dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Pozwolenie na wjazd z drogi gminnej w własną działkę - Wniosek - ktoś się spotkał?

    Jestem w trakcie kompletowania dokumentów do PnB. Mój kierownik stwierdził,że muszę złożyć taki wniosek jak w Temacie. Wzdłuż mojej działki biegnie droga gminna, nie ma żadnego rowu żeby budować mostek, po prostu prosty wjazd. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Gdzie mam złożyć ten wniosek?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Castaway
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    góry....górskie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Wniosek składasz w Urzędzie Gminy/Miasta. Tak naprawdę to do PnB potrzebujesz tylko uzgodnienia, że działka ma dostęp do drogi.
    Inną sprawą jest wykonanie takiego zjazdu i tu już w zależności od urzędnika i warunków może się okazać, że będziesz musiał zrobić projekt zjazdu lub naniesiesz odręcznie kształt zjazdu wraz z opisem na mapce i wystarczy.
    – Walka z rekuperatorem jest nierówna, ale się nie poddaję w przeciwieństwie do instalatora....

  3. #3

    Domyślnie

    Na razie droga tak naprawde nie istnieje, jest tylko gruntowa. A z kim mam uzgdonić to? Działka jest w MPZP i tam jest napisane,że działka ma dostęp do drogi gminnej.

  4. #4

    Domyślnie

    Zgodnie z PB każdy zjazd z drogi publicznej (nie ważne czy utwardzona czy nie i do kogo należny) wymaga pozwolenia na budowę. Jednym z elementów potrzebnych do sporządzenia projektu w/w zjazdu z drogi publicznej(oraz uzyskanie pozwolenia na budowę) jest uzyskanie warunków wykonania zjazdu od zarządcy drogi.
    Nie lubię sygnatur

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Castaway
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    góry....górskie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał piogron Zobacz post
    Na razie droga tak naprawde nie istnieje, jest tylko gruntowa. A z kim mam uzgdonić to? Działka jest w MPZP i tam jest napisane,że działka ma dostęp do drogi gminnej.
    Urząd gminy/miasta jakiś wydział budownictwa.

    Cytat Napisał hydrogenium
    Zgodnie z PB każdy zjazd z drogi publicznej (nie ważne czy utwardzona czy nie i do kogo należny) wymaga pozwolenia na budowę. Jednym z elementów potrzebnych do sporządzenia projektu w/w zjazdu z drogi publicznej(oraz uzyskanie pozwolenia na budowę) jest uzyskanie warunków wykonania zjazdu od zarządcy drogi.
    No masz rację, ale jak ja robiłem zjazd w zeszłym roku to napisałem pismo do Urzędu Gminy i musiałem tylko przygotować odręczny szkic zjazdu. Tak zrobiłem, a urzędnik zatwierdził i mogłem zrobić prowizorkę. Teraz chcę wystąpić do Gminy o utwardzenie kawałka drogi i wykończenie zjazdu bo takie rzeczy są możliwe.
    – Walka z rekuperatorem jest nierówna, ale się nie poddaję w przeciwieństwie do instalatora....

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli zamiast warunków wykonania zatwierdził koncepcję zjazdu . Jednak wykonanie zjazdu bez pozwolenia na budowę to samowolka.
    Zgodnie z PB zjazd z drogi publicznej to obiekt budowlany kategorii IV więc opłata legalizacyjna to kwota:
    50x5x1x500zł=125 tys złotych.
    Powiecie, że to przecież tylko głupi zjazd z drogi gminnej, jednak przepisy nie różnicują czy jest to zjazd z krajówki czy z byle jakiej drogi gminnej.
    Znam przypadki gdzie społeczny inspektor nadzoru budowlanego (czyli po mojemu życzliwy sąsiad), doprowadził do konieczności rozebrania takiej samowoli.
    Czy w takim przypadku nie lepiej dać zarobić 1000 zł projektantowi i uzyskać pozwolenie na budowę ?
    Nie lubię sygnatur

  7. #7

    Domyślnie

    Przepisowo to należałoby wystąpić do urzędu gminy/miasta o wydanie warunków wykonania zjazdu, następnie na podstawie wydanych warunków wykonać projekt i przedłożyc do uzgodnienia, po uzgodnieniu można przedkładać w starostwie razem z projektem domu.
    Ale spora część urzędów nie stosuje się do tego (czyli w zasadzie działa niezgodnie z prawem) i różnie to wygląda, a w zasadzie im większa gmina tym bardziej jest to sformalizowane i zgodne z prawem. W sporej części gmin wystarczy przedłożyć wraz z wnioskiem uzgodnienia zjazdu i wydaniem zgody na włączenie nieruchomości do drogi gminnej (napisany w zasadzie bez wzoru samodzielnie) mapkę - plan zagospodarowania terenu, na której właściwy urzędnik przybije pieczątkę i wypisze na mapie warunki lub na osobnym piśmie je napisze, koszty znikome i wszystko załatwia się o wiele szybciej.
    Generalnie co kraj to obyczaj i ten obyczaj twój kierbud powinien znać.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Castaway
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    góry....górskie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Macie racje obaj. Być może w moim przypadku poszło gładko, dlatego że zjazd robiłem nie bezpośrednio z posesji na drogę gminną, a z drogi gminnej gruntowej i nieutwardzonej na drogę gminną utwardzoną. Po prostu musiałem zrobić dojazd do mojej działki. Na to urząd gminy zezwolił. Z formalnego pkt. widzenia to gmina jako właściciel powinna wykonać projekt i wystąpić o PnB, dlatego chcę wystąpić do nich z wnioskiem o wykonanie kawałka drogi i tego zjazdu.
    W sytuacji gdy działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej i istnieje konieczność budowy zjazdu to naturalnie PnB jest konieczne.
    – Walka z rekuperatorem jest nierówna, ale się nie poddaję w przeciwieństwie do instalatora....

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Castaway Zobacz post
    Macie racje obaj. Być może w moim przypadku poszło gładko, dlatego że zjazd robiłem nie bezpośrednio z posesji na drogę gminną, a z drogi gminnej gruntowej i nieutwardzonej na drogę gminną utwardzoną. Po prostu musiałem zrobić dojazd do mojej działki. Na to urząd gminy zezwolił. Z formalnego pkt. widzenia to gmina jako właściciel powinna wykonać projekt i wystąpić o PnB, dlatego chcę wystąpić do nich z wnioskiem o wykonanie kawałka drogi i tego zjazdu.
    W sytuacji gdy działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej i istnieje konieczność budowy zjazdu to naturalnie PnB jest konieczne.
    Ja się włanczałem w rogę gruntową więc też nikt nie dziwaczył.

    Tak coś mi świta że w ustawie o drogach jest zapis że Zarządca drogi ma obowiązek wykonania zjazdu w chwili budowy drogi (więc jeśli kładli by kostkę lub asfalt to mają obowiązek wykonać również zjazdy) w pozostałych przypadkach obowiązek wykonania zjazdu czyli wraz z dokumentacją leży po stronie osoby właściciela działki który chce się przyłączyć do drogi.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Castaway Zobacz post
    Macie racje obaj. Być może w moim przypadku poszło gładko, dlatego że zjazd robiłem nie bezpośrednio z posesji na drogę gminną, a z drogi gminnej gruntowej i nieutwardzonej na drogę gminną utwardzoną. Po prostu musiałem zrobić dojazd do mojej działki. Na to urząd gminy zezwolił. Z formalnego pkt. widzenia to gmina jako właściciel powinna wykonać projekt i wystąpić o PnB, dlatego chcę wystąpić do nich z wnioskiem o wykonanie kawałka drogi i tego zjazdu.
    W sytuacji gdy działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej i istnieje konieczność budowy zjazdu to naturalnie PnB jest konieczne.
    Tak musiałem sobie przeczytać jeszcze parę razy ... ze zrozumieniem. Ty po prostu chcesz żeby gmina wybudowała Ci drogę? Bo jeśli w ich pasie drogowym mają utwardzić część nieutwardzoną wraz z wykonaniem zjazdu to jest nic innego jak budowa drogi (mało istotne jakiej długości odcinek ma być zrobiony).

  11. #11

    Domyślnie

    gmina wykona zjazd w granicach pasa drogowego. Za resztę zjazdu/dojazdu będzie odpowiadać właściciel nieruchomosci do któej zjazd prowadzi
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Castaway
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    góry....górskie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Tak musiałem sobie przeczytać jeszcze parę razy ... ze zrozumieniem. Ty po prostu chcesz żeby gmina wybudowała Ci drogę? Bo jeśli w ich pasie drogowym mają utwardzić część nieutwardzoną wraz z wykonaniem zjazdu to jest nic innego jak budowa drogi (mało istotne jakiej długości odcinek ma być zrobiony).
    No....ale w związku z tym, że nie było szans na to w tym roku(budżet gminy), a musiałem działać to gmina pozwoliła mi zrobić prowizorkę bazując na mapce ze szkicem. Ot co.
    – Walka z rekuperatorem jest nierówna, ale się nie poddaję w przeciwieństwie do instalatora....

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikolayi Zobacz post
    gmina wykona zjazd w granicach pasa drogowego. Za resztę zjazdu/dojazdu będzie odpowiadać właściciel nieruchomosci do któej zjazd prowadzi
    Zgadzam się z Tobą, jest tak jak piszesz.

  14. #14

    Domyślnie

    A jeśli zjazd z drogi do posesji prowadzi przez działkę (pas zieleni) będacej własnością Gminy - to kto ma inwestować w taki obiekt budowlany jakim jest zjazd?

  15. #15

    Domyślnie

    Widzę trochę odkopany temat który mi akurat również pasuje, więc si e przyłączam z pytaniem.
    Moja działka jest jedną z wielu wydzielonych z pola. Dojazd do działki jest właśnie przez wydzieloną działkę o charakterze drogi przebiegającej w poprzek pola. Czy ja też muszę występować o pozwolenie na zjazd? Tak naprawdę to będę zjazd miał na drogę prywatną a z niej dopiero na gminną.

  16. #16

    Domyślnie

    Kto powinien wykonać zjazd?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Mnie nie kazali robić żadnego projektu zjazdu, w gminie dali pisemko zatytułowane "zezwolenie na zjazd z drogi gminnej" w którym jest szczegółowo opisane z czego ( przepusty położone na wylanej ławie betonowej), na jakiej głębokości, jakiej szerokości, jaki kąt nachylenia.... zezwolenie ważne 2 lata, opłata 10zł. 2 lata minęły, dom odebrany, porządnego zjazdu brak na razie leży rura przepływowa przysypana gruzem i piachem....

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir Zobacz post
    Kto powinien wykonać zjazd?
    każdy sam sobie chyba że jest to droga robiona na euro 2012 to zrobią aż do bramy

  19. #19

    Domyślnie

    kwestie związane ze zjazdami reguluje ustawa o drogach publicznych. Polecam lekturę wątku w moim podpisie
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    każdy sam sobie chyba że jest to droga robiona na euro 2012 to zrobią aż do bramy
    Nie jest to droga na EURO, chociaż dojeżdza się nią do stadionu
    Art. 29. Wykonanie lub przebudowa zjazdu z drogi do pól uprawnych i zabudowań należy:
    1) w wypadku budowy lub modernizacji drogi - do zarządu drogi,
    2) w pozostałych wypadkach - do właściciela lub użytkownika gruntów przyległych do drogi, po uzyskaniu zgody zarządu drogi.
    Pomiędzy moją posesją, a budowaną/modernizowaną drogą jest działka gminna - więc nie muszę sobie tego zjazdu wykonywać sam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony