dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie zmiana działki z rolnej na budowlaną

    Hej
    Mamy działkę, która w miejscowym planie zag. przestrz. jest przeznaczona pod budowę jednorodzinną, ale z rej. gruntów wynika, że jest to grunt rolny. No to musimy albo przekwalifikować ją całą, albo tylko część. Dowiedziałem się, że do 500 m2. wydzielenia nie ponoszę opłat, a powyżej są jakieś koszty Czyli na tych 500 metrach bym się budował a reszta jest rolna.
    No i teraz mam pytanie do Tych, którzy może przez coś takiego przechodzili :
    - jakie potrzebowali dokumenty, coby to załatwić ?
    - czy potrzebowaliście może wydzielenia powyżej 500 m2 i w związku z tym jakie ponośiliście opłaty ?
    Zaznaczam, że samo przekwalifikowanie ma się niby odbyć bez problemu ( tego się dowiadywałem, bo jest zgodne z ist. planem zag. przest. ), tylko ile to może kosztować ...
    Za wszelkie dośwaidczenia i porady z góry dziękuję.
    Pozdrawiam, Majki

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    podnoszę - czy nikt nie miał takich problemów ?
    Proszę i dziękuję, Majki

  3. #3

    Domyślnie

    Ja też miałam taki przypadek, ale powiedziano mi, że nie trzeba tego przekwalifikowywać w jakiś formalny sposób, bo na rolnej z prawem zabudowy, która w planie zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną po prostu można się budować i już. Mam wrażenie że to nie brzmi zbyt składnie ale tak mi to przedstawiono ustnie w gminie.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Majki,
    na gruncie rolnym możesz wybudować sobie dom. I jest na to przeznaczone 500 m2. Projektant, który adaptuje Ci działkę pod budowę, powinien wykreślić tą część gruntu, na której stanie dom z drogą dojazdową. Jeżeli nie przekroczy ona 500 m2 - nie musisz ponosić dodatkowych kosztów. Jeżeli przekroczysz ten obszar, przekwalifikowanie wygląda całkiem inaczej. I formalnie i finansowo. Wszystko to załatwisz za jednym zamachem przy załatwianiu pozwolenia na budowę.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Dzięki za jakieś info !

    Ale pytanie które mnie nurtuje najbardziej to właśnie to 500 m2 : czy jest to powierzchnia domu + podjazdy + ścieżki + inne rzeczy ( wtedy do dla mnie jest full ), czy jakby minimalna powierzchnia działki pod zabudowę domu ( to jest różnica ), wtedy dla domu o mojej powierzchni brakuje mi 133 m2 ( bo min. pow. dz. dla mnie to 633 m2 ) - czyli przekraczam te 500 m2.
    I to właśnie mnie nurtuje.
    Ale dzięki wam za te głosy i liczę na jeszcze, Majki

  6. #6

    Domyślnie

    Powiedziano mi w gminie że chodzi o powieszchnię zabudowań (bez dróg). Ale zaznaczam, że nie weryfikowałam jeszcze tej informacji w praktyce. Najlepiej poinformuje się u siebie w gminie. Zresztą ta informacja powinna być chyba także w warunkach zabudowy, które wyda Ci gmina.

    Pozdrowionka !!!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki
    Dzięki za jakieś info !

    Ale pytanie które mnie nurtuje najbardziej to właśnie to 500 m2 : czy jest to powierzchnia domu + podjazdy + ścieżki + inne rzeczy ( wtedy do dla mnie jest full ), czy jakby minimalna powierzchnia działki pod zabudowę domu ( to jest różnica ), wtedy dla domu o mojej powierzchni brakuje mi 133 m2 ( bo min. pow. dz. dla mnie to 633 m2 ) - czyli przekraczam te 500 m2.
    I to właśnie mnie nurtuje.
    Ale dzięki wam za te głosy i liczę na jeszcze, Majki

    Dokladnie to jest to do 545m2 i jest to sama powierzchnia zabudowy
    z podjazdem itp. (np. miejsce pod smietnik). Mozesz wylaczyc mniej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki
    Dzięki za jakieś info !

    Ale pytanie które mnie nurtuje najbardziej to właśnie to 500 m2 : czy jest to powierzchnia domu + podjazdy + ścieżki + inne rzeczy ( wtedy do dla mnie jest full ), czy jakby minimalna powierzchnia działki pod zabudowę domu ( to jest różnica ), wtedy dla domu o mojej powierzchni brakuje mi 133 m2 ( bo min. pow. dz. dla mnie to 633 m2 ) - czyli przekraczam te 500 m2.
    I to właśnie mnie nurtuje.
    Ale dzięki wam za te głosy i liczę na jeszcze, Majki
    Opłata jest również zalezna od rodzaju gleb.
    W moim przypadku wyłączałam z produkcji rolniczej ponad 1000m2, ale ponieważ są to gleby pochodzenia mineralnego, ich wyłączenie było nieodpłatne

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Żaba dzięki !
    Mój grunt to klasa IIIa, czyli niby też mineralny ...
    A czemu nic nie płaciłeś, opisz jak mozesz to dokładniej ( może na priv... jakby co ).
    Dzięki, Majki

  10. #10

    Domyślnie

    majki
    z tego co pamietam, to grunty klasy I, II, III podlegają szczególnej ochronie i niestey ale wyłączenie ich z produkcji rolnej jest odpłatne.

  11. #11

    Domyślnie ja mam grunt II klasy...

    wyłączenie nie kosztowało mnie ani grosza. Oczywiście zmieściłem się w ramahc dozwolonej powierzchni. Sprawę załatwiałem (trzy lata temu) w powiacie - wystarczyło podanie (możliwe zę + znaczek).
    Dowiedziałem się wówczas, że gdybym chciał wyłączyć spod działalności rolnej więcej niż te pięćset parę metrów, to musiałbym zapłacić jakieś kosmiczne pieniądzę (kwotę będącą ekwiwalentem wartości iluś tam kwintali zboża).
    Peteros

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Problem reguluje ustawa USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.(tekst jednolity) (Dz. U. 95.16.78 z dnia 22 lutego 1995 r.) . Można ją znaleźć np. na stronie www.mos.gov.pl w aktach prawnych lub www.abc.com.pl lub www.sejm.gov.pl


    Art. 11. 1. Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów,............... - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.

    Wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

    Art. 12. 1. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.


    Należność jest to jednorazowa opłata którj wielkość wyrażana jest w tona ziarna.
    Dla gruntów klasy IIIa pochodzenia mineralnego za 1ha jest to równowartość 550 ton.

    14. Opłatę roczną za dany rok uiszcza się w terminie do dnia 30 czerwca tego roku, przyjmując za podstawę ustalenia równowartość ceny tony ziarna żyta, stosowanej przy wymierzaniu podatku rolnego za pierwsze półrocze w tym roku, a w odniesieniu do gruntów leśnych - cenę 1 m3 drewna, stosowaną przy wymiarze podatku leśnego w danym roku.


    Art. 12a. Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:

    1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego,
    2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

    Te 0,05 ha dotyczy wszystkiego co nie będzie gruntem rolnym tj. podjazdu, budynku itp. Jest w tej sprawie uchwała NSA.
    Podstawą jest projekt zagospodarowania działki, na którym architekt wrysuje dom i inne elementy zagospodarowania
    To wygląda w skrócie jak wyżej.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam
    W lutym przeprowdziłem wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
    wyglądało to tak
    Działka 1000 m2 rola V klasa

    potrzebnwe dokumenty

    plan zagospodarowania działki
    wykaz zmian gruntowych operat geodety
    wniosek o wyłączenie
    kopia decyzji o warunkach zabudowy (w moim przypadku plan sprzed 1995)

    miejsce składania Starostwo powiatowe czas załatwienia sprawy 10 dni
    w Starostwie 0 PLN
    geodeta 170 PLN
    plan zagospodarownaia zalezy gdzie i u kogo

    pozdrawiam
    Kaz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony