dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Mur oporowy

 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  jerzm

  Zarejestrowany
  Nov 2010
  Kod pocztowy
  30-123
  Posty
  4

  Domyślnie Mur oporowy

  Witam
  Orientuje się ktoś może w jakiej odległości od granicy można wybudować mur oporowy ?
  Sąsiad chce robić wykop na głębkość 6m pod parking podziemny . I ma zabezpieczyć teren przed osuwaniem w postaci muru .
  Boje się strasznie o mój budynek . Wymyślił sobie ,że ten mur postawi w granicy . A mój budynek jest w odległosci 4 m od granicy.

  poz

 2. #2

  Domyślnie

  Nie ma czegoś takiego że sobie wymyślił. Niech postawi ten mur to inspektor mu go rozbierze i jeszcze kara będzie za samowolę. To jest budowla na która potrzebny jest projekt, pozwolenie itd. Jak Cię to martwi to idź nie wiem do gminy, do starostwa, do urzędu miasta (zależy gdzie mieszkasz) i w wydziale budownictwa zapytaj o wszystko i powiedz o tym murze. Wówczas będziesz miał pewność co i jak. No i na pewno nie zrobią juz nic co byłoby niezgodne bo będą wiedzieć że sąsiad juz bardzo się tym interesuje

 3. #3
  STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
  Zarejestrowany
  Sep 2010
  Skąd
  Dobra
  Kod pocztowy
  72-003
  Posty
  320

  Domyślnie

  Photos ma racje. Na projekt parkingu podziemny musi być pozwolenie a w nim odległości muszą być zachowane. A murki oporowe można stawiać nawet na granicy.

 4. #4

  Domyślnie

  TU masz lekką broń

  a TU masz coś na uspokojenie
  nieodebrany paragon ze stacji paliw przeradza się w fakturę...i wspiera szarą strefę

 5. #5
  FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar crab
  Zarejestrowany
  May 2009
  Skąd
  Zielona strona Warszawy
  Posty
  169

  Domyślnie

  Oczywiście można zgodnie ze sztuką budowlaną i projektem wykonać taką budowlę bez najmniejszego uszczerbku dla Twojego budynku. Jednak jeśli podejrzewasz, że sąsiad może kombinować "na lewo" (choć przy garażu głębokim na dwie kondygnację średnio mi się wydaje możliwość podkładki przez kierownika budowy na coś bez projektu) może warto zrobić jakąś opinię o domu? Może warto się zabezpieczyć na ewentualność powstania jakichkolwiek pęknięć? Taką opinię może zrobić ktoś z nadzoru budowlanego albo biegły, ewentualnie rzeczoznawca majątkowy.

  Dodatkowo zapisać na stałe numer telefonu do właściwego oddziału inspekcji nadzoru budowlanego. W razie kłopotów przyjadą i sprawdzą czy budowa jest legalna, zgodna z projektem i nie zagraża innym obiektom budowlanym.

 6. #6

  Domyślnie

  Jedno jest pocieszające wody gruntowe będziesz miał obniżone. Na tyn parking zapewne jest projekt, wiec w nim są już uzgodnione wszystkie odległości jakie muszą być zachowane od twojego budynku. Ty jako sąsiad masz prawdo wglądu w dokumentację i jak cie coś niepokoi to zawsze możesz zgłosić jakiś sprzeciw.

 7. #7
  FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
  moo88

  Zarejestrowany
  May 2010
  Skąd
  Ko Shaolin
  Dzielnica
  UE
  Posty
  214

  Domyślnie

  BTW, żeby postawić ścianę oporową musi zrobić wykop. A żeby zrobić taką ścianę oporową (nawet z profili ścianki szczelnej) w granicy działek musiałby wejść na Twoją działkę, a na to potrzebuje twojej zgody. Co za tym idzie - w granicy działki nie zrobi.

  Do pozwolenia na budowę potrzeba (między innymi) prawa do dysponowanie gruntem (lub pozwolenie właściciela) na, którym będą prowadzone prace budowlane.

 8. #8

  Domyślnie

  Reasumując, ponieważ nie wyczerpano w dostateczny sposób tematu.
  Moim zdaniem na podstawie wiedzy którą posiadam:

  1. Ściana oporowa to budowla inżynierska i wymaga pozwolenia na budowę, tym bardziej jeżeli stanowi element parkingu podziemnego zlokalizowanego w ostrej granicy.
  2. Podziemne części budowli można wykonywać w ostrej granicy bez uzyskiwania zgody sąsiada, co reguluje popularna 75-tka.
  3. Przed wykonaniem robót budowlanych wymagających zajęcia sąsiednich terenów musi uzyskać zgodę na wejście na w/w tereny, co dokładnie reguluje PB (no chyba że jest magikiem i nie musi zajmować twojego terenu))
  3. Zgodnie z prawem zaprojektowanie obiektu w granicy w przypadku bliskiego sąsiedztwa obiektu budowlanego (tu moim zdaniem to zachodzi), projekt winien poprzedzony ekspertyzą budowlaną wpływu nowo projektowanych obiektów na obiekty sąsiednie (nie mylić z opinią budowlaną lub techniczną ponieważ są one niewystarczające). Jeżeli projekt zakładał wykonanie wykopów na głębokość 6m w przypadku kiedy twój dom znajduje się się w odległości 4m od granicy to nie wykonanie takiej ekspertyzy stanowi niedopatrzenie projektanta (trudno mi to mówić, ponieważ nie robi się do swojego gniazda, ale tak jest)
  4. Wykonywanie parkingu podziemnego w granicy powoduje automatycznie objęcie sąsiedniej działki oddziaływaniem nowo projektowanych obiektów, ponieważ w istotny sposób może w przyszłości ograniczyć korzystanie z twojej nieruchomości. Już na etapie uzyskiwania PnB winieneś być stroną w postępowaniu. jeżeli nie byłeś stroną w postępowaniu (nie otrzymałeś zawiadomień o wszczęciu postępowania i jego zakończeniu) proponuję sprawę skierować do PINB który już będzie wiedział co zrobić (wstrzymanie robót itd.)
  5. Jeżeli ekspertyza p.3 nie została wykonana na etapie projektu budowlanego, co stanowi zaniedbanie projektanta oraz urzędu który nie dopatrzył się uchybienia wystarczy krótkie pismo do inwestora z prośba o przedstawienie takowej ekspertyzy . W/w prośna stanowi tylko ewentualną twoją dobrą wolę celem szybkiego pozytywnego załatwienia sprawy, co powinno być w interesie inwestora, ponieważ przejście do p. 6 będzie go kosztować mnóstwo czasu.
  6. Jeżeli prośba z p. 5. nie zostanie spełniona sprawę skierować do PINB który rozpocznie postępowanie dowodowe i z pewnością nakaże inwestorowi sporządzenie ekspertyzy z p.3.

  7. Jeżeli pomimo przedstawienia przez inwestora ekspertyzy z p.3, jest ona w twoim odczuciu lub osoby którą zatrudnisz do jej oceny w swojej treści nie wystarczająca, możesz skierować sprawę do PINB, który może nakazać sporządzenie kolejnej ekspertyzy.

  8. Taka budowla w bezpośrednim sąsiedztwie nie musi stanowić zagrożenia dla twojego domku, pod warunkiem że budowla jest poprawnie zaprojektowana i co najważniejsze wykonywana zgodnie z szeroko pojętą sztuką budowlaną celem ograniczenia niekorzystnych wpływów w trakcie wykonywania i jej użytkowania.

  9. Pamiętaj że w każdym przypadku Ty, jako sąsiad "inwestycji" jesteś wg prawa budowlanego traktowany jako tzw. "święta krowa", ponieważ twoje prawa są dość dobrze chronione.

  10. Sugerują załatwienie sprawy przez p.5 ponieważ każda interwencja PINB będzie kosztować twojego sąsiada kupę czasu i nerwów (zresztą Ciebie też).
  Ruszenie sprawy przez PINB to mówiąc po ludzki "gmeranie w szambie".
  Nie lubię sygnatur

 9. #9

  Domyślnie

  I jeszcze jedno.

  11. Jeżeli w PnB było wszystko w porządku, PINB nie wstrzyma robót budowlanych, lub zezwoli na kontynuowanie robót po wyjaśnieniu sprawy, a Ty nie będziesz się odwoływał w nieskończoność, to w przypadku jeżeli nie wydasz zgodny sąsiadowi na zajęcie twojego terenu koniecznego do wykonania robót, może się on zwrócić do PINB o wydanie nakazu zajęcia twojego terenu niezbędnego do wykonania robót na czas niezbędny do ich wykonania. W/w reguluje PB.
  Nie lubię sygnatur

 10. #10

  Domyślnie

  Cytat Napisał hydrogenium Zobacz post
  I jeszcze jedno.
  no no noooo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony