dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Sub

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    5

    Domyślnie Lakierowanie podłogi - skórka pomarańczy - jaka temperatura/wilgotność?

    Witam,

    Walczę właśnie z podłogą sosnową u siebie. Deska ma około 15 lat, została przecyklinowana, przygotowana do malowania. Zagruntowana Berger-Seidle Exotengrund, na nią zostały położone dwie warstwy dwuskładnikowego Aqua-Seal 2K-PU tej samej firmy. Niestety wierzchnia warstwa lakieru nie rozlała się tak jak bym chciał, w wielu miejscach ma strukturę skórki pomarańczy

    Zastanawiam się co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Podejrzewam, że może chodzić o nie do końca optymalne warunki w jakich lakier był kładziony. W pomieszczeniu jest około 20 stopni plus baaardzo suche powietrze tj. ok 33%. Czy takie warunki mogły spowodować, że lakier zbyt szybko schnął i się nie rozlał? Czy też powinienem szukać przyczyn gdzie indziej?

    Może wałek? Używałem Hardego welurowego który wg ostatnich informacji jakie uzyskałem nadaje się bardziej do lakierów Poliuretanowych, a nie wodnych. Czy to prawda? A jeśli nie taki wałek to jaki powinienem użyć? Flokowy?

    Jeśli kłopotem jest wilgotność w pomieszczeniu to czy macie jakieś sprawdzone metody na jej podniesienie? Wietrzenie przy obecnych mrozach najprawdopodobniej nic nie da. Ręczniki na kaloryferach? Zmycie podłogi woda przed lakierowaniem? Jakieś inne patenty? Powierzchnia do "nawodnienia" to otwarte ok 55m2...

    Wyczytałem, że oczko niższy lakier Bergera (EcoGold jednoskładnikowy) można rozcieńczać do 5% wodą destylowaną. Czy taką samą metodę można zastosować przy 2K-PU?

    Może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu żeby lakier tak szybko nie przesychał?

    Planuję właśnie położyć 3 warstwę tego samego lakieru. Przy okazji podpytam czy ktoś lakierował po takiej "skórce pomarańczy"? Zmatowiłem już warstwę drugą ale nie mam pewności czy muszę ją matować "na zero" czy też gdzieniegdzie mogą pozostać niezmatowione "oczka" do których nie dotarła polerka (jadę to siatką ścierną 120 na pożyczonej polerce + ręcznie szlifierką oscylacyjną 120 w trudniejszych miejscach)? Czy takie bardziej świecące oczka będzie potem widać na tle zmatowionych fragmentów podłogi po położeniu 3ciej warstwy lakieru?

    Będę wdzięczny za każdą podpowiedź w tej mierze. Z góry dziękuję!

    GM
    Ostatnio edytowane przez Sub ; 30-12-2010 o 02:07

  2. #2

    Domyślnie

    Nie rozcieńczaj lakierów poliuretanowych!!! Zresztą poproś sprzedawcę o kartę charakterystyki produktu, gdzie będą opisane optymalne warunki stosowania. Co do opisanej przez Ciebie temperatury i wilgotności to nie są to jakieś ekstremalne warunki dla większości lakierów.

    Skórka pomarańczy mogła powstać z wielu powodów, między innymi:
    mogłeś zbyt długo rozprowadzać lakier wałkiem i zaczął podsychać. Przeszlifuj drobnym papierem lub wełną stalową lakier tak aby go zmatowić i jeszcze raz nałóż warstwę tego samego lakieru.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Sub

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bind Zobacz post
    Nie rozcieńczaj lakierów poliuretanowych!!!
    O ile rozumiem ten lakier jak sama nazwa wskazuje (AQUA-Seal 2K-PU) jest lakierem wodnorozcieńczalnym. Sugestie jego rozcieńczania do 5% wodą destylowaną można też znaleźć w dokumentacji jego producenta. Ale ten pomysł traktuję jako ostateczność, właściwie już o nim zapominam

    Spróbuję teraz trochęmniej machać wałkiem i korzystając z odwilży przewietrzyć nieco pomieszczenie bardziej wilgotnym powietrzem.

    Ale zastanawiam się jeszcze co zrobić z obecną skórką pomarańczy. Czy powinienem to zeszlifować aż przestanę widzieć niezmatowione wgłębienia w głębszych miejscach czy też mogę sobie pozwolić na ich pozostawienie i liczyć na to, że te mini niecki zaleje i wypełni kolejna warstwa lakieru?

    Czy takie niedoszlifowane miejsca (czasami między słojami te niecki niezmatowione pozostają większe) mogą spowodować gorszą przyczepność kolejnej warstwy lakieru?

    Pozdrawiam,

    GM
    Ostatnio edytowane przez Sub ; 02-01-2011 o 01:07

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony