dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 18
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 353
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Wcale nie tak dawno prawie każdy folwark, a wszystkie klucze, były samowystarczalne...
    Tyle, ze tam na tę WSPÓLNĄ samowystarczalność i wygody pracowała cała armia ludzi.
    Dowodził "Jaśnie Pan" a zarządzała domem intendentka/klucznica. Poza domem dowodził ekonom...
    Jedli i ubierali się wszyscy.
    Jaśnie Państwo mieli najwięcej a im kto był niżej w hierarchii - tym mniej wygód padało na niego.

    WTEDY wypracowano bardzo wiele z tej wiedzy, którą teraz z trudem sobie tu czasem przypominamy (i na którą niektóre łby są zamknięte!).

    MOŻNA sobie stworzyć taki dom, który będzie samowystarczalny energetycznie.
    Ja właśnie tworzę taki system...
    Powoli tworzę... (a tak pięknie by mogło być, jakby dało się szybciej...)
    Internetu czy telefonii sobie nie zrobię, bo do tego cała reszta świata jest potrzebna.
    Tak samo z TV satelitarną.
    Na chleb trzeba zarobić, bo w kilka osób (rodzinnie) nie da się obsłużyć wszystkich potrzeb.
    Od siania nasionek do wypieków i przetworów...

    Taki zbiornik dałoby się zalać systemem PU.
    Ale...
    Najpierw trzeba na niego zbudować NAPRAWDĘ SZCZELNY BASEN!!!
    Potem - już same przyjemności!

    Adam M.
    (Porobiłem fotki. Walczę z kompem. Zasilacz zdechł i tyle co go naprawiłem. Tu, na tym jestem "gościnnie")
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    "Radzę się jeszcze dobrze zastanowić i poradzić ekspertów. Polecam Dolnośląską Grupę Budowlaną"

    Tak sobie myślę, że jakby im co kiedyś nie wyszło - to mogliby sobie trochę poczytać choćby to forum...
    Pomożemy i doradzimy jak naprawić co spaprali...
    Jest nas tu kilku z jakim takim doświadczeniem praktycznym i odrobiną znajomości tematu...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Chciałeś schemacik, to nabazgrałem...
    Dodatkowo mam wyprowadzone przez diody (8 x 5A) wspólne 12V/680Ah z pierwszych od dołu (masy) akumulatorów.
    Larmo mi to zasila i powiadomienie SMS (jakby miał mnie kto zamiar "odwiedzić" nie zapraszany...
    Narysować czy kumasz?


    Mostki na radiatorze. W zasadzie - na wszelki wypadek, bo skąd brać prądy, co by je mogły zagrzać?
    3kW to raptem 50A.
    Po kilka na gałąź..
    TAKIE połączenie pozwala mi na łączenie dowolnej "zbieraniny" w dowolnym stanie "zdrowia".
    Dla wygody wypadałoby jeszcze na każdą sztukę wsadzić układ kontrolny, żeby nie szukać "zdechlaka" tylko obejrzeć lampki i wywalić/podmienić padlinę...
    Cholera! Stale mało czasu na wszystko, co potrzebne...
    Dorobię... kiedyś... (bo to proste jak budowa cepa).

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 20-01-2011 o 02:17
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Kuźwa, czemu ten prąd to dla mnie taka czarna magia ...ech ...., muszę może syna dobrze pokierować bo prund to przyszłość

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Schemat jest bardzo czytelny- dzięki
    "Radzę się jeszcze dobrze zastanowić i poradzić ekspertów. Polecam Dolnośląską Grupę Budowlaną
    A słyszałeś o jakimś autonomicznym domu który zbudowali?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Obejrzałem stronkę. Wujo Google pomógł...
    Mają w ofercie solary i dosłownie kilka linijek o nich.
    Częściowa autonomia niby jest...bardzo częściowa....
    O w pełni autonomicznym energetycznie to tam słowa nie ma.
    No, ja nie znalazłem.
    j-j
    Nie stresuj się.
    To też dla ludzi.
    Trochę cierpliwości i jakoś pójdzie!

    Generalnie jest tak:
    Prąd elektryczny to najwygodniejsza forma energii (energia to zdolność do wykonywania pracy - w sensie fizyki).
    Można nim wywoływać ruch, grzać (ciepło), oświetlać, pozwala na łatwe komunikowanie się itd, itp.
    Nie jest trudny do uzyskania.
    Wystarczy obrócić magnes dookoła jakiego drutu (lub odwrotnie, bo ruch jest względny).
    Obracać można wodą spadającą, wiatrem, silnikiem spalinowym czy turbinką jaką a nawet konikiem w kieracie czy pacjentem na rowerku (dynamo)
    Mały prąd to mała praca....
    Jak potrzeba duża praca (moc, która jest pracą wykonaną w ciągu 1 sek) to trzeba duży magnes i sporo drutu a także dużo mocy mechanicznej.
    To tylko kwestia skali.
    Najlepiej jest stosować takie rozwiązania, które potrzebny efekt zapewniają przy zastosowaniu najmniejszych mocy.
    Bo?
    Bo to i najmniejszy kłopot i najmniejszy koszt.
    (Akurat to, to przetestowałeś! )
    Jest trochę problemu, jak chcemy sobie prąd zrobić rano a skonsumować wieczorem.
    Wtedy trzeba go przechować.
    A że nawet kasy w banku za darmo nie przechowują - to każdy akumulator też "pobiera" jego część na potrzeby własne (samorozładowanie).
    Trzeba więc wkładać więcej niż chce się wyjąć, żeby nie brakło.
    Tu zaczyna się problem JAKOŚCI wiaderka na ten prąd...
    Te bardzo dobre są też bardzo drogie...
    Dobre - to takie które BŁYSKAWICZNIE BIORĄ TYLE, ILE IM PODASZ.
    Wcale nie te, co dobrze "trzymają"!
    Kwasowe akumulatory biorą bardzo wolno. Godzinami!
    Oddają chętnie - tyle, ile chcesz!
    Zasadowe biorą tyle, ile dajesz, ale niechętnie oddają tyle ile chcesz. Raczej tyle - ile ONE umieją.
    Mnie zależy na tym, aby w godzinę naładować zapas na dobę.
    Mogę w godzinę "narobić sobie" tyle energii, bo to akurat jest proste!
    Kwasówki zmuszają mnie do produkcji niewielkich ilości (bo więcej nie połkną) przez długie godziny...
    Ale są, są dostępne i względnie tanie....

    Trzeba szukać kompromisów, to powstają takie układy jak ten bazgroł powyżej, które w ograniczony sposób niwelują niedomogi elementów składowych całego systemu.
    Zamiast "zrobić wprost" jak w podręczniku opisali to trzeba "rzeźbić" w tym, co jest...
    Czasem powstaje "rzeźba abstrakcyjna".....

    Wrzucę fotki, to się pośmiejesz...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Innym pomysłem jaki przychodzi mi do głowy jest sprężanie powietrza i magazynowanie w ciśnieniowym zbiorniku nadmiaru energii-chyba było by to tańsze niż nowe akumulatory pozostaje tylko pewna kwestia-zbiornik na 300 barów (ehhh nie chcę myśleć co by było gdyby pękł)
    był by to jednak mimo wszystko sensowny pomysł -w razie poboru dużej ilości mocy załącza się turbina na sprężone powietrze

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie



    ( tak sobie kliknąłem ,żeby mądrzy ludzie mi się nie "zawieruszyli" )

    pozdrawiam

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post

    ( tak sobie kliknąłem ,żeby mądrzy ludzie mi się nie "zawieruszyli" )
    Zamiast tego możesz skorzystać z SUBSKRYPCJI na Forum .

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Z tym też problem nie mały!
    Tylko turbina Tesli by tu dała radę, ale jej ułożyskowanie zabija ceną.
    Taka turbinka jako zabawka - tak. Komercyjnie czy technicznie - nie bardzo to widzę "tymi ręcami", choć nie twierdzę, że się nie da...
    Ja takich możliwości nie mam.
    800 litrów sprężone do 10 bar to już spory baniak (ja taki mam).
    Dom pędzony sprężonym powietrzem?
    A komp na pneumonice?
    Byłby wolniejszy od kalkulatorka na mały "paluszek".
    (Ze 20 lat temu bawiliśmy się pneumoniką na Uniwersytecie)
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    To nie wszystko, niestety...
    Adiabata tu bardzo miesza...
    MUSISZ obsługiwać kolosalne strumienie ciepła , jak chcesz sprężać i rozprężać bardzo szybko duże ilości gazów.
    Planowałbyś przy takim rozwiązaniu pompę ciepła 100kW?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    oczywiście przy sprężaniu powstaje dużo ciepła-można je wykorzystać do ogrzewania wody, w odwrotnej sytuacji ciepło powinno być pobierane z zewnątrz

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Żałuję że tak krótko się bawiłem w technikum- na warsztatach można było znaleźć sporo starych i niepotrzebnych rzeczy -rozkręcić czasem zepsuć ale też nauczyć się jak działają-niestety teraz muszę psuć na własny koszt jak chcę się czegoś nauczyć
    czasem zdarza mi się coś oczywiście naprawić przez przypadek ) moje ulubione zabawki to miksery wiertarki odkurzacze-generalnie wszystko co się kręci. Po rozkręceniu "kilku" mikserów doszedłem do wniosku że nasza cywilizacja to straszne marnotrawstwo- np. matula kupuje mikser- mikser przestaje pracować idzie do sklepu po nowy za 2 stówki- ja mówię czekaj przecież jeszcze dobry-co dobry jak nie działa- wystarczy zainwestować w szczotki za 5 zł i mikser działa przez następne 2 lata. W gospodarce niedoborów to by było nie do pomyślenia żeby wyrzucać prawie dobre rzeczy. Popieram więc kiedy zbierze się grupka osób które chcą się jeszcze wysilić i pomyśleć zanim wyrzucą na śmietnik (a i 2 stówki w sakiewce )

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Obiecywałem fotki...

    Kogeneratorek (malutki, pędzony z butelki)


    zbieraninka wiaderek na pąd...


    Bardzo to siermiężne.
    Popełnione w pośpiechu, bo potrzebne "na już".
    "Dorosły" układ dopiero powstaje.
    Spokojnie i starannie, bo ten co jest całkiem nieźle działa...
    Jest więc czas na staranność.
    Zrobię, to wracał do niego dłuuuugo nie będę.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Butelka gazu 11kg to około 110kWh energii.
    Trudno by było sobie tak "wyrzucić' tyle ciepełka, zwłaszcza w tej porze roku i przy obecnych temperaturach.
    Dlatego TAK.....
    Tu zostaje "na salonach" całe to ciepełko.
    Spalinki wyprowadzam na zewnątrz wężem.
    Jak popracuje to robi się naprawdę ciepło na warsztacie.
    Adam M.

    Coś jeszcze...
    Jak kto umie patrzeć , to zobaczy w "tym" także SUPERKONDENSAT.
    To co wylata ma nie więcej jak 15-20stC.
    A.M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 22-01-2011 o 10:42
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    nie wiem czy mnie oczy nie mylą- wylot spalin przez grzejnik? ))) sprawność 120% (jak reklamują producenci kotłów) ;P

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Kogeneratorek (malutki, pędzony z butelki)
    Adamie, czy nie taniej by wychodziło napędzać toto dieslem tankowanym opałówką?
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Grzejnik urodził się do oddawania ciepła. Robi to zupełnie poprawnie...
    Stoi nisko, a u mnie przy podłodze to bywa i 2stC (w zeszłym roku miałem lodową abstrakcję w muszli klozetowej - bo zamarzła)
    Kondensuje tak, że woda z wydechu leci jak z kranu...

    A czy nie taniej dizlem...
    Tak, ale nie na pewno...
    Docelowo zamiast tej butelki będzie czadnica (napęd na hlocgaz). U kol. Krzysia Lisa na "Drewno zamiast benzyny" jest opisane z detalami co do czego - żeby zagadało.
    Taniej jak odpadem drzewnym to chyba się już nie da ( Ale też nie na pewno! , bo da się lepiej ten odpad na energię przerobić!!!)
    Tyle, że to już raczej w przyszłym sezonie, lub w kolejnym.
    To kwestia czasu i kolejności uruchamiania urządzeń.


    Fajna paczka!
    Też bym chciał się zabawić...

    Adam M.

    "nie wiem czy mnie oczy nie mylą- wylot spalin przez grzejnik? ))) sprawność 120% (jak reklamują producenci kotłów) ;P "

    Jakby Ci to tak delikatnie.....

    Chyba - NIE!
    Zapomniałeś o jakichś 46% gratisu w postaci mocy mechanicznej przerobionej na moc elektryczną ze sprawnością ponad 90%. (bo reszta to tarcie = ciepło )
    (tak podają, tyle, ze ja "im" nie bardzo wierzę, bo mnie wychodzi nieco mniej)

    Wychodzi na to, ze z tej butelki wylatuje 100% + kondensacja + moc mechaniczna>elektryczna = 100 + 15 + 46 = 161% (mnie się wydaje, ze raczej 100 + 15 + 25 = 140%)
    Jakby nie liczył - Nieźle jest...
    A.M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 22-01-2011 o 21:05
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wychodzi na to, ze z tej butelki wylatuje 100% + kondensacja + moc mechaniczna>elektryczna = 100 + 15 + 46 = 161% (mnie się wydaje, ze raczej 100 + 15 + 25 = 140%)
    Jakby nie liczył - Nieźle jest...
    Tak dobrze, to niestety nie ma. Ciepło spalania zamieniasz na energię elektryczną i ciepło. Odzyskujesz ciepło kondensacji skroplin, a ono nie jest większe niż 10% w stosunku do wartości opałowej gazu. Razem, to tyle co dobry kondensat.
    Aby wycisnąć więcej musiałbyś to ciepło pobrać np. z otoczenia - tak działają gazowe pompy ciepła. Można oczywiście do tego celu (napędu pompy ciepła) wykorzystać wyprodukowana energię elektryczną. Wtedy rzeczywiście możesz dojąć do 140-160% sprawności.

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Chyba - NIE!
    Zapomniałeś o jakichś 46% gratisu w postaci mocy mechanicznej przerobionej na moc elektryczną ze sprawnością ponad 90%. (bo reszta to tarcie = ciepło )
    (tak podają, tyle, ze ja "im" nie bardzo wierzę, bo mnie wychodzi nieco mniej)

    Wychodzi na to, ze z tej butelki wylatuje 100% + kondensacja + moc mechaniczna>elektryczna = 100 + 15 + 46 = 161% (mnie się wydaje, ze raczej 100 + 15 + 25 = 140%)
    Jakby nie liczył - Nieźle jest...


    To mnie bawi jak producenci kotłów kondensacyjnych wyliczają -ten ma sprawność 106% a ten jest lepszy ma 110% - a to sugeruje że powinien wytwarzać więcej energii niż energia jaką można uzyskać ze spalania gazu

Strona 3 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony