dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 80
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1594
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka.

    Witam w wątku który powinien zainteresować parę osób.

    Szwendając się po około kominkowych tematach trafiłem na pytanie : jaki komin do kominka .Temat przyznam śliski - jednocześnie niebezpieczny.
    Niebezpieczny nie tylko dla ewentualnych posiadaczy kominków , dla dyskutantów też .Jako ,że w swoim dość długim życiu kominki nie tylko budowałem,ale i rozbierałem swoje zdanie mam. Bezpośrednim motywem był kolejny spalony dom w okolicy - dom dobrych znajomych ,którzy w tajemnicy przede mną zrobili instalację (byłem za drogi).

    Postaram się temat jakoś opanować - przy pomocy pytań ,dobrych rad innych ludzi , doświadczonych w tej materii ,jak i oczywiście pyskaczy .

    Zarzucam wędkę ( ) : rura ceramiczna (szamotowa) typu Schiedel nie nadaje się do kominków - To stwierdzenie znajomka, który prowadzi kominkowy biznes w okolicy.

    .Prawda czy fałsz ?

    pozdrawiam i zapraszam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    ....lepszy zwykły "kwasiak" ,niż systemowa rura szamotowa....


    (nie ma to jak pogadać z kimś mądrym )

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pekabet

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    9

    Domyślnie

    witam

    Fałsz !!!

    Wkłady ceramiczne sa w tej chwili najlepszym rozwiazaniem, zarówno do pieców jak i kominków. Jest tak przede wszystkim ze wzgledu na uniwersalność, trwałość i jakość obecnie sprzedawanych wyrobów.

    Jestem doradca technicznym firmy PEKABET sprzedającej zestawy kominowe takze wiem co mowie.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał pekabet Zobacz post
    witam

    Fałsz !!!

    Wkłady ceramiczne sa w tej chwili najlepszym rozwiazaniem, zarówno do pieców jak i kominków. Jest tak przede wszystkim ze wzgledu na uniwersalność, trwałość i jakość obecnie sprzedawanych wyrobów.

    Jestem doradca technicznym firmy PEKABET sprzedającej zestawy kominowe takze wiem co mowie.
    A moja wersalka , która według doradcy producenta była najlepsza na zachód od Wisły , właśnie spłonęła w kominku , bo dwóch sezonów nie wytrzymała ....

    Panowie producenci proszę się reklamować gdzie indziej .

    dziękuję ,Eniu.

  5. #5

    Domyślnie

    ciekawy temat

    ja mam wklad szamotowy, ale komin nie jest systemowy
    komin murowany z cegly pelnej, nad dachem z klinkieru
    przekroj kanalu murowanego 27x27 cm, w tym wklad szamotowy 20x20 cm obsypany drobnym gruzem ceglanym, resztkami zaprawy i piaskiem

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar fubek84
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Racibórz, Poland
    Kod pocztowy
    44-285
    Posty
    106

    Domyślnie

    cóż mój Tata ma kominek tradycyjny(bez wkładu) komin o przekroju 25x25 bez wkładów i kominek działa bez problemów od ponad 10 lat, palone zimą co 2-3 dni.
    A co do wkładów to wydaje mi się że różnicy nei ma czy systemowy, kwasiak czy coś innego
    Face wydaje mi się że wkład powinien być obłożony wełną ale nie jestem pewny po co

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fubek84 Zobacz post
    Face wydaje mi się że wkład powinien być obłożony wełną ale nie jestem pewny po co
    kompensacja naprezen temperaturowych, u mnie radzi sobie z tym gruz i piasek

  8. #8

    Domyślnie

    Komin stalowy podobno szybciej się nagrzewa. Ja mam mieć szidla rondo plus. Dom szkieletowy, komin samonośny oddylatowany od konstrukcji.
    Może ktoś mnie jeszcze przekona do zmiany.

    p.s.1 był już niedawno taki wątek http://forum.muratordom.pl/showthrea...o-lepsze/page2
    p.s.2 "drogi" eniu cierpisz na rozszczepienie osobowości?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBELEK Zobacz post
    Komin stalowy podobno szybciej się nagrzewa. Ja mam mieć szidla rondo plus. Dom szkieletowy, komin samonośny oddylatowany od konstrukcji.
    Może ktoś mnie jeszcze przekona do zmiany.

    p.s.1 był już niedawno taki wątek http://forum.muratordom.pl/showthrea...o-lepsze/page2
    p.s.2 "drogi" eniu cierpisz na rozszczepienie osobowości?
    Człowiek zrobi zakupy ,odbierze dzieciaki ze szkół, czyli chwila nieuwagi ,a wątek zaczyna żyć .
    Qbelek , dzięki że wpadłeś .Obserwuj ten wątek to się trochę zdziwisz

    Z moją osobowością wszystko w porządku. Takich granatów zaczepnych pojawi się więcej.

    Z odpowiedziami musicie poczekać . Najpierw "przelecę" linka , za który serdeczne dzięki....

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    ciekawy temat

    ja mam wklad szamotowy, ale komin nie jest systemowy
    komin murowany z cegly pelnej, nad dachem z klinkieru
    przekroj kanalu murowanego 27x27 cm, w tym wklad szamotowy 20x20 cm obsypany drobnym gruzem ceglanym, resztkami zaprawy i piaskiem
    Niestety muszę Cię zmartwić ,ale wkłady szamotowe montuje się w dystansie do ich nośnika (pustaka czy cegieł) ,najlepiej w otulinie z wełny. To co zrobiłeś powoduje przenoszenie naprężeń pomiędzy tymi materiałami a w efekcie pękanie wkładek szamotowych - po roku, po trzech ,po dziesięciu - w zależności od intensywności palenia.

  11. #11

    Domyślnie

    stalowy jak się skończy można zamienić co jest mniejszym kosztem niż rozbiórka systemowego

    ceramiczny bardziej uniwersalny jeśli chodzi o rodzaj paliwa stałego

    F-N pisał o kombinacji stalowego wkładu w rurze systemowego...........

    na forum all pisze raczej o zaletach wkładów ceramicznych i stalowych (każdy swoje chwali)

    eniu coś bąknąłeś o wyższych temperaturach spalin, destrukcyjnych dla ceramicznego podczas palenia w kominkach? martwię się czy moja mercedes nie zniszczy mi szidla? po drodze do komina mam wymiennik powietrzny i obudowa szamotowa więc może temperatura spalin w kominie nie osiągnie niszczącego pułapu?

    heh jutro zapodam problem swojemu zdunowi

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał fubek84 Zobacz post
    cóż mój Tata ma kominek tradycyjny(bez wkładu) komin o przekroju 25x25 bez wkładów i kominek działa bez problemów od ponad 10 lat, palone zimą co 2-3 dni.
    A co do wkładów to wydaje mi się że różnicy nei ma czy systemowy, kwasiak czy coś innego
    Face wydaje mi się że wkład powinien być obłożony wełną ale nie jestem pewny po co
    Kominek otwarty , z racji panujących w nim "przeciągów", całą energię z palenia drewnem wypuszcza w niebo. Komin nie zdąży się "kapnąć "jak dymu już nie ma .
    Temperatura z reguły to ok 400 st C. Taka nie niszczy komina, jak robią to wkłady.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBELEK Zobacz post
    stalowy jak się skończy można zamienić co jest mniejszym kosztem niż rozbiórka systemowego

    ceramiczny bardziej uniwersalny jeśli chodzi o rodzaj paliwa stałego

    F-N pisał o kombinacji stalowego wkładu w rurze systemowego...........

    na forum all pisze raczej o zaletach wkładów ceramicznych i stalowych (każdy swoje chwali)

    eniu coś bąknąłeś o wyższych temperaturach spalin, destrukcyjnych dla ceramicznego podczas palenia w kominkach? martwię się czy moja mercedes nie zniszczy mi szidla? po drodze do komina mam wymiennik powietrzny i obudowa szamotowa więc może temperatura spalin w kominie nie osiągnie niszczącego pułapu?

    heh jutro zapodam problem swojemu zdunowi
    Nie mam pewności czy F.N. nie pisał o stali w pustaku od Schiedla (lub podobnym). Powiem Ci , że z moich doświadczeń najlepszy system ma ja 14 (# 21) we wskazanym przez Ciebie wątku . Samooczyszczający się komin stalowy (mam nadzieję , że nie z czarnej stali ! ), z którego wszystko co może wlecieć spala sie w kominku. To jest genialny system eliminujący w zasadzie wszelkie zagrożenia ,głównie te związane z wyczystką .Ale powoli, nie wszystko od razu.
    Sobieradek z kolei dobrze radzi ( nie tylko sobie )jak zbudować komin systemowy.Taki z rurami szamotowymi ,które sądoskonałe do "kopciuchów".





    W kominkach zauważam,że szala zwycięstwa przechyla się wyraźnie na korzyść stali. Jednostkowe opinie nie maja tu często znaczenia ,szczególnie jak brzmią tak :"palę 3,5,albo 8 lat i nic nie zauważyłem " Gdzie i co mamy zauważyć? Zabudowany marmurem wkład jest ledwie widoczny ,przyłącze zafajdane błotem (zaprawą...),a wszędobylska wełna dopełnia reszty.Czy ktoś zagląda do komina ? Ja zaglądałem ,parę razy - kamery dają obraz nawet w kolorze.

    Firma Jeremias ,jakiś czas temu robiła testy w celu sprzedaży swych wyrobów na rynkach skandynawskich (bardziej wymagających niż niemiecki). Było to traktowanie rur ze stali szlachetnej (rodzaj stali w katalogach- głównie to stop chromo -molibdenowo-niklowo -tytanowy) temperaturą 1000 stopni C .W pracy ciągłej.

    ide spać CDN

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Niestety muszę Cię zmartwić ,ale wkłady szamotowe montuje się w dystansie do ich nośnika (pustaka czy cegieł) ,najlepiej w otulinie z wełny. To co zrobiłeś powoduje przenoszenie naprężeń pomiędzy tymi materiałami a w efekcie pękanie wkładek szamotowych - po roku, po trzech ,po dziesięciu - w zależności od intensywności palenia.
    zupelnie mnie nie zmartwiles
    gdybys dokladnie czytal wiedzial bys dlaczego

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    zupelnie mnie nie zmartwiles
    gdybys dokladnie czytal wiedzial bys dlaczego
    face nie bądź wiśnia , gadaj zaraz o co biega bo nie kumam czaczy

  16. #16

    Domyślnie

    a czy luzno wsypany gruz ceramiczny srednicy max 1cm zasypany piaskiem bedzie przenosil naprezenia sciskajace??

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    a czy luzno wsypany gruz ceramiczny srednicy max 1cm zasypany piaskiem bedzie przenosil naprezenia sciskajace??
    A ile kominów tak zbudowałeś ,jaki masz doświadczenia . Jak wygląda taki komin ( po rozebraniu ) po 20 latach pracy ciągłej z wkładem kominkowym. Mam jednak obawy....

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Takie "zasypywanie" ma dużą tradycję przede wszystkim przy budowie pieców przemysłowych.Piasek stosowano zaś w piecach domowych piekarniczych,gdzie sypano go na kopułę i spełniał on rolę izolacyjną,dawał amortyzację dla pracującej kopuły i wyrównywał powierzchnię,co pozwalało kłaść na nim cegły.
    Jednak w kominach nie stosowałbym piasku z tłuczniem jako zasypkę, ponieważ jeśli zastosujemy w to miejsce keramzyt,to podniesie się sprawność urządzenia.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Takie "zasypywanie" ma dużą tradycję przede wszystkim przy budowie pieców przemysłowych.Piasek stosowano zaś w piecach domowych piekarniczych,gdzie sypano go na kopułę i spełniał on rolę izolacyjną,dawał amortyzację dla pracującej kopuły i wyrównywał powierzchnię,co pozwalało kłaść na nim cegły.
    Jednak w kominach nie stosowałbym piasku z tłuczniem jako zasypkę, ponieważ jeśli zastosujemy w to miejsce keramzyt,to podniesie się sprawność urządzenia.
    bogusław dzięki za wsparcie....

    dodam jeszcze że tradycja w nowych wynalazkach niekoniecznie musi się sprawdzić. Komin systemowy ,stal szlachetna ,wkład kominkowy - co my o tych urządzeniach wiemy? Niewiele ,bo pojawiły się stosunkowo niedawno .W dziejach budowy kominów to tyle co nic .Tak na dobre, w naszym kraju, zadomowiły sie dopiero po odzyskaniu niepodległości po r, 1989 . Informacje co to za wynalazki ,co z nimi sie dzieje, w jaki sposób nam zagrażają dopiero zaczynają się pojawiać .Niestety głównym źródłem informacji są pożary .Analizując ich przyczyny dochodzę do wniosku, że Polska kominkowo -piecowa ,śpi na tykającej bombie zegarowej .


    face ,
    nikt tu nie chce Cię dyskredytować raczej pomóc; może Twój komin jest ok. natomiast trudno mi uwierzyć ,że te resztki zaprawy i gruz ułożyły się tak jak sowie wymyśliłeś.
    Wystarczy że w jednym miejscu zaklinowały się dwa ,trzy kawałeczki - rura szamotowa w tym miejscu zacznie pękać ,pęknięcie zacznie zwiększać rozmiary i ...tik tak, tik tak...

    Co prawda w Twoim wypadku do pożaru nie dojdzie (komin tradycyjny z cegieł) ,ale rury mogą się posypać .W przypadku Schiedla (zdecydowanego lidera w PL) wystarczy przeczytać instrukcję by uniknąć błedów montażowych .Natomiast to temat na inny dzień...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    face ,
    nikt tu nie chce Cię dyskredytować raczej pomóc; może Twój komin jest ok. natomiast trudno mi uwierzyć ,że te resztki zaprawy i gruz ułożyły się tak jak sowie wymyśliłeś.
    Wystarczy że w jednym miejscu zaklinowały się dwa ,trzy kawałeczki - rura szamotowa w tym miejscu zacznie pękać ,pęknięcie zacznie zwiększać rozmiary i ...tik tak, tik tak...

    Co prawda w Twoim wypadku do pożaru nie dojdzie (komin tradycyjny z cegieł) ,ale rury mogą się posypać .W przypadku Schiedla (zdecydowanego lidera w PL) wystarczy przeczytać instrukcję by uniknąć błedów montażowych .Natomiast to temat na inny dzień...
    tez nie twierdze ze nie masz racji
    zrobilem tak u siebie, generalnie wiekszosc kominow pod kominek idzie w welnie z alu

Strona 1 z 80

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony