Cytat Napisał Ner0n
Nie można porównywać kosztów podpiwniczania na działce płaskiej z podpiwniczaniem na działce pochyłej i uzasadniać tym celowości takiego podpiwniczenia. Koszt podpiwniczenia w obu przypadkach niechby i był taki sam - ale budowanie domu niepodpiwniczonego na działce pochyłej będzie droższe niż takiego samego na działce płaskiej. Po prostu do wykonania jest więcej prac ziemnych. Dodatkowo trzeba pamiętać o konieczności zasypania fundamentu gdy nie robi się piwnicy - jeżeli na działce jest glina może to sporo kosztować, bo nie zasypiesz tym, co wykopałeś. A wtedy może się okazać, że różnica to nie 30-40 tys. a 10-15tys - za ładnych kilkadziesiąt metrów powierzchni.
poniekąd się zgadza, dlatego najlepiej jest wyrównać działkę przed przystąpieniem do budowy w miejscu gdzie będzie stal dom, u mnie kosztowało to ok 800 zl.
Jeżeli ktoś chce mieć piwnice, to na pewno łatwiej jest ja zrobić na pochyłym terenie (mniej problemów z izolacja) tylko ze nikt mi nie powie, ze będzie to niewielkim kosztem, ale jeżeli ktoś jej nie potrzebuje to nie musi ładować się w koszty tylko dlatego, że ma pochyłą działkę.
Jeżeli komuś zależy na paru metrach równie dobrze możną powiedzieć: to dobuduj sobie piętro będziesz miął parę dodatkowych metrów niewielkim kosztem (mniejszym niż piwnica)