dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Cool Samodzielna produkcja pelletu :D

    Tak się zastanawiam nad samodzielną produkcją pelletu. Na Alledrogo maszynkę można kupić już od 5 000, trociny jak by poszukać to w jakimś tartaku też można tanio kupić. Przy dzisiejszych cenach pelletu (od 700 złotych) maszynka dosyć szybko powinna się zwrócić.
    A "przepeletować" można teoretycznie każdy materiał teoretycznie nawet trawę z koszenia

    Ciekawi mnie jakie macie zdanie na ten temat.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ja bym raczej brał brykieciarkę. Nie dość, że paliwo bardziej uniwersalne, to i surowca więcej (od okolicznych rolników).

    Chociaż Ciebie to chyba nie urządza, bo jak rozumiem, masz kocioł na pellet właśnie.

    Tak czy siak, uwzględnij niemałe zużycie prądu, no i czasochłonność. Ta tania maszynka to jaką ma wydajność?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    Podczas szukania dostawcy pelletu trafiłem na kilka aukcji i zacząłem się po prostu zastanawiać czy jest sens.

    ta najtańsza maszynka ma silnik elektryczny o mocy 3kW i wydajność ok 50 kg/h więc niezbyt porażająca. Wydajność prawdopodobnie będzie zależała od mocy silnika, rozdrobnienia materiału, wilgotności, stopnia zużycie maszyny i pewnie od jeszcze od paru czynników.

    Ja jak najbardziej zainteresowany jestem pelletem ale na jednej aukcji, wnioskuję z opisu można robić pewnie jakiś drobny brykiet, niżej link do aukcji (ubiegając komentarze to nie jest moja aukcja, ani żadnego mojego znajomego, podaję ja jako przykład):
    http://allegro.pl/pelleciarka-7-5-kw...382040181.html

    przy obecnej cenie pelletu 700 pln za tonę i potrzebach rocznych rzędu około 6-8 ton (odejmując wydatek na prąd), to taka maszynka powinna się w miarę szybko zwrócić.
    Ostatnio edytowane przez WOJSKI ; 15-01-2011 o 20:28

  4. #4

    Domyślnie

    Hmm, nikt nie jest zainteresowany tematem?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andrea31

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Wilkołaz
    Kod pocztowy
    23-212
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam
    Ja interesowałem się tym tematem, z tych informacji które zdobyłem wynika że te maszyny za kilka tysięcy złotych zupełnie się nie sprawdzają, do produkcji pettetu potrzebne jest ogromne ciśnienie do sprasowania trocin, pozatym istnieje kwestia wilgotności, trociny do produkcji pelletu muszą być bardzo suche, przy profesjonalnej produkcji w linii technologicznej jest suszarnia. Ze zdobytych moich informacji wynika że mniejsze komplikacje występują przy produkcji brykietu.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Pozbawię Was trochę złudzeń.
    Kupno maszyny to łatwizna. Schody zaczynają się od chwili gdy będziecie już mieli chęć kupna trocin ... Do niedawna był to odpad w tartakach i dużych zakładach. Teraz ich kupno graniczy z cudem (przynajmniej w moich okolicach). "Kto żyw" i ma do czynienia z drewnem, ma w tej chwili na potrzeby własne poprzerabiane kotły na trociny lub sprzedaje je wytwórcom brykietu, ma podpisane umowy na dostarczanie trocin do większych kotłowni, bądź z kolei posiada małe linie produkcyjne brykietu własnego.
    Także sam surowiec jest już małym problemem dla kogoś kto ma chęć produkcji.
    Następna sprawa - nie wiem czy mieliście okazję być w takim zakładzie produkującym brykiet czy pellet.
    Podstawą jest ogromna wialnia - suszarnia przygotowująca trociny do procesu produkcyjnego, gdzie muszą mieć wilgotność poniżej 10-12 %. Inaczej po prostu nie zrobi się z nich opału. Suszarnia jest duża i robi ogromny hałas.
    Kolejnym problemem jest sama ilość miejsca na linię produkcyjną. Maszynki małe, dostępne na Allegro to tak naprawdę namiastka tego czym się robi taki opał. Prasują trociny tak słabo, że brykiet czy pelletki rozsypują się tak naprawdę same w rękach lub workach. Kupując maszynę większą, solidniejszą i już droższą, dopiero można cokolwiek myśleć o produkcji. I teraz problemem jest to, że brykiet (czy pellet) prasowany już takimi maszynami osiąga znaczne temperatury podczas produkcji. Z racji ogromnego ciśnienia. Wymaga on kilkunastu czasem metrów zwykłych rynienek do ostudzenia żeby nie nastąpił np. jego samozapłon. W przypadku pellet zaś - kolejnej wialni, która go studzi.
    Na własny użytek o wiele bardziej opłacalne jest przerobienie kotła na trociny czy inne biopaliwo rozdrabniane (podajnik ślimakowy i zbiornik). Kupno oraz suszenie trocin na potrzeby własne już nie stanowi tak dużego problemu - zawsze się tą jedną przyczepę gdzieś dostanie, a suszenie takiej ilości można zrobić samemu łopatą na pryźmie (tu już nie jest wymagana taka niska wilgotność jak przy produkcji brykietów czy pellet).
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  7. #7

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Na tonę peletu potrzeba 4-5m3 trociny .... M3 to koszt około 40pln. Życzę powodzenia....
    p.s
    Aż dziw że ludzie nabierają się na maszynki do mięsa, tfu do peletu za 5000...

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    wiedziałem że muszę podnieść temat jeszcze raz, dzięki za opinie
    Marmark na to forum nie trafiłem, może po części z braku czasu a może za słabo szukałem, tak czy siak dzięki za link

    Forest-Natura niezła rozprawka , dzięki

    Kroitz mnie też dziwi że ludzie są tacy naiwni i nie sprawdzą a kupują. Nie tylko maszynki do mięsa ale także inne rzeczy. Ja jak widzisz na razie teoretyzuję i zbieram opinie. A taki post z pewnością pomoże wielu osobom w dokonaniu właściwego wyboru.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mansoon

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam, jestem tu nowy. Interesuje mnie rozpoczęcie biznesu. Troche juz poczytałem i chcialem rozpoczac jednak nie wiem czy dysponuje odpowiednia wiedza i finansami... Mam okolo 55000zl, dzialke ok. 2000m2 na ktorej znajduje sie tartak tescia. Nie jestem w stanie powiedziec czy moze on zapewnic mi surowiec. Nie wiem jak dlugo trzeba ciac zeby uzyskac 16mp trociny na dobe. Mam zamiar produkowac na maszynie 200kg/h.
    Planuje zakup:
    1)peleciarka - 20000zl
    2)suszarnia - 20000zl - 25000zl
    inne koszta: 10000zl

    a)Prosze powiedziec z doswiadczenia czy zakladajac wydajnocs 200kg/h czyli ok. 40ton na miesiac dam rade rozhustan ten interes?
    b) Czy rozdrabniarke rowniez trzeba kupic? Czy trocina z heblowania nadaje sie bez rozdrobnienia?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frank_gr

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    nieznanowo
    Kod pocztowy
    08-131
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał mansoon Zobacz post
    witam, jestem tu nowy. Interesuje mnie rozpoczęcie biznesu. Troche juz poczytałem i chcialem rozpoczac jednak nie wiem czy dysponuje odpowiednia wiedza i finansami... Mam okolo 55000zl, dzialke ok. 2000m2 na ktorej znajduje sie tartak tescia. Nie jestem w stanie powiedziec czy moze on zapewnic mi surowiec. Nie wiem jak dlugo trzeba ciac zeby uzyskac 16mp trociny na dobe. Mam zamiar produkowac na maszynie 200kg/h.
    Planuje zakup:
    1)peleciarka - 20000zl
    2)suszarnia - 20000zl - 25000zl
    inne koszta: 10000zl

    a)Prosze powiedziec z doswiadczenia czy zakladajac wydajnocs 200kg/h czyli ok. 40ton na miesiac dam rade rozhustan ten interes?
    b) Czy rozdrabniarke rowniez trzeba kupic? Czy trocina z heblowania nadaje sie bez rozdrobnienia?
    w tej branzy jest juz duza konkurencja, no nie wiem... ale do odawznych swiat nalezy

  12. #12

    Domyślnie

    do speletowania suchej trawy po koszeniu, badz lisci na jesień to moze i sie nadaje, ale to tak raczej hobbystycznie ... wydajnosc kiepska

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frank_gr

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    nieznanowo
    Kod pocztowy
    08-131
    Posty
    211

    Domyślnie

    ja kupilem rebak i pale zrebkami.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mansoon Zobacz post
    witam, jestem tu nowy. Interesuje mnie rozpoczęcie biznesu. Troche juz poczytałem i chcialem rozpoczac jednak nie wiem czy dysponuje odpowiednia wiedza i finansami... Mam okolo 55000zl, dzialke ok. 2000m2 na ktorej znajduje sie tartak tescia. Nie jestem w stanie powiedziec czy moze on zapewnic mi surowiec. Nie wiem jak dlugo trzeba ciac zeby uzyskac 16mp trociny na dobe. Mam zamiar produkowac na maszynie 200kg/h.
    Planuje zakup:
    1)peleciarka - 20000zl
    2)suszarnia - 20000zl - 25000zl
    inne koszta: 10000zl

    a)Prosze powiedziec z doswiadczenia czy zakladajac wydajnocs 200kg/h czyli ok. 40ton na miesiac dam rade rozhustan ten interes?
    b) Czy rozdrabniarke rowniez trzeba kupic? Czy trocina z heblowania nadaje sie bez rozdrobnienia?
    Sam o tym myślałem jak chcesz porady i mieszkasz blisko mnie to wbijaj z czteropakiem pogadamy, policzymy. Jak dalej daj znać na pw podeślę ci numer telefonu też pogadamy.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szewiec

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Bysław
    Kod pocztowy
    89-510
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Pozbawię Was trochę złudzeń.
    Kupno maszyny to łatwizna. Schody zaczynają się od chwili gdy będziecie już mieli chęć kupna trocin ... Do niedawna był to odpad w tartakach i dużych zakładach. Teraz ich kupno graniczy z cudem (przynajmniej w moich okolicach). "Kto żyw" i ma do czynienia z drewnem, ma w tej chwili na potrzeby własne poprzerabiane kotły na trociny lub sprzedaje je wytwórcom brykietu, ma podpisane umowy na dostarczanie trocin do większych kotłowni, bądź z kolei posiada małe linie produkcyjne brykietu własnego.
    Także sam surowiec jest już małym problemem dla kogoś kto ma chęć produkcji.
    Następna sprawa - nie wiem czy mieliście okazję być w takim zakładzie produkującym brykiet czy pellet.
    Podstawą jest ogromna wialnia - suszarnia przygotowująca trociny do procesu produkcyjnego, gdzie muszą mieć wilgotność poniżej 10-12 %. Inaczej po prostu nie zrobi się z nich opału. Suszarnia jest duża i robi ogromny hałas.
    Kolejnym problemem jest sama ilość miejsca na linię produkcyjną. Maszynki małe, dostępne na Allegro to tak naprawdę namiastka tego czym się robi taki opał. Prasują trociny tak słabo, że brykiet czy pelletki rozsypują się tak naprawdę same w rękach lub workach. Kupując maszynę większą, solidniejszą i już droższą, dopiero można cokolwiek myśleć o produkcji. I teraz problemem jest to, że brykiet (czy pellet) prasowany już takimi maszynami osiąga znaczne temperatury podczas produkcji. Z racji ogromnego ciśnienia. Wymaga on kilkunastu czasem metrów zwykłych rynienek do ostudzenia żeby nie nastąpił np. jego samozapłon. W przypadku pellet zaś - kolejnej wialni, która go studzi.
    Na własny użytek o wiele bardziej opłacalne jest przerobienie kotła na trociny czy inne biopaliwo rozdrabniane (podajnik ślimakowy i zbiornik). Kupno oraz suszenie trocin na potrzeby własne już nie stanowi tak dużego problemu - zawsze się tą jedną przyczepę gdzieś dostanie, a suszenie takiej ilości można zrobić samemu łopatą na pryźmie (tu już nie jest wymagana taka niska wilgotność jak przy produkcji brykietów czy pellet).
    Pozdrawiam.
    witam ,poszukuje kogos kto pomoze mi zaczac produkcje,mam maszyne samo róbke i mi nie wychodzi pelet trocina 13% wilgotnosci

  16. #16

    Domyślnie

    Podbijam temat, Interesuje mnie zakup sprzętu na samodzielna produkcję pelletu w co powinienem zainwestować jeśli chodzi o dużą produkcję ?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Może w rozum ... jak liczysz że na FM dostaniesz konkretne odpowiedzi na ten temat ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  18. #18

    Domyślnie

    Samodzielna produkcja pelletòw nie jest wychodom. Myślę że będzie kupić gotowe pallety, teraz nie jest dużo drogo. Kupimy na [moderowanol]. Dobża jakość, temu w domie jest ciepło!
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 23-11-2015 o 19:37

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał eder23eder Zobacz post
    Samodzielna produkcja pelletòw nie jest wychodom. Myślę że będzie kupić gotowe pallety, teraz nie jest dużo drogo. Kupimy na http://farpel.pl/pl/products. Dobża jakość, temu w domie jest ciepło!
    O wujek google tłumacz zajechał na forum.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arkadiuszborek

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Człuchów
    Kod pocztowy
    77-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam
    czy nadal jestes zainteresowany produkcja pelletu

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony