dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 15
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 294
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    a jakim pelletem palisz?
    Barlinieckim, ale przy promocyjnej cenie 790 zł/tonę żałuje że nie kupiłem zboża (na wiosnę płaciłem 400 zł/tonę za zboże)
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Barlinieckim, ale przy promocyjnej cenie 790 zł/tonę żałuje że nie kupiłem zboża (na wiosnę płaciłem 400 zł/tonę za zboże)
    No właśnie, cena tego barlineckiego jest wysoka (ale trzymają jakość) natomiast mój pellet jest tani lecz niestety daleko mu do jakości barlinka. Więcej chyba go nie kupię, ma strasznie ciężki popiół, który zalega mi na palniku i robią się duże spieki. Trzeba będzie poszukać jakiejś alternatywy.
    Pozdrawiam Jacek

  3. #23

    Domyślnie

    Więc to automatyczne odpopielanie palnika w Granpalu to lipa?

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hendeh Zobacz post
    Więc to automatyczne odpopielanie palnika w Granpalu to lipa?
    Nie to nie lipa, odpopielanie palnika następuje samoczynnie poprzez zdmuchiwanie popiołu do popielnika o ile pellet jest dobrej jakości, nie robią się spieki i kocioł jest dobrze wyregulowany. Ja niestety kupiłem pellet jak się okazało nienajlepszej jakości gdzie popiół jest ciężki, robią się spieki które gromadzą się na palniku. Producenci pelletu są poprostu nieuczciwi dodając różne związki organiczne i nieorganiczne i inne odpady jak np wióry z płyt mdf, sprzedawany wilgotny. Co trzeci worek mam zapleśniały - naszczęście już nie zostało go dużo. Barlinek jest o niebo lepszy przynajmniej popiołu było bardzo mało był bialutki ładnie się wypalał i nie syfił kotła, ale cena zmusiła mnie do kupienia tańszego. Myślę, że gdyby barlinek obniżył cenę o np 200 zł to innego by nikt nie kupił. Ale to moje zdanie, może są inni producenci tańszego pelletu, który jest tak samo dobry jak barlinek.
    Pzdr
    Pozdrawiam Jacek

  5. #25

    Domyślnie

    Czyli najlepszy piec na pellet to Granpal? A czy jest ktoś na forum kto posiada innej firmy, np. KLIMOSZ BIO LING DUO, DEFRO DUO PELLET, jest też podobno nowość kostrzewy PELLETS 100, albo LAZAR SPEEDFIRE? Takie rozważam. Pytam, bo właśnie muszę dokonać wyboru kotła, podobno czopuch trzeba zostawić na odpowiedniej wysokości, zależnej od modelu kotła, a nie mogę znaleźć jakichś opinii użytkowników tych modeli, jedynie Granpal ma tu swój wątek...

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hendeh Zobacz post
    Czyli najlepszy piec na pellet to Granpal? A czy jest ktoś na forum kto posiada innej firmy, np. KLIMOSZ BIO LING DUO, DEFRO DUO PELLET, jest też podobno nowość kostrzewy PELLETS 100, albo LAZAR SPEEDFIRE? Takie rozważam. Pytam, bo właśnie muszę dokonać wyboru kotła, podobno czopuch trzeba zostawić na odpowiedniej wysokości, zależnej od modelu kotła, a nie mogę znaleźć jakichś opinii użytkowników tych modeli, jedynie Granpal ma tu swój wątek...
    Może nie najlepszy, ale niezły jak na warunki polskie, przemyślana konstrukcja z prostym palnikiem i podajnikiem. Ma to swoje zalety. Pewnie są lepsze, ale na pewno dużo droższe, fajne są zagraniczne konstrukcje niestety cena przytłacza. Rynek się w dalszym ciągu rozwija i będzie o ile producenci pelletu go nie rozwalą zaporowymi cenami pelletu, a jak pamiętam jeszcze w 2006 roku tona kosztowała 410 zł, dziś 100% więcej.
    Pozdrawiam Jacek

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    w 2006 roku tona kosztowała 410 zł, dziś 100% więcej
    bo parę lat temu tona węgla kosztowała 300 a nie 800 zł
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    bo parę lat temu tona węgla kosztowała 300 a nie 800 zł
    ..a ropa 2,45 zł/l
    Pozdrawiam Jacek

  9. #29

    Domyślnie

    Często trzeba czyścić tego granpala? A jak z podajnikiem, czy słynne zrywanie zawleczki też dotyczy? Jakoś nie słychać o problemach ze ślimakiem. Poważnie, chyba go zamówię.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Często trzeba czyścić tego granpala? A jak z podajnikiem, czy słynne zrywanie zawleczki też dotyczy? Jakoś nie słychać o problemach ze ślimakiem.
    Przy dobrym pelecie wystarczy czyścić raz na miesiąc. Przy paliwie typu pelety, owies nie ma szansy na zakleszczenie paliwa w ślimaku (więc zawleczka się nie zrywa).

    Do kotła mój hydraulik zamontował wszystkie pompy i regulatory zalecane przez producenta. Kosztowało kilkaset zł więcej, ale wszystko funkcjonuje bez zarzutu.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  11. #31

    Domyślnie

    Jak zawleczka się zrywa przy pellecie to znak że ślimak juz szlak trafił bo normalnie to nie powinno. Ja mam kocioł D'alessandro CSI i wymieniałem ślimaka po czterech latach. Tak poza tym to kociołek spisuje się elegancko. Spędzam o wiele mniej czasu w kotłowni niż za czasów tradycyjnego węglaka. Tu nawet rozpalać nie musze bo zapalrka robi to za mnie, nastawiam temperature jaką chce i tyle - sam współpracuje z pogodówką i termostatem pokojowym. Do kotłowni chodze ale zapalic fajeczke

  12. #32

    Domyślnie

    Gdzie sprzedają te kotły? Może jakiś link?

  13. #33

    Domyślnie Najtańsze ogrzewanie. Na pewno nie ekogroszek. Może pellet

    Czytam dużo o ekogroszku i zastanawiam się skąd tylu zwolenników tego materiału grzewczego? A przecież ekogroszek trudno utrzymać w czystości, ciągły brud, czyszczenie może doprowadzić do szału. I w ogóle dlaczego to nazywa się ekogroszek, czyli eko.. ekologiczny że niby jest?

    Z kolei pelet , czyli inaczej mówiąc granulat drzewny to przeciwieństwo ekogroszku. Choć zużycie niemal takie samo - to fakt, ale za to nie brudzi tak strasznie, ma w sobie mało popiołu. Poza tym reszta podobnie. Ale jest tak mało wątków o tym rodzaju biopaliwa, że postanowiłem napisać. O ekogroszku już się dużo naczytałem. Jedna z firm nawet, czyli Barlinek chwali się, że mamy najlepszy w Europie pellet ?

    Używacie peletu? Czy ktoś może wyjażnić czy to pisze się pelet czy pellet?

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Wątków o pellecie jest tu już kilka, nie wiem, czy jest sens zakładać nowy.

    Ekogroszek jest eko, bo ma mniej siarki, niż zwykły węgiel i da się go spalać w nowoczesnych kotłach retortowych (i samo to spalanie jest bardziej eko).

    Pellet chyba nie spełnia kryterium "najtańszego ogrzewania", bo najtańsze to jest o ile pamiętam drewno.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  15. #35

    Domyślnie

    Drewno nadal jest najtańsze jednak wymaga czestszego podkładania niz np węgiel.
    Wymaga sezonowania po zcięciu min rok

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Mimo wszystko wolałbym zrobić drewutnię i kupować drewno rok czy nawet dwa lata wcześniej, niż pakować się w pellet.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #37

    Domyślnie

    witam, postanowiłem policzyć dokładną cenę 1kWh na podstawie poniesionych kosztów gazu (GZ50/W-2), energii elektrycznej (G11) i dębiny (płaciłem po 140/zł/m3, palę w kominku z pw), w ubiegłym roku koszt wyniósł, gaz 0,2302zł/kWh, prąd 0,5400zł/kWh, dębina 0,0667zł/kWh, różnica może szokować, jak widać zamiana drewna na prąd lub gaz (oczywiście ilość powinno się odpowiednio pomniejszyć o sprawność urządzeń grzewczych) byłaby wyjątkowo kosztowna, dodatkowo dowiedziałem się że drewno w moim przypadku jest podstawowym nośnikiem energii (rocznie kupuję 6mp co odpowiada 12600kWh). Uważam, że dopiero wyliczone zapotrzebowanie na energię, jej realna cena z poszczególnych nośników jak również dostęp do nich pozwoli na rozsądny wybór.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Przez jedną zimę pomagałem przy obsłudze pieca na ekogroszek. COŚ STRASZNEGO. Po każdym nasypaniu węgla, wyjęciu popiołu (i często przeczyszczeniu) wyglądałem jak górnik po nocnej zmianie. Wszystkie ciuchy do prania (mimo iż zakładałem coś na wierzch), ja do kąpieli z myciem głowy włącznie.
    Teraz mam piec na pelety (... zboże, wierzbę, pestki, i ekogroszek też)- Granpal, palę peletami, nasypuje je do zasobnika w białej koszuli, popiół wyciagam raz na tydz. lub rzadziej, piec od kwietnia do stycznia czyściłem raz (10 min pracy), w kotłowni czysto, dym z komina o zapachu ogniska, żadnych problemów ze spiekami, zawleczkami, zapchaniami.

    Oczywiście pelety wychodzą nieco drożej niż węgiel, ale uważam że warto

    A na wiosnę sadzę 0,7 ha wierzby energetycznej
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Pantograf pokaż jakieś zdjęcia pieca i kotłowni, proszę. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

Strona 2 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony