dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Ja proponowałam Nicol trawy ozdobne- festuca lub sesleria na front, nie klasyczna trawę i wg. mnie ona o takiej pisałam w swoim ostatnim poście.
    Ogrodniczka, łapię Twój zamysł, może być też pod kątem, zrobiłabym jednak na froncie mocne te bryły, mocniejsze niż rysowałaś na tyły domu.( tam takie pasują)
    REKLAMA

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Elfir ma rację- ładniej będzie podest i schody, bez balkonu
    REKLAMA

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    magnolia - trawy ozdobne jak najbardziej
    Przy tym grysie na froncie i ciężkiej sylwetce budynku stawiałabym jednak na strzyżone cisy, jako główne założenia kompozycji. Same trawy wyglądałyby zbyt rachitycznie i delikatnie.

    Z resztą pod krzewami i drzewkami można zadarnić teren turzycami (wiele gatunków jest zimozielonych), kosmatkami, bylinami: konwalnikiem, lirope szafirkowym, liliowcami - wszystko wygląda jak trawy. Dla rozjaśnienia, jako akcent trawę hakonechloa.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Tak oczywiscie że nie same trawy. |A te gatunki podałam bo nie wiem jeszcze jakie tam sa warunki- jak wystawa, jaka gleba. Tw zniosa wszystko, co do innych to trzeba dobrać do warunków. Same trawy rzeczywiscie się nie sprawdzą, ja proponowalam z krzewami
    REKLAMA

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sesleria nitida jest śliczna

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    a czy ta sesleria ma takie rurkowate żdzbła jak szczypiorek? bo się zastanawiam, czy to nie z nią tak usilnie walczyłam na swoim ugorze?

    obiecuje na wiosne poprawe i ze ją poprzesadzam do reszty traw
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  7. #27

    Domyślnie

    A może coś takiego.

    Podoba mi się rozwiązanie Elfir z kręconymi schodami.
    Również nie zakładałabym trawnika, tylko pobawiła się z nawierzchniami - drewno, kamień, cegła. Można ogród podzielić rabatami (na wys. nawierzchni lub murowanymi donicami na wys.0,5-0,7 jak proponuje Elfir), zastosować żwir, rośliny okrywowe, byliny, formy strzyżone.
    Skupić się na kilku gatunkach, np. bukszpany, trawy ozdobne, czosnek ozdobny, jakieś niewielkie drzewko lub dwa, pnącza

    Nazwa:  rys1..jpg
Wyświetleń: 2629
Rozmiar:  13,4 KB

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Mysz nie sadzę żeby to była sesleria. Ja mam seslerię careuleę i heuflerianę- obie są śliczne, zimozielone i kwitną wiosną.
    REKLAMA

  9. #29

    Domyślnie

    Elfir, Z***y - kręcone schody może są i ładne, ale w przypadku, gdy poręcz, jest osią obrotu są strasznie niewygodne !!!, poza tym, może i coś lżejszego by lepiej wyglądało, ale gdyby np. udało się zrobić taką stalową i przeszkloną werandę, a na górze jeszcze taras to Nicol21 ma od razu więcej przestrzeni użytkowej (taras i przeszkloną werandę), a ogród zyskuje lepsze proporcje.
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  10. #30

    Domyślnie

    hej,
    super, dziekuje za wszystkie propozycje i wizualizacje [niestety nie do konca jestem w stanie rozczytac jakie sa opisy bo mala czcionka jest i po powiekszeniu bardzo traci na ostrosci - ewent moge podeslac email na priv i bede prosic o przeslanie zalacznika].
    Troche sie zmartwilam z ta trawa - bo taka gladka,, miekka zielen mnie uspokaja i mialam nadzieje ja jakos skomponowac w nowoczesnym ogrodzie.

    schody krecone - podobaja mi sie tylko.... tylko ze zawsze mam lek jak po nich schodze [przy wchodzeniu robi mi sie tylko troche niedobrze zupelnie nei wiem skad to mam! :/ ] takze krecone odpadaja. ponadto jesli kiedys to tym dzieci maja mi biegac to wole postawic na stabilne schody.
    Jaknajbardziej moge wyrzucic ewentualne plany na taras na poziomie pietra i po prostu zrobic schody. bo na takim tarasie i tak nie ma na tyle miejsca zeby sie wygodnie rozlozyc, no i przedewszystkim po co tam sie rozkladac jesli ogrod tuz tuz... ze schodami chodzi o to zeby bylo latwiej do ogrodu zejsc i tam sie relaksowac.

    podoba mi sie opcja parasoki idealnie taka kremowa tylko nie wiem jak to sie utrzymuje w czystosci... no ale dobra - do parasola to naprawde mi daleko jest.

    w ogole to dostaliśmy list polecony -a raczej samo awizo - podejrzewamy że od naszych lokatorów, ale dopiero w poniedziałek odbierzemy. mam ogromną nadzieję, że oni wyprowadzą się wcześniej, że wcześniej zaczniemy remont i że gdzieś w lato uda mi się choć trochę ruszyć coś w ogrodzie.

  11. #31

    Domyślnie

    nicol21 możesz przesłać mi swojego maila na priv to prześlę Ci rysunek (będzie na pewno bardziej czytelny).

    A ze schodami zawsze można coś pomyśleć.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Niewielki trawnik, najlepiej taki o geometrycznych kształtach, będzie pasował do Twojego ogrodu (świetnie komponuje się w nowoczesnym ogrodzie - tak jak na pierwszym wklejonym przez Ciebie zdjeciu-inspiracji).
    Np mój mały trawnik ma ok 60m2 (w 300m2 ogrodzie) i służy głównie do tego, by chodzić po nim boso :) Nigdy w życiu bym z niego nie zrezygnowała!
    Do koszenia takiego trawnika kupujesz tanią kosiarkę bębnową (bez napędu).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosiarka bębnowa..jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	6,3 KB
ID:	33764
    Kosiarka taka daje najczystsze ciecie - nie strzępi trawy - więc Twój trawnik będzie zawsze wyglądał perfekcyjnie. Szczególnie, że przy tak małej powierzchni można go kosić 2-3 razy w tygodniu.
    Ja swój trawnik w sezonie koszę codziennie - albo wcześnie rano albo tuż po powrocie z pracy (zajmuje to dosłownie kilka minut!) - i jest rewelacyjnie gęsty, równy i pięknie zielony prawie bez nawożenia (bo tak krótkiego pokosu oczywiście nie zbiera się, więc trawa ma stały dopływ substancji odżywczych)

  13. #33

    Domyślnie

    midori można gdzieś zobaczyć zdjęcia Twojego ogrodu lub choćby trawnika ??

  14. #34

    Domyślnie

    w jaki sposób bądź gdzie bądź przy użyciu czego można stwierdzić stan gleby - chodzi mi o jej typ, zakwaszenie i inne takie podobne? Bo naocznie to stwierdzam, że ziemia tam jest :/

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zakwaszenie najlepiej prostym odczynnikiem, tzw. płynem Helliga. Na pewno jest w każdym sklepie ogrodniczym.

    Typ gleby - weź grudkę gleby i ściśnij. Otwórz rękę i popatrz na grudkę. Rozpada się czy nie (luźna/zbita)? Rozetrzyj. Czy się maże (gliny/iły), czy ma próchniczne cząstki? czy rozpada się na ziarenka piasku?

  16. #36

    Domyślnie

    Dodaję dla pamięci.
    Podoba mi się na tych zdjęciach - trawka (absolutnie musi być w naszym ogródku), klon japoński [można go wkomponować przed domem, albo za domem, grunt żeby był] podoba mi się też nawet to ogrodzenie z tego malutkiego przyciętego krzewu. Jest nim wprowadzony ład. Nie mówię że chcę dokładnie taki ogródek.... ale pokazuję co mi się podoba.
    Do tematu planowania ogródka wrócę za parę ładnych miesięcy, na razie skupienie powinno być na domu

    Mieszkamy od 8.12.2011 w szeregówce a pomału zbieramy się do budowy domu parterowego [z ewentualnym poddaszem do adaptacji], zatem rozglądam się i doradzam lepiej poinformowanych.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    No proszę, Nicol, to działasz na całego! Nie dziwię się, że jużmyslisz o ogrodzie, tym bardziej, że taką piekną wiosnę mamy!
    Powiem Ci nawet szczerze, że póki co, u mnie też się mało w środku dzieje, ale w ogrodzie już dzialam. Pomyslałam, że im szybciej tym lepiej - niech już sobie roślinki rosną spokojnie
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    No proszę, Nicol, to działasz na całego! Nie dziwię się, że jużmyslisz o ogrodzie, tym bardziej, że taką piekną wiosnę mamy!
    Powiem Ci nawet szczerze, że póki co, u mnie też się mało w środku dzieje, ale w ogrodzie już dzialam. Pomyslałam, że im szybciej tym lepiej - niech już sobie roślinki rosną spokojnie
    też tak myslałam. nic nie zrobione, ale że lubię roślinki to bym chętnie tam coś poczyniła. ale boję się że głównie przy rozbiórce domu mogą się uszkodzić, więc się wstrzymam trochę, pod jesień wsadzę jakiś klon czy coś
    działka ma raptem 15m długości i 6m szerokości. propozycję, które dostałam wcześniej mi się podobają, tylko trochę boję się że potem to strasznie zmniejszy ogródek i przy ewent dzieciach kiedyś nie będzei gdzie im wstawić piaskownicy i takich tam....
    no ale = pożyjemy zobaczymy. a zdjęcie wyżej to było kogoś domu tylko do pokazania że trawka plus mały żywopłot fajnie wyglądają [wg mnie oczywiście]
    Mieszkamy od 8.12.2011 w szeregówce a pomału zbieramy się do budowy domu parterowego [z ewentualnym poddaszem do adaptacji], zatem rozglądam się i doradzam lepiej poinformowanych.

  19. #39

    Domyślnie

    Trochę wody upłyneło, remont trwa ale czas pomyśleć o mini ogródku.
    Spojrzałam na to co proponowałyście w ubiegłym roku i i chciałabym i boję się a i strona praktyczna się odzywa.
    Jeszcze raz.
    Ogródek za domem to 90m2, 6m szer, 15m długi. Ogródek jest ustawiony na wschód. Z "tyłu" ogródka żywopłot sąsiąda oraz stary i już brzydki bambus drugiego sąsiada. Dalej w tle jakieś drzewo owocowe [chyba czereśnia] oraz brzoza. Po lewej stronie sąsiad ma małe krzewy oraz kompostownik. Po prawej sąsiad ma w zasadzie dość pusto, ale ma duże drzewo iglaste które rzuca spory cień na naszą działeczkę. Słońce zagląda do ogródka również po południu,tak od około 16-17.

    Gleba, gliniasta, dość mokra, raczej kwaśna [sporo mchu na niej rośnie, na zimę wysypałam jakieś 10kg wapna]. Będziemy chcieli ją zgryźć oraz dowieźć ziemi aby podrównać teren.

    Rośliny o których myślałam.
    Glycynia na pergoli (lewy róg od strony sąsiada - z tyłu)
    Ambrowiec amerykański gum ball (na pniu) (prawy róg od strony sąsiada- z tyłu)
    Trawa, piękna i zielona, gładka żeby można było chodzić gołymi stopami koszenie nie przeraża!

    Modrzej europejski na pniu bądź wierzba mandżurska( po prawej stronie działki, od strony muru przy domu), tak aby troszkę odgrodzić się od sąsiada.
    i może jakieś trawy do tej kompozycji? w połowie działki, po lewej stronie takie 3 nierówne i ukośne skrawki na długość ok 1,5-2m. Może sesleria nitida na pierwszym planie oraz pampasowa na 2gim? jest dość wysoka, ale może jesienia ozdobi kolorem ogródek jak już glycynia nie będzie zdobić?

    Zdecydowanie nie staram się trzymać jakiegokolwiek stylu bo niestety nie umiem się zdecydować na 1 typ roślin. Podobają mi się ogródki nowoczesne, ale też nie chce rezygnować z miejsca dla zabawy przyszłych dzieci. sama też lubie mieć soczysta zieleń trawy w okół. Lubie kwiaty i pewnie oprócz glicynii pojawi się clematis. z reszta będę walczyć.

    zastanawiam się czy też mogę przed posianiem trawy w niektórych miejscach wsadzić krokusy - czy one mi powychodzą wiosną i będą kwitnąć? Słyszałam że cebulki muszą być przekopane co jakiś czas bo gina? a przecież krokusów na halach nikt nie przesadza, chyba że owce jakąś magie stosują W tym roku tarasu i schodów robić nie będziemy, a stolik chyba ustawimy raczej na trawce [jak już będzie ]
    odręczny plan jak poniżej.



    Przód domu. Obecne kamyki zostaną zamienione z kostką brukową, może coś jak cegiełki, raczej szare. Po obu stronach chciałabym pas zieleni o szer ok 1m. szerokość całego podjazdu to 6m, dł 5m.
    Chciałabym posadzić 3 wierzby hakuro nishiki oraz jeden klon czerwony [palmatum], dodatkowo jakieś krokusy, tulipany, żonkile "pod trawę" oraz trawę.
    Nie wiem czy to będzie się jakoś w miarę względnie komponowało i czy wystarczy roślinkom przestrzeni.



    Proszę o konstruktywną krytykę i sugestie.
    Mieszkamy od 8.12.2011 w szeregówce a pomału zbieramy się do budowy domu parterowego [z ewentualnym poddaszem do adaptacji], zatem rozglądam się i doradzam lepiej poinformowanych.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wrzosy pod ambrowcem, na mokrej, gliniastej glebie? Nie.
    Klon palmowy na mokrej glinie? Nie.
    Sesleria nitida? Nie
    Powojniki mogą chorować.
    Zanim zaczniesz planować rośliny, poczytaj o ich wymaganiach. Jest specjalny wątek z zestawami roślin pod konkretne gleby
    Poza tym ciężko coś powiedzieć na podstawie takiego rysunku, prócz tego, że pusto.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony