dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał monika i lukasz Zobacz post
    ... ty napisałeś, że 17kW wystarczy to nie znaczy, że WSZYSCY. Plamiak pisał, że 20kW. Pan Jarecki na początku doradzał mi 25kW.

    Opinie są więc różne. Dlatego chętnie wysłucham kogoś jeszcze poza tobą, im więcej tym lepiej. A ja najchętniej kupiła bym właśnie 17kW, jezeli tylko sie nada.
    To trochę inaczej: dla Twojego domku moc 17-20 kW będzie wystarczająca. Chodzłlo mi oto, że ważniejszym kryterium może być np. czyszczenie, dostępność serwisu, wygoda obsługi czy wreszcie wspomniane preferencje instalatora. W tym zakresie mocy nie będzie miało większego znaczenia 17 czy 20 kW...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar monika i lukasz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-196
    Dzielnica
    http://forum.muratordom.pl/blog.php?87987-Alabaster-2G-odbicie-lustrzane
    Posty
    617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie

    na początku czyli jakiś tydzien temu jak wysyłała mi ofertę mailem.

    Dzięki za pomoc. podejrzewam, ze zdecydujemy się na ten 17kW. Jeżeli chodzi o preferencje instalatora - nie bedzie ich miał serwisant jest dostępny w obu przypadkach, więc tutaj tez nie ma problemu. Jedyną kwestia była moc. Baliśmy się, ze to 17kW może sobie nie poradzić. Ale z tego co sie zorientowałam na forum to przy tych parametrach technicznych domu wiekszość ma piec w tych okolich mocowych, więc njaprawdopodobniej będzie 17kW.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    Szukałem (ma być 1-funkcyjny kondensat z ZKS) i cholera wszystko ma 21-24kW. Istnieją wogóle słabsze???
    JEDYNY jaki znalazłem to BERETTA Conica Green 15S e.s.i. - moc od 3,5-15kW

    słabo szukałeś

    12 kW
    http://pl.immergas.com/products1/kot...2/x_12_2_i.htm
    http://pl.immergas.com/products1/kot.../12_100eco.htm
    desmear

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    na początku w tym wątku ?? czy raczej 2 lata temu, zanim jeszcze zmienił zdanie ??

    PS twój domek przy najgorszym możliwym minimalnym dociepleniu takim 2 razy chudszym niż masz teraz to było by 14KW dla długotrwałych mrozów -20
    przy takim wariancie ocieplenia jaki masz pewnie zmieścisz się w 10KW przy długotrwałych mrozach czyli średnio na sezon 4Mg węgla
    Nie - na początku, jak nie wiedziałem ile ma być grzane 170 czy 240m2, są zrobione zmiany w projekcie.

    Zresztą na 170-200m2 oba typy sa dobre, tj. zarówno 17kw jak też 25kW i błędnie Pan myśli,że 25kw na tym samym obiekcie spali więcej, bo w rzeczywistości spali odrobinę mniej (ze względu na większą pojemnośc wodną w tych samych warunkach będzie pracował na odrobinę mniejszej mocy).

    Rację to Pan ma odnośnie tego 14kW, bo w tym domu kocioł będzie pracował głównie (ponad 80%dni zimowych) w zakresie mocy 7-14kW.

    Nie mniej obie decyzje tj. 17 czy 25kw w przypadku takiego metrażu są dobre. 17kW poradzi sobie bez najmniejszego problemu.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 15-01-2011 o 18:16
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  5. #25

    Domyślnie

    Pytanie jest właśnie o ową powierzchnię. Jaka ona jest w rzeczywistości?
    Jak straty ciepła budynku zmieniły się po zmianach w stosunku do wartości oryginalnie wyliczonej i zaplanowanej w oryginalnym projekcie?
    Można zadać też inne pytanie, czy wiadomo jaka moc grzejników będzie zainstalowana łącznie na tym obiekcie?

    Kłopotem jest to,że opierasz się tylko na czystej teorii bez podparcia doświadczeniami w praktyce.
    Powiem więcej juz kilka przypadków doboru mocy na styk zaczyna się mścić, bo jakość węgla nie taka, bo dla jednego 170m2 to w rzeczywistości mały gabarytowo domek a dowożąc produkt do drugiej osoby, która również pisała,że ma 170m2 pow. widzę wielką stodołę. Jak kocioł ma iść na maxa, to przy danym węglu kończy się to spiekami.

    Kłopotem jest zbyt duża ilość zmiennych, dane są pobieżne i mało precyzyjne.

    Z wieloletniego doświadczenia praktycznego napiszę w ten sposób:

    17kW w ciemno polecam na 120-170m2 pow. grzewczej, ale:
    przy 120m2-130m2 można jeszcze myśleć o kotle 12kW (bo mamy obszar wspólny, gdzie obie jednostki będą pracować dobrze)
    przy 170m2 wchodzimy w powierzchnię, gdzie równie dobrym wyborem zaczyna być 25kW (obszar wspólny) 17kW może ogrzać nawet 210m2 nowego budownictwa, ale dla tej powierzchni można już myśleć o mocy 25kW

    Co do 17kW temp. spalin na 100%mocy = 170st.C
    temp. spalin na 30%mocy = 102st.C (w tej granicy będzie głównie kociołek pracował przez 80%dni zimowych) Byłoby ok, gdyby cały czas temp. spalin oscylowała między 90-130st.C.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Ograniczanie mocy maksymalnej nic nie daje. Najważniejsza jest w tym przypadku moc minimalna z jaką w sposób ciągły będzie mógł pracować kocioł.
    Jeśli możesz, to bardzo proszę o rozwinięcie tego.
    Coś mi się wydaje, że mój kocioł mógłby mniej konsumować, tylko trzeba znaleźć mu dobrego dietetyka
    A tak poważnie, to chyba coś trzeba pogrzebać w ustawieniach, tylko bladego pojęcia nie mam co, jak

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka Zobacz post
    Jeśli możesz, to bardzo proszę o rozwinięcie tego.
    Coś mi się wydaje, że mój kocioł mógłby mniej konsumować, tylko trzeba znaleźć mu dobrego dietetyka
    A tak poważnie, to chyba coś trzeba pogrzebać w ustawieniach, tylko bladego pojęcia nie mam co, jak
    Każdy kocioł pracuje w sposób najbardziej ekonomiczny kiedy pracuje w sposób ciągły. Taktowanie kotła zawsze skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa. W przypadku kotłów stałopalnych z płytką modulacją mocy 70-100% (miarkownik ciągu), żeby uzyskać ekonomiczne spalanie stosuje się bufor, który odbiera i magazynuje nadwyżki energii. W przypadku kotłów gazowych w miarę ciągłą pracę zapewniają nowoczesne palniki z głęboką modulacją mocy, która przeważnie zawiera się w przedziale 30-100%. Przy czym decydujący wpływ na taktowanie kotła ma jego moc minimalna, przy której kocioł może jeszcze pracować w sposób ciągły. Drugim elementem wpływającym na zużycie paliwa jest prawidłowy dobór tzw krzywej grzewczej do konkretnego budynku (pogodówka). Zbyt stroma charakterystyka powoduje przegrzewanie pomieszczeń i zwiększoną emisję energii przez budynek. Z kolei zbyt płaska niedogrzewanie pomieszczeń oraz obniżenie emisji energii przez budynek, ale równocześnie również komfortu cieplnego. Trzecim elementem, który wpływa na obniżenie zużycia paliwa jest tzw obniżenie nocne. Większość kotłów posiada taką funkcję, która umożliwia w zaprogramowanym przedziale czasowym w ciągu doby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o 2-3*C z reguły w nocy w czasie snu domowników lub w dzień w okresie ich nieobecności w domu. Czwartym elementem będzie prawidłowy dobór mocy kotła do potrzeb energetycznych budynku. Jak nietrudno się domyśleć kocioł o przewymiarowanej mocy będzie znacznie szybciej wchodził w obszar pracy z taktowaniem w warunkach małych rozbiorów mocy (okresy przejściowe wiosną i na jesieni) niż prawidłowo dobrany. Przy doborze kotła należy również pamiętać o zapotrzebowaniu mocy na potrzeby CWU, które w budynkach energooszczędnych są przeważnie decydujące. Moim zdaniem ekonomiczniej jest wybrać trochę mniejszy zasobnik CWU w parze z kotłem o mniejszej mocy niż sugerują to wskaźniki doboru i trochę poczekać na ciepłą wodę w sytuacji jej szczytowego rozbioru rano i wieczorem lub częściej korzystać z natrysku zamiast wanny, pamiętając o tym, że każda przyjemność musi kosztować.
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar monika i lukasz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-196
    Dzielnica
    http://forum.muratordom.pl/blog.php?87987-Alabaster-2G-odbicie-lustrzane
    Posty
    617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie

    To ja tak cicho i skromnie powiem, że mój dom można zobaczyć w galerii. Może zdjecia pomogą ocenić powierzchnię, bo mnie jest trudno.

    Pomieszczenia na dole się nie zmieniły. Czyli tam jest 73 m2. + garaż i kotłownia 43 m2. Z założenia garaż będziemy dogrzewać, ale niekoniecznie do temperatury pokojowej. W przypadku podasza jest już gorzej. Zmiana układu dachu i podniesienie ścianki kolankowej mocno powiększyło górne pomieszczenia. Oile te prostokątne - czyli jeden pokój i łazienkę - jestem w stanie mniej więcej zmierzyć, o tyle dwie sypialnie z wnękami o nierównym układzie już jest mi trudniej. Szacuję, że pomieszczenia na górze będą miały ok. 110m2.

    Jak już wczesniej pisałam skłaniam się do 17kW, z tego co pisze mpoplaw to dobra decyzja i w zupełności ten piec powinien wystarczyć na nasze warunki. Ale wszystkie uwagi są mile widziane.

  9. #29

    Domyślnie

    mpoplaw, mi chodziło tylko o prawdziwą wielkość tego domu po zmianach, tylko z tego powodu miałem jakieś wątpliwości.

    Nie jest dobrze dobrać za duży kocioł ale równie kiepsko jest dobrać model na styk.

    Patrząc jednak w galerię dom nie jest jakis mega wielki i swobodnie 17kW wystarczy ( z lekkim zapasem).
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał morys Zobacz post
    Czy wystarczy 10kW np. MiniBio Kostrzewy a może potrzba większy np. Defro Duo Pellet 15kW.
    Proszę o opinie.
    W projekcie znalazłem zapotrzebowanie na ciepło 9,1 kW, przy gorszych parametrach izolacji budynku (oryginalnie miał być kocioł gazowy kondensacyjny). Niestety nie ma tam mowy o mocy potrzebnej na ogrzanie wody użytkowej. Ile jej potrzeba dla podgrzania wody dla 3-osobowej rodziny? I czy łącznie wystarczy MiniBio 10kW? (mam małą kotłownię).

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    To zależy w jakim czasie, bo przepływowo to i 19 kW będzie mało.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #32

    Domyślnie

    Nie chodzi o przepływowe ogrzewanie wody tylko kociołkiem. Czyli ogrzewanie domu + woda (zasobnik C.W.U. max. 200l)

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    mpopław i nilsan - dziękuję za odpowiedź.
    Zastanawiam się co mogę zrobić, żeby obniżyć zużycie gazu. Kocioł taktuje, a jakże. Mam kondensata, całe ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogówka i ścienne), nie widzę sensu obniżania temperatury w jakichkolwiek godzinach, bo to raczej nic nie da. Myślę, żeby wypiąć pogodówkę i sprawdzić jak to wyjdzie na sterowaniu termostatami. Tylko wtedy jak powinno to być poustawiane?
    Jeśli macie jakieś sugestie, to proszę podzielcie się

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka Zobacz post
    mpopław i nilsan Zastanawiam się co mogę zrobić, żeby obniżyć zużycie gazu. Kocioł taktuje, a jakże. Mam kondensata, całe ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogówka i ścienne), nie widzę sensu obniżania temperatury w jakichkolwiek godzinach, bo to raczej nic nie da. Myślę, żeby wypiąć pogodówkę i sprawdzić jak to wyjdzie na sterowaniu termostatami. Tylko wtedy jak powinno to być poustawiane?
    Jeśli macie jakieś sugestie, to proszę podzielcie się
    W twoim wypadku masz tylko jedno wyjście. Rzeczywiście zrezygnować z pogodówki, zakupić mały bufor ok. 100l. Wpiąć go pomiędzy kotłem, a OP w formie sprzęgła hydraulicznego. Dokupić moduł kontroli temperatury w sprzęgle. W ten sposób ograniczysz taktowanie kotła.
    Co się zaś tyczy osłabienia nocnego i dziennego, to jesteś w błędzie. Jest stosowane powszechnie w Europie i przynosi wymierne oszczędności w zużyciu energii.
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 18-01-2011 o 07:37
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar mirela99
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    7.243

    Domyślnie

    Chciałam jeszcze napomknąć, że jest też kocioł ACV Prestige Solo 18 - max moc 18 kW, minimalna 2,2 kW. Posiadam takowego mam podłogówkę w całym domu, piec nastawiony na minimum (21 stopni na piecu) a w domu 18 stopni (na razie jeszcze nie mieszkamy). Bałam się bardzo, czy sobie poradzi, w gazowni pukali się w głowę, starali mi się udowodnić, że 22 kW powinnam koniecznie kupić.
    W duże mrozy miałam wygrzewaną podłogówkę i temperaturę na piecu przeszło 40 stopni - w domu upał nie do zniesienia.
    „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała
    świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego,
    chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego
    jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)
    Granat

  16. #36

    Domyślnie

    O kurcze! Super, startuje od 1,9kW.... no jestem pod wrażeniem. Inne 12kW widziałem startujące od 4...

    Teraz pytanie zasadnicze - czy mi te 12kW wystarczy? (cechy domku podałem wcześniej)
    Mi wychodzi (nawet zakładając błędy rzędu 25% wyjdzie mi c.o. 7kW, reszta 5kW pozostanie na cwu) że spokojnie - jak myślicie?
    Ma ktoś podobny kociołek?!
    Ostatnio edytowane przez swistak81 ; 18-01-2011 o 12:33

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    O kurcze! Super, startuje od 1,9kW.... no jestem pod wrażeniem. Inne 12kW widziałem startujące od 4...

    Teraz pytanie zasadnicze - czy mi te 12kW wystarczy? (cechy domku podałem wcześniej)
    Mi wychodzi (nawet zakładając błędy rzędu 25% wyjdzie mi c.o. 7kW, reszta 5kW pozostanie na cwu) że spokojnie - jak myślicie?
    Ma ktoś podobny kociołek?!
    Na CWU masz pełne 12kW.
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Na CWU masz pełne 12kW.
    Nie no chodzi mi o sytuację zimą, gdy mamy to obliczeniowe -20st to na c.o. kocioł zabierze te 7kW a reszta zostanie na cwu (choć wiem, że priorytetem zawsze jest cwu)...

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Mpopław i Nilsan
    Dzięki za odpowiedź. Szkopuł w tym, że chcę mieć stałą temperaturę w pomieszczeniach (różną w zależności od przeznaczenia), a przy podłogowym obniżenia mogą być problematyczne. Mój kocioł to jednofunkcyjny Vaillant eco TEC plus246/3-5 8,7-24 kW. W domu nie mam żadnego kaloryfera, każde pomieszczenie na osobnym obwodzie (niektóre mają po 2), a każdy obwód jest podłączony do termostatu w pomieszczeniu i do siłownika w skrzynce. Zgodnie z założeniem kiedy termostat złoży zapotrzebowanie, siłownik się podnosi i włącza pompę itd. Mam jednak wrażenie, że sterowanie pogodowe trochę to zaburza. Dlatego się zastanawiam czy nie byłoby lepiej bez tego. Grzejemy już drugą zimę, ale dopiero pierwszą mieszkamy, więc dopiero teraz można poobserwować pracę kotła na bieżąco.
    Zeszłej zimy jedynie obniżyłam krzywą grzewczą, którą autoryzowany serwisant Vaillanta (znaleziony na ich stronie internetowej) ustawił mi na 1,0 , a jak się pytałam czy aby na pewno ma tyle być, to mi powiedział, że jak się nie sprawdzi to mam sobie potem "pocykać na piecu"
    Do rocznego przeglądu poprosiłam innego pana. Jak już wcześniej pisałam zdławił moc na 11 kW, mówił, że można by było zjechać do 3,5 kW, ale wtedy mógłby być problem z ciepłą wodą. Zasobnik mamy 120 l, jest nas 2 sztuki - jak myślicie, nie nagrzałoby wody?
    Obecnie mam krzywą 0,5 (obniżyłam z wartości 0,6). No i czy zdławienie kotła na 3,5 kW nie obniży jego mocy minimalnej, o czym pisał Nilsan ?
    Gdzie w ogóle szukać informacji o tej mocy minimalnej, czy może w moim przypadku to te 8,7 kW?

    Co do bufora, to będzie, ale dopiero razem z kominkiem (w miarę możliwości finansowych)
    Póki co, próbuję coś w ustawieniach pozmieniać.
    Jeśli macie sugestie, to bardzo proszę.

  20. #40

    Domyślnie

    Dla parametrów 40/30*C moc twojego kotła wynosi 9,4 - 26kW. Te 9,4kW to moc minimalna i z tym nie da się nic zrobić. Prostu wybrałaś kocioł nie najlepiej dopasowany do rodzaju ogrzewania w twoim domu i chyba trochę przewymiarowany. Moim zdaniem jedyne rozwiązanie to mały bufor w układzie sprzęgła hydraulicznego.
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony