dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: odgromienie

  1. #1

    Domyślnie odgromienie

    Mam pytanie - jestem na etapie kładzenia dachówki na dach.
    Kiedy wykonuje się odgromienie - teraz czy dopiero po ociepleniu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Najlepiej jak w obrębie dachu zrobią to dekarze. Zwody idące po ścianie można ukryć pod ociepleniem. No i już masz chroniony budynek. Jak z tego wynika zdecydowanie teraz. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    ZDECYDOWANIE TERAZ.
    Skontaktuj się z elektrykiem, który będzie koordynował postęp prac.

    No i już masz chroniony budynek
    Nie ma chronionego budynku.
    Zwody idące po ścianie trzeba zanurzyć w ziemi.... a o tym narazie ani słowa nie było.

    Zwody idące w ociepleniu nie mogą iść wprost pod ociepleniem tylko w rurze osłonowej.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Tak jak pisze robertsz, trzeba gdzieś wyprowadzić te zwody, czyli zrobić bednarke wokół domu, ale to się robi na etapie budowy fundamentów. Chyba że bednarka już jest, a angli chodzi o same roboty na dachu. I absolutnie gołe przewody nie mogą lecieć pod ociepleniem!!!
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    A kto pisał, że gołe?! Pisząc o instalacji odgromowej należy rozumieć kompletne rozwiązanie. Jakoś nikt nie napisał, że kominy też i w miejscu łączenia zwodu z bednarką puszka kontrolna. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Zwody idące w ociepleniu nie mogą iść wprost pod ociepleniem tylko w rurze osłonowej.
    Czy ta rura osłonowa musi być jakaś specjalna, czy wystarczy jakiś peszel?
    Na logikę powinno to być coś co będzie dobrym izolatorem.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    W każdej hurtowni elektrycznej znajdziesz plastikowe białe rurki, które maja chronić drut i umożliwiają jego umocowanie na ścianie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Andrzej Wilhelmi, mam takie pytanie - Czy ty jesteś elektrykiem?
    Twoje porady prowadzą wprost do spalenia domu pytającego !!

    Żaden peszel, żadna szara, biała, różowa czy brązowa rurka pcv z hurtowni.

    salik: TAK to jest specjalna rura osłonowa, która ma określoną grubość ścianek.
    Gwarantuje Ci, że w żadnej hurtowni elektrycznej nie znajdziesz takiej rury osłonowej.
    Taką rurę znajdziesz natomiast w hurtowni wod-kan.... to nie pomyłka.

    Prowadzenie przewodów odprowadzających pod warstwą ocieplenia to nie jedyny sposób na ukrycie tych przewodów przed wzrokiem.
    O szczegóły dopytaj elektryka, który będzie to montował, sprawdzał i odbierał.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    O szczegóły dopytaj elektryka, który będzie to montował, sprawdzał i odbierał.
    Jak rozmawialiśmy, to wspominał tylko że 'pójdzie pod izolacją', a mi wyleciało z głowy zapytanie o izolację samej bednarki.
    Zakładam że spięcie tego z bednarką fundamentową też lepiej wykonać teraz.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Twoje porady prowadzą wprost do spalenia domu pytającego !!
    Wiesz to z autopsji czy mierzyłeś temperaturę instalacji odgromowej w trakcie odprowadzania wyładowania atmosferycznego?! A z jakiego materiału jest ta rura, którą oferują hurtownie wod-kan? Czy po każdym wyładowaniu atmosferycznym wymieniasz elementy instalacji odgromowej? Zgodnie z Twoją wiedzą (doświadczeniem) zamontowanie instalacji odgromowej na dachu pokrytym gontem bitumicznym groziłoby spaleniem dachu w przypadku wyładowania atmosferycznego?! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedzi.
    Oczywiście bednarka jest , więc zgodnie z Waszymi sugestiami zrobię to teraz.
    Mam jeszcze tylko pytanie o co chodzi z tą puszka kontrolną - do czego ona służy i kiedy się ją montuje.
    Czy dekarze powinni połaczyć odgromienie na dachu z bednarką prowizorycznie i ostatecznie wykonać pełne odgromienie przy ocieplaniu elewacji zewnętrznej czy od razu zrobić to w przewodzie ochronnym.
    Aha - jaka w końcu ma to być osłona - prosze o konkretne rodzaje - o co mam się pytać w sklepie czy hurtowni.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez angli ; 07-11-2010 o 21:30

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Dekarz zamontuje instalacje odgromową w obrębie dachu i na tym jego rola się kończy. Montaż puszek, pomiary i podłączenia z bednarką w gestii uprawnionego elektryka. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Reaktywacja. Krótkie pytanko. Czy wychodzącą z fundamentu bednarkę można schować pod ocieplenie tegoż fundamentu?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Można. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Acz pomyśl o puszkach rewizyjnych, w których będziesz miał łączenie bednarki z drutem idącym na dach...

  16. #16

    Domyślnie

    Jasne, dziękuję, a na jakiej mniej więcej wysokości nad gruntem powinno być to łączenie?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Może być na dowolnej wysokości może też być w ziemi w opasce np. kostce brukowej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Spóźnione podziękowania!!!

  19. #19

    Domyślnie

    Poszukuję czarnych opasek do odgromienia na dachu. Osoby które mają takie proszę podzielcie Sie gdzie można takie dostać?
    Ciesz się w życiu drobiazgami, bo któregoś dnia możesz spojrzeć za siebie i zobaczyć, że były to rzeczy wielkie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Trzeba te ocynkowane malować w lakierni. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony