dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Wiatraki prądotwórcze!!!

    Witam szanowną forumową społecznośc

    Zakładam nowy temat bo nic nie znalazłem na jego temat w necie. Wszystko jak wyżej czyli interesują mnie oszczędności na energii elektrycznej i ciekaw jestem czy ktoś z was spotkał się wcześniej z wiatrakami prądotwórczymi a być może ktoś z was takowy posiada? Interesuje mnie taki do zasilania domu jednorodzinnego. Moze wiecie jakie obostrzenia występują jeżeli chodzi o założenie. Przede wszystkim: cena-liczne pozwolenia potrzebne do zbudowania takiego wiatraka i firmy tym się zajmujące.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Oj słabo szukałeś. Ja sam brałem udział w kilku dyskusja na ich temat.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    1. zrób sam wiatrak-nie opłaca się kupować
    2. nie buduj stałego fundamentu
    3. wiatrak nie wyższy niż 9 m
    4. moc puszczaj w grzałkę od bojlera

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Albo ładuj akumulatory z który będziesz oświetlał np. garaż.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    jest aż tak źle ;>
    co masz na myśli z 3 * 600W -że to to trójfazówka i ma w sumie 600W czy że 600 W na fazę ?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Nawet te wielkie wiatraki - budowane przez gminy (gdyby nie dopłaty i ulgi) nie opłacałyby się. Po prostu więcej kosztuje budowa i utrzymanie niż prąd z nich uzyskany
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tufus
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Zduńska Wola
    Posty
    170

    Domyślnie

    Nie powiedziałbym że się nie opłaca budowa wielkich wiatraków, no chyba że w Polsce. Proszę pojechać do Dani i przejechać mostem łączącym Danie ze Szwecją jesta tam pełno wiatraków postawionych w Morzu, inny przykład w Hiszpani między Barceloną a Walencją pełno wiatraków w górach. Tylko w Naszym kraju postawią wiatrak blisko domu i mają mieszkańców głęboko w D....

  8. #8

    Domyślnie

    Dużo jest informacji na http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209212-3690.html , dobra jest prądnica z przerobionego asynchrona (przetoczony wirnik i na nim naklejone neodymy), jednak istotny jest wirnik (dobrze wyprofilowane i bardzo gładkie łopaty), przekładnię-najtańszym kosztem można zrobić z zwykłego koła (coś z auto - złomu, komplet: opona, felga, piasta, półoś), na nie zamontować dociskającą wytoczoną grubą oś grawerowaną, to będzie bezpośredni napęd prądnicy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rol_opon..jpg
Wyświetleń:	514
Rozmiar:	52,1 KB
ID:	35382   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rolka..jpg
Wyświetleń:	408
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	35383   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ramie..jpg
Wyświetleń:	534
Rozmiar:	15,3 KB
ID:	35384  

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał serviceman Zobacz post
    Sam wiatrak nawet dobry to połowa sukcesu. Reszta zależy od tego co będziesz z niego zasilał. Jeżeli odbiornikiem będzie żarówka o fatalnej sprawności to taka inwestycja nie ma sensu. Jeżeli chodzi o oświetlenie to tylko Ledowe i nie jakieś chińskie badziewie. Sam się jakiś czas temu borykałem z tym problemem. Szukałem i taniego źródła zasilania i tanich sprawnych odbiorników. A ponieważ wydajnych lamp LEDowych nie udało mi się znaleźć to postanowiłem samemu takie zrobić. I udało się! Powstały lampy 12V o mocy 12W dające strumień świetlny na poziome 900lm, co odpowiada żarówce 75W. Więcej zdjęć i szczegółowy opis na http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=4286
    Oj coś się uwzięliście na te żarówki- poza pięknym światłem nie zapominajmy że żarówka też ogrzewa pomieszczenie - 3% idzie na światło a 97% na ciepło. Nie lubię jak państwo nakazuje mi co mogę budować na mojej własnej ziemi ale zakaz używania 100W żarówki to już skur...stwo

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldemarRj Zobacz post
    ....
    To mi wygląda na alternator samochodowy.
    Ale po co to koło ?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    No żeby zrobić odpowiednie przełożenie.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    No żeby zrobić odpowiednie przełożenie.
    Domyślam się tylko nie lepiej dać koła pasowe a nie jakieś poronione wynalazki z kołami sam. i dociskiem!
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Nie zrobisz chyba jednostopniowej przekładni pasowej o takim przełożeniu, jak na obrazku.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    poza tym takie kółko jest tańsze od przekładni-zapewne też trwalsze. Jeśli coś budować to tanio i ze złomu

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    No nie wiem czy tańsze a to że wytrzymalsze to tez bym nie powiedział. Wystarczy że z koła zajedzie powierzę i może być ZONK!
    A po 2gie to na złomie tez takie koła pasowe można dostać.
    Fakt przekładnia może być trochę mniejsza.
    Ale jak dla mnie takie koło sam. wygląda amatorsko i śmiesznie.
    W takim razie trzeba dać koło od roweru to przekładnie będzie jeszcze większa !
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ba***l

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pabianice, Poland
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    252

    Domyślnie

    wiesz -takie kółko łatwiej znaleźć za darmo niż pas klinowy

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    To mi wygląda na alternator samochodowy.
    Ale po co to koło ?
    To koło (ogumione) to część przekładni, drugą jest wałek wytoczony z wyfrezowanymi rowkami po skosie. Wiadomo że turbina nie będzie obracać się szybko, więc należy wykonać przekładnię. To moim zdaniem najprostsza i najtańsza do wykonania przekładnia, która ma duży stopień przełożenia.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    No nie wiem czy tańsze a to że wytrzymalsze to tez bym nie powiedział. Wystarczy że z koła zajedzie powierzę i może być ZONK!
    Zacznę od koła, biorąc przykład z posiadaczy samochodów (jeśli Pan nie ma), u mnie nie dopompywałem jeszcze powietrza pomiędzy okresowymi zmianami opon (zimowe/letnie) robię około 50tys. km na rok. Więc chociażby zaistniała konieczność dopompowania powietrza powiedzmy raz na rok, to nie będzie problem.
    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    A po 2gie to na złomie tez takie koła pasowe można dostać.
    Fakt przekładnia może być trochę mniejsza.
    Niestety w elektrowni wiatrowej prędkość obrotowa jest bardzo istotna względem wagi i gabarytów, dlatego szuka się kompromisu pomiędzy tymi wielkościami. W profesjonalnych są stosowane prądnice wielobiegunowe – wolnoobrotowe (Enercon – światowy lider), przekładnie olejowe (Vestas), skrzynie biegów (Nordtank).
    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Ale jak dla mnie takie koło sam. wygląda amatorsko i śmiesznie.
    Jeśli ktoś szuka taniego i efektywnego rozwiązania, skorzysta z tej propozycji (zawsze można to ładnie zabudować). Nikomu nie każę tego wykonać, to tylko przykład. Bardzo trudno byłoby zrobić domowym sposobem elektrownię wiatrową podobną do profesjonalnej. Większość tych domowych to „karykatura”, to hobby – więc liczy się tam satysfakcja osiągnięcia celu.
    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    W takim razie trzeba dać koło od roweru to przekładnie będzie jeszcze większa !
    To koło od roweru byłoby najbardziej trafne, ponieważ stawia mały opór wiatru, jest lekkie, ma dużą średnicę. Jedynym problemem byłoby przekazanie momentu obrotowego na kolejne koło, ze względu na małą stabilność (im większa prędkość obrotowa, tym większe tarcie. Dla małej mocy prądnicy może kilkadziesiąt do kilkaset Wat (sądzę że nie więcej niż 200W) wystarczy, przy większej mocy zapomnieć. Kolejną sprawą jest wytrzymałość, koło dociskowe będzie strzępić oponę ponieważ jest tam zbyt mała powierzchnia styku.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waldemar rj Zobacz post
    To koło (ogumione) to część przekładni, drugą jest wałek wytoczony z wyfrezowanymi rowkami po skosie. Wiadomo że turbina nie będzie obracać się szybko, więc należy wykonać przekładnię. To moim zdaniem najprostsza i najtańsza do wykonania przekładnia, która ma duży stopień przełożenia.
    Jeszcze widzę jedną zaletę takiego rozwiązania. Takie koło to spora masa, będzie trochę pracowało jak koło zamachowe.
    Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
    Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr_Bodnar
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    byleby skóra była warta wyprawki z tymi wiatrakami. Pozdrawiam wszystkich Don Kichotów
    Na pohybel partaczom.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony