dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 112 z 625
Pokaż wyniki od 2.221 do 2.240 z 12494
  1. #2221

    Domyślnie

    jarekoPrzecież nikt sie nie kłóci Po to jest forum by porozmawiać i zapoznać się z różnymi opiniami.

  2. #2222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    oj ja nie mówię o Forum tylko o realnym życiu Weroniko
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  3. #2223

    Domyślnie

    Haha, rzeczywiście źle to odczytałam

  4. #2224

    Domyślnie

    Ja przeczytałam te 100 stron z okładem. Mam założenia jak ma wyglądac mój wymarzony dom. Narazie jesteśmy na etapie oglądania działek. Potem dwa lata przerwy, które dadzą mi czas na gruntowne przygotowanie się do budowy i start.
    Obecnie jesteśmy rodziną 2+1 ale wciąż próbujemy zostać 2+2 Planuję parterówkę (choć jeśli kupimy działkę mniejszą niż 10a to wtedy skończy się na poddaszu użytkowym.

    Założenie jest: do 110 m2, prosta , zwarta bryła, dwuspadowy dach, brak garażu. Będzie bez fanaberii -jedyną (jak już sobie opracuję kosztorys) będzie okno HS lub rekuperator.
    Bardzo chciałabym zamkniętą kuchnię lub kuchnię tak oddzieloną od salonu żeby widać ją jedynie z jadalni.
    Bardzo mi się podoba projekt Ar 3 http://www.projekty.ign.com.pl/proje...ar_3/1534/opis
    troszkę mniej Ar 1 http://gotowe-projekty-domow.pl/ot_a...FU3xzAod-Qx31Q
    Chciałabym znać Wasze zdanie nt. ww projektów. Widzicie tanie wybudowanie? (już nawet nie marzę o 200tys. przyjmijmy 250k).

  5. #2225
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Też nie do końca zgadzam się z tym twierdzeniem,garaż w bryle wyjdzie taniej niż wolnostojący
    A co w tym dziwnego- przecież garaż wolno stojący to cztery ściany; w bryle budynku to 3 ściany- brak jednej, przeważnie dłuższej, tak na oko(u mnie) 26m2, fundament, zbrojenia, bloczki, beton. Nie jest taniej?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  6. #2226
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał weronikka1 Zobacz post
    bitter Za to widzę, że Ty nieźle się przejechałeś.
    Bo ja byłem optymistą i uwierz mi, że był moment w którym po kolejnej nieprzespanej nocy zastanawiałem się czy nie nacisnąć na gaz w samochodzie i nie wycelować w jakiś mało przestawialny spory element betonowy, np. podporę mostu

    Myślałem też według zasady - lepiej wybudować od razu dom marzeń a nie jakiś tymczasowy i jak się polepszy to większy. Trzeba zacisnąć zęby i dam radę. Ogólnie fajna postawa w życiu tylko cena za takie myślenie bywa spora.

    Dziś myślę inaczej, dom nawet z frykasami i bajerami ale mały i taki który w moim (jak sami stwierdziliście przeszacowanym) kosztorysie dam radę udźwignąć. I powiem Wam, że 200m kwadratowych mycia podłóg to wcale nie jest fajne

  7. #2227
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał pesce Zobacz post
    Ja przeczytałam te 100 stron z okładem. Mam założenia jak ma wyglądac mój wymarzony dom. Narazie jesteśmy na etapie oglądania działek. Potem dwa lata przerwy, które dadzą mi czas na gruntowne przygotowanie się do budowy i start.
    Obecnie jesteśmy rodziną 2+1 ale wciąż próbujemy zostać 2+2 Planuję parterówkę (choć jeśli kupimy działkę mniejszą niż 10a to wtedy skończy się na poddaszu użytkowym.

    Założenie jest: do 110 m2, prosta , zwarta bryła, dwuspadowy dach, brak garażu. Będzie bez fanaberii -jedyną (jak już sobie opracuję kosztorys) będzie okno HS lub rekuperator.
    Bardzo chciałabym zamkniętą kuchnię lub kuchnię tak oddzieloną od salonu żeby widać ją jedynie z jadalni.
    Bardzo mi się podoba projekt Ar 3 http://www.projekty.ign.com.pl/proje...ar_3/1534/opis
    troszkę mniej Ar 1 http://gotowe-projekty-domow.pl/ot_a...FU3xzAod-Qx31Q
    Chciałabym znać Wasze zdanie nt. ww projektów. Widzicie tanie wybudowanie? (już nawet nie marzę o 200tys. przyjmijmy 250k).
    Proste te budyneczki- myślę, że te 250tys. spokojnie z własnym wkładem pracy(!)- bez fanaberii - wystarczą na realizację. Powodzenia.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  8. #2228

    Domyślnie

    bitterDla niektórych wybudowanie domu, to marzenie. Nie ważne, że będzie on mały. Ale doskonale Cię rozumiem, że pierwszym razem wybrałeś zły dom. W życiu różnie bywa i można popełniać błędy. Ja na szczęście po zakupie pierwszego projektu szybko się obudziłam i go zwróciłam. Szukałam czegoś na co mnie będzie stać i myślę, że znalazłam

    pesceJest bardzo dużo blogów budowlanych o AR1, także w nich znajdziesz dużo odpowiedzi i nawet koszta wybudowania takiego domu.

  9. #2229
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    I za to, że tak mało tu kłótni lubię to forum.

    jareko - w końcu zgoda buduje. I nie jest to odwołanie do czyjegoś tam hasła wyborczego, tylko do mądrości ludowej, haftowanej niegdyś na makatkach, żeby małżonkowie o tym codziennie pamiętali.

    Gorzka historia bittera. Tym cenniejsze jego uwagi. A wśród budujących wciąż powtarzany schemat - "w końcu dom buduje się na całe życie", "trochę większy kredyt i od razu tak, jak marzyłam/marzyłem". Czy naprawdę w marzeniach o domu i rodzinie ludzie widzą dach czterospadowy, 3 lukarny, 2 balkony, okna z łukami, lodówki side by side, bidety i wc-ety jakiejś tam firmy i inne materializmy? Najważniejsze, że razem i u siebie.
    A w kwestii metrażu mam podobne zdanie - lepiej trochę przyciąć metry, a za zaoszczędzoną kasę mieć coś, co będzie cieszyło na co dzień. Zamiast balkonu czy sypialni 25 m2 - zwykłe okno, sypialnia 16m2 + np. nowe łóżko z idealnie dobranym materacem dla śpiocha, jakaś fajna wanna dla amatora kąpieli albo dobry ekspres dla kawosza.
    Ostatnio edytowane przez bowess ; 04-09-2011 o 12:28
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  10. #2230

    Domyślnie

    bowess Lepiej mieć mniejszy dom, płacić mniejszą ratę, a za oszczędzone pieniądze wyjeżdżać sobie gdzieś na wakacje - takie jest moje zdanie

  11. #2231

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    A wśród budujących wciąż powtarzany schemat - "w końcu dom buduje się na całe życie", "trochę większy kredyt i od razu tak, jak marzyłam/marzyłem". Czy naprawdę w marzeniach o domu i rodzinie ludzie widzą dach czterospadowy, 3 lukarny, 2 balkony, okna z łukami, lodówki side by side, bidety i wc-ety jakiejś tak firmy i inne materializmy? Najważniejsze, że razem i u siebie.
    A w kwestii metrażu mam podobne zdanie - lepiej trochę przyciąć metry, a za zaoszczędzoną kasę mieć coś, co będzie cieszyło na co dzień. Zamiast balkonu czy sypialni 25 m2 - zwykłe okno, sypialnia 16m2 + np. nowe łóżko z idealnie dobranym materacem dla śpiocha, jakaś fajna wanna dla amatora kąpieli albo dobry ekspres dla kawosza.
    o to, to
    wolę nie mieć salonów 40 metrów, małe sypialnie a kasę zainwestować w ogród , czy właśnie ekspres do kawy. Uwielbiam meble z IKEA , więc mogę się umeblować właśnie tam. Bez wodotrysków i lodówek robiących jajecznicę Wolę również zamiast w metry p.u zainwestowa w lepsze okna i ocieplenie. Bo łatwo wybudowa "wielkie budy" a potem nie dawać rady opłacać rachunków za ogrzewanie.

  12. #2232
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    I za to, że tak mało tu kłótni lubię to forum.

    Gorzka historia bittera.


    jakby ktoś nie wiedział ))

    Eeee tam gorzka. Gorzka to by była jakby się bitter nie wykaraskał z tego bałaganu. Teraz zmądrzał, buduje mniejszy domek i jedyne szaleństwo na jakie sobie pozwoli to okno HS . Nie ma garażu, nie ma kominka z płaszczem, nie ma pieca CO za 8 tys, nie ma dwóch balkonów i okien z łukiem, nie ma piętra i schodów, nie ma sypialni 25m, nie ma podłogi z drewna ... będzie skromnie acz energooszczędnie i z klasą
    .... a za ile to napiszę jak zacznę

  13. #2233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Mam w planach budowe. Gdyby nie sytuacja z Jezierskim w zeszłym roku miałem zacząć w tym roku. Pamiętam swój pierwszy projekt jaki sobie stworzylem. Piętrowy duży dom w ostrej granicy (taka specyfika miejsca budowy) ale...policzylem sobie i kolejna wizja była bardziej osiągalna i taka będzie-po cholerę mi piętro ? Zamiast prawie 300 wystarczy 150m ale HSy będą gdyż czasem walory użytkówe sa bezcenne
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  14. #2234

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Mam w planach budowe. Gdyby nie sytuacja z Jezierskim w zeszłym roku miałem zacząć w tym roku. Pamiętam swój pierwszy projekt jaki sobie stworzylem. Piętrowy duży dom w ostrej granicy (taka specyfika miejsca budowy) ale...policzylem sobie i kolejna wizja była bardziej osiągalna i taka będzie-po cholerę mi piętro ? Zamiast prawie 300 wystarczy 150m ale HSy będą gdyż czasem walory użytkówe sa bezcenne
    Ty tam pewnie i tak takie okno będziesz miał taniej

  15. #2235

    Domyślnie

    Witam!

    Trochę zeszło od ostatniej wypowiedzi, ale odpowiadam na pytanie- jaki metraz i jaki projekt pozwolił nam się zmieścić do stanu tuż przed wykończeniówką w 190 tyś.?

    Szczegóły oczywiście w dzienniku , ale po krótce powiem ,że projekt na specjalne zamówienie baaardzo dobrze skrojony na nasze potrzeby i mozliwości.
    Najwazniejszy był obrys budynku 7m x 9m i w tym musieliśmy zmieścić wszystkie pomieszczenia w tym kotłownie. kolejnym mega ważnym punktem było rozmieszczenie kotłowni i tuż obok niej kuchni, łazienki,wc. Wszystko to po to aby zaoszczedzić na materiale a w przyszłości na prądzie i wodzie. Bowiem bardzo często jest tak że kotłownia w jednym rogu domu a np. kuchnia na drugim końcu, a więc ile wody musi zlecieć aby doszła ciepła, a ile pompka przy tym pracuje. Każdego dnia, cały rok i kasa bezsensu leci w kosmos. W taki oto sposób powstał projekt naszego domku o pow uzyt. 84m2. Pokoje na górze metrazowo takie bardziej blokowe, ale najważniejsze,że nie w bloku właśnie.

    Pozdrawiam i zapraszam do dziennika tam szczególy kosztów poszczególnych etapów itp, itd.

  16. #2236
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Lili przeczytałem Twój dziennik i aż mi się wierzyć nie chce.

    - Architekt kolega za darmo. Nie każdy ma takie znajomości ja zabuliłem ponad 6 tys.
    - Kierownik za 1000zł. Za taką kasę to u mnie nawet bez zaglądania na budowę nikogo nie znajdę. Okna 4 tys. Niesamowite ceny. O gustach się nie dyskutuje ale dla mnie taka powierzchnia okien przy takim domu to nieporozumienie. W bloku w mieszkaniu jest więcej. No i południowa ściana bez okien? I to od frontu, dla mnie nie do przyjęcia. Nie mówiąc o estetyce ale też o energooszczędności - nie chcesz łapać słońca w zimne dni przez okna?
    - 20 zł za m2 robocizny więźby. Najtaniej jak znalazłem ekipę którą ktokolwiek poleca to 45 zł.
    - Koszt materiału na więźbę 2 tys??? Moja 13 tys i to w każdym składzie z drewnem tyle samo. Wiem mój dach bardziej skomplikowany ale aż taka różnica?
    - Dachówka 7 tys ... u mnie dwa razy więcej
    - Elektryk 700zł robocizna - u mnie ok 2 - 3 tys

    Gratuluję osiągnięcia celu kosztowego. Każdy kto planuje dom za 200 tys powinien obejrzeć od dechy do dechy Wasz dziennik. Naprawdę niezła lekcja. Każdy kto chce zbudować dom za 200 tys powinien zobaczyć, że to powinien być taki właśnie domek.

    Mnie osobiście (proszę nie bierzcie tego do siebie bo o gustach się nie dyskutuje) się nie podoba, ma za mało przeszkleń, nieciekawą bryłę i są to powody dla których nie jestem zdolny do mieszkania w domu za 200 tys ;-( Drugim powodem jest to, że nie jestem w stanie w mojej okolicy nawet zbliżyć się do Waszych cen. Choćby elektryka który bierze u mnie bez faktury 35zł za punkt, przy Waszej cenie miałbym 20 punktów to nie wystarczy nawet na 4 pokoje? W każdym 3 gniazdka, wyłącznik, lampa gniazdko tv.

    Ale jeszcze raz powtarzam dla marzycieli obejrzyjcie dokładnie ten dziennik. Tylko w taki sposób można taki dom zbudować. Jeszcze raz gratuluję!

  17. #2237
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Bitter - wybacz, nie obraź się, ale Twoja wypowiedź pokazuje bardzo typowe polskie podejście do budowania. Widać to po obu projektach, które wybrałeś. Tzn. jeżeli już dom, to musi być rozrzeźbiona bryła, cztero- lub wielospadowy dach, bo inaczej "to nie jest dom". Jest to wybór bardzo typowy, co widać po tym, jakie projekty gotowe sprzedają się najlepiej. Polecam zresztą bardzo ciekawy artykuł pod tym linkiem. Jak rzekłeś o gustach się nie dyskutuje. Problem polega na tym, że są to gusta znacząco podrażające koszt budowy domu i jeżeli dla nas dom bez ganku, szerokich okapów i skomplikowanego dachu nie jest domem, to rzeczywiście nie mamy co marzyć o domu za 200 tyś. i z budowy lepiej zrezygnować.

    Wszystkie przykłady "tym którym się udało" podawane w tym wątku, czyli Zielony Ogród, bowess i lili07, dotyczyły domów na planie prostokąta, przykrytych dwuspadowym dachem. Te przykłady pokazują znaczenie dobrego planowania. I przy takich założeniach jak widać da się. Co więcej - śledzę dzienniki kilku osób, które budują domy znacznie większe, ale również proste w konstrukcji (m.in. Spirei), które pokazują, że przy podobnych założeniach, ale większym metrażu można zachować zbliżoną cenę za m2 pozwalając sobie na trochę luksusów, jak np. droga dachówka, sporo przeszkleń czy podłogówka w całym domu, co więcej bez jakiegokolwiek wkładu własnego. Czyli znów - raczej jest to kwestia wyborów, podejmowanych już na etapie planowania, a nie tego czy się da, czy nie.

    lili07 - Twój dom bardzo mi się podoba - ma ładną formę, jest starannie wybudowany i wykańczany z gustem. Mam nadzieję, że będzie się wam dobrze mieszkać. Sam raczej odżałowałbym na trochę więcej przeszkleń (niekoniecznie HS-a, ale np. kilka wąskich okien, nawet fix-ów tu i tam), ale rozumiem względy, które stały za takimi wyborami.

    Jest to zresztą budownictwo, któremu znacznie bliżej do tradycji niż modnym domom typowym. Przykładowo typowa architektura przedmieść Krakowa i okolicznych wsi wygląda tak:



    Można powiedzieć, że jest to forma zadziwiająco współczesna, prosta, oszczędna, dobrze dopasowana do klimatu. Szkoda, że tego typu domy spotkać można tak rzadko.
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  18. #2238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nic dodać,nic ująć.Znam kilka osób,które mieszkając w M2 50m2 a przy tym nie będąc majętnymi zaczęło budowe domu ok.150-180m2 na kredyt no i popłynęli.Na pytanie czemu takie kolumbryny dostałemm odpowiedź-bo to dom a nie mieszkanie...
    Dla mnie dom, to nie metraż i wszystkie ozdoby, które kosztują kupę kasy. Dla mnie mieszkanie w domu oznacza ranek z kawą na tarasie patrząc na swój ogród. Dlatego przy wyborze projektu kierowałam się tym by móc ten dom wybudować i zamieszkać w nim

  19. #2239

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post

    Ale jeszcze raz powtarzam dla marzycieli obejrzyjcie dokładnie ten dziennik. Tylko w taki sposób można taki dom zbudować. Jeszcze raz gratuluję!
    Chyba każdy kto buduje dom jest marzycielem Tylko, że są marzenia na które trzeba patrzeć realnie. I już przy wyborze projektu należy tym właśnie realistą być.

  20. #2240
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    dr_au nie obrażam się co więcej zgadzam się z Tobą w pełni. Otóż przy budowie mojego pierwszego domu miałem typowe polskie podejście. Tyle że było mnie na taki dom stać. Niestety czasy się zmieniły już w trakcie budowy i zdałem sobie sprawę, że w życiu różnie bywa. Trzeba założyć, że się nam pogorszy status majątkowy a dom trzeba będzie spłacać. Ale inaczej siępatrzy na budowany dom z perspektywy kiedy rata to 25% Twoich dochodów - możesz pozwolić sobie na "dom marzeń".

    Co do mojego obecnego podejścia do budowy, to dalej się z tobą zgadzam ale nie do końca. Wybrałem taki projekt nie dlatego, żeby sąsiadom się podobało ale ze względu na układ wnętrza, który odpowiada w 100% moim potrzebom czyli otwarta kuchnia, jadalnia i salon ale z takim ustawieniem gdzie z kanapy nie będzie widać mebli, część sypialniana wydzielona sypialnia jak najdalej od salonu a droga do sypialni jak najdłuższa, pokoje dzieci oddalone od sypialni rodziców. Do tego duże pomieszczenie gospodarcze gdzie zmieści się pralnia, suszarnia, regał na przetwory i pierdoły ogrodnicze. No i znalazłem M95. Zamieniłem jeden z pokoi z pom. gosp. miejscami i mam czego potrzebowałem. Co do dachu to chciałem dwuspadowy ale ten projekt go nie miał. Nie chciałem się już bawić w przerabianie, zresztą dach który wybrałem ma mieć również funkcję ocieniania okien latem wiec dwuspadowy nie spełnił by tego zadania. Jeżeli chodzi o bryłę budynku to też świadomie zgodziłem się na większe koszty związane z dwoma podcieniami bo po prostu lubię mieć taras we "wklęsłym narożniku" i już. Tak samo wejście do domu osłonięte dachem to bardzo fajna sprawa bo nie leci Ci deszcz na głowę jak szukasz klucza do domu.

    Zważ, że zmieniłem projekt na taki, który ma dokładnie o połowę m2 mniej niż mój poprzedni dom (tamten miał 200 a ten ma 100), zrezygnowałem z garażu, drewnianych drogich okien, kominka z płaszczem, okien połaciowych i wielu wielu rzeczy. Bezsensem dla mnie byłoby rezygnować z absolutnie wszystkich udogodnień czy też "zachcianek" aby zbudować jeszcze tańszy dom. To tak jakbym sprzedał drogi samochód na który mnie nie stać i kupił sobie zamiast tańszego rower bo to najtaniej

    Nowy dom ma mnie kosztować o ok 300tys mniej niż poprzedni więc mnie to zadawala.
    A co do domu lili07, jeszcze raz powiem, że nie to ładne co ładne a co się komu podoba. Mnie osobiście ten dom się nie podoba ale głównie nie ze względu na bryłę ale okna. Dom który od frontu nie ma okna i w ogóle ma tak małe okna to jakoś dla mnie jest nie do przełknięcia. Brak okien od południa to dla mnie marnotrawstwo ciepła ze słońca a nikt tu jeszcze w tym wątku nie poruszył, że wybudowanie domu to jedno a utrzymanie to drugie. Co z tego, że wybudujesz dom za 200 tys jak będziesz wydawać co roku kilka tys więcej na ogrzewanie? (Tu akurat uwaga nie do lilli bo przy tak małym domu rachunki będą pewnie i tak znośne.)

    Ale ja mam "typowo polskie podejście" więc chyba sieję tutaj tylko zamęt w tym wątku. Na koniec cieszy mnie jedno, że mimo różnicy zdań przynajmniej w tym wątku nikt się błotem nie obrzuca

Strona 112 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony