dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Zbrojenie i warstwy podłogi na gruncie-prawidłowo

    Witam.
    Na poniższym rysunku wszystko jest ładnie pokazane, jednak mam wątpliwości w której warstwie i w jakiej formie powinno zastosować się zbrojenie.
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...2f3ebc12c.html
    Zamierzam dać 15cm warstwę styropianu oraz ogrzewanie podłogowe elektryczne w ok.10cm warstwie wylewki (wg rys: szlichty).
    Wiele czytałem o "siadaniu" posadzki i chciałbym uniknąć błędów. Czy zbrojenie powinno znaleźć się w podkłądzie betonowym (zwanym chyba czasami "chudym betonem") czy w szlichcie-tuż pod kablami grzejnymi.
    Jakiej grubości powinien być drut w siatce zbrojeniowej, jaka wielkość oczek. A może inne rozwiązanie niż siatka?

    Będę wdzieczny za pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pod?oga.jpg
Wyświetleń:	5922
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	1124  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Zeby posadzka nie siadłą to należy pożadnie ubić piasek między ścianami. Zbrojenie umieszczone w chudym betonie nie ma żadnego sensu. Zbrojenie w posadzce (szlichcie) możesz dać w 2 postaciach do wyboru.
    1. Gotowe siatki z drutu fi ~3mm oczko ~20x20cm,
    2 Zbrojnie rozproszone i tu amsz dwie opcje albo z drucików albo z poliprpylenu. Jedno i drugie sypie sie do w czasie betonowania do miesznki.

    Zbrojenie to ma zapobiegać pekaniu posadzki nie osiadaniu.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki jajmar.
    Możesz mi jeszcze napisać jaka gruba powinna być warstwa "chudego betonu", B10 czy B15?
    Czy zbrojenie szlichty (wylewki) wspomnianą siatką wystarczy by utrzymać ciężar kominka (bez usuwania spod niego warstwy styropianu, bo zależy mi na tym)?
    Jak cenowo wychodzi zbrojenie rozproszone? Czy "małomiasteczkowe" betoniarnie godzą się na takie domieszki?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Najczęściej spotykana grubośc chudego betonu to 10cm. B10 . B15 to juz beton konstrukcyjny. Na FM były opisy chudzka z B20 ale to przesada.

    To zależy od obudowy kominka, ale nie wkłada sie styro pod kominek. Własnie ze względu na ciężar.

    Domieszki w postaci zbrojenie roporoszenego to dodaje sie do wylewek które sa produkowane na budowie, najcześciej teraz w miksokrecie żadko w betoniarce. Nie ma problemu z dodzowniem to powszechna praktyka. Cen nie znam. Poszparaj na forum pewnie znajdziesz albo zapytaj w najbliższej hurtowni.

  5. #5

    Domyślnie

    Jednak chudy beton będzie u mnie zbrojony matą zbrojeniową z drutu fi 6 o rozmiarach 2,15x5m. Kierbud nalega, a ja nie śmiem protestować - w końcu będę mieszkał w ym domu. Słyszałem też, że ludzie jednak zbroją i to mnie przekonało. Bo nie ma dymu bez ognia.
    Pod kominek dam prawdopodobnie bloczki z BK, bez styro.
    Wylewka oczywiście też zostanie zazbrojona, ale tu już przyjdzie chyba fi 3.
    Na stropie teriva kierbud też chce dać zbrojenie takie jak w chudym betonie. Stal już zamówiona, więc będzie jak on chce.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oriman Zobacz post
    Jednak chudy beton będzie u mnie zbrojony matą zbrojeniową z drutu fi 6 o rozmiarach 2,15x5m. Kierbud nalega, a ja nie śmiem protestować - w końcu będę mieszkał w ym domu. Słyszałem też, że ludzie jednak zbroją i to mnie przekonało. Bo nie ma dymu bez ognia.
    Pod kominek dam prawdopodobnie bloczki z BK, bez styro.
    Wylewka oczywiście też zostanie zazbrojona, ale tu już przyjdzie chyba fi 3.
    Na stropie teriva kierbud też chce dać zbrojenie takie jak w chudym betonie. Stal już zamówiona, więc będzie jak on chce.
    przecież chudy beton to nie jest warstwa konstrukcyjna,i tak jak mówi Jajmar to nie ma nic do osiadania,przypilnuj lepiej ,żeby Ci zagęszczali wypełnienie z piasku co 20-30 cm a nie po zasypaniu 80-90 cm ,to ma właśnie wpływ na osiadanie a nie zbrojenie,B10 nie jest betonem konstrukcyjnym,Pan kierownik wydaje nie swoje pieniądze,niech przypilnyje jaki piasek przywiozą i jego zagęśzczania i wszystko będzie dobrze, Na stropie fi 6? człowieku wyslij go do szkoły zawodowej albo sprawdź jego uprawnienia?co Ty tam będziesz wózkiem widłowym jeździł?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    nie wysyłaj kierownika do szkoły....

    nadbeton nad "terrivą" to akurat powinien być zbrojony siatką...
    /zerknij na strony producentów/

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki beton44 za twój głos.
    Mimo, że głosy rozkładaj się teraz 2:2, to mi wystarczy żeby dmuchać na zimne.
    Piasek będzie zagęszczany przy mnie, więc będzie to robione solidnie. Ale kto da głowe, że kiedyś coś nie siądzie?

    A na forum będę patrzył już bardziej ostrożnie - widać "fachowcóf" tu bez liku.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    nie wysyłaj kierownika do szkoły....

    nadbeton nad "terrivą" to akurat powinien być zbrojony siatką...
    /zerknij na strony producentów/
    Nie zupełnie się z Kolegą zgodzę.
    Dozbraja się strefy przypodporowe.



    A na forum będę patrzył już bardziej ostrożnie - widać "fachowcóf" tu bez liku
    Z tym sie akurat zgodze.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    pisze się "fahofcuf"

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    nie wysyłaj kierownika do szkoły....

    nadbeton nad "terrivą" to akurat powinien być zbrojony siatką...
    /zerknij na strony producentów/
    przecież napisał wyraźnie "na stropie",czytaj ze zrozumieniem,powiesz mi może ,że warstwę posadzkową na stropie zbroi się 6 -ką

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Zbrojenie chudziaka to wurzucone pieniądze. Jak Ci siądzie paisek to chudziak też siądzie ze zbrojeniem czy bez.

    Jak koniecznie chcesz zbroic pierwszą warswe to zrób cos w rodzaju płyty stropowej na gruncie. Zasyp ściany na rwno na tym ułóż zbrojenie które wejdzie na ściane, zaszaluj boki i zalej całość. Beton przynjmniej B15, zbrojnie to tak z fi8 , to ma jakiś sens.

    Co do zbrojenia fi6 na stropie też zrozumiałem że kierownik chce zbroić posadzkę. Może piszący nam to uściśli co miał na myśli.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Zbrojenie chudziaka to wurzucone pieniądze. Jak Ci siądzie paisek to chudziak też siądzie ze zbrojeniem czy bez.

    Jak koniecznie chcesz zbroic pierwszą warswe to zrób cos w rodzaju płyty stropowej na gruncie. Zasyp ściany na rwno na tym ułóż zbrojenie które wejdzie na ściane, zaszaluj boki i zalej całość. Beton przynjmniej B15, zbrojnie to tak z fi8 , to ma jakiś sens.

    Co do zbrojenia fi6 na stropie też zrozumiałem że kierownik chce zbroić posadzkę. Może piszący nam to uściśli co miał na myśli.
    jamar to chyba przekombinowane,po co to?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezka Zobacz post
    jamar to chyba przekombinowane,po co to?
    Przekombinowane ale w przypadku gdy grunt trochę siędzie coś to wszystko da, w przyadku wsadzienia prętów w chudziak nic nikomu to nie da.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar trafyc
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    107

    Domyślnie

    cytat z innego forum:

    Podłoga na gruncie powinna się składać z następujących warstw:

    podbudowa – najlepiej grubości 15–30 cm, wykonana z mechanicznie zagęszczonego grubego żwiru. Taka warstwa ma bardzo dużą nośność i przerywa kapilarne podciąganie wody. Można na niej ułożyć wytłaczaną folię kubełkową lub 5-centymetrową warstwę piasku, który należy zagęścić.


    izolacja przeciwwilgociowa – najczęściej odpowiednio gruba folia, którą można układać bezpośrednio na żwirze lub piasku albo – jeśli ułożymy warstwę wyrównawczą z chudego betonu – papa asfaltowa;


    izolacja termiczna – z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu grubości 10–15 cm (a nawet 20 cm, jeśli w podłodze ma być ogrzewanie). Jeśli potrzebna jest warstwa wypełniająca (np. do wyrównania poziomów posadzek), jako izolację stosuje się też niekiedy keramzyt w warstwie grubości 40 cm lub więcej;


    podkład podpodłogowy – z betonu grubości od 4 cm (beton zbrojony) do 7 cm (bez zbrojenia). Stosuje się również suche podkłady z płyt OSB lub jastrychu gipsowego, jako część tzw. podłóg pływających. Pod ogrzewanie podłogowe układa się akumulacyjne płyty żelbetowe grubości 12–20 cm.


    posadzka – nad ogrzewaniem podłogowym – najlepiej płytki kamienne lub ceramiczne, w pomieszczeniach z grzejnikami – dowolne rodzaje materiałów.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Zbrojenie chudziaka to wurzucone pieniądze. Jak Ci siądzie paisek to chudziak też siądzie ze zbrojeniem czy bez.

    Zgadza sie ale czasami moze sie przydac.

    Ja pod wylewkami dobrze zagescilem piasek i dalem 10-11 cm betonu B-10 z siatka fi 3 10x10. Co mi to dalo?
    To ze po 6-ciu dniach jezdzil po tym widlak 4x4 z paletami bloczkow 1250kg kazda i nic nie peklo.
    Zaoszczedzilem na zdrowiu, nie musialem przekladac 15 palet bloczkow.

    P.S. Porzadne ubicie piasku jest najwazniejsze!

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    moo88

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Ko Shaolin
    Dzielnica
    UE
    Posty
    214

    Domyślnie

    Jedna uwaga co do siatki. W miejscach gdzie osiada zazwyczaj podłoga - czyli przy ścianach gdzie"fachofcy" nie zagęścili rozciąganienastępuje w górnej części. Więc siatka, która jest zazwyczaj rozłożona w strefie dolnej daje DUŻO mniejszy efekt albo i żadnego. Czyli - jak przedmówca - ZAGĘSZCZAĆ.

    Przy zagęszczaniu kruszywa pod podłogę proponuję przypilnować, żeby to kruszywo polewali wodą.

    A co do wersji z innego forum w poprzedzającym poscie:
    - dot. podbudowy: jak zacznie się zagęszczać te 5 cm piasku na folii kubełkowej (nie wiem jakie by miała spełniać zadanie) to popęka, gdyż jest dość sztywna, a 5 cm to nie jest za dużo. jak już ktoś chce uniknąć mieszania się warstw to wystaczy geowłóknina najtańsza wystarczy lub folia zwykła - chociaż i ona może się podziurawić na grubym kruszywie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony