dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie Rozpalanie w kominku poczatkowo brak cugu

    Nie wiem czy coś źle robie...
    Rozpalam w kominku połupanym drzewem bukowym dodaje rozpałke i ogien fruuuuuuu

    Strasznie kłębi się dym - nie mogę np otworzyć i cos dorzucic bo wszystko mam na salonie:/
    Jak wyjde na zewnątrz z komina tez się dymi

    Otwierałem okna i to nic nie daje - co źle robię??

  2. #2

    Domyślnie

    szyberek otwarty?
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    tak , szyber otwarty

    Po pewnym czasie jak juz sie dobrze rozpali to wyciaga ten dym i jest ok , sa momenty jednak ze nie wyciagnie bo przygasnie wszystko i klapa:/

    Podziwiam ludzi ktorzy maja kominek bez szyby bo ja mialbym juz caly salon do malowania :/
    Nie wiem co jest grane:/

    A jak wsadze zapalona zapałkę do pieca to widac ze jest cug bo rwie płomieniem:/

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał redpradnik Zobacz post
    tak , szyber otwarty

    Po pewnym czasie jak juz sie dobrze rozpali to wyciaga ten dym i jest ok , sa momenty jednak ze nie wyciagnie bo przygasnie wszystko i klapa:/

    Podziwiam ludzi ktorzy maja kominek bez szyby bo ja mialbym juz caly salon do malowania :/

    Nie wiem co jest grane:/

    A jak wsadze zapalona zapałkę do pieca to widac ze jest cug bo rwie płomieniem:/

    Musicie nas jak najszybciej odwiedzić - i popodziwiać trochę - u nas kominek otwarty - bez żadnej szyby - palenisko na środku salonu - ani to podczas rozpalania , palenia czy wygasania grama dymu na salon się nie wydobywa.
    Ani grama dymu - teraz już czwarty sezon kominkowy rozpocząłem.

    Co źle robisz - nic - a co masz źle zrobione - no cóż - najlepiej jakby się fachowcy kominkarze wypowiedzieli ... - może za mała średnica kanału dymowego komina , za niski komin i ciąg słaby , może wkład jakiś nie teges ...
    Jak już rozpali się drewno we wkładzie i komin się nagrzeje wówczas "chwyta" ciąg i pali się dobrze , jednak na zimnym kominie masz cofki i dlatego dym w salonie ...
    Ostatnio edytowane przez pablitoo ; 12-11-2010 o 15:33
    --
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał redpradnik Zobacz post
    Nie wiem czy coś źle robie...
    Rozpalam w kominku połupanym drzewem bukowym dodaje rozpałke i ogien fruuuuuuu

    Strasznie kłębi się dym - nie mogę np otworzyć i cos dorzucic bo wszystko mam na salonie:/
    Jak wyjde na zewnątrz z komina tez się dymi

    Otwierałem okna i to nic nie daje - co źle robię??
    Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

  6. #6

    Domyślnie

    Niech mi ktoś powie, że w kominku zamkniętym przez pierwsze parę minut póki komin się nie rozgrzeje dym po otwarciu drzwiczek, nie ma mniejszej lub większej ochoty wydostawać się na zewnątrz,
    To normalne, ja rozpalam podpałka + ze 3 kostki brykietu (nie chce mi się łupać drobno drewienek) zamykam drzwiczki, powietrze i szyber otwarte ma maksimum, i po 10 minutach jak się rozpali dokładam drewno, po tym czasie ciepło ogrzeje komin i dym nie ma prawa wylecieć do pomieszczenia.

    W otwartym kominku sprawa jest inna, komin ma zdecydowanie większe przekroje. Jak się nie pali szyber jest zamykany całkowicie.
    Mieszkam
    Sam sobie wszystko zrobiłem i działa.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo Zobacz post
    Musicie nas jak najszybciej odwiedzić - i popodziwiać trochę - u nas kominek otwarty - bez żadnej szyby - palenisko na środku salonu - ani to podczas rozpalania , palenia czy wygasania grama dymu na salon się nie wydobywa.
    Ani grama dymu - teraz już czwarty sezon kominkowy rozpocząłem.

    Co źle robisz - nic - a co masz źle zrobione - no cóż - najlepiej jakby się fachowcy kominkarze wypowiedzieli ... - może za mała średnica kanału dymowego komina , za niski komin i ciąg słaby , może wkład jakiś nie teges ...
    Jak już rozpali się drewno we wkładzie i komin się nagrzeje wówczas "chwyta" ciąg i pali się dobrze , jednak na zimnym kominie masz cofki i dlatego dym w salonie ...
    Paweł ,
    kurcze komin mam fi 20 wiec wiekszych chyba nie ma do kominka
    to nie jest tak ze mam cofke bo jak podłoże zapałkę to ją targa na góre ( płomień)

    komin mam taki do kominka jak w załączniku - wychodzi poza połać:/



    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
    grawitacyjna
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1061.jpg
Wyświetleń:	328
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	30382  

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Więc może to jak pisze kolega admiro to taki urok rozpalania w takim kominku ??
    Choć powiem szczerze moi teściowie w swoim domu mają piec kominkowy - taki wolnostojący - i palę w nim często jak do nich jeździmy - nigdy nie zaobserwowałem w nim takiego zjawiska jak piszecie - no może troszkę dymu wydobędzie się na salon jak dokładam zaraz po rozpaleniu - ale są to ilości wręcz śladowe ...
    --
    Pozdrawiam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo Zobacz post
    Więc może to jak pisze kolega admiro to taki urok rozpalania w takim kominku ??
    Choć powiem szczerze moi teściowie w swoim domu mają piec kominkowy - taki wolnostojący - i palę w nim często jak do nich jeździmy - nigdy nie zaobserwowałem w nim takiego zjawiska jak piszecie - no może troszkę dymu wydobędzie się na salon jak dokładam zaraz po rozpaleniu - ale są to ilości wręcz śladowe ...
    Paweł - tylko zobacz jaki tam masz rozmiar drzwiczek a jaką ja mam szybe w kominku - większa powierzchnia automatycznie więcej dymu
    Bo z komina leci dym - mimo ze w piecu się kotłuje

  10. #10

    Domyślnie

    Przed rozpaleniem otwórz na kilka minut drzwiczki żeby komin się ogrzał powietrzem z domu. Później rozpal ale mała ilością drewna ja rozpalam tekturą i drobniutkimi listewkami, powietrze dolotowe przy popielniku i z zewnątrz otwarte na full, po kilku minutach ładuje już kominek do pełna, dopływy powietrza dalej są maksymalnie pootwierane, jak kominek dobrze się rozpali po 10min dopiero zamykam powietrze pod popielnikiem. Powietrze z zewnątrz u mnie jest zawsze otwarte na max.
    Jeżeli robi Ci się tak zawsze to może że masz komin poniżej kalenicy dachu, albo jest już przytkany i nie ma dobrego ciągu.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Przed rozpaleniem otwórz na kilka minut drzwiczki żeby komin się ogrzał powietrzem z domu. Później rozpal ale mała ilością drewna ja rozpalam tekturą i drobniutkimi listewkami, powietrze dolotowe przy popielniku i z zewnątrz otwarte na full, po kilku minutach ładuje już kominek do pełna, dopływy powietrza dalej są maksymalnie pootwierane, jak kominek dobrze się rozpali po 10min dopiero zamykam powietrze pod popielnikiem. Powietrze z zewnątrz u mnie jest zawsze otwarte na max.
    Jeżeli robi Ci się tak zawsze to może że masz komin poniżej kalenicy dachu, albo jest już przytkany i nie ma dobrego ciągu.
    komin czysty - sprawdzał kominiarz lusterkiem czysta kamionka
    Komin jest powyzej jak widac na focie
    Ok spróbuje tak zrobic jak mowisz - otworzyc wczesniej piec

  12. #12

    Domyślnie

    No i dopływy powietrza przy rozpalaniu w komiku pootwieraj. Jak masz takie problemy rozpalaj zawsze mała porcje opału która szybko i łatwo się spali. Podejrzewam że po prostu nie masz wprawy w obsłudze swojego wkładu.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Rozpalaj zawsze przy uchylonych drzwiczkach. Zamykaj je dopiero po kilkunastu minutach jak ci się wkład wygrzeje.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    No i dopływy powietrza przy rozpalaniu w komiku pootwieraj. Jak masz takie problemy rozpalaj zawsze mała porcje opału która szybko i łatwo się spali. Podejrzewam że po prostu nie masz wprawy w obsłudze swojego wkładu.
    cos w tym jest

    wczoraj porąbałem na małe kawałki drzewo takie grubosci max 3-4 cm ułożyłem w kwadrat przekładając do srodka rozpałkę to dałem blisko sciany szerokiej pieca a na to pod ukosem szersze szczapy i się pieknie rozpaliło

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał redpradnik Zobacz post
    cos w tym jest

    wczoraj porąbałem na małe kawałki drzewo takie grubosci max 3-4 cm ułożyłem w kwadrat przekładając do srodka rozpałkę to dałem blisko sciany szerokiej pieca a na to pod ukosem szersze szczapy i się pieknie rozpaliło
    Pieca czy kominka bo się gubię ?

    Kminek rozpalasz drobnymi kawałkami drewna nie całymi szczapami.
    Jako rozpałki używam gazet, kartonu lub gotowej rozpałki ze sklepu.
    W moim wkładzie jest szuflada na popiół, którą otwieram na wyczucie, widzę czy podpałka + drewno rozpala się czy nie.
    Początki są trudne, więcej dymu niż ognia ale czekami i patrzę.
    Jak drobnica z podpałką zaczyna się w miarę palić otwieram szufladę ( dopływ powietrza) prawie na maxa
    Po paru chwilach drewno na tyle się rozpala że zaczyna huczeć w kominku a wtedy wiem że jestem "w domu".
    Na rozpaloną drobnicę dowalam 2-3 całe szczapy, ale tez na pełnym dopływie powietrza.
    Jak się dobrze rozpalą to dopiero wtedy przymykam dopływy powietrza na tyle na ile chcę.
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwazar Zobacz post
    Pieca czy kominka bo się gubię ?

    Kminek rozpalasz drobnymi kawałkami drewna nie całymi szczapami.
    Jako rozpałki używam gazet, kartonu lub gotowej rozpałki ze sklepu.
    W moim wkładzie jest szuflada na popiół, którą otwieram na wyczucie, widzę czy podpałka + drewno rozpala się czy nie.
    Początki są trudne, więcej dymu niż ognia ale czekami i patrzę.
    Jak drobnica z podpałką zaczyna się w miarę palić otwieram szufladę ( dopływ powietrza) prawie na maxa
    Po paru chwilach drewno na tyle się rozpala że zaczyna huczeć w kominku a wtedy wiem że jestem "w domu".
    Na rozpaloną drobnicę dowalam 2-3 całe szczapy, ale tez na pełnym dopływie powietrza.
    Jak się dobrze rozpalą to dopiero wtedy przymykam dopływy powietrza na tyle na ile chcę.

    piec = kominek

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał redpradnik Zobacz post
    piec = kominek
    Nie wiedziałem, że mój piec na eko-groszek = kominek ??
    Ciekawostka.
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  18. #18

    Domyślnie

    Żeby się naśmiewać, warto czasami przed naśmiewaniem poczytać np. Wikipedię:

    Piec:

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Piec
    piec – urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, w odróżnieniu od "kotła" w którym podgrzewany jest czynnik pośredni, np.: woda instalacyjna
    Kominek:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kominek
    Kominek – nakryte palenisko zbudowane z wnęki umieszczonej w ścianie niewiele wyżej niż poziom podłogi, wystającego z lica ściany obramowania, na którym opiera się okap odprowadzający spaliny do przewodu dymowego.
    Kocioł centralnego ogrzewania:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kocio%C...ego_ogrzewania

    Kocioł centralnego ogrzewania – urządzenie do spalania paliw stałych (węgla, drewna, koksu, itp.), gazowych (gaz ziemny, płynny), olejowych (olej opałowy) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej jest to woda) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania.
    Nowoczesne kotły c.o. posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska. Wystarczy ustawić temperaturę wody na sterowniku mikroprocesorowym, a sterownik zajmie się utrzymaniem wybranej temperatury wody. Takie sterowniki mają też zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody w instalacji.

    W odróżnieniu od pieca, który wytworzone ciepło oddaje do otoczenia, kocioł oddaje ciepło substancji przenoszącej je, a podgrzane medium przenoszone jest w inne miejsce, np. do grzejnika, gdzie jest wykorzystywane.

    W potocznym rozumieniu kocioł centralnego ogrzewania błędnie nazywany jest z piecem. Piec to urządzenie, gdzie wyzwalająca się w czasie spalania energia cieplna jest akumulowana w substancji ceramicznej (np. cegła szamotowa). W kotle energia cieplna akumulowana jest w wodzie lub innym płynie, a ewentualnie użyta w budowie kotła ceramika stanowi warstwę izolacyjną. Wodę gotuje się nie w piecu, ale w kotle.
    Czyli piec NIE = się kominek i NIE = się kocioł.
    Potocznie "można" nazwać piec kotłem, ale na pewno NIE kominkiem.

    Post off topic ale czasami warto czegoś nowego się dowiedzieć.
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Podziwiam ludzi ktorzy maja kominek bez szyby bo ja mialbym juz caly salon do malowania :/
    Nie wiem co jest grane:/


    Trzeba się z tym pogodzić Palenisko otwarte o ile jest zrobione z zasadami musi działać dobrze, a większość "wkładów" to tylko skrzynki z szybą wykonane bez zwracania uwagi na te zasady.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwazar Zobacz post
    Żeby się naśmiewać, warto czasami przed naśmiewaniem poczytać np. Wikipedię:

    Piec:

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Piec


    Kominek:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kominek


    Kocioł centralnego ogrzewania:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kocio%C...ego_ogrzewania



    Czyli piec NIE = się kominek i NIE = się kocioł.
    Potocznie "można" nazwać piec kotłem, ale na pewno NIE kominkiem.

    Post off topic ale czasami warto czegoś nowego się dowiedzieć.
    Szukajac firmy ktora zrobi kominek kilka pytalo mnie " ma pan kupiony juz piec "

    Pierwszy z brzegu przykład z allegro wpisujac w dziale kominki slowo piec wyskakuje bardzo duzo wynikow
    http://allegro.pl/piec-wklad-kominki...316051626.html

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony