dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie cegła dziurawka i kołki rozporowe?

    Mam ściany z cegły dziurawki i mam wątpliwość na temat wytrzymałości mocowania kołkami rozporowymi (nawet tymi do dziurawki) cięższych rzeczy.
    Z drugiej strony można kupić kotwy chemiczne, ale koszt zaczyna się od ok. 50pln + inne drobiazgi typu pręty i plasticzki, a później w razie chęci zmian pręta nie da się wyjąć - trzeba je wycinać i cudować żeby wyszło równo ze ścianą (kołek rozporowy zawsze się wyjmie lub po prostu zostawi i zagipsuje lub zasłoni meblem).

    Zastanawiałem się, czy np. w nawiercony otwór w dziurawce nie można wlać np. gipsu i dopiero wtedy mocować kołek rozporowy - tylko że pytanie jest, jak to najlepiej i najłatwiej zrobić?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Nie bardzo mogę się zorientować o co Ci chodzi z tymi pustakami?
    Z jednej strony chcesz mocować solidnie i wspominasz o kotwach chemicznych- drogie ale jak dobrze zaplananować to z jednej tuby na kilka- kilkanaście kotew wystarczy, natomiast pozbywanie się pręta gwintowanego ogranicza się do jego ucięcia poniżej tynku i zaszpachlowania co i tak ma miejsce w zwykłym kołku.
    Można tylko jeśli to ściana zewnętrzna to pogorszysz opór cieplny ściany ten gips i tak nie wiele ułatwi mocowanie kołków. Kup dobre długie kołki o przeznaczeniu do ścian porowatych i finito. Ewentualnie zdecyduj się na ściany pełne-żelbet, cegła pełna, kup dobrą wiertarkę udarową.

  3. #3

    Domyślnie

    1. ściany już są - z dziurawki 12cm -długość kołków jest ograniczona, nie wiem jakiej grubości są ściany do sąsiadów, ale nie chciałbym się przekonać że też z 12tki
    2. chodzi mi o to, żeby mocowanie było pewne i tanie - gdyby ściany były z cegły pełnej to nie byłoby sprawy - a dziurawka to dziurawka, kołek trzyma się na kilku pionowych ściankach wewnątrz dziurawki i tyle. już wieszać półki okazało się, że czasem kołek ledwo trzyma i "na oko" pewnego pięknego dnia może puścić - jak spadnie pólka z nietłukliwymi płytami to nie problem, gorzej jak zleci np,. telewizor.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Dalej będe się upierał przy kołkach długich 120mm to nie tak mało kup 100mm i wierć wiertarką z wyłączonym udarem, zaznacz np. izolacją głębokość wiercenia na wiertle.
    Cała sztuka w kupieniu naprawdę odpowiednich kołów, które rozpierają się na całej długości.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Do cegły dziurawki bardzo często stosuje dobre kołki rozporowe o troszeczkę większych średnicach (8, 10 mm) jak:

    Te standardowe, pakowane przez producentów, wyrzucam bo do niczego się nie nadają a wyglądają tak:

    Czasami jeżeli jest taka możliwość i jeszcze większe potrzeby (ale muszę znać wymiary wewnętrzne cegły, płyt itd.) to stosuje kołki metalowe dostosowane do odpowiedniej głębokości:

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pwasylcz
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    68

    Domyślnie

    Do miekkich scian jak dziurawka, Porotherm, bardzo dobre sa kolki Hilti serii HRD z miekkiego plastiku (najrozniejsze srednice i dlugosci). Wyprobowalem w wielu sytuacjach i tylko raz na ponad 100 kolkow nie bylo dobrego zakotwienia w takiej miekkiej scianie. Cena rzedu kilku zl/szt.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    suniok

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Kołki

    Wystarczą najtańsze kołki rozprężające się od początku, a nie od końca. Mam porotherm i działa.

  8. #8

    Domyślnie

    Sadzę, że do wykonania tego projektu najlepszy byłby kołek rozporowy np. taki: http://www.hydronik-sruby.pl/kolek-r...kowy,d140.html, taki powinien pasować do tego otworu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony