dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    LordY

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    8

    Domyślnie Przebudowa bliźniaka - kilka pytań

    Witam

    Przede mną wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe, jakim jest rozbudowa domu. Zajmuję połowę bliźniaka z lat 60' i w związku z potrzebami rodzinnymi planuję zagospodarować jego strych na poddasze mieszkalne. W związku z tym mam kilka pytań odnośnie tego, co mogę a czego nie mogę zrobić w ramach tej rozbudowy. Szczególnie ważne są dla mnie dwie sprawy - na co mogę sobie pozwolić bez zgody sąsiada (nie mogę na nią liczyć) oraz jakie jakie zgody i pozwolenia oraz od kogo muszę uzyskać. Plan przebudowy zakłada między innymi takie zmiany:
    1. wymianę pokrycia dachu (dwuspadowy, pokryty eternitem), oraz jego przedłużenie (obecnie dach dochodzi do krawędzi budynku i deszcz oraz roztapiający się śnieg miejscami moczy ściany i powoduje ogniska grzyba/pleśni) a także postawienia na nim dużej lukarny z obu jego stron. Czy owa lukarna będzie musiała zaczynać się w odległości nie mniej 3m od granicy działki, czy tez bliższe jej umiejscowienie jest możliwe (moja działka ma zaledwie 13m szerokości, a ponoć przy działkach do 16m pewne odległości są zmniejszone do 1,5m)
    2. przed domem chcę postawić niski taras - czy odległość od granicy sąsiada musi wynosić minimum 1,5 metra czy może być mniejsza?
    3. między tarasem a granicą z sąsiadem chcę wstawić drzwi do piwnicy - czy przepisy regulują w jakie odległości od granicy mogą być one umiejscowione? Dla jasności, mówię o ścianie która jest ścianą frontową obu budynków, a nie usytuowaną vis a vis
    4. j.w. tylko odnośnie okna w ścianie i okna połaciowego
    5. w odległości ok 3,5m od granicy z drugim sąsiadem, w ścianie szczytowej domu, mam dwa okna i drzwi. chcę poszerzyć przejazd do garażu położonego za domem i planuję przenieść wejście do domu na front budynku, a w miejsce drzwi wstawić niewielkie okno służące doświetleniu klatki schodowej. Planuje też przeniesienie ( i to znaczne, bo z jednego końca budynku na drugi) jednego z okien. Czy taka zmiana jest w świetle prawa możliwa i nie wymagająca zgody sąsiada? Czy urzędnik może robić problemy? (być może ma tu zastosowanie przepis dla działki do 16m)
    6. mam bezużyteczną piwnicę i rozważam przeniesienie tam garażu, aby poprawić sobie ogród za domem. Czy garaż podziemny, którego wjazd jest przy granicy posesji i jest na wysokość częściowo w gruncie, a częściowo w elewacji ściany (jakieś 50 cm) może być problematyczny z punktu widzenia jakichś obowiązujących przepisów i czy wymaga zgody sąsiada?

    Uff, to chyba tyle z najbardziej nurtujących mnie spraw Z góry dziękuję za pomoc!

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    LordY

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    8

    Domyślnie

    na prawdę nikt się nie mierzył z takimi problemami?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony