dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar adamoos
    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Korwinów pod Częstochową
    Posty
    204
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Pustaki szlakowe, pustak żużlowy. Robił ktoś samemu?

    Witam, proszę o porady tych co mieli styczność z własnoręczną produkcją pustaków żużlowych. Coś o metodzie wykonywania proporcjach składników, czasie schnięcia itp. Z góry wielkie dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj robili moi rodzice. Pomagałem im czasem.
    Proporcji składników nie pamietam.
    Wyglądało to mniej wiecej tak : Betoniarka do niej cement piasek żużel żwir, konsystencja masy na geste ciasto.

    Nalezy miec formy i stół wibracyjny ( jeszcze sprzęt lezy u mnie w piwnicy)

    Forme kładło sie na stół napełniało mieszanką , uruchamiało wibracje uzupełniało forme ( podczas wibrowania ubywało masy) .
    Po minucie dwóch brało forme odwracało do góru nogami i juz pustak gotowy (cos ala robienie babek z piasku)
    Takie poletko z pustaków lezało sobie na foli , w czasie deszczu nalezało przykryc z góry folią , póki cement nie zwiazał ( około 14-28 dni) i gotowe .

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    ja też jestem tym tematem zainteresowany ale jak widać jest to wielka tajemnica zawodowców forumiczów nie chcących nam w tym temacie pomóc a jjest o co pytać
    - jaki beton i jaka proporcja
    - technika wykonania ( ja osobiście widziałem z boku jak to wygląda i powiem tyle że po napełnieniu fotmy betonem i wibraci dodatkowo usypywany był na formie czub betonu przyciśnięty grubą blachą i pod wpływem wibracji wyglądało to jak końcowe prasowanie betonu w pustaku.
    pozdrawiam i proszę też o obfitszą poradę

  4. #4

    Domyślnie

    Gratuluję zapału.
    1. cholernie ciężka robota,
    2. 90% pustaków wychodzi krzywych (zanim dojedziecie do wprawy to już będziecie mieli narobione na cały dom), ale tym niech sie już murarz martwi,
    3. szlaka (żużel) musi być zleżała (odsiarczona), przyjmuje sie 2-3 lata. Więc jeśli uda się Wam ją dostać, to możecie w 2010-2011r startować
    4. szlakę ciężko dostać (jeśli nie mieszkasz w pobliżu huty) bo z reguły odbierają ją firmy które robią pustaki masowo na wibroprasach,

    Zastanów się czy to wszystko warto za 50gr na pustaku? Bo takie wychodzi przebicie. A narobisz się szczerze. Lepiej zajechać do lokalnego producenta (posiadającego wibroprasę) i wytargować fajną cenę (bez VAT) za proste, dobrze ubite pustaczki.

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Tylko pustak żużlowy a betonowy to odrobinę coś innego.

    Koszt pustaka żużlowego własnej roboty ostatnio przeliczałem jakiś rok temu, wychodził mi ok 1,45zł szt (19x19x39) bez robocizn (ciężkiej i mozolnej)y, prądu i sprzętu. Myślę, że ceny bardzo się nie zmieniły. Wtedy pustaki u producenta były po 1,9-2,3zł netto. Cement (najdroższy składnik) był wtedy po 11zł. Do tego piasek i wapno (nie jest konieczne choć wielu daje).
    Co do pustaczków betonowych: po co Ci to robić? Zaszaluj i ten sam beton wlej w "deski". Materiał ten sam a roboty 3xmniej! Efekt chyba

  7. #7

    Domyślnie

    mam nawiezione 10 mercedesów ciężarowych żwiru była okazja to kupiłem - teraz na to patrze no i chcę to wykorzystać

  8. #8

    Domyślnie

    poszukaj receptury na beton B-15 z takiego najczęściej robi się bloczki fundamentowe, lub B-20 jeśli ma być extra mocny.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    są to przepisy teoretyczne a czy w praktyce tak jest ?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sskiba
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokiciny
    Kod pocztowy
    97-221
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ja robiłem takie pustaki w tamtym roku . Receptura bardzo prosta , tak jak na betoniarkę 150 normalnie 50 kg cementu , piach no i trochę szlaki z 10 łopat ( zalezy jakie kto chce mieć ostatecznie produkt , tzn bardziej szlakowy lub mniej ) ze 3-5 miału żeby pustaki wysuwały się dobrze z formy , te wszystkie składniki dozujemy odpowiednio do tego jak nam wychodzą pustaki . Jak za ciężkie dodajcie trochę więcej szlaki , nie wysuwają się dobrze , to trochę więcej miału . Jeśli tylko trochę ktoś ma pojęcie o budowlance spokojnie sobie poradzi . Robiłem te pustaki bo miałem szlakę porządnie przepaloną , żwirownię mam za stodołą , teraz wrzunam je w mur . Pustak 12x24x50 wyniósł mnie jakieś 1.30 pln ( nie wliczając przelanego potu i "paliwa" ) , zrobilismy też kilka 24x24x50 , który wychodził automatycznie o 1 pln droższy .

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sskiba
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokiciny
    Kod pocztowy
    97-221
    Posty
    54

    Domyślnie

    Tylko jedno ale , cement , nie bierzcie tych popiołowych badziewi , nie wiem po jaką cho.....ę to jest sprzedawane , to nawet na chudziaka się nie nadaje .

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    eroll

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    skawina
    Kod pocztowy
    32-050
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam jestem przed budową chciałem się zapytać czy jest to opłacalne samemu robić pustaki teść podrzucił mi pomysł by samemu je robić ile mogę zaoszczędzić i czy mogę wogólę zaoszczędzić na takim pustaku i ewentualnie ile??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony