dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 254
  1. #1
    eciver
    Guest
    eciver

    Domyślnie Instalacja TV, SAT i LAN

    ---
    Ostatnio edytowane przez eciver ; 12-10-2015 o 16:21

  2. #2

    Domyślnie

    Po co robić tak rozbudowaną instalację LAN w domu? Ja bym zrobił max 2-4 gniazda łącznie do komputera stacjonarnego plus podłączenie 1-2 accesspoint-ów do radiówki (zależnie od uzyskanych zasięgów). Wcześniej trzeba zrobić pomiary zasięgu aby określić lokalizację accesspoitów, by pokryć polem cały dom + taras. To tak na marginesie.

  3. #3

    Domyślnie

    Generalnie koncept masz bardzo dobry.

    Jeśli chodzi o antenę satelitarną - ona musi być od południa, bo orbita geostacjonarna jest w płaszczyźnie równika i tego nie zmienisz

    Gdzieś w środku domu, może przy jakiejś szafce w przedpokoju możesz umieścić gniazdo LAN do podłączenia ewentualnego AP WiFi żeby móc korzystać z Internetu na laptopie czy smartphonie. Sygnał z garderoby na poddaszu niekoniecznie musi dotrzeć w każdy zakamarek i okolice domu.
    Tam gdzie TV powinno być też gniazdo LAN bo większość telewizorów można podłączyć do Internetu. A za pare lat spopularyzuje się znacznie ipTV, wtedy skrętka będzie jak znalazł.

    Od anteny SAT przy dwóch konwerterach Quattro musisz wyjść 8 koncentrykami.
    Zadbaj o to, żeby przewody na zewnątrz (mające kontakt ze słońcem, deszczem, temperaturą) były żelowane, unikniesz ich wymiany za parę lat. W ściany też nie pchać byle koncentryka z marketu za 30 gr/mb bo będzie za pare lat kucie ścian. Pomyśl o np. Triset-113. To praktycznie najlepszy przewód w tym przedziale cenowym.

    Jeśli chodzi o dobór anten naziemnych, to zależy od poziomów sygnałów i kierunków, a to od lokalizacji i mocy nadajników. Chodzi głównie o TV.
    Zorientuj się z jakich nadajników będziesz odbierał TV (najpewniej po ustawieniu anten sąsiadów) i sprawdź odbiór, tzn. mały telewizorek, jakaś Yaga do tego i poskakać po dachu oceniając odbiór. Daleko od nadajnika ściana to może być zbyt nisko. Jeśli też TVP1 w twojej okolicy nie nadaje na VHF, to możliwe, że nie będziesz potrzebował tej anteny w ogóle.
    No i to nieszczęsne DVB-T. Za 3-4 lata zniknie naziemny analog, już powoli zastępuje go DVB-T. Jeśli już możesz odbierać 2 i 3 multipleks, to nie myśl o analogowej TV, bo nie ma sensu. Sprawdź na stronie emitela no i koniecznie samemu, bo teoria teorię a praktyka praktyką. Prawdopodobnie DVB-T bardzo uprości instalację (tzn. tylko antena UHF i FM, przeważnie niekonieczny wzmacniacz ani zwrotnice kanałowe, antena mniejsza).

    Jeśli chodzi o kamerę, domofon... Jakiekolwiek przewody w ziemi muszą być kablami (tzn. do układania w ziemi), inaczej się rozlecą.
    Domofony z kamerą z reguły nie potrzebują koncentryka, obraz idzie przewodem domofonowym. Także może być problem z podłączeniem domofonu do TV, chyba, że znajdziesz domofon, który ma taką opcję.

    Zadbać też trzeba o inną stronę instalacji.
    Do "centralki" doprowadź przewód uziemienia z szyny wyrównawczej, kable staraj się układać w miarę blisko siebie, bez rozwalania ich z dala od siebie ile się da. Inaczej po każdej burzy będzie trzeba wymieniać sprzęt.
    Ostatnio edytowane przez michcio0711 ; 30-10-2010 o 18:18 Powód: .

  4. #4

    Domyślnie

    Ze środka domu też niekoniecznie. Warto sprawdzić wcześniej. Poza tym do AP nie trzeba gniazda, wystarczy wystający ze ściany kawalek skrętki zakończony RJ-tem + gniazdo zasilania.
    Ostatnio edytowane przez TomekBudujeDomek ; 30-10-2010 o 21:07

  5. #5
    eciver
    Guest
    eciver

    Domyślnie

    ---
    Ostatnio edytowane przez eciver ; 12-10-2015 o 16:21

  6. #6

    Domyślnie

    Czy internet w pokoju w gniazdku będę mógł rozdzielić za pomocą huba, switcha? Gdybym chciał np. podłączyć telewizor i PC kablem do internetu, a drugi RJ miałbym zajęty przez splitter?
    Oczywiście. Switcha zawsze możesz dać. Switcha - nie huba.

  7. #7
    eciver
    Guest
    eciver

    Domyślnie

    ---
    Ostatnio edytowane przez eciver ; 12-10-2015 o 16:21

  8. #8

    Domyślnie

    Dokładnie. Antena najlepiej kierunkowa, coś z jakichś Yagi, albo ATX. Tu masz duży wybór: www.dipol.com.pl .
    Antena satelitarna - ustawiona jest właściwie idealnie na południe (z kilkunastostopniowym odchyłem na zachód). Popatrz jak mają sąsiedzi.

  9. #9
    eciver
    Guest
    eciver

    Domyślnie

    ---
    Ostatnio edytowane przez eciver ; 12-10-2015 o 16:21

  10. #10

    Domyślnie

    Kabel koncentryczny do TV/radio ma impedancję dokładnie 75 Ohm.
    Klasa to raczej wewnętrzne nazewnictwo producenta, podkreśla sobie tym jakość swojego kabla

    Nie ma żadnych przeciwwskazań co do układania przewodów w peszlu. To nawet lepiej. Technologie teleinformatyczne zmieniają się co kilka lat i warto jest mieć możliwość zmiany okablowania (przynajmniej w pewnym stopniu).

    Co do wzmacniacza - zależy od tego, jaki poziom sygnału uzyska się na antenie. To można ocenić dopiero po zmontowaniu instalacji.

    Możesz jeszcze ułożyć przewody głośnikowe w salonie i zakończyć gniazdami. Chodzi o tylne kolumny kina domowego. Wtedy nie plączą się od nich kable.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Trochę nie w temacie ale myślę że się może przydać. Jeżeli mamy w domu ścianę na której możemy wyświetlić projektor to warto w tym miejscu ukryć jakąś rynienkę na kable. Może się kiedyś przydać bo efekt powalający i ceny projektorów są na poziomie telewizorów. Ja o tym nie pomyślałem a kupiłem i teraz wyglada to "trochę" fajansiarsko.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ktosiek
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubelskie/Biłgoraj
    Posty
    675

    Domyślnie

    Ja mam zrobione rozprowadzenie kina domowego, w rogi salonu, po podłodze, i zakończone będzie właśnie gniazdkiem. Tak samo ściana na TV. Wstawiony mam taki kanał prostokątny (chyba z wentylacji ). Świetna sprawa. Wtyczka się mieści. Chyba jest zdjęcie w dzienniku. niestety już jest za późno do wstawienia skrętki. Bo raczej nie puszcza się go razem w peszlu z prądowymi. Mam jeden TV i jedną skrętkę do każdego pokoju, może wystarczy. Jak będzie TV to może nie będzie internetu, jak nie to Wi-fi.
    Dom w rododendronach 8
    Dziennik Budowy <<<---OGLĄDAJ
    Komentarze do dziennika <<<<----pisz tutaj


  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Chodziło mi o miejsce na suficie gdzie jest podwieszony projektor. Nawet jak na razie go nie ma to warto taką rynienkę od tego miejsca do odbiornika poprowadzić.

  14. #14

  15. #15
    eciver
    Guest
    eciver

    Domyślnie

    ---
    Ostatnio edytowane przez eciver ; 12-10-2015 o 16:21

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekBudujeDomek Zobacz post
    Ja bym zrobił max 2-4 gniazda łącznie do komputera stacjonarnego plus podłączenie 1-2 accesspoint-ów do radiówki (zależnie od uzyskanych zasięgów)
    Oglądałeś kiedyś coś po G w jakości FullHD?
    Jak nie to spróbuj.
    Czasami nawet N-ka nie wyrabia, kiedy więcej klientów i robi się ruch 'w eterze'.
    Do tego Wifi daje jednak czasami odczuwalnie większe opóźnienia choćby w graniu online.
    Ja też jestem zwolennikiem Wifi, bo to brak pałętających się kabli ale nie przesadzajmy że ta technologia jest na tyle dobra żeby w ogóle wyprzeć kable...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że jak na etapie budowy remontu pociągnie się skrętkę gdzie trzeba to nie będzie kłopotu. Koszt skrętki to około 1,20zł/mb..koszt sprzętu WiFi spełniającego wymagania przesyłu MBit to tysiące zł...

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Witam, jestem w przede dniu wykonywania instalacji więc mam do Was kilka pytań i prośbę o poradę:

    1/ instalacja internetowa

    - planuję pociągnąć skrętkę UTP kat5 od miejsca planowanego montażu anteny internetu bezprzewodowego do garderoby na poddaszu

    - skrętka pójdzie następnie z garderoby do pokoi na poddaszu (3) i na parterze (2); dodatkowo z garderoby jeden przewód pójdzie do holu na ew. podpięcie AP WiFi

    - w garderobie tej rozmieszcze router (czy switch?) ro rozdzielenia sygnału

    - podłączenie ew. internetu z tpsa - rozumiem że przewód trzeba podciągnąć z miejsca planowanego montażu telefonu (?) również do garderoby? również skrętka czy kabel telefoniczny ytksy?

    2/ Instalacja tv

    - antena zamontowana na stronie południowej domu; planuję wyposażyć talerz w konwerter quattro i pociągnąć od niej 4x koncentryk do garderoby

    - w garderobie zlokalizować multiswitch: 4 wejścia od anteny; wyjścia następnie koncentrykiem do pokoi na poddaszu (2) i parterze (2)

    - w garderobie zlokalizowany będzie również splitter do rozbicia sygnału C+/CP na owe 4 telewizory; w spliterze karta abonencka; przy tv dekodery z kartami od splitera

    Czy prawidłowo to rozplanowałem? Będzie działać?

    Czy połączenie multiswitcha i splitera w jednym systemie jest prawidłowe?

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    jak na mój gust wszystko wydaje się ok, ale jak chcesz rozdzielać program z c+ pamiętaj, żeby skrętkę dać blisko koncentryka w pokojach

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    zerknąłem jeszcze na poniższy schemat:



    generalnie chcę zrobić coś podobnego, tyle że bez anten naziemnych, może kamera...

    na schemacie Dipola jest info o 2talerzach, 2 konwerterach quattro i 8 x koncentryk do multiswitcha

    * czy w moim przypadku jest to konieczne czy wystarczy 1xtalerz, 1xquattro, 4xkoncentryk żel. do multiswitcha? bo u nich chyba mowa o 8 odbiornikach tv
    * czy od multiswitcha do gniazdek w pokojach prowadzić 1xprzewód czy 2xprzewód (na pokój)

    witu102,
    a po co skrętka w tym przypadku, możesz rozjaśnić?

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony