dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 190
  1. #1

    Domyślnie [pilne] ile dajecie w domu różnicówek i na jakie obwody?

    Witam,

    jak w temacie:
    ile dajecie w domu różnicówek i na jakie obwody?

    rozmawiałem z jednym elektrykiem i zaskoczył mnie, że można dać 1 różnicówkę na cały dom. Trochę to dziwne, dom 230 m2 użytkowej, bo w projekcie widzę 14 różnicówek.

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Radze dac wiecej niz 1
    Wyobraz sobie ,ze z powodu drobnej awarii wylacza ci sie wszystko w domu np piec jak jestes w lutym na feriach ....wracasz do domku a tam rurki zamarzly i bedzie placz , lub brak oswietlenia i pradu w gniazdach bo gdzies w blizej nie okreslonym miejscu masz uszkodzenie przewodu czy urzadzenia - zanim zlokalizujesz to ,bedziesz mial do tego czasu sredniowiecze.
    Nie jestem znawca tematu ale daj przynajmniej osobno na gniazda i oswietlenie.Im wiecej tym lepiej,w razie awarii wylaczony zostaje mniejszy obszar twojego domku
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Re: [pilne] ile dajecie w domu różnicówek i na jakie obwody?

    Cytat Napisał akapap
    Witam,

    jak w temacie:
    ile dajecie w domu różnicówek i na jakie obwody?

    rozmawiałem z jednym elektrykiem i zaskoczył mnie, że można dać 1 różnicówkę na cały dom. Trochę to dziwne, dom 230 m2 użytkowej, bo w projekcie widzę 14 różnicówek.

    Pozdrawiam.
    Mozna dac jedna, można tez nie dać wcale, najwyżej na czas odbioru instalacji zakładając pożyczoną, ale chyba nie tędy droga
    14 różnicówek to chyba przesada w drugą stronę. Minimalna wersja wg mnie to trzy jednofazowe różnicówki po jednej na każdą fazę i osobna trójfazowa na obwody trójfazowe, jesli takie są. I dopiero tą minimalną wersję można rozbudowywać np. o osobną różnicówkę na wydzielone obwody zewnątrzbudynkowe, czy tez zabezpieczony niezalezną różnicówką obwód specjalny z którego jest zasilany alarm, automatyka pieca i tym podobne.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4

    Domyślnie Re: [pilne] ile dajecie w domu różnicówek i na jakie obwody?

    Mam u siebie wersję rozbudowaną. Po 3 różnicówki na kondygnację (razem 9). Plus różnicówka 3-f przeciwpożarowa, plus jedna do obwodów specjalnych (piec, alarm). Do tego 2 na siłę i jedna 1-f na garaż. Co daje razem 15 sztuk. Można oczywiście więcej

  5. #5

    Domyślnie

    ja też chyba mam w okolicach 15 sztuk,
    z różnicówkami tak jak z obwodami - im więcej, tym mniej Ci zgaśnie, jak któraś zadziała.
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  6. #6

    Domyślnie

    Proponuję tak: oświetlenie, gniazda w pokojach, kuchnia (tu 3f), łazienki, garaż z pom. gosp. (3f), obwody zewnętrzne.
    Czyli 6. uważam to za rozwiązanie optymalne, chociaż każdy stosunek kasy do niezawodności musi dobrać samemu.
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówki nie działają aż tak często.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjakob
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówki nie działają aż tak często.
    częstotliwość zadziałania różnicówek nie ma nic wspólnego z poprawnością wykonania instalacji, a zależy jedynie od pomysłowości późniejszych użytkowników i ich gości .
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał sql
    częstotliwość zadziałania różnicówek nie ma nic wspólnego z poprawnością wykonania instalacji,
    Nie zgodzę się. Mój sąsiad ma całą instalację oświetlenia ogrodu (dość sporego) wykonaną białym kablem YDY w zwykłym peszlu. Jak myślisz, częstotliwość wywalania różnicówki tego obwodu, czy tez wręcz z czasem jej stan permanentnego wywalenia to będzie wina poprawności instalacji, czy pomysłowości mieszkańców i ich gości?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjakob
    Proponuję tak: oświetlenie, gniazda w pokojach, kuchnia (tu 3f), łazienki, garaż z pom. gosp. (3f), obwody zewnętrzne.
    Czyli 6. uważam to za rozwiązanie optymalne, chociaż każdy stosunek kasy do niezawodności musi dobrać samemu.
    mjakob trochę źle kombinujesz.
    - Przy braku jednej fazy zgaśnie Ci światło w całym domu, podobnie z gniazdkami - niezawodność ?
    - Gniazdka trzymasz na jednej fazie - symetryczność?
    - Błędem jest zasilanie gniazdek 230V z 3-f różnicówki w kuchni - suma upływów?

    Cytat Napisał mjakob
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówki nie działają aż tak często.
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówka to ostatnia deska ratunku przed porażniem (zgonem) użytkownika.
    Jeśli nawet zadziała to nie dlatego że instalacja jest skopana.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P
    Nie zgodzę się. Mój sąsiad ma całą instalację oświetlenia ogrodu (dość sporego) wykonaną białym kablem YDY w zwykłym peszlu. Jak myślisz, częstotliwość wywalania różnicówki tego obwodu, czy tez wręcz z czasem jej stan permanentnego wywalenia to będzie wina poprawności instalacji, czy pomysłowości mieszkańców i ich gości? J.
    trzeba by to sprawdzić ,
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Obowiązkowe jest zastosowanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego dla wszystkich odbiorów w łazienkach, czyli i do oświetlenia i do obwodów gniazd. Wskazanym byłoby również zabezpieczenie obwodów kuchni, kotłowni, pomieszczeń gospodarczych i obwodów zewnętrznych. Nie od rzeczy jest również objęcie tym zabezpieczeniem wszystkich obwodów.
    A ile tych różnicówek bedzie - napisali poprzednicy.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz
    Cytat Napisał mjakob
    Proponuję tak: oświetlenie, gniazda w pokojach, kuchnia (tu 3f), łazienki, garaż z pom. gosp. (3f), obwody zewnętrzne.
    Czyli 6. uważam to za rozwiązanie optymalne, chociaż każdy stosunek kasy do niezawodności musi dobrać samemu.
    mjakob trochę źle kombinujesz.
    - Przy braku jednej fazy zgaśnie Ci światło w całym domu, podobnie z gniazdkami - niezawodność ?
    - Gniazdka trzymasz na jednej fazie - symetryczność?
    - Błędem jest zasilanie gniazdek 230V z 3-f różnicówki w kuchni - suma upływów?

    Cytat Napisał mjakob
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówki nie działają aż tak często.
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówka to ostatnia deska ratunku przed porażniem (zgonem) użytkownika.
    Jeśli nawet zadziała to nie dlatego że instalacja jest skopana.
    Gniazda można podzielić: różnicówka parter/ piętro, zgadzam się. A oświetlenie - no cóż zgaśnie. Proponujesz rozdzielić? No można, zgaśnie np. na parterze tylko - ale co to ratuje. tu bym kopii nie kruszył.
    Co do 3-f różnicówki na kuchnię - nie pomyślałem o upływach, nie sądziłem, że będzie to problemem. No ale co w przypadku gdy montuje się jedną różnicówkę 3-f na cały dom?? Widziałem wiele takich instalacji, ba nawet mieszkam obecnie w domu gdzie tak jest. Nie jest to przecież błędem, a i nie zauważyłem by stwarzało problemy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał sql
    Cytat Napisał mjakob
    W poprawnie wykonanej instalacji różnicówki nie działają aż tak często.
    częstotliwość zadziałania różnicówek nie ma nic wspólnego z poprawnością wykonania instalacji, a zależy jedynie od pomysłowości późniejszych użytkowników i ich gości .
    Nie no racja, z poprawnością chodziło mi przede wszystkim o zastosowanie właściwych przewodów i taki montaż by nie było uszkodzeń izolacji i upływności.

  14. #14

    Domyślnie

    Nie chcę i nie wolno mi odwodzić nikogo od pomysłu montowania różnicówek na każdym z potencjalnie zagrożonych obwodów. Tak nakazywałaby sztuka zawodowa. Jednakże jako elektryk z wieloletnim stażem podszedłem do zagadnienia dość liberalnie i w swoim domu założyłem wyłącznie dwie różnicówki. Z czego jedna dotyczy wszystkich obwodów w domu, a druga obwodów zewnętrznych (gniazda i oświetlenie zewnętrzne). Suma upływności w domu nigdy nie przekroczyła 0,5 znamionowego prądu różnicowego wyłącznika, a takie stawia mu się wymagania. Reasumując, nie było przypadku zadziałania różnicówki z powodu zsumowania upływności, ale sytuacja nie ma przełożenia na ogół przypadków.

  15. #15

    Domyślnie

    U siebie mam 3 róznicówki: gniazdka, oświetlenie, obwody zewnetrzne (lampy i gniazda razem)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    A ile tych różnicówek bedzie - napisali poprzednicy.
    Tzn. jedna, sześć, czy czternaście?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Ja mam 3 roznicowki - jedna na parterze, druga na pietrze i trzecia pod pompe ciepla i reszte osprzetu kotlowni. O garazu nic nie mowe, bo to osobny budynek i tam tez bedzie roznicowka.
    Oprocz tego mam tez klasyczne bezpieczniki topikowe, ale juz w nowoczesnej formie, tak samo rozmieszczone jak roznicowki.
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  18. #18

    Domyślnie

    A mi dzis elektrycy zaproponowali 9 roznicowek i 2 III fazowe = razem 11 roznicowek. Powiedzieli, że to minimum.
    Dom ma ok. 110mkw.

    Ktos juz się usmiechnął?

    1. Prosilbym o komentarz.
    Sam uwazam, ze 3 + 1 III fazowa starczy = razem 4 szt.

    2. W jakich cenach kupujecie takie wylaczniki? Widze na allegro, ze są po maks. 100zl.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    1. Prosilbym o komentarz.
    Sam uwazam, ze 3 + 1 III fazowa starczy = razem 4 szt.

    2. W jakich cenach kupujecie takie wylaczniki? Widze na allegro, ze są po maks. 100zl.

    To, co proponują twoi elektrycy to jest zwykłe naciąganie klienta.
    Twoja wersja jest ok, choć dorzuciłbym jeszcze jedną jednofazową na obwody zewnętrzne. I ewentualnie jeszcze kolejną 1F na specjalne, typu piec, alarm.

    A co do cen - najtaniej własnie przez internet.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    To, co proponują twoi elektrycy to jest zwykłe naciąganie klienta.
    Twoja wersja jest ok, choć dorzuciłbym jeszcze jedną jednofazową na obwody zewnętrzne. I ewentualnie jeszcze kolejną 1F na specjalne, typu piec, alarm.

    A co do cen - najtaniej własnie przez internet.

    J.
    Jarek.P, dzięki za opinię! Tak czulem...

    Mój plan jest taki:

    1. różnicowka:
    - kuchnia (gniazda i swiatlo)
    - pralnia (gniazda i swiatlo)
    - WC (swiatlo (brak gniazd w WC))
    - lazienka (gniazda i swiatlo)
    - oswietlenie ganku
    - oswietlenie wyjscia z garazu na ogrod
    - oswietlenie nad bramą garazową

    2. rożnicowka:
    - pomieszczenia w domu (tylko gniazda)
    - kotlownia (gniazda i swiatlo + podgrzewacz CWU 230V + rekuperator)
    - garaz (gniazda i swiatlo)
    - strych nieuzytkowy (gniazda i swiatlo)

    3. rożnicowka:
    - zasilanie bramy wjazdowej
    - wszystkie obwody zewnętrzne (przyszle swiatlo na zewnatrz, gniazda ogrodowe)
    - inst. p-oblodzeniowa
    - oswietlenie w podbitce
    - sterownik pieca

    4. różnicowka (III fazowa):
    - piec elektryczny CO
    - gniazdo III fazowe w garazu
    - kuchenka indukcyjna III fazy

    Rozdzielilem oswietlenie na zewnatrz od swiatla w podbitce, by w razie wylaczenia jednej roznicowki, miec jakies swiatlo na zewnatrz.

    Oswietlenia wewnatrz nie planuje podlaczac do roznicowki.

    Co myslicie? Dobry uklad? Jakies zmiany? Licze na dobre rady.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony