Witam, Jako że nie mogę znaleźć sterownika który by mi odpowiadał postanowiłem zrobić sam.

Ma on kilka zadań, między innymi:

sterowanie nawadnianiem ogrodu
sterowanie oświetleniem
sterowanie kominkiem
sterowanie pompami CO
sterowanie rekuperatorem
sterowanie siłownikami do bram itp
sterowanie roletami
pomiar temperatur
pomiar zużycia energii
pomiary wilgotności
itp itd, zależy co mi jeszcze do głowy przyjdzie

Stanąłem na zaworach mieszających. Mam pompę ciepła i w 90 procentach czasu te zawory są zamknięte ale jak żona napali czasami w kominku to muszę je otworzyć. W tej chwili steruje mi tym Euroster ale jak już zrobię swój sterownik to nie będzie przydatny.

Chodzi mi o algorytm sterowania takim zaworem. Nie mogę nigdzie znaleźć w internecie jak utrzymywana jest temperatura.

Potrafię oczywiście programowo otworzyć go, zamknąć, ustawić w jakiejś konkretnej pozycji przy pasującej temperaturze

Zaprogramowałem 6 pozycji, mój zawór zamyka się w 60 sekund. Załóżmy że musi obniżyć temperaturę w obiegu z 60 do 40 stopni. Otwieram go przez 10 sekund, czekam 10 sekund, sprawdzam temperaturę, jeśli jest 40 zostaje w takiej pozycji. Jeśli nie otwieram go przez kolejne 10 sekund.

Jeśli grzanie się zakończy to zamykam go do pozycji zerowej przez 43 przesuwałem go sekundy aż siłownik zawarczy. (tak jest w Eurosterze) No i ok, to jakoś działa.

Problem mam taki że mój program w nieskończoność może ustawiać te 40 stopni bo generalnie jak zawór znajdzie już pozycję to te 40 stopni może być przez kilka sekund a za chwilę może być już 41 albo 39.
I teraz pytanie, ma ktoś pojęcie jakim algorytmem sterowane są takie zawory? Czy tam jest jakaś tolerancja +- 5 stopni? Że jak już stanie na 40 to nie kręci w lewo i prawo co parę sekund? Czy jest to jakieś opóźnienie kilku minutowe postoju w danej pozycji??

Z góry dzięki i pozdrawiam