dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 120 z 625
Pokaż wyniki od 2.381 do 2.400 z 12494
  1. #2381

    Domyślnie

    bitter, wszystko ładnie pięknie, z jednym malutkim wyjątkiem. Ogrzewając chatę prądem skazujesz sie na korzystanie z JEDNEGO żródła ciepła.
    najprawdopodobniej od 2013 roku zostaną uwolnione ceny energii elektrycznej dla gospodarst domowych. zastanawiałeś sie moze ile moze kosztować energia elektryczna, gdy jej cena nie będzie regulowana przez URE?? Podpowiem Ci. Dla firm już jest dwa razy droższa - płacę to wiem.
    Powiesz, ze np wegiel też będzie drozał. OK. Że syf przy paleniu. OK. Ale pamiętaj o jednym. Mając piec z tradycyjnym rusztem masz bardzo szeroki wybór paliwa będącego żródłem ciepła. Brak Ci kasy, mozesz w nim spalić nawet stare trampki. Brak Ci kasy przy ogrzewaniu elektrycznym - rozpalasz ognisko w salonie. Wybrałes pewne rozwiązanie. Ok, Twój wybór. Ale nie staraj się nikogo na siłe przekonywać, że Twój wybór jest JEDYNY SŁUSZNY.
    piotr

  2. #2382

    Domyślnie

    Pionoan masz racje, ze starymi trampkami nikt nie wygra

  3. #2383
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał pionan Zobacz post
    bitter, wszystko ładnie pięknie, z jednym malutkim wyjątkiem. Ogrzewając chatę prądem skazujesz sie na korzystanie z JEDNEGO żródła ciepła. .
    No właśnie ja się nie skazuję bo wybrałem według mnie wariant bardzo bezpieczny ale droższy, przy czym stosunek ceny do elastyczności jaką uzyskuję wydaje mi się opłacalny. Mowa oczywiście o podłogówce wodnej w całym domu z grubą wylewką dającą akumulację. Do tego zamontuję piec elektryczny najdroższy jaki jest Kospela kosztuje 3500 cena katalogowa. Jeżeli okaże się, że prąd wyszedł drogo mogę w każdej wziąć pompę ciepła jako wspomaganie ale nie sądzę abym musiał. Do tego będę miał również kominek ale powietrzny. To taki bardziej kaprys bo lubię jak zimą pali się w kominku. Jednakże to też będzie źródło ciepła jakby co bardzo awaryjne i działające niezależnie od prądu. Jak wichura znów pozrywa w Szczecinie linie energetyczne i przez tydzień nie będzie prądu to Ty swoje trampki spalisz w salonie w grillu bo pompa w piecu na groszek nie będzie chodzić a ja przeniosę się na tydzień do salonu i będę spał na skórze niedźwiedzia pod kominkiem, pił wino i opowiadał wnukom o starych czasach przy skwierczących trampkach (jak doczekam wnuków)

    Jeżeli ktoś boi się prądu (a moim zdaniem to najekonomiczniejsze rozwiązanie) to proponuję taki wariant, który umożliwi zawsze "odwrót".
    Podłogówka wodna z akumulacją + piec elektryczny w pom. gosp. + jakiś tani komin albo przynajmniej fundament pod niego żeby potem demolki całkowitej nie robić. Dzięki temu masz absolutną pewność, że jak zdrożeje prąd to kupisz sobie piec na ekogroszek i będziesz tym syfem palił

    Choć jak dla mnie to absolutna przesada ale jak się ktoś boi to i tak lepsze rozwiązanie niż cienkie ocieplenie + ekogroszek od razu.

    Podkreślam, że mówimy o małych dobrze ocieplonych domach.

  4. #2384
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Wmnich,

    pozwolisz ,że skorzystam z Twojego "konspektu" :

    "Troche nie do kona tak z tym kominem :
    1. Komin zawsze mozesz wybudowac na zewnatrz i wtedy nie rozwalasz nic.
    2. Pod komin trzeba fundament wiec to takze dodatkowy koszt poza systemem
    3. Koszt wymurowania - material materialem, ale ktos musi ten komin postawic i tanie to nie jest - znikad sie nie bierze kwota ponad 3 tys zl za komin."


    Ad 1. Słuszne założenie , mające minusy - oszpecisz dom (niektórym
    to "nie wisi"). Komin wyprowadzisz w punkcie najdalszym od kalenicy,
    co oprócz konieczności wystawienia wysoko kikuta ponad krawędź , bywa
    przyczyną kłopotów z ciągiem . Generalnie jednak , jest to jakieś wyjście.

    Ad2. 200,- zł (?)

    Ad3. Ja pisałem nie o kompletnym kominie . Koszty postawienia szybu z
    pustaków systemowych , to ca. połowa kwoty podanej przez Ciebie.
    Fundament 200,- , pustaki 600,- postawienie 300-500,-, siatka klej
    zamiast tynku 200,- opierzenie + blacha zaślepiająca komin tymczasowo 200,-.

    Wartość kwot uzyskałem od zaprzyjaźnionego murarza. Duża firma
    weźmie więcej, sam zrobisz całość za 1000,-

  5. #2385

    Domyślnie

    Małe sprostowanie, z dwóch kominów zrezygnowałeś Ty, Bitter z jednego, bo przeciez napisał, że ma kominek.
    Po drugie, koszty ogrzewania, to suma kosztów instalacji i ceny energii wykorzystywanej podzielona przez ilosć lat użytkowania. Pewnie, że każda instalacja będzie droższa od elektrycznej. Z tym nie dyskutuję. Ale koszt jej użytkowania?? Tutaj już można się zastanawiać, szczególnie w perspektywie uwolnienia cen energii elektrycznej dla gospodarst domowych.
    Wątek o domu za 200k zł ok. W domu mam wszyskie instalacje, razem z CO - podłogówka w całej chacie. Kocioł z podajnikiem na miał i ekogroch + ruszt tradycyjny, firmy Heiztechnik. Kominek z DGP. Tynki zrobione. Zostało wykonac wylewki, kafle w łazienkach, podłogi, malowanie i drzwi wewnętrzne. Koszt do tej pory 170k zł. Na upartego 30k zł mogłoby wystarczyć, żeby chałupę skończyć i zamieszkać.
    piotr

  6. #2386

    Domyślnie

    witam! a wracając do wątku domu za 200 000 zł. czy jest na forum ktoś kto budował, buduje lub zamierza budować wg. projektu Z 136 (studio Z500). czy koszty realizacji takiego projektu jakie podaje projektant są zbliżone do rzeczywistych czy też mocno zawyżone/zaniżone - wiadomo że dużo zależy od tego w jakim rejonie naszego pięknego kraju budujemy bo różne są koszty robocizny i materiałów (ja akurat jestem z okolic Torunia). z gróry dziękuje z

  7. #2387

    Domyślnie

    ciąg dalszy postu ...z góry dziękuje za odpowiedzi, zwłaszcza jeśli będą oparte na własnych doświadczeniach pozdrawiam

  8. #2388
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Generalnie dom za 200 tyś sądze że da sie postawić ale dodatkowym kosztem będą
    Działka
    Media
    Geodeta
    Papierkologia
    Projekt i jego adaptacja.
    Na sam budynek 200-250 tyś powinno starczyć bez złotych klamek . Na dosyć standartowym wykończeniu i oczywiście w projekcie leży duza waga ile będzie kosztował dom. Na skośny dach i jego okna wydamy owiele więcej kasiory. Jak woda idzie po domu i takie tam. Ja bym proponował kostke gierkowską. Z płaskim dachem . Sam taka będę miał.

  9. #2389
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    wiele osób pisze o uwolnieniu cen prądu - że podrożeje. jeżeli prąd podrożeje, to podrożeje wszystko, dokładnie wszystko,łącznie z gazem, węglem i drewnem. niestety nasz klimat drogo nas kosztuje i nie ma na to rady. W małym ocieplonym domu różnice nie sa na tyle duże, by warto było przeinwestowywać instalacje grzewczą, tym bardziej, jeżeli wydajemy drogie pieniądze z kredytu.
    a jak będzie bieda - to i koza w salonie wystarczy; ogrzewanie gazowe czy olejowe to też uzależnienie, chyba jeszcze gorsze niz prąd, bo są to źródła energii nieodnawialne; tymczasem w mojej okolicy powstało ostatnio chyba z pięć farm wiatrowych i prąd robi sie coraz bardziej ekologiczny.

  10. #2390

    Domyślnie

    Dokładnie wszystko podrożeje, tak jak pisze Zielony ogród. Najbardziej węgiel i weglopochodne, bo kończy się Polsce moratorium na zanieczyszczanie środowiska.

  11. #2391
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał pionan Zobacz post
    b......... Ale pamiętaj o jednym. Mając piec z tradycyjnym rusztem masz bardzo szeroki wybór paliwa będącego żródłem ciepła. Brak Ci kasy, mozesz w nim spalić nawet stare trampki. Brak Ci kasy przy ogrzewaniu elektrycznym - rozpalasz ognisko w salonie. Wybrałes pewne rozwiązanie. Ok, Twój wybór. Ale nie staraj się nikogo na siłe przekonywać, że Twój wybór jest JEDYNY SŁUSZNY.
    jeżeli zabraknie kasy, to i trampki na długo nie wystarczą. jak nie ma kasy, to trzeba marznąć, takie życie.

  12. #2392
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    powiedzcie mi dlaczego jak się wspomnie gdziekolwiek o prądzie to od razu zaczyna się droga przez mękę..., wszyscy reagują tak jak by to oni mieli płacić za to ogrzewanie
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #2393

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    powiedzcie mi dlaczego jak się wspomnie gdziekolwiek o prądzie to od razu zaczyna się droga przez mękę..., wszyscy reagują tak jak by to oni mieli płacić za to ogrzewanie
    U mnie to samo, jak przez ostatnie parę dni wspominam, że się zastanawiamy nad takim ogrzewaniem....I ciągle ten mętlik w głowie...Dobrze, że mamy całą zimę przed sobą na przemyślenia

  14. #2394

    Domyślnie

    Cytat Napisał pionan Zobacz post
    Wątek o domu za 200k zł ok. W domu mam wszyskie instalacje, razem z CO - podłogówka w całej chacie. Kocioł z podajnikiem na miał i ekogroch + ruszt tradycyjny, firmy Heiztechnik. Kominek z DGP. Tynki zrobione. Zostało wykonac wylewki, kafle w łazienkach, podłogi, malowanie i drzwi wewnętrzne. Koszt do tej pory 170k zł. Na upartego 30k zł mogłoby wystarczyć, żeby chałupę skończyć i zamieszkać.
    Jesli za stan nie do konca deweloperski dales 170 tys. to sugerowanie, ze za kolejne 30 jakims cudem udaloby sie zmiescic w 200 tys to troche nieodpowiedzialne z Twojej strony. No chyba, ze w domu nie bedziesz mial AGD, mebli, oswietlenia i jeszcze kilkunastu roznych niezbednych rzeczy (chyba, ze to juz masz, to napisz co masz jeszcze zrobienia, moze te szacunki beda bardziej wiarygodne).

    Co do grzania pradem, to ma tez taka jedna mala zalete, iz jego ewentualna awaryjnosc bije na glowe pozostale instalacje.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  15. #2395
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    powiedzcie mi dlaczego jak się wspomnie gdziekolwiek o prądzie to od razu zaczyna się droga przez mękę..., wszyscy reagują tak jak by to oni mieli płacić za to ogrzewanie
    a po co sie tłumaczyć - u nas wszyscy głowami kiwali nad nasza nieodpowiedzialnością, a my nic, najwyzej odpowiadalismy, że ktos musi te biedne elektrownie utrzymywać..
    teraz też pytają ze współczuciem w głosie - "i co, rachunki wysokie?"; a my: "tak, wysokie, za zimę 2011 ogrzewanie wyszło ponad 1200 zł, ale dalismy radę"

  16. #2396
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    najciekawsze w tym wszystkim jest to, że na taki system ogrzewania decydują sie ludzie którzy nie mają nadmiaru kasy
    więc chyba "postradali zmysły", budujemy domy w cenie mieszkań w bloku, opłaty mamy na tym samym poziomie...
    powiedzcie gdzie jest to DROGO na utrzymanie domu, pomijam fakt że tym sposobem często da się obyć bez kredytu
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #2397
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    moje amatorskie wyliczenia porównawcze na 20 lat (poczynione 2 lata temu)

    PRĄD - inwestycja na kredyt
    pierwsze 10 lat:
    kable grzewcze plus sterowniki (INTO) z robocizną 3 600,00 zł
    2 grzejniki akumulacyjne statyczne do sypialni 2 000,00 zł
    drabinka do łazienki 300,00 zł
    bojler elektryczny 80l 600,00 zł
    ewentualne odsetki od kredytu na inwestycję (10 lat 5%) 3 250,00 zł
    rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę - prąd - 10 lat 20 000,00 zł
    suma wydatków po 10 latach 29 750,00 zł
    nastepne 10 lat
    naprawa instalacji po 10 latach, np.. Nowy bojler 600,00 zł
    odsetki od kredytu na inwestycję (kolejne 10 lat 5%) 3 250,00 zł
    rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę - prąd - 10 lat 20 000,00 zł
    suma wydatków po 20 latach 53 600,00 zł


    EKOGROSZEK z kredytem

    komin 3 000,00 zł
    piec (np.Zebiec zestaw mini z zasobnikiem) 6 500,00 zł
    ogrzewanie podłogowe wodne z robocizną(80zł/m2) 7 680,00 zł
    dodatkowe 6m2 powierzchni na kotłownię (liczę 2tys/m2) 12 000,00 zł
    ewentualne odsetki od kredytu na inwestycję (10 lat 5%) 14 590,00 zł
    rachunki za ekogroszek - 10 lat (800 zł rocznie to i tak zaniżone) 8 000,00 zł
    suma wydatków po 10 latach 51 770,00 zł
    naprawa instalacji po 10 latach, np.nowy piec? 4 000,00 zł
    odsetki od kredytu na inwestycję (kolejne 10 lat 5%) 14 590,00 zł
    rachunki za ekogroszek - 10 lat 8 000,00 zł
    suma wydatków po 20 latach 78 360,00 zł

    liczyłam to także bez kredytu

    ktoś może mi zarzucić, że liczę powierzchnie pod kotłownię. no niestety, mój dom jest tak mały, że ie ma miejsca na kotłownię, musiałabym go powiekszyć co najmniej o 6m2. a każdy metr kosztuje 2 000, i tego nie da sie przeskoczyć.

  18. #2398

    Domyślnie

    Zielony ogród Jaki metraż ma pomieszczenie, w którym macie bojler, piecyk i wszystkie instalacje? Masz może jakieś foto?

  19. #2399
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    bojler wisi nad pralka w pomieszczeniu gospodarczym (pomieszczenie jak w projekcie, bez zmian, cos koło 4-5m2). postaram sie troche posprzatać i zrobić zdjęcie. poza tym sa tylko 4 sterowniki na ścianach (jeden widać np. na zdjęciu wiatrołapu)


    w sypialniach (dwie po 12 m2) mamy drewniane podłogi i nie chcielismy tam podłogówki, więc w goscinnej jest grzejnik promiennikowy bardzo płąski, a drugiej piecyk akumulacyjny wielkości zwykłego kaloryfera (pod oknem). ogrzewanie elektryczne kablowe nie zajmuje żadnego miejsca.

  20. #2400

Strona 120 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony