dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maxus79

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    309

    Domyślnie przylacze pradu, prosze o porade

    witam wszystkich , mam prosbe co bys cie poradzili a mianowicie;

    kupilem dzialke i ogrodzilem ja postawilem blaszak na narzedzia
    zlecilem wykonanie projektu przepustu ze zjazdem na dzialke i projektu domu przy okazji
    zamierzam budowac dom systemem gospodarczym czyli niewiadomo ile mi to zajmnie moze nawet 3-4 lata lub wiecej

    i tu moje pytanie co z pradem jak to zrobic aby mniej placic za prad ? jaka taryfe wybrac ?
    dostawca pradu to TAURON

    z gory dziekuje za kazda informacje

  2. #2

    Domyślnie

    Występujesz do energetyki o warunki przyłączenia prądu budowlanego. Później według wytycznych elektryk wraz z pogotowiem podłączają Ci skrzynkę w wyznaczonym punkcie. Od niego do swojej działki ciągniesz kabel, który możesz zakończyć zestawem (gniazda zwykłe i np siłowe). Jeśli masz już skrzynkę przy działce sprawa będzie łatwiejsza, bo to z niej będziesz miał prąd. Niestety do momentu odbioru budynku, lub Twojego przemeldowania będziesz korzystał z taryfy budowlanej, która jest zdecydowanie droższa. Na rachunku są również różne opłaty stałe (za przesył, handlowa, abonament za licznik itd). Przy wnioskowaniu o przyłącze, będziesz musiał wybrać czy ma być to przyłącze jedno czy trzy fazowe i określić ilość kWh. Standardowo u nas zalecali 13. Za każdy jest stała jednorazowa opłata rzędu 150zł (tego nie pamiętam). Takie parametry o jakie wnioskujesz i za jakie płacisz muszą być dostarczone przez energetykę. To tak z grubsza z tego co u mnie się działo.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Najtaniej pożyczyć lub brać moc jak najniższą. Teraz mam 11 kW i wszystkie maszyny i urządzenia budowlane dawały radę. Od kW zależna jest opłata stała. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maxus79

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    309

    Domyślnie

    no mam juz warunki , 14 kw i do wyboru budowlany lub docelowy

    budowlany odpada bo niebede placil abonamentu jak i tak jeszcze niewiem kiedy rusze z budowa nasjlepiej jak by dali docelowy juz i bym podlaczyd do kampingu jesli tak mozna ? i byl by do koszenia trawy juz prad

    chyba bedzie trzeba pomyslec o agregacie i tu mopje pytanie jakie parametry minimum by musial spelniac taki agregat zeby uciagnol betoniarke , bede budowal systemem gospodarczym z jednym murarzem i ja jako pomocnik

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel-driver

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witam skąd ja znam te rozterki? też budowałem na agregacie do chwili obecnej stan surowy otwarty i dopiero teraz zacząłem załatwiać sprawę z przyłączem, u mnie to troche skomplikowane bo do najbliższego słupa mam ok 150m i dlatego też do tej pory jechałem na agregacie. Ale wystarczy tych zwierzeń do rzeczy: jeśli ci mogę polecić agregat to taki który ja posiadam bo sprawdziłem go w różnych sytuacjach a jest to agregat wojskowy PAB-2 2kw kupiony z demobilu (jak cię interesuje skąt napisz na pw to dam ci namiary) ja jestem z niego zadowolony jest to agregat nie do zajechania nie to co te jednorazówki z marketu, chyba że kupisz sobie Honde za 3tys.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    docelowego nie dadzą CI teraz, dostaniesz tylko budowlany z ryczałtową opłatą,
    Żeby mogli CI podłączyć docelowy będziesz potrzebował odbioru instalacji wykonanej w budynku i z tym składasz wniosek o przyłączenie docelowego.

    pozdr,
    Mariusz K

  7. #7

    Domyślnie

    W powiecie do którego się przeprowadziłem, bez odbioru budynku (pokrywające w/w odbiór instalacji) lub meldunku w danym budynku nie ma możliwości przejścia z prądu budowlanego na docelowy.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel-driver

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    33

    Domyślnie

    To powiedzcie mi w końcu jak to jest? u mnie mają ciągnąć tak jak napisałem ok 150 m łącza bo tyle mam do najbliższego sąsiada umowę podpisze może w tym tygodniu i od tego czasu mają do roku czasu na postawienie słupa na mojej działce , a ja do tego czasu położę sobie instalacje w domu. I tu moje pytanie jeśli będę miał położoną instalacje oczywiście przez uprawnionego elektryka przed postawieniem słupa na mojej działce to jaką dostane taryfe i jakie opłaty stałe po podłączeniu. Proszę o odpowiedzi

  9. #9

    Domyślnie

    Obojętnie czy masz dom z instalacją, czy budkę dla ptaków, bez odbioru albo meldunku możesz mieć tylko taryfę budowlaną.

    Tutaj link ktoś pisze, że można, bo mu się to udało. Zapoznaj się z wątkiem.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel-driver

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    33

    Domyślnie

    Ale powiedzcie mi jak to jest bo przecież wedle przepisów żeby dali mi taryfę C to muszę być przedsiębiorcą , a ja nim nie jestem a na dodatek w momencie podłączenia dom mam już postawiony z założoną instalacją. Podpowiedzcie mi co muszę zrobić żeby dali mi taryfę G

  11. #11

    Domyślnie

    maxus79: Pytanie podstawowe, kto jest dostawcą energii?
    Twój kod pocztowy podpowiada że to są Katowice, Vatenfall?

    Jeśli Vatenfall to powyższe podpowiedzi nie mają sensu, możesz mieć prąd z taryfą G od razu.
    Znajdź elektryka z tego terenu, który Cię świadomie pokieruje w tej materii.

    Jeśli nie Vatenfall to przepraszam, jest tak jak mówią przedmówcy

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maxus79

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    309

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    maxus79: Pytanie podstawowe, kto jest dostawcą energii?
    Twój kod pocztowy podpowiada że to są Katowice, Vatenfall?

    Jeśli Vatenfall to powyższe podpowiedzi nie mają sensu, możesz mieć prąd z taryfą G od razu.
    Znajdź elektryka z tego terenu, który Cię świadomie pokieruje w tej materii.

    Jeśli nie Vatenfall to przepraszam, jest tak jak mówią przedmówcy
    witaj, moj dostawca to Tauron dystrybucja

  13. #13

    Domyślnie

    Dzwoń do oddziału i wypytaj...
    W moim przypadku Tauron wymagał zaświadczenia z PINB lub meldunku. Ale np. jak już dzwoniliśmy i pytaliśmy o czas przejścia z taryfy budowlanej na docelową to jedni mówili 30 dni inni 4 dni, a ostatecznie zrobili to z dnia na dzień. Czyli co pracownik to inna wersja, więc może z tymi wymaganymi dokumentami jest podobnie.

  14. #14

    Domyślnie

    Jeśli planujesz budowę w takim systemie to agregat będzie Cię kosztował majątek.
    Do tego sporo uciążliwości z tym związanych.

    Ja bym Cię jednak namawiał na prąd budowlany, z tym że obniżenie mocy na czas budowy.
    Do momentu tynkowania wystarczy Ci połowa tej mocy o której piszesz.
    Zmniejszysz moc to i zmniejszysz rachunki.

    Na czas kiedy się nie budujesz (zima, brak gotówki) możesz wystąpić o zawieszenie dostawy energii.
    Zdejmą licznik. Później ponownie go zawieszą, taka operacja to jednorazowy koszt ~100zł.

    TAURON to dziwna firma, znam przypadek gdzie przyłącze robią już 3 rok i przysłali ostatnio papier że jeszcze 1 rok potrzebują na projekt. Odległość od transformatora 50m, dzielnica miasta Bielsko-Biała.
    Dom wykończony na prądzie od sąsiada i w zasadzie gotowy do zamieszkania.
    Na tej samej uliczce jest jeszcze 9 takich działek/domków do podłączenia.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maxus79

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    309

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Jeśli planujesz budowę w takim systemie to agregat będzie Cię kosztował majątek.
    Do tego sporo uciążliwości z tym związanych.

    Ja bym Cię jednak namawiał na prąd budowlany, z tym że obniżenie mocy na czas budowy.
    Do momentu tynkowania wystarczy Ci połowa tej mocy o której piszesz.
    Zmniejszysz moc to i zmniejszysz rachunki.

    Na czas kiedy się nie budujesz (zima, brak gotówki) możesz wystąpić o zawieszenie dostawy energii.
    Zdejmą licznik. Później ponownie go zawieszą, taka operacja to jednorazowy koszt ~100zł.

    TAURON to dziwna firma, znam przypadek gdzie przyłącze robią już 3 rok i przysłali ostatnio papier że jeszcze 1 rok potrzebują na projekt. Odległość od transformatora 50m, dzielnica miasta Bielsko-Biała.
    Dom wykończony na prądzie od sąsiada i w zasadzie gotowy do zamieszkania.
    Na tej samej uliczce jest jeszcze 9 takich działek/domków do podłączenia.
    no bralem taka mozliwosc pod uwage , myslalem zeby wziasc ten budowlany i moc ograniczyc do 5 KW ,albo nawet do 3 KW
    wie ktos jaki moze byc naliczony abonament od tych 5 KW lub 3KW?

    mam pytanko ma moze ktos taki agregat http://allegro.pl/show_item.php?item=2038966391
    chcialbym wiedziec czy pociagnie betoniarke 800-900 w ?
    Ostatnio edytowane przez maxus79 ; 14-01-2012 o 14:17

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kinga I Dawid
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Prusy, Krakow, Poland, Poland
    Kod pocztowy
    32-010
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witam. Ja składałem wniosek o prąd budowlany i taką umowe też podpisałem w kwietni ubiegłego roku. w miedzyczasie złożyłem też wniosek określenie warunków na przyłącz docelowy. W tym czasie udało mi się też postawić dom i zrobić instalacje elektryczną w dom.15 grudnia upływał termin przyłączenia mi prądu budowlanego i elektrownia wyrobiła się w terminie. Wówczas udałem się do nich i złożyłem wniosek o zmiane umowy na prąd docelowy bez podpisania umowy kompleksowej. teraz czekam na podpisanie tej nowej umowy. I wcale nie jest potrzebny meldunek ani odbiór budynku. Muszę tylko przedstawić dokumenty od elektryka który robił mi instalacji-ale że robiłem ją samodzielnie jestem teraz na etapie załatwiania, tych że papierów.
    "Dom w żurawinie" z Archona.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Bo to zależy od dostawcy prądu. W W-wie prąd docelowy jest możliwy tylko jeśli posiada się odbiór budynku.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sintel

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-089
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał maxus79 Zobacz post
    no mam juz warunki , 14 kw i do wyboru budowlany lub docelowy

    budowlany odpada bo niebede placil abonamentu jak i tak jeszcze niewiem kiedy rusze z budowa nasjlepiej jak by dali docelowy juz i bym podlaczyd do kampingu jesli tak mozna ? i byl by do koszenia trawy juz prad

    chyba bedzie trzeba pomyslec o agregacie i tu mopje pytanie jakie parametry minimum by musial spelniac taki agregat zeby uciagnol betoniarke , bede budowal systemem gospodarczym z jednym murarzem i ja jako pomocnik
    Zapytaj o licznik przedpłatowy.Płacisz za energię wykorzystaną bez opłat stałych.Może warto do czasu oddania budynku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony