dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Wednesday

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    4

    Domyślnie Jak skompletować - domowy warsztat?

    Święta za pasem i prezentowy szał w sklepach - zauważyli to także twórcy portalu, za co jestem im wdzięczna.
    Chciałabym kupić mojemu partnerowi zestaw narzędzi.

    Zaczynamy zupełnie od zera - nie ma nawet młotka - więc chciałabym wiedzieć co kupić na start.
    Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu, którego nie będziemy remontować. Chciałabym mimo to kupić coś porządnego, na wiele lat, ale z myślą, że narzędzia nigdy nie będą wykorzystywane profesjonalnie. Tylko drobne remonty kiedy będziemy już na swoim.


    Artykuł przedstawia pewien zestaw, który wydaje mi się dobry na start - ale jestem zupełnym laikiem.
    Przykładowe ceny wydają się atrakcyjne - aż za bardzo

    Czy poniższy zestaw to dobry wybór? Może jednak to totalne pomyłka i zacząć od zestawu kluczy - na razie częściej naprawiamy coś w samochodzie niż w domu?
    Jakie firmy są trwałe i wygodne w użyciu - ale ceny mają nieprofesjonalne?
    Chcę wydać ~200zł (bez wiertarki) - ile logicznego sprzętu można za to kupić?
    Gdzie lepiej kupować - markety budowlane, internet, czy małe sklepy?


    Żeby nie szukać kopia artykułu: http://muratordom.pl/budowa/sprzet-i...e,22_5300.html

    1. Składana miarka centymetrowa (tzw. calówka) – może być z drewna, tworzywa sztucznegoalbo metalu. Cena od ok. 3 zł za calówkę długości 2 m.
    2. Miarka zwijana – mieści się w kieszeni, można też przypiąć ją do paska. Cena od ok. 5 zł za miarkę długości 5 m.
    3. Poziomnica – przydaje się bardzo często, a przy pracach wykończeniowych jak układanie glazury, jest wręcz niezbędna. Cena od ok. 24 zł za poziomnicę długości 60 cm.
    4. Kątownik stolarski – umożliwia precyzyjne pomiary, przyda się np. przy wieszaniu półek. Cena od ok. 2 zł.
    5. Pędzel płaski – używany najczęściej do drobnych prac przy tapetowaniu, a także do napraw powłok malarskich. Cena od ok. 3 zł.
    6. Ołówek stolarski – idealnie rysuje na drewnie, przydatny przy robieniu mebli, układaniu podłogi itp. Cena od ok. 0,50 zł.
    7. Nożyk introligatorski – niezbędny przy tapetowaniu, ale przydatny także do prac remontowo-naprawczych. Cena od ok. 5 zł.
    8. Metalowa szpachelka – przyda się do zdrapywania starej farby oraz tapet, do nakładania i wygładzania masy wypełniającej ubytki. Cena od ok. 4 zł.
    9. 10. 11. Wkrętaki (śrubokręty) zwykły i krzyżowe – służą do wkręcania i wykręcania wkrętów. Cena od ok. 3 zł płaski, od ok. 5 zł krzyżowy.
    12. Wkrętak izolowany – jest niezbędny do robót przy instalacji elektrycznej. Cena od ok. 6 zł.
    13. Taśmy izolacyjne – do prac związanych z elektrycznością. Cena od ok. 1,20 zł.
    14. Kostka do łączenia przewodów elektrycznych. Cena od ok. 1,70 zł.
    15. Latarka kieszonkowa. Cena od ok. 8 zł.
    16. Młotek ślusarski – z główką z kutej, hartowanej stali narzędziowej o ciężarze 0,25-0,5 kg, rąb (część zaostrzona) szlifowany i obuch. Cena od ok. 6 zł (300 g), od ok. 12 zł (500 g).
    17. Kołki montażowe do ścian – przydadzą się do zawieszenia półek, szafek itp. Cena od ok. 17 zł/100 szt.
    18. Pistolet do klejenia na gorąco. Cena od ok. 15 zł.
    19. Paca ścierna – niezbędna do precyzyjnego szlifowania powierzchni podczas prac naprawczych ścian oraz mebli. Cena od ok. 8 zł.
    20. Papiery ścierne – służą do szlifowania. Warto mieć papiery różnej gradacji (grubo- i drobnoziarniste). Cena od ok. 0,20 zł za arkusz.
    21. Szczypce zaciskowe uniwersalne – przydadzą się podczas prac naprawczych i remontowych. Cena od ok. 17 zł.
    22. Klucze płaskie oczkowe – do wkręcania i wykręcania śrub z łbem sześciokątnym. Cena od ok. 6,80 zł/6 szt., 12 zł/12 szt.
    23. Klucz nastawny do rur – pomocny przy pracach związanych z instalacją wodną lub grzewczą. Nawet większe śrubowe złącza rurowe łatwo jest nim przytrzymać lub odkręcić. Ponieważ chwyta dość ostro, nie zastąpi klucza do śrub, gdyż uszkadza nakrętki. Cena od ok. 18 zł.
    24. Klucz nastawny uniwersalny – służy do dokręcania śrub; dzięki regulacji rozstawu zastępuje zestaw kluczy. Cena: 11 zł.
    25. Kombinerki – przydadzą się nie tylko do wyciągania gwoździ. To narzędzie wielofunkcyjne – przytrzymuje, chwyta i naciąga. Cena od ok. 4 zł.
    26. Ścisk stolarski – dociśnie klejone powierzchnie, zapewniając solidne połączenie. Cena od ok. 3 zł.
    27. Wiertarka i wiertła – to elektronarzędzie, które powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu warsztatu majsterkowicza. Cena wiertarka od ok. 65 zł; wiertła od ok. 8 zł/6 szt.
    28. Tarnik – do obróbki drewna. Cena od ok. 5 zł.
    29. Pilnik – do obróbki metali. Są pilniki zdzieraki, półgładziki i gładziki. Mają różne kształty: półokrągłe, trójkątne, płaskie lub kwadratowe. Cena od ok. 2 zł.

  2. #2

    Domyślnie

    Napewno potrzebne będą w domu/mieszkaniu:
    - młotek + majzel
    - szpachelka
    - miarka zwijana
    - poziomica 60cm
    - pisak
    - nożyk do tapet (18mm BiMetal IRWIN)
    - wiertarka (wkrętarka), wiertła do metalu (zestaw 1-10mm) i wiertła do betonu (5, 6, 8, 10)
    - kołki rozporowe, wkręty do drewna, wkręty do metalu, gwoździe
    - taśma izolacyjna (2-3 kolory), kostki łączeniowe
    - klucze płasko-oczkowe
    - taśma teflonowa, włosy blondyny (konopia hydrauliczna)
    - pilniki iglaki
    - śrubokręty płaski i krzyżowe
    - piłka do drewna, do metalu i zapasowe brzeszczoty,
    - kombinerki, szczypce do cięcia, pęseta, klucze hydrauliczne (2-3 szt do kontrowania)
    - latarka a nawet dwie i komplet baterii zapasowych
    - próbówka (doskonały jest FAZER)
    - bezpieczniki topikowe (jeśli masz takie w instalacji)
    - żarówki zapasowe
    - wtyczka 230V (zapas)
    - przedłużacz 5-10m
    - lampa np. halogen remontowy

    Traktuj to jako listę wyjściową, resztę dokupisz jak będzie potrzebna.
    Fajne zestawy ma BOSCH (X-LINE) i MAKITA (taka walizka z wkrętarką i szufladkami).
    Jedno jest pewne, zaoszczędzisz na narzędziach kupisz za chwile nowe lub zawołasz fachowca.

    Jeszcze jedno, prócz narzędzi trzeba mieć smykałkę do majsterkowania i trochę oleju w głowie.
    Niejeden domowy fachowiec więcej zepsuł niż naprawił bo wychodził z założenia "CO, JA NIE POTRAFIĘ...."
    Czasem warto mieć w sobie trochę pokory i pilnie patrzeć innym na ręce w czasie pracy

  3. #3

    Domyślnie

    Aha, jeszcze jedno.
    Za 200zł nie kupisz połowy narzędzi z tej listy.

    Jeśli masz czas to Allegro (+ koszty przesyłki), markety budowlane.
    Hurtownie narzędziowe i sklepy specjalistyczne zostaw w spokoju, za wysokie progi.

  4. #4

    Domyślnie ale masz problem

    po co kupować na zapas, wiele rzeczy z tego co podałeś może ci się nigdy nie przdać. Teraz nie wojna cukru nie kupujemy na zapas, potrzebujesz jedziesz i kupujesz

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    A ja uważam, że jakikolwiek zakup konkretnych narzędzi jest nieuzasadniony. Czy nie lepiej zakupić poniższe zestawy z Ikea:
    http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00169254
    http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30169257
    Nie dosyć, że się nie zmarnują to jeżeli użytkownik stwierdzi, że jest mu coś więcej potrzebne to i sam powie co by chciał.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Ja uważam że takich jednorazówek nie ma sensu kupować, lepiej systematycznie dokupować lepsze a po trochu na początek proponuję
    http://allegro.pl/klucze-nasadowe-94...346972574.html
    za rok kupisz mu młotek
    Pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Wednesday

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Już się tłumaczę.
    Uważam, że prawdopodobieństwo użycia śrubokręta, młotka czy miarki wynosi jakieś 99,9%. Czasem, w każdym domu, po prostu coś się dokręca czy wiesza.
    Interesuje mnie właśnie żelazny zestaw. Niezależnie od zainteresowań i potrzeb pewne narzędzia są "standardowe".
    Chce kupić też dlatego, że jeżdżenie do sklepu zawsze wtedy kiedy chce się przywiesić obrazek czy dokręcić zawias jest uciążliwe (dlatego właśnie nasz ostatni zakup stoi oparty o ścianę zamiast wisieć) . Mało tego, ja kupuje cukier i inne rzeczy na zapas, bo nie lubię jeździć na zakupy.

    Chce też kupić coś co nie rozpadnie się po drugim użyciu, bo uważam to za wyrzucenie pieniędzy w błoto.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    T może coś takiego http://allegro.pl/klucze-nasadowe-bi...303491525.html zestaw bardzo dobrej jakości jak dla majsterkowicza to nie do zdarcia Jeszcze jedna ważna rzecz, walizka gdzie zawsze jest porządek i ładnie to wygląda, a ma to być przecież prezent to musi jakoś wyglądać

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A ja proponowałbym zacząć od pytania, jakie potrzeby ma osoba, która ma być obdarowana. Ponieważ, jeśli jest to (z całym szacunkiem) typowy niedzielny majsterkowicz z potrzebami typu wbicie gwoździa, dokręcenie siodełka w rowerze dziecka, bądź raz na sto lat w charakterze zaawansowanej roboty wymiana baterii w łazience, to proponowałbym coś takiego:

    http://allegro.pl/zestaw-narzedzi-to...327424201.html

    http://allegro.pl/zestaw-kluczy-kluc...337674967.html

    Ten zestaw (zwłąszcza pierwszy) to badziew i do zaawansowanych prac się nie nadaje, ale niedzielnemu majsterkowiczowui wystarczy z powodzeniem na lata, a ma ten wielki plus, że jest tu wszystko, co potrzebne, zebrane w zgrabnej formie. Podałem przykład pierwszy z brzegu, ale takich zestawów trochę jest, zwłaszcza przed świętami w kibelmarketach można znaleźć całkiem fajne i czasem też i niezłe jakościowo.

    A jesli człowiek jest majsterkowiczem bardziej zaawansowanym, to wtedy warto uderzyć w bardziej specjalizowane zestawy, jak np. porządniejszy zestaw kluczy nasadowych.

    http://allegro.pl/klucze-zestaw-narz...338007729.html

    http://allegro.pl/zestaw-narzedzi-12...339467525.html

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  10. #10

    Domyślnie

    Majsterkowanie to szerokie pojęcie, stąd szeroki zakres narzędzi.
    Począwszy od zwykłego - przykręcenia karnisza, przykręcenia gniazdka, baterii w umywalce.
    Przez jakiś mniejszy lub większy remont - malowanie ścian, tapetowanie, kładzenie paneli podłogowych.
    Skończywszy na bieżących pracach wokół mieszkania/domu/samochodu - poprawienie rynny, wymiana wężyka w spłuczce, przykręcenie siodełke w rowerze dziecka, naprawa kosiarki.

    Nie da się podać jednego uniwersalnego zestawu narzędzi do tych wszystkich prac.

    Ja bym się skupił najpierw na zestawie do samodzielnego powieszenia różnych rzeczy na ścianach, żeby nie wołać fachowca do dziury i kołka rozporowego.
    Następnie narzędzia do szybkiej naprawy elektryki i hydrauliki, żeby nie siedzieć w ciemnościach z kapiącym wężem od pralki.
    Inne narzędzia kupować w miarę potrzeb (malowanie, tapetowanie.....).

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    taka Kobieta to złoto w domu.
    jak kupujesz narzędzia to pamietaj, że koniecznie w opakowaniach funkcjonalnych. Wiertarka w odpowiedniej walizce, klucze tak samo, etc..

    To jest niesamowicie poręczne - "bob budowniczy" musi naprawić oberwaną rynnę; proszę bardzo - bierze walizeczkę czy skrzyneczkę + drabinkę i elegancko zbliza się do rynny. Co dalej to już inna historia
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Proponuję Ci na prezent ponizsze marki narzędzi dla Twojego BB:
    1. Pro Tool ; Fest -Tool
    2. HILTI ( ładny kolor - będzie Ci sie podobał )
    3. De WALT ( ładny kolor - będzie Ci cię podobał )
    4. METABO
    5. MAKITA
    6. HITACHI

    Dystrybutorów w swoim miescie znajdziesz w necie. Twoje dylematy rozwiąże na miejscu sprzedawca.
    Zwracam Ci uwagę, że dla DIY Man klasa narzędzia jest bardzo ważna - tak jak marka samochodu dla fascynatów motoryzacji lub koń dla kowboja
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    Proponuję Ci na prezent ponizsze marki narzędzi dla Twojego BB:
    1. Pro Tool ; Fest -Tool
    2. HILTI ( ładny kolor - będzie Ci sie podobał )
    3. De WALT ( ładny kolor - będzie Ci cię podobał )
    4. METABO
    5. MAKITA
    6. HITACHI
    Z tych marek przy budżecie 200zł, to co ona partnerowi kupi? Firmową walizkę (pustą) i breloczek do kluczy dodawany jako gratis?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    dobre i to na początek
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Wednesday

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Poczytałam, przejrzałam ceny i mam pytanie o konkretne produkty. Co warto czego nie.

    Zestaw próbny to:
    {
    http://allegro.pl/zestaw-narzedzi-12...339467525.html - zestaw polecony przez Jarek P.
    http://allegro.pl/profesjonalne-wkre...342445330.html
    http://allegro.pl/velleman-gsm-wkret...361623543.html
    }

    Zależy mi na wkrętakach precyzyjnych i nie chce kluczy nasadowych (dowiedziałam się, że ma zestaw). Dlatego nie wiem czy link 1 nie jest źle dobrany. Jest tam zestaw bitów których nie potrzebuję, a za które można by kupić coś bardziej przydatnego (np klucze płaskie).
    Czy znajdę coś bardziej dopasowanego za tę cenę? Szukać czy uznać pierwszy link za okazję cenową i kupić?
    No i czy moje strzały z pozostałymi 2 linkami są coś warte?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Zestaw z pierwszego linku jest troszeczkę ... nietrafiony ze względu na tak dużą ilośc bitów. Owszem przydadza się ale czy napewno wszystkie rodzaje? Chyba nie.
    Może warto przyjrzeć sie zestawowi Blacken Deckera (choć znowu sporo bitów):
    http://allegro.pl/zestaw-narzedzi-bl...360294943.html

    Lub lepszy Makity (ale troszeczkę ponad zamierzone 200 PLN):
    http://allegro.pl/makita-mega-zestaw...344676531.html

    Tak naprawdę to ciężko dobrać jakikolwiek zestaw nie znając przyszłych potrzeb a i tak w każdym zestawie zawsze znajdą się jakieś mniej potrzebne elementy.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    Proponuję Ci na prezent ponizsze marki narzędzi dla Twojego BB:
    1. Pro Tool ; Fest -Tool
    2. HILTI ( ładny kolor - będzie Ci sie podobał )
    3. De WALT ( ładny kolor - będzie Ci cię podobał )
    4. METABO
    5. MAKITA
    6. HITACHI

    Dystrybutorów w swoim miescie znajdziesz w necie. Twoje dylematy rozwiąże na miejscu sprzedawca.
    Zwracam Ci uwagę, że dla DIY Man klasa narzędzia jest bardzo ważna - tak jak marka samochodu dla fascynatów motoryzacji lub koń dla kowboja
    Osobiście kupuje wszystko w Metabo ale zapewniam, że nie jest to tania firma ale ... jak najbardziej profesjonalna i jeszcze mnie nie zawiodła.
    Co do powyższej listy to nie dostanie się nawet jednego poniżej 4 stówek więc nie warto wspominać.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Wednesday

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    A co sądzicie o tym zestawie:
    http://allegro.pl/zestaw-kluczy-kluc...360690853.html
    Nie ma za wiele informacji w internecie o tej firmie i ich wyrobach. Znalazłam pozytywne głosy - ale to może być tylko działanie marketingowe firmy. Trochę obawiam się, że nie ma opinii dlatego, że po prostu nie warto nawet o tym rozmawiać.

    Mam jeszcze pytanie - czy rozmiar bitów jest ujednolicony? Tzn. czy jeśli kupię klucz + zestaw bitów to końcówki innej firmy będą pasowały do klucza?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Pokazny przez Ciebie zestaw do dla majsterkowicza mechanika. Jak lubi partner grzebać w garażu to sie nada, do mieszkania to nijak to nie pasuje, no poza wkrętakami ale 220zł za 3 wkrętaki troche drogo.

  20. #20

    Domyślnie

    Myslę, że te zestawy z IKEA będą w sam raz na początek + wiertarka (tesco). To do majterkowania.
    W Tesco jest sporo materiałów w dobrej cenie.

    Jak przyjdzie remont to i tak trzeba będzie dokupić sporo materiał wtedy też rozbuduje się narzędzia.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony