dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    p0lek

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Posty
    3

    Domyślnie Wykonanie nadproza w scianie dzialowej

    Witam.
    Z gory przepraszam za brak polskich znakow.
    Moj problem jest nastepujacy. Mam zamiar polaczyc dwa pomieszczenia wybijajac przejscie w scianie dzialowej o szerokosci ok 2 metrow i takiej samej wysokosci. Sciana jest postawiona prawdopodobnie z pustakow.
    Z tego co udalo mi sie ustalic tej wielkosci otwor nawet w scianie dzialowej wymaga solidnego nadproza. I tutaj moje pytanie: czy zbrojenie moge wykonac z rur stalowych pozostalych po demontazu instalacji co? Jaka dlugosc rury musialaby sie opierac na pozostalym fragmencie sciany?
    Pozdrawiam.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał p0lek Zobacz post
    Witam.
    Z gory przepraszam za brak polskich znakow.
    Moj problem jest nastepujacy. Mam zamiar polaczyc dwa pomieszczenia wybijajac przejscie w scianie dzialowej o szerokosci ok 2 metrow i takiej samej wysokosci. Sciana jest postawiona prawdopodobnie z pustakow.
    Z tego co udalo mi sie ustalic tej wielkosci otwor nawet w scianie dzialowej wymaga solidnego nadproza. I tutaj moje pytanie: czy zbrojenie moge wykonac z rur stalowych pozostalych po demontazu instalacji co? Jaka dlugosc rury musialaby sie opierac na pozostalym fragmencie sciany?
    Pozdrawiam.
    Rury są gładkie. Pręt zbrojeniowy nie od parady jest żebrowany - znacznie lepiej trzyma się go beton. Inna sprawa że takie nadproże w ścianie działowej obciążeń konstrukcyjnych nie przenosi więc w ostateczności takie rury można dać. Natomiast ja na Twoim miejscu kupił bym jedną prefabrykowaną belkę stropową Teriva (ma 12 cm szerokości, idealnie się wpisuje w ściankę działową). Taka 2,4 metra kosztuje ze 40 PLN. Z dwóch desek zrobisz szalunki z boków, zalejesz betonem i masz prawdziwe nadproże za niecałe 100 PLN.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Moim zdaniem spokojnie da radę, dwie rurki na jakieś 15-20cm w ścianę na bokach. Najpierw zrób nadproże, dopiero potem wywalaj resztę ściany z otworu.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    p0lek

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedzi. Jesli chodzi o przyczepnosc betonu do rur, planowalem owinac je luzno drutem. Nad belka tez sie zastanawiam, ale rury mam na miejscu a do tak dlugiej belki musze organizowac jakis transport.
    Pozdrawiam.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Mi takie gabaryty spoko wchodziły do środka samochodu (stare ręczniki rozwiązują problem zabrudzenia). Rozkładałem na max przedni fotel i od tyłu (kombi) wsuwałem "asortyment". Rekord w środku - 3 lub 4-ro metrowe rury spustowe do rynien. Rekord na dachu -> 6-cio metrowe sztangi rur miedzianych. Obowiązkowo z tyłu chorągiewka

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Czekaj. Teraz dopiero doczytałem uważniej, że to nadproże ma być dwumetrowe. Zakładając, że wisi nad nim standardowe 50-70cm ściany, jak to nad drzwiami, nadal uważam, że rurki powinny wystarczyć (a prefabrykat osadzić byłoby dość trudno), ale trochę zabawy trzeba poświęcić ich bezpiecznej instalacji. Proponowałbym Ci najpierw wykuć "pół nadproża" od jednej strony: wnękę na połowę grubości ściany i tak ze 12cm wysoką. Na dnie połóż rurkę (albo dwie, jeśli one są jakieś cienkie i wiotkie) i zarzuć to mocnym betonem. Będzie trudno, musisz wykombinować, jak to zrobić, można w kilku miejscach podkuć wyżej, samo nadproże zaszalować deską mocowaną do ściany i przez te wyższe podkucia wlewać rzadki beton, stukając w deskę młotkiem, żeby się rozpłynął po całości, można próbować zarzucania wnęki kielnią, stopniowo nasuwając (druga osoba!) deskę szalunkową, da się zrobić.
    A dopiero jak takie pół nadproża dobrze zwiąże (czyli z tydzień trzeba temu dać), wykuj resztę od drugiej strony i zrób to samo tamże. W ten sposób masz gwarancję, że ściana nad drzwiami nie popęka i co ważniejsze, w trakcie roboty nie spierdzieli się komuś na łeb, a w trakcie wykuwania dziury po całości ryzyko takiego finału byłoby spore.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7

    Domyślnie

    A po co utrudniać sobie życie nadprożami, szalunkami, prętami zbrojeniowymi, betonem? Te pustaki nad przejściem i tak pewnie zostaną lekko ruszone, tynk na nich popęka, więc ja bym ściankę wywalił od sufitu aż po podłogę a potem przestrzeń nad otworem wypełnił lekką konstrukcją z karton-gipsu. Można się też wtedy pobawić w jakieś wnęki, półki nad drzwiami czy jakieś wymyślne oświetlenie. Tak będzie chyba taniej, szybciej, wygodniej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony