dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Uziemienie instalacji elektrycznej czy tak jest poprawnie?

    Witam

    Chciałem się zapytać odnośnie uziemienia czy tam jest poprawnie. Dom jednorodzinny, w linii ogrodzenia mam postawiony słup przez energetyke z którego schodzi pod ziemie kabel alu 4x25 metr od niego mam skrzynke pod licznik. Elektryk w wykop od WLZ gleboki na 80 cm wrzucil bednarke ktora bedzie podlaczona w skrzynce. Od skrzynki do budynku kabel YKY 5x16. Moje pytanie czy to jest poprawne rozwiazanie dawac uziom z tej bednarki po piątej żyle kabla do rodzielni czy trzeba jeszcze dać bednarke od budynku i jakos je spiąć. Dlugosc zakopanej bednarki to jakies 40-45m na moje zadanie + wbite jeszcze 3 sondy 1,70m kazda pod drodze. Nie mam instalacji odgromowej na budynku bo nie potrzebuje. Czy wykonanie w ten sposób uziemienie jest poprawne czy cos jeszcze dodatkowo musze zrobić. Zaznacze ze na etapie budowy nie bylo nic robione wokol fundamentow. Prosze o odpowiedz i ewentualne wytlumaczenie co i jak.

  2. #2

    Domyślnie

    Z opisu wygląda, że OK. Może nawet aż za bardzo OK.
    Jaka jest odległość między skrzynką licznikową a budynkiem?
    Jaki przekrój bednarki zastosował elektryk?

    Problem jest inny, a właściwie to więcej problemów. Kilka z nich:
    1) Brak dostępu do końca bednarki, czyli punktu rozdziału PE+N.
    Energetyka to miejsce zaplombuje i nie masz już wglądu czy np. rdza nie koroduje, czy coś się nie poluzowało z czasem.
    Możesz to rozplombować, sprawdzić i zaplombować. Ale mając alternatywę płacić za nowe plomby czy za skrzynkę piwa.... wybierzesz przyjemności.

    2) Wyobraź sobie sytuację, że korniki przegryzły przewód PE w kablu 5x16 i tym samym nie masz ochrony.

    3) Wyobraź sobie sytuację w której przepięciówka próbuje zadziałać i prąd udarowy ma do pokonania 100-200m zanim spłynie sobie do ziemi.

    Tak z inżynierskiej ciekawości, bo tak długich uziemień nie robiłem w domkach.... jakie wyszły wyniki z pomiarów tego uziemienia?

  3. #3

    Domyślnie

    Odleglość miedzy rozdzielnią a skrzynka to jakies 60m bo kabel ma 65 m dlugosci a jest troche zapasu. Przekroj to szczerze pojecia nie mam ale tak na oko bo nie mierzylem tego to ze 3 cm Fakt z ta rdza to racja, ale co jakis czas zmusze energetyke w takim razie zeby oblukac czy jest ok. 3 cm a grubosc ze 3-4 mm. Na taka dlugość ja sie uparlem i sondy tez ja kazalem dac, tak dla pewnosci bo jak byl wykop to czemu nie korzystac. Mam nadzieje ze nic nie przegryzie tego. Pomiarów nie bylo jeszcze, ale bardzo chetnie sie dowiem jak dokonac takiego pomiaru. Elektryk jakos sie nie pali do tego pomimo ze sie go o to pytalem. Jak sie dowiem jak to zrobic to na pewno zmusze elektryka zeby pomiaru dokonal tylko musze wiedziec jak to powinno wygladac i wtedy napewno sie podziele wynikiem. W poniedzialem jeszcze czeka mnie zalewanie wykomu zeby sie ladnie zagescil i jazda zageszczarka

  4. #4

    Domyślnie

    Elektryk nie pali się do pomiarów bo nie ma czym pomierzyć....

    Jeśli miałbym Ci coś doradzić to zanim zaczniesz zasypywać wykop wrzuć jeszcze jedną bednarkę.
    Koniec tej drugiej bednarki powinien wyjść od strony domu. Ten koniec podłączysz sobie do szyny uziemiającej, a z niej dalej do PE.
    Ja bym odciął pół bednarki od tej którą położyłeś i przesunął odcięty koniec w kierunku domu.
    Ewentualnie możesz kupić mniejszy krążek bednarki (w sensie kg).

    O przekrój pytałem, bo raz widziałem specjalistów którzy uziemienie zrobili z bednarki 20x3.
    Im się fajnie kładło, cenowo też rewelacyjnie wyszło. Trwałość? 2 lata gwarancji napewno wytrzyma
    Twój przekrój 30x3 (lub 30x4) jest OK.

    Generalnie masz b.dobry uziom, gdyby wyszedł od strony domu (a nie od ZK) byłby doskonały.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_cinas Zobacz post
    ...Moje pytanie czy to jest poprawne rozwiazanie dawac uziom z tej bednarki po piątej żyle kabla do rodzielni czy trzeba jeszcze dać bednarke od budynku i jakos je spiąć. Dlugosc zakopanej bednarki to jakies 40-45m na moje zadanie + wbite jeszcze 3 sondy 1,70m kazda pod drodze. ...
    Uziemienie jest wzorcowo wykonane ale dla ZK a nie dla instalacji budynku bo powinno jak najkrótszą drogą przebiegać do ziemi a już pokonanie 60m jest troszeczkę "niewskazane" ale lepszy rydz jak nic.
    Jeżeli nie planujesz instalacji odgromowej, to według mnie takie rozwiązanie jest dopuszczalne gdy weźmie się rodzaj zastosowanych elementów do uziemienia, jego długość (pomiary wyjdą na pewno przyzwoite) oraz przekrój przewodu zasilającego (WLZ).
    W wielu przypadkach to sami się zapętlamy w ponad przeciętne rozwiązania bo ... zawsze może być lepiej. Takie rozwiązanie gdyby było zastosowane od strony budynku mogłoby być traktowane za wzorcowe.
    Co się tyczy kontroli połączeń i jakości bednarki po np 20 latach to badania przeprowadzone przez czołowe firmy produkujące osprzęt dla instalacji odgromowych potwierdzają bez awaryjność tych elementów przez wspomniany okres.

    Także ja uważam, że możesz spać spokojnie.

  6. #6

    Domyślnie

    No mowilem mu podczas kładzenia o podlaczeniu jeszcze od strony budynku. Powiedzial ze jeszcze nigdy tak nie robil i nawet niewie jak to potem polaczyc. Wykop niestety juz zasypany. Za jakis czas bede robil odplywy z rur spustowych to powiem zeby mi koles kopakra podkopal troche dalej i do rozdzielni wykopem dojechal. I czy wtedy bedzie mozna jeszcze podpiac dodatkowa bednarke jak juz bedzie zamknieta rozdzielnia? No chyba ze mam elektryka zmusic do wykonania wykopu recznie i polozenia bednarki?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_cinas Zobacz post
    No mowilem mu podczas kładzenia o podlaczeniu jeszcze od strony budynku. Powiedzial ze jeszcze nigdy tak nie robil i nawet niewie jak to potem polaczyc. Wykop niestety juz zasypany. Za jakis czas bede robil odplywy z rur spustowych to powiem zeby mi koles kopakra podkopal troche dalej i do rozdzielni wykopem dojechal. I czy wtedy bedzie mozna jeszcze podpiac dodatkowa bednarke jak juz bedzie zamknieta rozdzielnia? No chyba ze mam elektryka zmusic do wykonania wykopu recznie i polozenia bednarki?
    Nie, nie zmuszaj go bo dostanie jeszcze zawału....

    Ma to podpiąć do szyny PE, czyli do szyny spinającej wszystkie uziemienia w Twojej rozdzielnicy.
    Pewnie to zrobił tylko nie wie o tym nawet.

    Żeby to miało ręce i nogi to wychodzisz z bednarką wewnątrz lub zewnątrz budynku powyżej poziomu ZERO lub powyżej poziomu posadzki.
    W tym wypadku najprościej będzie koniec bednarki zakończyć (schować) w puszce podtynkowej.
    Do puszki doprowadzić przewód 10-16mm2 który kończy się na tej szynie PE w rozdzielnicy.
    Przewód z bednarką połączyć albo za pomocą szyny uziemiającej, albo za pomocą śruby i końcówki oczkowej.
    Puszkę zlicować z tynkiem i po problemie.

    Ta dodatkowa bednarka może iść inną trasą niż kabel... więc możesz ją wrzucić i zasypać ziemią razem z kanalizą.
    Ważne, żeby to było niżej niż punkt przemarzania, ale w przypadku wod-kan to jest chyba oczywiste.

  8. #8

    Domyślnie

    Uzgodnilem ze zostanie przygotowany kabel 16mm2 od rozdzielni do sciany zewnetrznej i zrobiona puszka wieksza przy przebiciu na zewnatrz budynku. Kabel bedzie podpiety do listwy wyrownawczej. Jak bede robil odwodnienie garazu i rur spustowych to koparka mi 2m wiecej podkopie walne wtedy bednarke w ten wykop i podlacze do tego kabla w budynku. Tylko w takim przypadku ile metrow tej bednarki bedzie odpowiednia? Elektryk powiedzial ze mozna jeszcze teraz bo nie do konca jest zakopany wykop zostalo jakies 2-3m przy budynku wyprowadzic kabel ziemny 16mm2 i przy budynku wbic sonde albo ze 2 i polaczyc tym kablem ale mi sie to srednio widzi jak ma miedz w ziemi bez izolacji lezec. Prosze o odpowiedz co bedzie lepsze i czy jego pomysl jest wogole jakims rozwiazaniem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_cinas Zobacz post
    Uzgodnilem ze zostanie przygotowany kabel 16mm2 od rozdzielni do sciany zewnetrznej i zrobiona puszka wieksza przy przebiciu na zewnatrz budynku. Kabel bedzie podpiety do listwy wyrownawczej. Jak bede robil odwodnienie garazu i rur spustowych to koparka mi 2m wiecej podkopie walne wtedy bednarke w ten wykop i podlacze do tego kabla w budynku.
    Tak właśnie zrób, bednarka powinna wyjść do poziomu zero (puszka w ziemi) ewentualnie ponad poziom zero (puszka na elewacji).

    Cytat Napisał marcin_cinas Zobacz post
    Tylko w takim przypadku ile metrow tej bednarki bedzie odpowiednia?
    Mały krążek - 25kg

    Cytat Napisał marcin_cinas Zobacz post
    Elektryk powiedzial ze mozna jeszcze teraz bo nie do konca jest zakopany wykop zostalo jakies 2-3m przy budynku wyprowadzic kabel ziemny 16mm2 i przy budynku wbic sonde albo ze 2 i polaczyc tym kablem ale mi sie to srednio widzi jak ma miedz w ziemi bez izolacji lezec. Prosze o odpowiedz co bedzie lepsze i czy jego pomysl jest wogole jakims rozwiazaniem.
    Nie łączysz miedzi ze stalą w ziemi tylko w puszce, napisałem powyżej.
    Więc od sondy wyprowadzasz kawałek bednarki. Bednarke z sondą łączysz złączem krzyżowym.
    Jeśli chcesz wbić 2 sondy to odległość między nimi powinna być rzędu 5m.

    Te 2 sondy będą tyle samo kosztowały co krążek bednarki.
    Wg mnie lepsza jest bednarka.

  10. #10

    Domyślnie

    Zawsze śmiać mi się chce jak któś pyta o prostą nawet sprawę a odpowiedzią jest " zawezwij fachowca on w 5 minut rozwiaze twoje problemy" A jak widać na przykładzie na 1 fachowca pewnie 10 gamoni przypada i generalnie to wstyd mi za nich. Po pierwsze to nie wiem po co ty się szarpałeś na jakieś sondy dla uziemienia energetyki, które to ten gamoń miał wykonać a energetyka odebrać i mu za niego zaplacić. Na odcinku za który ty mu zapłaciłeś za to żadnego uziomu nie masz bo gamoń wmówił ci że się nie robi. Fakty są takie ,że już od dość dawna uziomy domowe są obowiazkowe i robi się je za każdym razem ale gamoń się nie uczy i robi jak robi. Nie radzę ci zmuszania go do dodatkowej roboty bo zrobi ci to na odwal dla świętego spokoju. Bardzo mi pasuje ten gamoń na jednego z pracowników miejscowej energetyki co to uczyś się nie muszą bo od zawsze wiadomo, że są najmądrzejsi. Kabel 5x .... to też jego pomysł?
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  11. #11

    Domyślnie

    Sorry ale nie bardzo rozumiem o co chodzi w twojej wypowiedzi. Co jest zle? Kabel 5x16mm2 mam w warunkach przylacza.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714 Zobacz post
    ...Kabel 5x .... to też jego pomysł?
    A WLZ dla TNS to iloma żyłami? Może czegoś nie wiem.

  13. #13

    Domyślnie

    No właśnie o ten pomysł na WLZ w TNS pytam. Ale wyjaśniło się, że to także pomysł gości z energetyki zawodowej. Oj nie uczą się panowie, nie uczą.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony