dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Lightbulb Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21

    Witam,
    Przymierzamy się coraz wiekszymi krokami do remontu niedawno zakupionego domu. czekamy, aż lokatorzy się wyprowadzą i potem ruszamy z wielkim remontem. Wiem, że będzie duuużo rzeczy z środka lądować w ogródku jako wysypisko, ale potem to się usunie... i już w świecie marzeń widzę to jak siedzę przy porannej kawce w ogrodzie na kanapie bądź też jak to znajomi zajrzeli na grilla i dobre winko.
    Pola do popisu za wiele nie mam... bo za domem jakies 90m2, a przed jakies 36m2 jesli palny są zgodne z rzeczywistościa (a raczej odwrotnie )

    Tak czy innaczej - poglądowe zdjęcia na to jak sprawa wygląda teraz


    przed domem - główna część to będzie podjazd ale po bokach będzie trochęmiejsca po to aby tam jakaś trawka byłą i może jakieś małe drzewo... może jakiś kwiatek [clematis :d glicynia :d ]
    czesc po lewej ma jakis 1metr może ciut więcej szerokości. Obok działka jest nei zabudowana, ktoś z naprzeciwka działek ma długą działkę i tam ma ogródek [lepiej to niż sąsiad ] po prawej stronie - może jest z pół metra. Docelowo będziemy zmieniać podjazd, ale to w dalszej perspektywie - chyba że wygram na jakiejś loterii parenaście tysiaczków chociaż
    nasz styl to coś raczej nowoczesnego, ale nie disignerski styl bym powiedziała,...

    tyły.
    jako, że zanim zajmiemy się ewewacją domu, oraz zrobieniem zejścia z salonu z pierwszego piętra prosto do ogrodu [coś podobnego jak sąsiedzi] to pare lat minie, to chciałabym choć w miare przytulnie urządzić tączęść ogrodu - stop ogródeczka!



    szerokość to 6m, dlugość działki to 15. z góry wygląda tak:


    jak widac - tylko i aż trawa tam. obecnych lokatorów nie posądzam o zapędy i dbanie o to co mieli, bo przecież wynajmowali przez ostatnie 7 lat... ale co tam. ja chcę coś z tym zrobić, a że w ziemi grzebać się lubie.... to tylko ojca i chlopinę do przekopania ogródka trzeba zatrudnic - bo np. glebogryzałką tam nie dojedziem... a może jest jakiś "ogrodowy" sprzęt tego typu? bo coś czuje jak obaj z niedowierzaniem patrzą na mnie ... i patrzą.... i się odwracają !

    co mi się podoba?
    Otóż chciałabym, aby była trawa i ewent minimalna ilość kamieni. Chciałąbym, aby w częsci gdzie będzie stolik/fotel, krzesła etc były drewniane deski.
    kiedyś chcielibyśmy dobudować takie podobne zejscie jak u sąsiadów... może wtedy mały taras u góry, więc jesli wywalimy coś na 3-4m to tego ogrodu b.mało zostaje. Póki co do ogrodu przechodzi się przez garaż i piwnicę .... mało "welcome" toto jest.... ale ogólnie dom fajny i cena też i lokalizacja też... zobaczymy co wyjdzie w remoncie!!!

    wracając do ogrodu. Oprócz trawy i drzewa na podeście to chciałabym posadzic kilka roślin, krzewów i ewentualnie pnących roślinek - jak te na zdjęciach poniżej.
    Wklejam to co mi się bardzo spodobało jako kształt przydoomwego małego raczej ogródka


    zdjęcie zapożyczone z internetu.
    co mi się podoba - trwa, deski, te płyty oddzielające rośliny od trawy.
    oczko wodne tez fajne, ale awykonalne w naszym przypadku - kiedys moze jakies pociechy, tez brak miejsca gra role i ot - fajnei wyglada ale nie chce mi sie go czyscic etc. zatem oczku mowimy nie.

    skłaniam sięku temu żeby taki drewniany podest umieścic po tej stronie ogrodzenia gdzie nei ma sąsiadów po drugiej stronie - żeby nie siedziec aż tak blisko sąsiada.
    oczywiscie cos zrobimy z ta scianą z której odchodzi ta farba i na która wrosło to coś - bluszcz chyba od sąsiadów przywędrował.

    do tego podestu kiedyś chciałąbym meble w takim oto stylu:



    oczywiscie w mniejszym wydaniu jako że i miejsca mniej. Bede szukac opini o czym co jak rattan wygląda, ale jest plastikowe - czy będzie dłużej służyc, bo tutaj gdzie jestem dużo pada....

    albo


    albo

    podobają mi się też takie stoliki z mozaiką z kafelków - kiedyś dodam moje zdjęcie....

    oczywiscie siatka też do wymiany - choc z drugiej strony może jąsię da jakośzregenerować? !

    co do roślin - to o tyle o ile podoba mi się ten pierwszy ogród, to wg mnei trochę za dużo roślin w nim. też lubie, ale chyba wolałabym ich mieć ciut mniej.
    a oto co bym chciała w nim mieć.... [bo mój luby nie będzie mi sie w ogród wtrącał] jedynie potem będzie kosił trawe i cieszył się lampką wina w tymże przytulnym ogrodzie. dobra, zdjęcia dodam za chwilę bo sie na IS ładują dopiero.
    Ale chciałabym, aby w ogrodzie pojawiły się też fiolety i czerwienie. dlatego chciałabym wkomponowac glicynie, clematisa, może berberys, klon palmowy czerwony, może perukowiec (może tylko przed domem... ). Grunt jest taki, żeby dobrze przygotwac grunt :d A o tym jeszcze będe czytac.

    Bedę wdzięczna za podrzucenie pomysłów jak to rozmieścic na tych 15x6m, z podestem w miare tak żeby po wybudowaniu schodów nie trzebabyło go za bardzo pzrestawiac.

    Dzięki
    ja ze swojej strony będę starac się informowac o ewentualnych zmiany w koncepcji, nowych pomysłach i czekac na konstruktywną krytykę, porady etc, etc!
    dzięki.
    Ostatnio edytowane przez nicol21 ; 01-10-2012 o 16:03

  2. #2

    Domyślnie

    i roślinki
    Berberys


    klon palmowy czerwony


    ponoć kuflik cytrynowy [intrygująca nazwa]


    glicynia chinska [must be!]


    Clematis


    wiciokrzew


    też bym chciała jakis swierk srebrny, może coś z małych żywoplotów.
    no i nie wiem jak odgrodzic się od sąsiadów, bądź też jak ładnie się od nich odgrodzić


    i może gdzieś jakaś trawa?
    np
    :d

    a tak - coś może być zamienione np. na różę pnącą która dłuuugo kwitnie czerwoną najlepiej
    Ostatnio edytowane przez nicol21 ; 07-12-2010 o 23:01

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    To najpierw się przyznaj, z jakiego jesteś regionu

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    i przemyśl czy będą potrzebne tam jeszcze jakies domki gospodarcze, drewutnie itp. czy poradzicie sobie bez nich.
    Napisz jak jest ze stronami świata- gdzie jest północ itp.
    Dobrze by było stwierdzic jaką masz tam ziemię - wiesz może jak sie zachowuje po deszczach- stoją tam kałuże czy nie, czy latem szybko przesycha. Można spytać sąsiada, myślę że będzie miał wiedzę jaka tam jest ziemia, bo sama w śniegu teraz tego nie ocenisz
    Małe ogródki potrafią być bardzo ładne i dawać dużo przyjemności. Ważne żeby go dobrze zaplanować.
    Za zdejmowaniem winobluszcza z muru to raczej się nie spiesz- taka zielona ściana potrafi byc bardzo malownicza. Doczytałam że obchodzi farba z muru- może da się ją zeskrobać i tak zostawić- te Wasze cegły wydają się całkiem ładne. Do takiego zabiegu rzeczywiście trzeba będzie przyciąć pnącze
    To pierwsze zdjęcie może byc dobrą dla Twojego ogrodu, bardzo pasuje i widać tu rozwiązania które zdadzą i u Was egzamian- jasne, wyraziste podziały, sporo poprzecznych linii które poprawią proporcje działki.
    REKLAMA

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Z przodu na podjeździe jest żwir/grys?
    REKLAMA

  6. #6

    Domyślnie

    Moja propozycja kompozycyjna, a raczej jedna z wielu możliwości:

    propozycja ogr

    Dla glicynii proponuję zbudować altankę, tak aby miała silne podpory, a poza tym super się pod i obok niej siedzi .
    Na tym schemacie masz taras, altankę i rabaty, które proponuję ustawić pod kątem, wprowadzają ład i poszerzają optycznie działkę. Oczywiście kombinacji są tysiące. Najłatawiej wyciąć sobie prostokąt dziąłki, wszystkie elementy takie jak: taras, pergola (jeżeli chcesz) i ... i pobawić się w ustawianie. Fajnie jest, jak elementy te są pod stałym kątem lub mają podobny kształt (czyli kombinacja różnych kwadratów), a żeby nie było tak do końca kwadratowo to można dodać jakąś wstęgę
    Żeby ogródek miał nowoczesny charakter, niestety trzeba ograniczyć ilość gatunków.
    Życzę miłej zabawy ))
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  7. #7

    Domyślnie

    super!
    dziekuje juz za wskazówki.
    otóz - klimat deszczowy jak wspomnialam- Belgia. zimy sa tutaj łagodniejsze niż w Polsce, ale w ub. roku i w tym już jakoś więcej tego śniegu było.
    Glebę będę starała się ocenic i będę chciała może choc trochę jej nawieźc żeby ją odswieżyc. W przeciągu paru tygodni powinnam miec możliwosc sprawdzenia jak ona się prezentuje. póki co myśle, że to raczej taka ubita ziemia jest i jest taki ciemny brązowy kolor jej - coś pomiędzy gliną a czarnoziemem. Ale przyjrzę się dokładniej to będe cwaniakowac.


    magnolia z przodu domu to trochę płytek chodnikowych mamy i przy wjeździe do garażu żwir. Docelowo chciałabym to zmienic, wiec na razie nie kombinuję za dużo z samym podjazdem i skupiam się na tych 2 wąskich pasach po boku.

    domków ogrodniczych raczej nie przewidywałam, choc sluszna uwaga - przegadam to wstępnie z lubym. Jesli cos to będzie to malutki domek - może z 2x2 albo 2x3m....

    Poludnie jest od ogrodu - czyli od drogi mamy północ.

    oogrodniczka Twój wstępny projekt wygląda ciekawie, nie pomyslalam o tym zeby ustwic wszystko pod skosem - ale myslę, że takie skosy dodadzą charakterku tego małemu ogródeczkowi.... możesz mnie proszę oswiecic co to są te kółka na planie?

    tak, - glicynia zdecydowanie musi miec jakąś podpórkę - chyba raczej na kwadratową/prostokątna zeby pasowało do linii prostych.

    wieczorem postaram sie domalowac jedna modyfikacje do tego planu - mozecie zdradzic w jakim programie można sobie pocwiczyc rysowanie/planowanie ogrodu? nawet jakies demo dla laików?

  8. #8

    Domyślnie

    Te kółka to drzewa lub krzewy, generalnie kuliste formy roślinne
    a projektowanie na prawdę lepiej zacząć z kawałkiem kartki i "ruchomymi obiektami. A później, żeby zobaczyć efekt przestrzenny, spróbuj Sketchup'a, jest to aplikacja google, którą ściąga się bezpłatnie, łatwo jest też się go nauczyć, bo są tuttoriale.
    I czekamy na efekty, pochwal się !

    i pamiętaj, że w projektowaniu najważniejszy jest fun
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  9. #9

    Domyślnie

    super, juz instaluje i sciagam
    jedynie co to chyba troche nie jasno sie wyrazilam co do tarasu i ewent schodow schodzacych z pierwszego pietra - sa dwie albo i 3 opcje
    zrobic wyjscie i z nich od razu schody na parter. gdzies obok na dole wkomponowac ten taras drewniany.
    zrobic wyjscie, kawalek tarasu i zrobic schody i gdzies obok na dole wkomponowac ten taras drewniany.
    zostawic tak jak jest i przechodzic przez parter [garaz i srednio efektowne przejscie] i zrobic taras przy scianie albo kawalek dalej.

    zaraz szybko sprobuje cos zrobic w tym Sketchup'ie ale dzis postanowilam sie uczyc... tak to jest jak sie czlek zapisal na kolejny egzaimn, a przy poprzednim zarzekal sie ze tamten byl ostattnim.... ale co tam - egz w kwietniu jest, a do ogrodka i tak wczesniej niz jesien nie zbiore :/ choc... znajac mnie to cos tam bede probowac robic

  10. #10

    Domyślnie

    a co macie na parterze, za tymi kratami? będziecie robić jakieś inne wyjście na ogród? jeżeli i tak będzie duży remont, bo może by się przydało.
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  11. #11

    Domyślnie

    zaczelam, ale jednak dzis skupimy sie na kuciu...
    niemniej jednak jak te prowadnice nie chcialy mnie sluchac to przeszlam do paint'a i tam tez nic mnie nie chcialo sluchac wiec jedynie co to "narysowalam" jak przyszlosciowo moga wygladac schody i ten "taras" na wysokosci 1go pietra i potem schody w dol do ogrodu i ten taras z drewna juz na dole. to co probowalam pokazac to taki ksztalt i taka nieudolna obwodka w okol to jeden stopien zrobiony z tego samego drewna. nie chcialabym aby ten taras/patio jak zwal tak zwal, by bardzo wysoki, ale tak zeby moze mial z 10-15cm wysokosci? a czy moze to glupi pomysl? i potem te drzewka posadzone mniej wiecej tak jak zaproponowane bylo wyzej. zdaje sobie sprwe ze ewent posadzenie roslinek w "ukosnych paskach" powinno sie odbyc pod tym samym kontem co sciecie skosow tegoz drewnianego patio.

    w wersji drugiej jest tylko ze scietym rokiem od strony schodow.





    zdaje sobie sprawe ze ewentualny schodek zabierze powierzchnie uzytkowa i w jakis sposob zmniejszy komfort.
    na jakiej wysokosci nalezy polozyc takie deski zeby za szybko nie zgnily? i chyba najwazniejsze pytanie - jak duza powinna byc powierzchnia na ktorej rozstawimy meble tak aby jakies 5-6osob sie moglo rozsiasc w miare komfortowo... nie sądze zeby bylo wiele okazji gdzie bedziemy miec wiecej osob w ogrodzie w tym samym czasie.
    Ostatnio edytowane przez nicol21 ; 08-12-2010 o 17:45

  12. #12

    Domyślnie

    a zejscie moze potencjalnei wygladac cos jak u sasiada -

    pewnei inne barierki etc, etc - ale nie mam zadnej koncepcji co tam mozna zrobic. tak cyz innaczej - nie bedzie to w najblizszych paru latach, bo tutaj juz plan od architekta i pozwolenie trzeba miec...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Nicol ja w sprawie frontu.
    Wg. mnie nie musisz wydawać sporej kasy na robienie podjazdu. Łatwiej będzie opryskać żwir preparatem na chwasty i dosypać warstwę nowego grysu. Jeśli tam jest żwir , a nie grys, to lepiej go wybrać i nasypać ze 2 warstwy grysu- pod spód grubszy, na wierzch drobny i każdą warstwę oddzielnie zagęścić ubijarką. Nie widze czy są tam krawężniki trzymające ten podjazd w 'ryzach' -jeśli nie ma, warto zrobić, żeby trzymały ładnie kształt. Ogólnie trochę zabiegów, ale nie dużych i będzie elegancki wjazd.
    z pomiędzy płytek chodnikowych tez warto wypryskać chwasty, a szpary zasypać miałem kamiennym= takimi drobniusieńkimi kamykami.
    A rabaty na bokach jak w nowoczesnym stylu to można darować sobie trawnik , natomiast zasadzić niskie żywopłoty, tak żeby z czasem stworzyły jednorodne bryły. Można do tego użyć niskich odmian cisów i strzyc je na wys. np. 60 cm, albo berberysów tak jak lubisz- np. odmianę Nana Purpurea, albo Admiration. Posadzić je w podwójnym rzędzie na przemian, a przy samej ścianie domu po lewej jakiś wyższy akcent- do cisów pasuje klon palmowy czerwony, albo perukowiec w kolorze purpurowym, do czerwonych berberysów natomiast coś zielonego, np.hortensja wiechowata Limelight, czy Tardiva.
    Po stronie prawej ten sam rzad krzewow. Innym pomyslem jest posadzenie po lewej kilku bukszpanow stryzonych w kule w nieregularnych odstepach a wokol nich trawa ozdobna albo bylina taka zeby pokryla wolna przestrzen. Trawa to np. festuca, albo sesleria careulea, z bylin jakies geranium ( inne tez ale nie wiem jaka jest gleba wiec trzeba doprecyzowac)albo niski Cotoneaster dammeri Major. Zamiast bukszpanow tez mozna tu dac berberys Admiaration czy Atropurpurea Nana.
    Niestety jakos wylaczylam polskie litery i nie umiem tego naprawic.
    REKLAMA

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Nicol ja w sprawie frontu.
    Wg. mnie nie musisz wydawać sporej kasy na robienie podjazdu. Łatwiej będzie opryskać żwir preparatem na chwasty i dosypać warstwę nowego grysu. Jeśli tam jest żwir , a nie grys, to lepiej go wybrać i nasypać ze 2 warstwy grysu- pod spód grubszy, na wierzch drobny i każdą warstwę oddzielnie zagęścić ubijarką. Nie widze czy są tam krawężniki trzymające ten podjazd w 'ryzach' -jeśli nie ma, warto zrobić, żeby trzymały ładnie kształt. Ogólnie trochę zabiegów, ale nie dużych i będzie elegancki wjazd.
    z pomiędzy płytek chodnikowych tez warto wypryskać chwasty, a szpary zasypać miałem kamiennym= takimi drobniusieńkimi kamykami.
    A rabaty na bokach jak w nowoczesnym stylu to można darować sobie trawnik , natomiast zasadzić niskie żywopłoty, tak żeby z czasem stworzyły jednorodne bryły. Można do tego użyć niskich odmian cisów i strzyc je na wys. np. 60 cm, albo berberysów tak jak lubisz- np. odmianę Nana Purpurea, albo Admiration. Posadzić je w podwójnym rzędzie na przemian, a przy samej ścianie domu po lewej jakiś wyższy akcent- do cisów pasuje klon palmowy czerwony, albo perukowiec w kolorze purpurowym, do czerwonych berberysów natomiast coś zielonego, np.hortensja wiechowata Limelight, czy Tardiva.
    Po stronie prawej ten sam rzad krzewow. Innym pomyslem jest posadzenie po lewej kilku bukszpanow stryzonych w kule w nieregularnych odstepach a wokol nich trawa ozdobna albo bylina taka zeby pokryla wolna przestrzen. Trawa to np. festuca, albo sesleria careulea, z bylin jakies geranium ( inne tez ale nie wiem jaka jest gleba wiec trzeba doprecyzowac)albo niski Cotoneaster dammeri Major. Zamiast bukszpanow tez mozna tu dac berberys Admiaration czy Atropurpurea Nana.
    Niestety jakos wylaczylam polskie litery i nie umiem tego naprawic.
    REKLAMA

  15. #15

    Domyślnie

    sprawdź wymiary, bo albo schody za duże, albo taras za mały

    a jeżeli chodzi o przód to proponuję, tak jak Magnolia, z tym, że te pasy pod kątem, tak żeby pasowały do tyłu, będzie super
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Ogrodniczka, jak pod kątem? Lewa rabata ma szer. 1 metr, prawa 0.5 metra, poszerzyć ich nie można bo musi być wjazd. Przy takiej szerokości pasy będą mało wyraziste. Chyba że coś innego masz na myśli. Twoja propozycja na tył bardzo fajna.
    REKLAMA

  17. #17

    Domyślnie

    może mało precyzyjnie się wyraziłam wspomniałaś o bryłach - żywopłotach - takie bryły - zamiast po obwodzie mogłyby iść pasami pod kątem, tak żeby stworzyła się kompozycja z brył, nie koniecznie wypełniająca cały prostokąt. ... hmm ... jeżeli nadal niejasno, to postaram się to rozrysować ) a bryły te mogą "siedzieć" w żwirze.
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  18. #18

    Domyślnie

    Dzieki wielkie za propozycje - z przodu chcialabym miec tez trawe - wiec podoba mi sie ta opcja z tym zeby trawa uzupelniala podloze miedzy drzewkami/krzewami. Lubie zielen ot co i chcialabym aby nie bylo tak szaro w kolo tylko taka piekna, soczysta zielen [dosc czesto pada wiec wysyszenie trawy jest malo prawdopodobne ]

    polskimi literami sie nie martw - ja w pracy ich nie mam i nawet czesto niekulturalnie ich nawet z domu nie uzywam

    Dzieki! a jesli bedziesz miala kiedys chwile na rozrysowanie tego pojazdu - nawet na takim schemacie jak tyl = to bede bardzo wdzieczna, choc chyba wydaje mi sie ze mniej wiecej wiem o co chodzi.

  19. #19

    Domyślnie

    Nicol21 myślę, że na trawę + jakieś kombinacje roślinne to niestety za mało miejsca
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nicol - zrezygnuj z trawy. Trawniki optycznie pomniejszają działki. Zrób ogródek w stylu patio - tylko nawierzchnia + rośliny.
    Poza tym dla 20m2 trawnika będziesz musiała kupić kosiarkę i gdzieś ją przechowywać. IMHO gra niewarta świeczki. Rolę trawnika mogą przejąc rośliny okrywowe.

    Zastanów się też nad formą spędzania czasu w ogrodzie. Jeśli rzeczywiście to ogród ma być docelowym miejscem wypoczynku, nie rób, jak sąsiad, balkoniku, tylko od razu szerokie, wygodne schody do ogrodu. Poręcze mogą porastać pnącza.

    jeśli jesteś z cieplejszych rejonów niz Polska to najlepiej użyć w kompozycjach roślin zimozielonych - laurowiśni, bambusów, ostrokrzewów, hebe, głogownika, prusznika, akuby, trzmieliny japońskiej, fatsji.

    Do tego ogrodzenie potraktuj jako podporę pod pnącza. Zimozielone to np. wiciokrzew Henry'ego, akebia, bluszcz, powojnik Armanda i powojnik C.cirrhosa (w ciepłym miejscu)

    W tak wąskiej przestrzeni odradzam tzw. stopniowanie nasadzeń, bo tu nie ma na to miejsca. Lepiej pnącza na ścianie, niewielkie drzewko podsadzone niewysokimi krzewami i bylinami.

    Dobrym rozwiązaniem jest też wymurowanie donic na rośliny (0,5-0,7 m). Wówczas niższe rośliny są bliżej linii wzroku, niż rosnące na ziemi.

    Ogrodniczka dobrze radzi w kwestii tyczenia rabat pod kątem. To poszerza optycznie wnętrze ogrodu.
    Można też w poprzek ogrodu dać taflę wody. Rozjaśni wnętrze, nawilży powietrze, odświeży

    Osobiście odradzam berberysa. Ma fajny kolor, ok, ale zimą wygląda bardzo "nieporządnie". W takim kolorze można poszukać ciekawszych roślin.

    A kwiaty najlepiej w jasnych barwach: biel, blade róże.
    Rośliny podziel na dwie kategorie - tło (np. pnącza) i akcenty (roślina o wyrazistym pokroju, np. klon palmowy). Akcentów stosuj mało. Mają być jak meble w mieszkaniu.


Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony