dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 601 z 625
Pokaż wyniki od 12.001 do 12.020 z 12494
  1. #12001

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Liczmy te 3.500zł mc, jest to realna kwota, daje to 42.000zł rocznie.
    Ech, jak Ci się ta dwójka dzieci już urodzi to też te 3500 miesięcznie odłożysz? Na wakacje nie planujesz jechać? Strasznie to wszystko "spięte" żeby udowodnić swoją rację.

    Każdy kto się budował raczej obstawałby za mniejszym, ale zrobionym na gotowo domem, inaczej będziesz wiecznie miał remont, bo zanim jedno skończysz to co innego trzeba zacząć, a w domu wiecznie syf.

    Jakby ktoś się mnie pytał, ile trzeba mieć na budowę, to na start mówię: 3000 brutto/m2 powierzchni netto ( po podłogach) domu, 50 000 na ogród/ogrodzenie, i z 30 000 na "upgrade" wszystkiego, co w trakcie budowy się zmienia na lepsze.

    Jak zostanie środków, to wszyscy będą szczęśliwie żyć w wykończonym domu, jak przestrzelimy budżet będziemy potem latami wszystko wykańczać, i siebie pryz okazji też.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #12002
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Liczmy te 3.500zł mc, jest to realna kwota, daje to 42.000zł rocznie. Płot frontowy jaki mi się podoba zamówiony u firmy to 24tyś z elektryczną bramą wjazdową, jeśli zrobię sam to pewnie wyjdzie połowę taniej Odnośnie kostki brukowej to kolega ją robi i obiecał mi pokazać co i jak i trochę pomóc przy piwie (myślę, że prawie każdy ma jakiegoś kolegę, który mu coś tam pomoże za przysłowiowe piwo). Także myślę, że wokół domu "jako tako" ogarnę w 1-1,5 roku.

    Pytasz dlaczego nie 130m2 - otóż muszę mieć w garażu miejsce na regały i motor, jedno pomieszczenie na biuro, być może dorobię się 2-ki dzieci to chciałbym aby każde miało swój pokój. Ciężko byłoby te wszystkie założenia zmieścić na 130m2.
    Generalnie budując ten dom nie myślę o potrzebach dzisiejszych, tylko potrzebach jakie będą za 10 lat. Co mi to da, że wybuduje dom o 40tyś taniej jeśli nie będzie spełniać moich kryteriów? Wolę narazie góry nie zrobić. No chyba, że to faktycznie taki straszny pomysł to napiszcie dlaczego bo ja się nie znam.
    Zrobisz, jak chcesz, ale dla mnie wykańczanie domu i obejścia w tempie 3.5tyś zł/miesiąc bedzie trwało lata. Kolega raczej Ci 150m2 kostki za piwo nie ułoży.
    No, ale OK, moze masz tak plan na następne 5-6 lat życia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #12003
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    avija

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja domu nie budowałam, ale am za sobą dwa kapitalne remonty, pierwszy mieszkania 50 m2, drugi parteru domu 2 rodzinnego 100 m2 plus 60 m2 ogródka.
    Powiem tak, mieszkanie w niewykończonym domu to jest dramat, ogródek oram od 2 m-s po pracy i całe weekendy wraz z mężem roboty jeszcze full a kasa leci i leci (żadnych ekstrawagancji). W tym roku będziemy ocieplać piwnice, wyciszać strop i poprawiać łazienkę użytkowaną przez rok. Oszczędzaliśmy na wszystkim i teraz okropnie żałuje, na wykonawcach (same poprawki) na materiałach, tanie drzwi wewnętrzne już maja przetarte rogi, tanie drzwi na klatkę schodową nie wygłuszaj itd. itd.. Za kupnem tego mieszkania przemawiała lokalizacja (mamy dwójke małych dzieci), ogródek i cena. Nie mam kredytu na 30 lat co jest wspaniałe bo mam za co poprawiać i remontować to co mam (sytuacja finansowa się na również poprawiła). Wiee że można zamieszkać na placu budowy za 250 tys. ale nie wybudować domu. Proponuje się na tym zastanowić przed realizacją takiego założenia, bo życie w nie wykończonym domu i remont w trakcie nie należy do przyjemnych. Może jeszcze kiedyś wybuduje dom. Ale dopiero jak będe dysponować środkami na wykończenie pod klucz.

  4. #12004

    Domyślnie

    zgadzam się z tobą trzeba mieć wiele samozaparcia żeby mieszkać i remontować jednocześnie jeżeli jeszcze do tego dokładają się małe dzieci to robi się prawdziwy dramat bo nie ma jak tego ogarnąć życzę powodzenia

  5. #12005
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Dramatyzujecie. Pamiętam z dzieciństwa (lata 90-te) wiele ludzi budowalo na raty - najpierw parter, przeprowadzka i w międzyczasie wykończenie piętra. Pamiętam jak chodziłem do kolegów i na takim surowym piętrze bawiliśmy się w różne wojny itp. Budowa na raty to żadna nowość w PL, jak komuś to pasuje to why not?

  6. #12006

    Domyślnie

    Ja przeszedłem 2 duże remonty w mieszkaniu... i nigdy więcej. Budowę domu uznam za zakończoną i się przeprowadzę jak będzie zrobione wszystko w środku. Można odpuścić zrobienie kostki, wykończenia garażu, czy ogrodzenia, ale życie mi pokazało że to jakaś masakra mieszkać na placu budowy. Wiem, ze się da, ale czy wtedy cieszy wybudowany dom. Znam takich co po 10 latach mają część domu niewykończone i dlatego ja osobiście wolę wybudować mniejszy dom na jaki mnie stać, wprowadzić się cieszyć domem i życiem i nie mieć kredytu na 25 czy 30 lat i całych lat wyrzeczeń. Dom nie może być jedynym celem w życiu, trzeba sobie pozwolić na normalne życie. Każdemu tak doradzę, ale nie każdy ma takie priorytety

  7. #12007
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    avija

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    O to to to, tak ja pisałam mój ogródek to 60m2 drugi ciężko nad nim pracuje, w tym powinnam skończyć i w końcu się nim cieszyć. Istota jest to że gdy już się wprwadzisz chcesz sie tym cieszyc i zacząc życ, a często jest tak że dopiero po wprowadzce do niewykończonego domu zaczyna się prawdziwy dramat (gdy wydaje że najgorsze za nami). Nie dramatyzuje tylko pisze jak jest. Moja ciotka również remontowała pół domu, przez dziesięć la miała krajzege w obecnej sypialni, jeżeli dla kogoś to żaden dramat to w pożądku ja po roku mam dość. Ja również z tych co wolą mniej niż całe życie dokładać do tego na co mnie nie stać.

  8. #12008

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Dramatyzujecie. Pamiętam z dzieciństwa (lata 90-te) wiele ludzi budowalo na raty - najpierw parter, przeprowadzka i w międzyczasie wykończenie piętra. Pamiętam jak chodziłem do kolegów i na takim surowym piętrze bawiliśmy się w różne wojny itp. Budowa na raty to żadna nowość w PL, jak komuś to pasuje to why not?
    Pamietam, polowa lat 80-tych. Zeby zbudowac najpierw organizowalo sie szlak, potem cement, robilo bloczki.... jak lubisz czemu nie

  9. #12009

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    A wziąłeś pod uwagę koszty adapatcji projektu, geodete, przylacza, budy/garażu, niwelacje terenu/zbieranie humusu itd. (taka całą "otoczkę" do budowy")?
    Tego oczywiście nie liczę w tych 300tyś. adaptacje mam opłaconą i częściowo przyłącza. Ale takich rzeczy się nie wlicza bo jeden na przyłącza wyda 50tyś a drugi 0 bo będą już na działce. Podobnie z adaptacją, jeden architekt chciał 11tyś zł , najtańszy z mojego miasta 5500zł netto a ja znalazłem 4000zł brutto - ale pod uwagę brałem około 20 ofert.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ech, jak Ci się ta dwójka dzieci już urodzi to też te 3500 miesięcznie odłożysz? Na wakacje nie planujesz jechać? Strasznie to wszystko "spięte" żeby udowodnić swoją rację.

    Każdy kto się budował raczej obstawałby za mniejszym, ale zrobionym na gotowo domem, inaczej będziesz wiecznie miał remont, bo zanim jedno skończysz to co innego trzeba zacząć, a w domu wiecznie syf.

    Jakby ktoś się mnie pytał, ile trzeba mieć na budowę, to na start mówię: 3000 brutto/m2 powierzchni netto ( po podłogach) domu, 50 000 na ogród/ogrodzenie, i z 30 000 na "upgrade" wszystkiego, co w trakcie budowy się zmienia na lepsze.

    Jak zostanie środków, to wszyscy będą szczęśliwie żyć w wykończonym domu, jak przestrzelimy budżet będziemy potem latami wszystko wykańczać, i siebie pryz okazji też.
    Nie wypada się chwalić zarobkami, ale te 3500zł to będzie mi zostawać po opłacie wszystkich rachunków, jedzeniu, kredycie (rata 2100zł), paliwie i 500zł na rozrywkę/ciuchy itd. Dodam, że teraz jestem kawalerem, także gdy pojawi się kiedyś już ta wybranka to też coś wniesie do domowego budżetu, także wówczas może i więcej zostanie.
    Jeden wybuduje dom za 1500zł z wkładem pracy własnej a drugi za 5000zł m2. Obecnie w przypadku adaptacji, badań geotechnicznych czy geodety miałem skrajnie różne kwotowo oferty. Ale ja mam czas aby pozbierać 20 ofert i wybrać najlepszą, dzięki temu jestem już kilka tyś do przodu.
    Natomiast co do wiecznego wykańczania... po co mam robić górę jeśli jej teraz nie potrzebuję? Dla mnie to jest lepiej jeśli sobie rok podłubię po pracy na budowie, później zrobię kilka lat przerwy i wrócę do tego. Akurat ja lubię takie prace, całe mieszkanie też sobie sam wykańczałem.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zrobisz, jak chcesz, ale dla mnie wykańczanie domu i obejścia w tempie 3.5tyś zł/miesiąc bedzie trwało lata. Kolega raczej Ci 150m2 kostki za piwo nie ułoży.
    No, ale OK, moze masz tak plan na następne 5-6 lat życia.
    Dlaczego aż 6 lat, myślisz, że "zrobienie koło domu" częściowo własnymi siłami to koszt 252tyś zł? Moja działka ma 800m2 powierzchni i myślę, że się zmieszczę w 100tyś już z jacuzzi w ogrodzie Oczywiście trawę sam zasieje, może sam zrobię ogrodzenie i kostkę - wszystko zależy od tego co mi się będzie chciało na daną chwilę. Jak już wspominałem lubię takie prace. Także dla mnie to będzie rozrywka, że mogę sobie na posesji coś porobić a potem cieszyć się z efektów.

    Cytat Napisał avija Zobacz post
    Wiee że można zamieszkać na placu budowy za 250 tys. ale nie wybudować domu. Proponuje się na tym zastanowić przed realizacją takiego założenia, bo życie w nie wykończonym domu i remont w trakcie nie należy do przyjemnych.
    Ja Cię rozumiem, jesteś kobietą - pełno brudu, kurzu, do tego 2-ka płaczących dzieci, którym cały czas trzeba poświęcać uwagę - ja mam inną sytuację. Ponadto mogę dożywotnio mieszkać tu gdzie teraz (w mieszkaniu od rodziców), także gdybym musiał opuścić dom to nie ma w tym żadnego problemu. Wolę jednak być na miejscu bo po co tracić czas na dojazdy?

    Reasumując każdego sytuacja jest inna. Czytam blogi budowlane i dla jednych okres budowy to najlepszy czas w życiu a dla innych trauma i koszmar. Każdy jest inny i ma inną sytuację. Ja dzieci nie mam, syf w pomieszczeniu, w którym coś się robi również mi nie przeszkadza (po skończeniu się posprząta przecież). Ja mam do wyboru kredyt na 12 lat na dom taki jak opisałem, lub na 30 lat i mieć wszystko od razu. Niestety nie wiem co będzie za 20 lat i nie chcę tak dużych obciążeń, trudno najwyżej przez 5-6 lat będę go wykańczać. Wiem jedno, gdy spłacę po 12 latach ten kredyt to odetchnę z ulgą i poczuje się jak w swoim a nie banku domu.

  10. #12010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dlaczego aż 6 lat, myślisz, że "zrobienie koło domu" częściowo własnymi siłami to koszt 252tyś zł? Moja działka ma 800m2 powierzchni i myślę, że się zmieszczę w 100tyś już z jacuzzi w ogrodzie Oczywiście trawę sam zasieje, może sam zrobię ogrodzenie i kostkę - wszystko zależy od tego co mi się będzie chciało na daną chwilę. Jak już wspominałem lubię takie prace. Także dla mnie to będzie rozrywka, że mogę sobie na posesji coś porobić a potem cieszyć się z efektów.
    .
    Budowa 2 lata, wykańczanie 3, za 3,5tys zł.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #12011

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Budowa 2 lata, wykańczanie 3, za 3,5tys zł.
    No to 3 lata dłużej będę wykańczać z kredytem na 12 lat, kontra kredyt na 30 lat, robi różnicę? Generalnie chodzi mi też o to, że czym więcej lat tym dużo wyższe odsetki się płaci, do tego teraz stopy procentowe są niskie, chcę to wykorzystać - jak najszybciej spłacić i zapomnieć

    Edit:

    Zakładając średnioroczne oprocentowania na 7% (teraz jest niski wibor, ale wzrośnie) to wychodzą tak raty:

    Kredyt na 450tyś, okres 40 lat, oprocentowanie 7%, rata: 2796,44zł / 892 tyś odsetek
    Kredyt na 250tyś, okres 12 lat, oprocentowanie 7%, rata: 2570,95zł / 120 tyś odsetek

    Także biorąc brakujące mi 200tyś to musiałbym spłacać to dodatkowo przez 28 lat... płacąc przy tym wyższą ratę.
    Ja wolę jednak te 3 dodatkowe lata "się przemęczyć"
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 10-06-2016 o 12:32

  12. #12012

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    No to 3 lata dłużej będę wykańczać z kredytem na 12 lat, kontra kredyt na 30 lat, robi różnicę? Generalnie chodzi mi też o to, że czym więcej lat tym dużo wyższe odsetki się płaci, do tego teraz stopy procentowe są niskie, chcę to wykorzystać - jak najszybciej spłacić i zapomnieć

    Edit:

    Zakładając średnioroczne oprocentowania na 7% (teraz jest niski wibor, ale wzrośnie) to wychodzą tak raty:

    Kredyt na 450tyś, okres 40 lat, oprocentowanie 7%, rata: 2796,44zł / 892 tyś odsetek
    Kredyt na 250tyś, okres 12 lat, oprocentowanie 7%, rata: 2570,95zł / 120 tyś odsetek

    Także biorąc brakujące mi 200tyś to musiałbym spłacać to dodatkowo przez 28 lat... płacąc przy tym wyższą ratę.
    Ja wolę jednak te 3 dodatkowe lata "się przemęczyć"
    Skąd ten procent? Ja mam propozycje gotówkowego z WBK z oprocentowaniem 6%
    Może to Ci przybliży realia.
    https://www.hiponet.pl/zdolnosc-kred...-3-2-0-0-0-0-0

  13. #12013

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    No to 3 lata dłużej będę wykańczać z kredytem na 12 lat, kontra kredyt na 30 lat, robi różnicę? Generalnie chodzi mi też o to, że czym więcej lat tym dużo wyższe odsetki się płaci, do tego teraz stopy procentowe są niskie, chcę to wykorzystać - jak najszybciej spłacić i zapomnieć

    Edit:

    Zakładając średnioroczne oprocentowania na 7% (teraz jest niski wibor, ale wzrośnie) to wychodzą tak raty:

    Kredyt na 450tyś, okres 40 lat, oprocentowanie 7%, rata: 2796,44zł / 892 tyś odsetek
    Kredyt na 250tyś, okres 12 lat, oprocentowanie 7%, rata: 2570,95zł / 120 tyś odsetek

    Także biorąc brakujące mi 200tyś to musiałbym spłacać to dodatkowo przez 28 lat... płacąc przy tym wyższą ratę.
    Ja wolę jednak te 3 dodatkowe lata "się przemęczyć"
    To juz wiemy, bedziedziesz pierwszym ktory zbuduje 200m2 za 200 tysiecy. Chcialbym cie poznac.

  14. #12014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    No to 3 lata dłużej będę wykańczać z kredytem na 12 lat, kontra kredyt na 30 lat, robi różnicę? Generalnie chodzi mi też o to, że czym więcej lat tym dużo wyższe odsetki się płaci, do tego teraz stopy procentowe są niskie, chcę to wykorzystać - jak najszybciej spłacić i zapomnieć
    Ale wykończysz tylko polowe domu.
    A póżniej znowu....

    Zresztą - 36 miesięcy x 3.5 tys. zł to 126tyś.
    Szału nie ma, biorac pod uwage 100m2 pow mieszkalnej i działkę.
    Zważywszy, ze z wykończeniem startujesz od zakupu gniazdek.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #12015

    Domyślnie

    m104: ja podałem Ci średnie oprocentowanie kredytu kilkunasto letniego na jakie trzeba się nastawić. Teraz mam kredyt hipoteczny 3,4% RRSO z tego co pamiętam. Jednak oprocentowanie zależ od marży i stopy Wibor, która się zmienia w zależności od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Nie można zakładać, że Wibor będzie tak niski przez następne naście lat. Co do gotówkowego 6% z WBK to spytaj się o RRSO. Np. WBK ma "promocję" kredytu "Oprocentowanie – 0%! w skali roku (RRS0 53,28%)" hehe.

    gambit565: ja cały czas piszę o 300tyś a nie o 200tyś, także nie wiem po co mi cały czas ktoś wkłada w usta to czego nie powiedziałem. Podałem ile na co chcę wydać, jeśli ktoś uważa, że zakładam zbyt optymistycznie to proszę napisać, chętnie skoryguje swój kosztorys.
    No i tak - uważam, że wybuduje stan deweloperski nie robiąc góry za 300tyś. Jednak tak jak mówię - 300tyś sama budowa bez przyłączy, projektu, zagospodarowania działki itp. No i warto dodać bo chyba nie każdy rozumie, że stan deweloperski to dom bez gotowej kuchni, łazienki, bez lamp, kontaktów, drzwi wewnętrznych itp.

    Jak mi się uda to założę temat na tym forum i podzielę się kosztami jakie poniosłem. Jeśli się natomiast nie uda to również wspomnę o tym w tym temacie. Generalnie ja się tych 300tyś sztywno nie trzymam, jeśli wyjdzie 310tyś to również będę uważał, że udało mi się zmieścić w założeniach. Po prostu oznaczać to będzie, że wybrałem lepszy rekuperator czy tam okna

  16. #12016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wiesz, co (dla mnie) głupiego jest z Twoim postępowaniu ?
    Budujesz w wieku 30lat dom 200m2 nie mając na tą chwilę dzieci, ani nawet (jeśli dobrze rozumiem) konkretnej kandydatki na ich matkę.

    Gdybyś wziął teraz niewielki kredyt i wybudował niewielki dom dla rodziny 2+1, to za pare lat, jeśli rodzina zaczęłaby się powiększać, sprzedałbyś go z zyskiem (zakładając że włożysz w ten dom prace własną, jak masz w zamiarze).
    I wtedy budujesz drugi dom dla Większej ilości domowników...
    Lepszy dom, bo drugie takie już są.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-06-2016 o 13:12
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #12017

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale wykończysz tylko polowe domu.
    A póżniej znowu....

    Zresztą - 36 miesięcy x 3.5 tys. zł to 126tyś.
    Szału nie ma, biorac pod uwage 100m2 pow mieszkalnej i działkę.
    Zważywszy, ze z wykończeniem startujesz od zakupu gniazdek.
    Dodaj do tego 42tyś z okresu gdy dom będzie budowany Liczymy 2 lata budowy, ale pierwszy rok będę dokładał do kredytu aby było łącznie 300tyś, później przez kolejne 4 lata dojdzie 168tyś z bieżących wpływów. Plus jest taki, że przez te 4 lata będę starał się sporo rzeczy zrobić samemu, także ich koszt będzie około połowy niższy niż gdybym zatrudnił firmę. Podam Ci przykład, np. mam możliwość pomalowania agregatem hydrodynamicznym swojego domu (samo malowanie 6 godzin), ale z zabezpieczaniem wyjdzie 2 dni, powiedzmy weekend. Normalnie za to musiałbym zapłacić 3tyś zł.
    Przy pracach, na których się kompletnie nie znam i nie ugram za wiele - będę to zlecać.

  18. #12018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post

    gambit565: ja cały czas piszę o 300tyś a nie o 200tyś, także nie wiem po co mi cały czas ktoś wkłada w usta to czego nie powiedziałem.)
    może dlatego że piszesz w wątku o domu za 200 tyś a nie za 300.

  19. #12019

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wiesz, co (dla mnie) głupiego jest z Twoim postępowaniu ?
    Budujesz w wieku 30lat dom 200m2 nie mając na tą chwilę dzieci, ani nawet (jeśli dobrze rozumiem) konkretnej kandydatki na ich matkę.

    Gdybyś wziął teraz niewielki kredyt i wybudował niewielki dom dla rodziny 2+1, to za pare lat, jeśli rodzina zaczęłaby się powiększać, sprzedałbyś go z zyskiem (zakładając że włożysz w ten dom prace własną, jak masz w zamiarze).
    I wtedy budujesz drugi dom dla Większej ilości domowników...
    Lepszy dom, bo drugie takie już są.
    Akurat do niedawna miałem z kim mieć te dzieci, no ale nic nie trwa wiecznie a działka już była kupiona, projekt też.
    Nie wiem czy by mi się chciało robić mały dom, później go sprzedać i budować większy. Człowiek może się zżyć z danym miejscem, mieć w nim wspomnienia i dla wielu ludzi ich domy mają wartość sentymentalną. Poza tym, naprawdę nie wiem co w tym takie strasznego, że będę dom robić 5 lat a nie 2. W wieku 35-36 lat będę miał dom taki jaki chce, 6 lat kredytu do spłaty i dumę, że sporo rzeczy sam zrobiłem

  20. #12020

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    może dlatego że piszesz w wątku o domu za 200 tyś a nie za 300.
    No tak, ale ja odpisywałem innemu użytkownikowi, że chcę wybudować bardzo podobny dom za 300tyś i zostałem pociągnięty za język. W każdym poście piszę o kwocie 300tyś, także nie rozumiem ludzi, którzy nie czytają postów i się wyśmiewają.

Strona 601 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony