dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    fantomek24

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie duży koszt ogrzania domu gazem

    witam dom ok 200m2 jestem zainteresowana zakupem, sprzedajacy meiszka od początku grudnia, ogrzewanie gazem, fakt ze kotłuje równo i temp. ma ok 23 st rachunek meisieczny wychodzi mu 1300 zł miesiąc chyba jakos za dużo? dodam zze ogrzewanie podlogowae w przedkokoju o wielk. 20m2 + lazienka 10m2 dochodzi. Czy da raed to realnie zmiejszyc jakos przy zachowaniu cepla w mieszkaniu? wysokie pokoje bez skosów ok 3m. Sprzedawca mowi ze da rade obnizyc rachunek o jakeis 10% jakos malo mi sie wydaje. Dodam ze piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 120

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli sprzedający mieszkał tam kilka lat to warto zapoznać się z rachunkami za wszystkie nośniki energii. Prosto policzyć EF (to mój wskaźnik zużycie energii zapłacony w fakturach - nie teoretyczny ale koszt rzeczywiście poniesiony), potem policzyć zużyte kWh rocznie (przedstawiałem to w swoich tabelkach). Dopiero wówczas można zastanowić się co zrobić aby było taniej przy zachowaniu obecnego komfortu. Z braku dostępu do faktur przynajmniej oszacować zapotrzebowanie na energię wg liczników (stan jeśli nie były wymieniane podzielić przez ilość lat od ich założenia, zwykle startują od 0)

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    fantomek24

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    kolego chyba nie przeczytales uwaznie moejgo psotu, pisalem ze sprzedawca mieszka od grudnia 2010 r. i dotyczy to kosztu ogrzania gazem a nie energii
    a calosc opinii niezbędna mi jest przy podjeciu zdania czy kupowac czy nie

  4. #4

    Domyślnie

    ok kolego - to zacznij od OZC, nie zapominaj, że gaz to też kWh - tylko trzeba sobie to policzyć
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 22-02-2011 o 11:40

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał fantomek24 Zobacz post
    witam dom ok 200m2 jestem zainteresowana zakupem, sprzedajacy meiszka od początku grudnia, ogrzewanie gazem, fakt ze kotłuje równo i temp. ma ok 23 st rachunek meisieczny wychodzi mu 1300 zł miesiąc chyba jakos za dużo? dodam zze ogrzewanie podlogowae w przedkokoju o wielk. 20m2 + lazienka 10m2 dochodzi. Czy da raed to realnie zmiejszyc jakos przy zachowaniu cepla w mieszkaniu? wysokie pokoje bez skosów ok 3m. Sprzedawca mowi ze da rade obnizyc rachunek o jakeis 10% jakos malo mi sie wydaje. Dodam ze piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 120
    Jak dom jest b. dobrze ocieplony to może jeszcze da się coś zaoszczędzić - ale jak chcesz mieć dalej też 23 st.C to musisz chyba spalić tyle samo.
    Ja palę eko. i ogrzewam 240 m2 ale mój szwagier ma większy dom i też problem z gazem - opisałem to wcześniej tu http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4585197

    Ps. wysokie pokoje - no to trzeba więcej grzać bo to więcej m3.
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 22-02-2011 o 10:19

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    ProStaś

    Poszukałem swojego świadectwa energetycznego bo nigdy jakoś nie przywiązałem do niego wagi. EK czyli jest to współczynnik na zapotrzebowania na energie końcową. Czyli wynika z tego, ze u mnie podano 75,3 kWh/m2 * rok o ile dobrze to odczytałem ??? a jak się przelicza przy ekogroszku ???

    wklejam dane ze świadectwa .

    To zapotrzebowania na energie końcową 75,3 kWh/m2 * rok to dalej pisze, że CO razem z CWU.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EK.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	44606  
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 22-02-2011 o 10:51

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Poproś o świadectwo energetyczne.
    Jak nie ma zrób je.
    Tam będzie podany wsp. Ek.
    Przy standardowym ociepleniu (a jak ktoś chce sprzedać po tym jak się wprowadził w grudniu to raczej jest ono standardowe) będziesz miał ten wsp. ok. 120 kWh/m2/rok
    Ale to sprzedający ma przedstawić takie świadectwo. Po to niby zostały one wprowadzone.

    Ale w rzeczywistości, trzeba przecież na nie patrzeć z przymróżeniem oka, to przecież papier wszystko przyjmnie. Wełny może i będzie tyle ile w wyliczeniach, ale mostków termicznych się już nie przelicza dla przykładu.

  8. #8

    Domyślnie

    re czp01
    to bardzo proste pomnóż to przez powierzchnię, wstaw w moim kalkulatorze w H2, następnie odszukaj swój nośnik, w szare pola wstaw cenę i sprawność kotła i gotowe, możesz porównywać do innych, zapraszam do mojego kalkulatora
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    dobrze byłoby skonfrontować z fakturami, wtedy wyliczyć EF (zapotrzebowanie na energię wg faktur), sprawdzić czy odbiega od tej wyliczonej
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 22-02-2011 o 11:36

  9. #9

    Domyślnie

    Uwaga w kalkulatorze w tym formacie cyfry dziesiętne oddziela kropka, po wstawieniu przecinka wychodzi błąd

  10. #10

    Domyślnie

    u nas jest rzeczoznawca, posrednik w obrocie, i biegly audytor w jednej osobie bierze za ogledziny nie malo ale spionowac cenowo potrafi sprzedajacego szybko urywajac czesto parenascie/paredziesiat tys..wiec kalkulatory kalkulatorami ale jak sie ma wartośc nieruchomosci do jej stanu to już inna bajka - swiadmosc klientow jest niska

  11. #11

    Domyślnie

    przedmiotowe rachunki są możliwe przy GZ50 dla przedmiotowego budynku i temperatury esploatacyjnej

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Dzięki za kalkulatorek i szacowanie spalania.
    No ostatniej pierwszej zimy spaliłem 4500 kg eko a więc więcej. Teraz spalam mniej no ale tu jeszcze są wliczone koszty całoroczne CWU no to wyjdzie chyba też więcej w skali całego roku - muszę jakoś poprawić spalanie eko dla potrzeb samego CWU w lato.

  13. #13

    Domyślnie

    na cwu w roku liczyłbym tak ok 4500kWh tj 810 kg ekogroszku
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Jakoś u mnie w lato na CWU wychodzi więcej niż 810 kg (4 osoby) - muszę popracować nad ustawieniami trybu na lato,
    albo po prostu mój kocioł nie spali mniej ma 35 kw.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Jakoś u mnie w lato na CWU wychodzi więcej niż 810 kg (4 osoby) - muszę popracować nad ustawieniami trybu na lato,
    albo po prostu mój kocioł nie spali mniej ma 35 kw.
    te 4500 kWh to na cały rok na cwu, ale kocioł 35kW może osiągać małą sprawność przy ogrzewaniu tylko cwu, do obliczeń jest 0,8. Jeśli miałbym taki system to zastanowiłbym się nad wpięciem małej pc z Hewalexu do obiegu - miałaby szansę spłacić się bardzo szybko,
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony