dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 129
  1. #1

    Domyślnie Wielkość domu i tego następstwa

    Wiem że temat był w pewnym stopniu wałkowany ale mam mimo to pewne rozterki. Chciałbym mieć duży dom, chociaż może nie tyle chciałbym duży co taki mi wychodzi. Rysuję sobie (tak wstępnie jeszcze przed architektem) już trzeci tydzień i sam parter wychodzi mi ok. 200 m2, swoją sypialnie chcę mieć na dole, aby na starość nie ganiać po schodach. W związku z tym dochodzi duża łazienka i garderoba. Salon musi być duży bo to jak sama nazwa wskazuje jest to salon, poza tym chcę aby był duży. Może i mógłbym zrobić małą kuchnie z jadalnią, ale sam lubię czasami gotować i dlaczego miałbym to robić w małej skoro w duże jest wygodniej. Użytkowe poddasze, tam będę sypialnie dzieci i ich łazienka, może jakiś pokój gościnny chociaż to niekoniecznie, ale jakoś tą powierzchnie nad parterem trzeba zagospodarować, jakiś pokój hobby. Piwnica musi być koniecznie, może nie pod całym domem ale i tak dodatkowe metry do ogólnego bilansu dochodzą. Zostają pomieszczenia garażowo-gospodarcze, no bo działka duża ( ponad 1 ha) i urządzenia typu kosiarki taczki i inne trzeba gdzieś trzymać.
    Sumując tak z grubsza wychodzi ok. 500m2 i teraz zadaję sobie pytanie co będzie za paręnaście lat, gdy dzieci pójdą swoją drogą, my na emeryturze, dom wielki i trzeba go jakoś utrzymać. Jak wybrać złoty środek ?
    Teraz zdecydowanie jestem za dużym domem, potem taki duży mi nie potrzebny ani nie wiem czy mnie będzie na niego stać, przecież trzeba go ogrzewać, remontować, dochodzą strachy o podatku katastralnym. I bądź tu mądry.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    500 metrów powierzchni.... może to być piękny i funkcjonalny dom.
    Także chciałbym mieć taki.... Tylko ta bariera finansowa. Taka rezydencja wymaga stosownej oprawy.
    Będzie Cię to kosztowało ok. 1 miliona złotych + zakup mebli i innego wyposażenia...
    Przede wszystkim zwróć uwagę na aspekt finansowy. Jeśli Cię stać na budowę i masz pewne żródło wysokich dochodów to potem najprawdopodobniej potrafisz także i tę rezydencję utrzymać.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    No to jak Cię stać na wydatek 1 - 1,5 mln pln, to buduj
    Za parę lat jak dzieciaki pójdą na swoje, a Ty na emeryturę, to sprzedasz dom i kupisz sobie coś mniejszego !
    A i jeszcze na wojaże Ci wystarczy !
    Pozdro
    J

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    budowanie coś z zapasem jest bez sensu, bo dzieci i tak pójdą w swoją drogę i lepiej kasiore odłożyć i im potem pomóc. Nie wiem dlaczego wyszło Ci aż 500m.

    Liczac tak:

    przyzwoity salon to powiedzmy - 50m
    kuchnia - 20m
    4 x sypialnie po - 15m = 60m
    lazienka I = 10m
    Łazienka II = 20m
    hole, schody = 20m
    pomieszczenie gospodarcze = 16m
    garaż 2 auta = 40m
    inne pomieszczenia - 15m

    = około 250m

    To taki optymalny domek
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzysio
    No to jak Cię stać na wydatek 1 - 1,5 mln pln, to buduj
    Za parę lat jak dzieciaki pójdą na swoje, a Ty na emeryturę, to sprzedasz dom i kupisz sobie coś mniejszego !
    A i jeszcze na wojaże Ci wystarczy !
    Pozdro
    J
    o takie podejście mi się podoba
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  6. #6

    Domyślnie

    500 to może niekoniecznie, ale 250-300 to jak najbardziej, też tak myślę - 220 dom, 50 garaże, 50 piwnica - i już 300 jak nic

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    havo, trzeba przyznac ze masz rozmach! tak jak pisza przedmowcy, jezeli mozesz przenaczyc ok 1 -1,5 mln na to, to buduj, tylko ze taka przestrzen trzeba jeszcze z sensem zagospodarowac, uzytkowac, ogrzac i posprzatac, taki dom musi tez stac na odpwoiednio duzej dzialce. do jego funkcjonowania, sprzatania, pielegnacji ogrodu musisz tez zatrudniac ludzi, sam tego nei ogarniesz...
    Powiem ci, ze zycie czesto za nas podejmuje rozne decyzje czy chcemy czy nie, a dzieci ci moga wyfrunac z domu wczesniej niz myslisz, tak jak obserwuje zwykle domy ktore maja po 400 czy 500m2 stoja w polowie puste. A jak trudno potem znalezc nabywce na takie cudo...
    Mysle ze z twoimi potrzebami spokojnie zmiescisz sie w metrazu do 280 m2.
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  8. #8

    Domyślnie

    No właśnie.Skąd te 500m2?Jak duży musiałby być ten super salon(a może ty chcesz hangar budować).My mamy salon ok.30m2 połączony z jadalnią ok.15m2 i pomimo,że jeszcze nie jest wykończony wygląda całkiem dobrze.Zastanów się bo zbyt duże pomieszczenia przestają być przytulne i bardzo przytłaczają.Z drugiej strony w tak dużym domu można skutecznie się zgubić i przez wiele dni nie wpadać na męża,któremu ma się ochotę urwać głowę :D.Więc jeśli chcesz tracić czas na poszukiwanie swojej kobiety w tak dużym domu lub sam się skutecznie chować,to jest to argument za.Pozdrawiam.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Willie

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.093
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    122

    Domyślnie

    Znam takich co żałują decyzji o dużych powierzchniach - każdy idzie w inną stronę i rodzina się spotyka od świeta przy stole...
    250 wydaje się nadal optymalne dla4-5 osobowej rodziny - ale bez piwnic!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzysio
    No to jak Cię stać na wydatek 1 - 1,5 mln pln, to buduj
    Za parę lat jak dzieciaki pójdą na swoje, a Ty na emeryturę, to sprzedasz dom i kupisz sobie coś mniejszego !
    A i jeszcze na wojaże Ci wystarczy !
    Pozdro
    J
    Będzie trudno sprzedać albowiem zapotrzebowanie na duże domy jest niewielkie. I zostaniesz sam na 500 metrach, które trzeba remontować, ogrzewać i sprzątać.
    Przybyłem, kupiłem, wybudowałem dom ... Właśnie taki -
    http://foto.onet.pl/X3IDOVV+UWdSZVdk...U6CWgMNQZ+W2gB
    a teraz...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mdzalewscy
    = około 250m

    To taki optymalny domek
    to ja mam 110 m2 i już gdzieś tak w połowie odkurzania nie mogę wyjść z podziwu nad swoją mądrością że nie jest większy

    Grzegorz

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mirzaw
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    wspomniałeć coś że na starość nie chce Ci się chodzić po schodach do sypialni... a te 500 m to przecież koło 20 mb chodzenia z jednej ściany do drugiej, więc lepiej zrób sobie 10x10m i dodaj windę pośrodku - będzie taniej.
    A poza tym - konsekwencją będą koszty budowy a potem koszty utrzymania czyli np grzanie (3x drożej niż standard, oświetlenie 2 x drożej, sprzątanie 4 x dłużej itp..
    Zbudować, jeśli masz pieniądze to nie sztuka, tak jak i kupić auto, tyle że potem trzaba to utrzymać...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjr
    Będzie trudno sprzedać albowiem zapotrzebowanie na duże domy jest niewielkie.
    kwestia lokalizacji, są miejsca że zejdzie jak ciepła bułka
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  14. #14

    Domyślnie

    Jeśli byłby to dom wielopokoleniowy, to na pewno dla wszystkich byłby b. wygodny. Dla rodziny kilkuosobowej wg mnie za duży. Ze względów finansowych nastawiam się na około 130 m2, ale gdybym miała więcej kasy, to być może byłby to dom do 200 m2, ale nigdy 500 m2!!! Kwestia utrzymania - ogrzanie, sprzątanie, podatek katastralny w przyszłości itp. A sprzedać będzie trudno.Ale to tylko moje zdanie.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    e tam przesadzacie. Nasz dom bedzie miał 400m2. Wcale nie jest taki duzy.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Do czasu Majka, do czasu! Podzielisz się uwagami z użytkowania takiego duzego domu jak już zamieszkasz
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Honorata, ja mieszkam mamy wykończony cały parter /200m2/, poddasze zrobimy niedługo /mają sie tam miescic duże pokoje dzieci + biblioteka, sala gier, pokoj telewizyjny. Te 200m2 to trochę ciasnawe

  18. #18

    Domyślnie

    Witam,
    Mam nadzieję, że wiecie co oznacza pojęcie powierzchnia użytkowa w domu jednorodzinnym ?
    Otóż garaż na dwa samochody zajmuje ok 40m2, do tego jak się doda salon, kuchnie, sypialnie/gabinet na dole oraz łazienkę (ewentualnie pralnio-suszarnię), to dół wychodzi ok 150m2.
    Górna część jest niejako konsekwencją dolnej, więc po podłodze byłoby ok 150m (użytkowej z def. nieco mniej). W tym można zmieścić śmiało pięć sypialni i dużą łazienkę.
    A piwnica ? Są zwolennicy i przeciwnicy- ja mam i będziecie zdziwieni- naprawdę się przydaje.
    Tej powierzchni naprawdę użytkowej (czyli takiej jak to wszyscy zwykli podawać- tej "faktycznie używanej") wychodzi w takim dużym domu ok 75-80% całego metrażu.
    Proponuję, żeby w dyskusjach przyjmowano metraż "po podłodze" łącznie z garażem i wszystkimi pomieszczeniami czy to parteru, poddasza, czy piwnicy. Wtedy tak naprawdę okaże się, że te domki rzekomo 150m2 powierzchni użytkowej mają 200-250m2.
    Wracając do tematu. Uważam, że optymalną wartością dla rodziny jest granica ok 200m z garażem. Sęk w tym, że ta powierzchnia nie zapewni odpowiedniej wygody takiej jaką założył rozpoczynający ten wątek ;-(
    Pozdrawiam,

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    Honorata, ja mieszkam mamy wykończony cały parter /200m2/, poddasze zrobimy niedługo /mają sie tam miescic duże pokoje dzieci + biblioteka, sala gier, pokoj telewizyjny. Te 200m2 to trochę ciasnawe

    zazdroszcę takiej "szerokiej stopy życiowej" i ciasnawych 200m, ja z moim 169 m podłóg wogóle się nie wychylam
    a na poważnie, gdyby nie limitowały mnie finanse i gdybym miała większa rodzinę (na razie jest nas 2), myslę ze zatrzymalabym sie przy maks. 230 użytkowej
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  20. #20

    Domyślnie Re: Wielkość domu i tego następstwa

    Cytat Napisał havo
    i sam parter wychodzi mi ok. 200 m2, .
    Mój cały dom (parter i poddasze) ma 120 m2 pow użytkowej
    Wszystko to rzecz gustu, no i kasy oczywiście.
    Jednak ja osobiście nie jestem zwolennikiem dużych domów. Mamy kilku znajomych, którzy mówili "... co to za mały dom budujecie..." a teraz oni narzekaja, że w niektórych pomieszczeniach bywaja tylko po to ... aby je posprzątać. Że nie wspomnę już o kosztach ogrzewania, itd.
    Mamy tez takich znajomych, którzy w wieku 50 lat zostali sami w ok 160 metrowym domu, który świeci pustkami (dzieci są juz na swoim).
    Jednak każdy z nas ma inne potrzeby, warunki i przyzwyczajenia. Jeśli uważacie, że taki dom spełni wasze marzenia - wybudujcie go.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony