróciła instalacja za 12 tys? - ponad 20 lat!
    To są fakty, a nie jakieś nierealne kalkulacje.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 14-10-2015 o 19:48
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  17. #957

    Domyślnie

    grzanie ciepłej wody i ogrzewanie chałupy w okresach przejściowych. Widzisz Ty płacisz 600 rocznie więc w porównaniu z Tobą jestem rok w rok 600 PLN do przodu a Ty w plecy Nie mam zamiaru Cię do niczego przekonywać moje pieniądze moje solary, a śmiem tylko przypomnieć że prąd ciągle będzie drożał To są fakty.

  18. #958
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    600 zł do przodu, ale 12 000 zł do tyłu. Ciężko byłoby kogokolwiek przekonać.
    Ale jak widać są tacy którzy się łapią na niezwracalne inwestycje.

    Pellety kilka lat temu kupowałem po 800 zł/tonę. Teraz kupiłem po 640 - raczej taniej.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 15-10-2015 o 16:11
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  19. #959
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    600 zł do przodu, ale 12 000 zł do tyłu
    Trudno aby się kolektory opłacały komuś kto zużywa ok. 65 litrów ciepłej wody dziennie na rodzinę A tak to wychodzi przy koszcie rocznym prądu 600 zł.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 15-10-2015 o 17:42
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  20. #960

    Domyślnie

    U mnie dziś spisywali wodomierze w 2 miesiące poszło 19m3 i myślę że około 70% to właśnie ciepła woda czyli około 13m3 / 60 dni = 216l ciepłej wody na dobę. A ile w lato gorącej wody poszło aby ugrzać wodę w basenie miskami się lało.

    Swoją drogą orientujecie się czy jest opcja aby cwu w tym przypadku gorącą brać jak wodę do podlewania ogrodu, woda ze ściekami to około 10 PLN, a woda do podlewania to około 3 PLN. Skoro biorę gorącą wodę do basenu płacąc jak za wodę ze ściekami a po okresie upałów ta woda wsiąknie w grunt. Oddzielne wyjście z bufora i odrębny licznik?

Strona 48 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony