dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 18
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 353
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie idea domu autonomicznego (częściowo)

    Czy ktoś z obecnych próbował już budowy domu autonomicznego. Chodzi mi taka myśl po głowie- prąd, ścieki, wszystko drożeje.
    Myślałem żeby uniezależnić się chociaż częściowo od tego kiedy będę budował dom. Ale po kolei -mam trochę ziemi pod budowę graniczącej ze sporą rzeką- średni przepływ do 20m3/s -wykorzystał bym więc ją do produkcji prądu i częściowego dogrzewania wody. Korzystał bym z gminnego wodociągu, zainstalował bym gruntową oczyszczalnię ścieków. Do ogrzewania domu użył bym kominka z DGP bez wymuszonego obiegu do ogrzewania wody wykorzystał bym wężownicę nawiniętą na rurę odprowadzającą spaliny- w lecie kolektor słoneczny położony na zewnątrz poniżej poziomu zbiornika tak żeby wykorzystać grawitację a nie pompy obiegowe. co o tym myślicie -jest to realne?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cześć!

    Ja się przymierzam od dobrego roku do budowy domu autonomicznego. Nawet założyłem bloga
    http://dom-autonomiczny.edu.pl
    na którego wrzucam co jakiś czas postępy z prac przygotowawczych na działce.

    Osobiście chciałbym dom off-grid-ready, czyli zdolny do (częściowej) autonomii ale podłączony do sieci elektroenergetycznej jako do akumulatora / rezerwy.
    Pisząc o częściowej autonomii mam na myśli zdolność do zaopatrzenia w energię elektryczną niezbędnych do przeżycia systemów, czyli ogrzewania, wentylacji, chłodziarki, częściowo oświetlenia. Jeśli chodzi o resztę odbiorników (zwłaszcza te, które włączam dla przyjemności), zależałoby to od budżetu.

    Jeśli chodzi o energię do ogrzewania, przygotowania ciepłej użytkowej i gotowania, to mam sporą działkę i chciałem pozyskiwać własną biomasę. Oczywiście gotowanie przede wszystkim na gazie (z butli, innego nie mam), ale kuchnia węglowa by się w kuchni znalazła. Poza tym kolektory słoneczne domowej roboty -- cieczowy i powietrzny, bufor ciepła do zgrania tego wszystkiego razem...

    Jeśli chodzi o wodę, w grę wchodzi studnia i przydomowa oczyszczalnia ścieków.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    widziałem że budujesz ze słomy- nie obawiasz się że jak się zmieni klimat to to wszystko może się rozsypać- jak w stanach (co prawda tam budują w technologi szkieletowej) -przychodzi porządny wiaterek i latające belki czy gałęzie przebijają ściany na wylot? Jak wygląda trwałość takiej technologii?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Póki co to ze słomy tylko gospodarczy, ale mieszkalny miałby być szkieletowy właśnie.

    Nie przejmuję się zagrożeniem ze strony wiatru.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Heh ale to paradoks że człowiek ma coraz to nowsze technologie- cywilizacja itd. a wraca do starych sprawdzonych rozwiązań- natura jest jednak najdoskonalsza. Mam nawet w domu strop drewniany uzupełniony gliną z trzciną i słomą. Dom ma ze 150 lat -po epoce betonu wielkiej płyty i konstrukcji szkieletowych znowu glina i słoma wraca do łask.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    nie -nie miałem na myśli Pabianic- ziemię mam w gminie Rusiec - choć i u nas z Dobrzynki można by parę kW wycisnąć

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Ja mam wszystko swoje: biopaliwo do dogrzewania, BOŚ`a i swoją ujęciową na zmianę z wodociągową (do wyboru), niestety oprócz prądu ale przełącznik źródła prądu jest zainstalowany więc zawsze mogę podpiąć inne źródło prądu jeśli się coś pojawi (rura przez strop jest też poprowadzona gdyby kiedyś coś z góry na dół trzeba bylo sprowadzić)

    ale na razie prund swój jest drogi inwestycyjnie .
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Buduję domek autonomiczny (do zamieszkania od czasu do czasu). Pierwszy problem jaki potrzebuję rozwiązać to zaopatrzenie domku w wodę. Źródełko znajduje się około 12m poniżej poziomu domku (teren górzysty). Koncepcję mam taką, że w domku będą 2 zbiorniki - po jednym na ciepłą i zimną wodę. Ciepła będzie ogrzewana piecykiem z płaszczem (cyrkulacja grawitacyjna).

    W jaki sposób wytransportować wodę ze źródełka do domu? Znalazłem rewelacyjną "Pompę ręczną skrzydełkową K5"
    http://www.ekwasek.pl/index.php?prod...t&prod_id=1133
    ale niestety: maks. głębokość ssania: 7 m. Macie może jakieś doświadczenie z takimi pompami? Pociągnie więcej? Czy są może jakieś lepsze pompy tego typu?

    Pozdr
    AM

  9. #9

    Domyślnie

    Hmmm, kiepska sprawa. W zimie pompa zamarznie. Gdyby stała w domu to byłby luksus jak w apartamencie.

  10. #10

    Domyślnie

    No właśnie nie - to jest tak jakby taka płytka studzienka wykonana w miejscu źródełka. Nie zamarza w zimie. Można by się do tego podpiąć od spodu.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ja bym postawił na zbiornik na deszczówkę.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Ehh czasy ciężki -woda droga, prąd drogi, ścieki jeszcze droższe- może kiedyś się to będzie opłacało-na razie jesteśmy pasjonatami

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ciepło od dużych ciepłowni też podrożeje...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    duży może więcej

    przykład: dalkia łódź sprzedaje ciepło po 48zł/GJ, wliczając w to amortyzację kotła, przeglądy naprawy konserwacje, czyli jeśli jesteś w zasięgu to się podłączasz i zapominasz o wszelkich groszkasz PCI gazie czy wiatrakach bo nigdy nie uda ci sie zejść z kosztami do ich poziomu, tak samo prąd z Bełchatowa oni produkują za 0,08zł/kWh tego nie da się przeskoczyć nawet małą energetyką wodną
    Jasne że masz rację-produkują prąd masowo i tanio- ale ale ale ile płacimy za prąd tak naprawdę- powiedzmy że dla przybliżenia rocznie płacę 2000 z tego:
    -za zużytą energię-1256-a gdzie reszta
    opłata za obsługę rozliczenia 50
    za przesył 500
    za jakość dostawy prądu!!! 40 (to co z góry zakładają że można dostarczać bubel)
    za utrzymanie sieci 66
    opłata przejściowa 73
    za obsługę licznika 7
    + koszt przyłącza i nerwy ...
    przeciw temu mamy większy nakład na początku i trochę niedogodności - oraz satysfakcję

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    mpoplaw -ie drogi a słyszałeś o projekcie elektrowni w KONGO. Coś mi się zdaje że jeszcze od nich będziemy prąd kupować- moc przewidywana 40 GW!!! to jakieś monstrum

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał bankierpl Zobacz post
    mpoplaw -ie drogi a słyszałeś o projekcie elektrowni w KONGO. Coś mi się zdaje że jeszcze od nich będziemy prąd kupować- moc przewidywana 40 GW!!! to jakieś monstrum
    Jakie będą straty na przesyle tej energii elektrycznej ?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Jakie będą straty na przesyle tej energii elektrycznej ?
    Zależy od technologii przesyłu-prąd stały czy zmienny

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    elektrownia wodna Inga wodospad 96m istnieje od dawna, w planach jest po prostu rozbudowa systemu dla planowanego zwiększenia zapotrzebowania na prąd
    Załącznik 29385
    w porównaniu do tego co robią chiny to i tak pikuś, oni planują u siebie mieć w 2020 łącznie 380GW mocy z elektrowni wodnych, a w tej chwili już mają 190GW, reszta świata tez nie próżnuje, wszyscy budują na potęgę, Górny Siang (Indie) 11GW Jirau (Brazylia) 3,3GW Boguchan (Rosja) 3GW Chapetón (Argentyna) 3GW Dolny Churchill
    (Kanada) 2,8GW Tocoma (Wenezuela) 2,2GW

    tylko w europie silne lobby eko-terrorystów wspieranie przez zagraniczne koncerny energetyczne blokują wszelkie inwestycje w produkcję taniego prądu, najlepszy przykład to kaskada dolnej Wisły
    Istnieje ale tylko 3,6 MW -teraz chcę postawić drugą zaporę na Kongo

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Oczywiście 3600MW

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    ktoś z was ma może MEW zasilającą dom?

Strona 1 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony