dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Brak jednej fazy w górnej skrzynce, w dolnej są wszystkie

    Witam,

    Kłopot jak w temacie. Mam zrobioną instalację w ten sposób że na dole domu mam skrzynkę główną, większą i w niej są wszystkie fazy, a na górze skrzynkę mniejszą obsługującą piętro. W niej brak jednej fazy. Ostatnio na budowie byli tzw. "fachowcy". Jedni to malarze, tapeciarze, glazurnicy itp. i jedyne co robili to skracali przewody w gniazdkach, izolowali je i umieszczali w gniazdkach przed tapetowaniem. Wcześniej obecni byli parkieciarze i czuję że to oni mogli coś poknocić. Początkowo jak włączali maszyny to wywalało różnicówkę całego budynku. Ponownie przyjechali albo z mniejszymi maszynami albo podłączyli jakiś przetwornik do sieci, który umożliwił im zrobienie cyklinowania. Nie było mnie przy tym więc ciężko mi powiedzieć jaki sposób zastosowali.

    Czy oni mogli być przyczyną zaniku fazy? Czy poza prozaiczną przyczyną jaką może być przepalenie się diody może być jeszcze jakiś poważniejszy kłopot? Tzn. Czy może być coś popalone między dolną skrzynką a górną?

    pozdrawiam

    St.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Co za przepalenie diody? Masz jakieś diody w instalacji?

    Przyczyn może być milion, od przeciętego w trakcie prac kabla począwszy, na niechlujnym ominięciu przez parkieciarzy różnicówki skończywszy, bez wróżki na odległość nie da rady. Wołaj elektryka, znajdzie przyczynę w 10 minut.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, mam diody na tablicy rozdzielczej, które się świecą albo nie w zależności od tego czy jest prąd czy nie ma. To chyba nic nadzwyczajnego.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Nie, to nic nadzwyczajnego, ale napisałeś to tak, jakby awaria tej diody miała być przyczyną braku fazy w górnej rozdzielni, a to jest nierealne w przypadku diody LED użytej jako wskaźnik.

    Oczywiście może być w górnej rozdzielni wszystko w porządku a jedynie nie sygnalizuje ci obecności fazy uszkodzona lampka, ale one są raczej bezawaryjne, więc nie liczyłbym na to. To, czy są tam wszystkie fazy, czy nie można piorunem zweryfikować za pomocą miernika bądź choćby żarówki w oprawce z dwoma przewodami.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli im coś wybijało to zapewne ominęli różnicówkę.
    Na dwoje babka wróżyła czy po prostu wpięli swoje dodatkowe gniazdo przed różnicówką, czy też ją zmostkowali.
    Najprawdopodobniej (moja teoria) nie skręcili tego dokładnie po robocie i po prostu jeden kabelek nie dotyka do styku.

    Raczej nie sugeruj się tymi lampkami diodowymi, one wbrew pozorom nie są wieczne.
    Krok 1 to sprawdzenie probówką czy rzeczywiście nie dochodzą 3 fazy do górnej skrzynki.
    Krok 2 to zlokalizowanie i sprawdzenie w dolnej skrzynce czy kabel idący na piętro ma zasilanie z 3 faz.

    To Ci pozwoli wyeliminować uszkodzenie kabla - na obecnym etapie budowy domu to najdroższa awaria jaka się mogła zdarzyć.
    Jeśli coś jest sknocone w rozdzielnicy to zawołaj fachowca, bo sobie krzywdę zrobisz albo bliskim.

    Nawiasem mówiąc, elektryk skopał idee dawania drugiej rozdzielnicy (piętrowej) jeśli i tak cały budynek zasilasz z jednej różnicówki.
    Ale to twój dom.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    ...LED użytej jako wskaźnik.... nie sygnalizuje ci obecności fazy uszkodzona lampka, ale one są raczej bezawaryjne, więc nie liczyłbym na to. ...
    A ja się spotkałem z taką co po zamontowaniu raz świeciła a raz nie. Było to bardzo dziwne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony