dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freezyear
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    215

    Domyślnie Przecięcie krokwi skręconej profilami stalowymi ?

    Witam
    Mam pytanie do zorientowanych w temacie dachów i więźby. Sytuacja jak na zdjęciu:

    Mogę w ten sposób skręcić więźbę i wyciąć kawałek krokwi między drzwiami? Oczywiście całość solidnie podparta (pod spodem jest ściana), profile 120x60mm zespawane ze sobą
    z góry dziękuję za odpowiedź
    pozdrawiam
    Freezyear
    Ostatnio edytowane przez freezyear ; 24-03-2011 o 09:14

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    O jakiej krokwi pod drzwiami piszesz? Może jestem stary i ślepy ale ja tam żadnej krokwi nie widzę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freezyear
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    215

    Domyślnie

    Ta na której jest 100 napisane kredą Idzie przez całą długość strychu, w drzwiach jest trochę podcięta więc nie rzuca się w oczy. Trochę mi komplikuje sprawę remontu bo jest próg ponad 20cm.
    Tutaj inna fotka z taką samą belką (tej nie będę ruszał ale ta pod drzwiami wygląda tak samo), na moje oko to ona służy tylko za podparcie:
    Ostatnio edytowane przez freezyear ; 24-03-2011 o 21:16

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    To akurat nie jest krokiew tylko belka stropowa. Stoi na niej ściana? Na podstawie tego zdjęcia trudno ocenić jaką rolę ta belka pełni oraz jaki jest jej stan techniczny. W celu udzielenia kompetentnej porady wydaje się niezbędne będą oględziny na miejscu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freezyear
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    215

    Domyślnie

    Nic na niej nie stoi, tylko ten filarek z cegły (podparty pod belką). Z zewnątrz jest obudowana cegłą na sztorc, od wewnątrz pomieszczenia deski i suprema. Drewno zdrowe, zero kornika, próchna itp., przekrój 18x18cm

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    To jest belka stropowana. Na co którejś opierają się słupy podpierające płatwie oraz krokwie.
    Do tej belki przytwierdzony jest sufit od spodu, a zarazem podłoga od góry.
    Sprawdź dokładnie jaka role pełni ta belka.
    W starym budownictwie nie ma wieńca i krokwie zakotwione są w tych belkach gdyż inaczej całość dachu rozjechała by się
    To co podajesz wcześniej z tymi szpilkami szyną powinno się sprawdzić.
    Jeszcze raz przypomnę.
    Sprawdź jaką dokładnie rolę pełni ta belka w konstrukcji domu!!!
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freezyear
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    215

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    To jest belka stropowana. Na co którejś opierają się słupy podpierające płatwie oraz krokwie.
    Fakt, w całej konstrukcji są 4 takie belki, na każdej 2 słupy (po jednym na stronę), na słupach 2 płatwie a na nich krokwie.
    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Do tej belki przytwierdzony jest sufit od spodu, a zarazem podłoga od góry.
    Sufit nie jest do nich przytwierdzony, podłoga również nie. Belki wiszą w powietrzu oparte na ścianach zewnętrznych.
    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    W starym budownictwie nie ma wieńca i krokwie zakotwione są w tych belkach gdyż inaczej całość dachu rozjechała by się
    To co podajesz wcześniej z tymi szpilkami szyną powinno się sprawdzić.
    Szyna zapobiegnie rozjechaniu się konstrukcji, podparcie szyny na całej długości pozwoli uniknąć ugięcia.
    Podpytam jeszcze jakiegoś budowlańca na miejscu na wszelki wypadek ale wydaję mi się że dach nie spadnie mi na głowę przy takiej operacji
    dzięki za poradę
    pozdrawiam

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freezyear
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    215

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Jest Pan tego pewien??? Jakieś obliczenia Pan posiada ? Czy może zatwierdzony w urzędzie Projekt Budowlany tak mówi?
    Nie mam obliczeń dlatego pytam. Projekt Budowlany w domu budowanym w latach 50-tych Kiedyś pewnie był...
    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Po przecięciu tych "belek" a tak naprawdę ściągów dach po prostu się rozjedzie...
    Po to chce skręcić belkę profilem 120x60mm (grubość ścianki 4mm) i śrubami M12/8.8 żeby nie rozjechało się. Chyba logiczne jest że najpierw skręcę konstrukcję i i podeprę a później będę przecinał. Jakoś wierzyć mi się nie chce że taki profil jest mniej wytrzymały od belki 18x18cm.
    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Na miejsce katastrofy budowlanej przyjedzie Nadzód Budowlany i jezeli uda się Panu przeżyć dowalą Panu karę finansową która wyleczy z "samodzielnego" grzebania przy konstrukcji budynku.
    Dzięki za poradę ale to chyba nie ten dział
    pozdrawiam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Przyjacielu drugie zdjęcie rzuca trochę więcej światła. Na tej belce stoją słupy podpierające płatew. W całej rozciągłości popieram przedmówcę. Forum nie jest miejscem na rozstrzyganie kwestii konstrukcyjnych więźby dachowej. Jakie docelowe przeznaczenie tego pomieszczenia? Jaką rolę pełni ta folia na połaci? Życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freezyear
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    215

    Domyślnie

    Docelowe przeznaczenie to 2 pokoje mieszkalne (sucha zabudowa). Folia to wiatroizolacja. No nic, poszukam na miejscu jakiegoś konstruktora, niech obejrzy.
    dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Ta folia wygląda na niskoparoprzepuszczalną będzie więc wymagała drożnej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nią a warstwą izolacji cieplnej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony