dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 121
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    Zastanawiam się co jest tańsze w budowie , dom parterowy czy z użytkowym poddaszem. Powierzchnie obu to ok. 90 m . Parterowy ma większe fundamenty , a piętrowy mniejsze fundamenty ( wymiar) , ale dodatkowo strop. W domku parterowym dochodzie jeszcze koszt większych połaci dachu - Jakie są wasze doświadczenia na ten temat ?
    Plusami parterówki jest też brak schodów i wszystko na jednym poziomie , ale większy spokój daje jednak pietrówka . Mozna wejść na górę i ma się chwilę odpoczynku . W takim domku mogą być 2 łazienki , parterówka na to raczej nie pozwala .i Dylematy ,są zawsze ,ale co wybrać !
    Może podzielicie się swoimi doświadczeniami ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Staszek budowniczy

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Temat dosyć dużo wałkowany ale...
    Ja właśnie buduje parterówkę . Moje doświadczenia są następujące:
    - koszt budowy bardzo zbliżony do piętrowego
    - duży dach i w zasadzie ciut droższy od dachu piętrowego
    - koszt fundamentów może i droższy ale to i tak niewielkie kwoty w tym
    całym interesie
    - olbrzymi plus to brak schodów i innych barier architektonicznych
    - ogród jest naturalnym przedłużeniem pokoju dziennego
    - mój dom jest dla 2 osób: mojej żony i mnie czyli 2 łazienka zbędna , nie
    buduję domu dla gości

    jakbym rozpoczął budowe na 100% budowałbym znowu parterowy

  3. #3

    Domyślnie Re: Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    wg moich doświadczeń dom z poddaszem użytkowym + 40 tyś PLN - schody , posadzki , druga łazienka , piony , ogrzewanie , podłogi , malowanie, gipsowanie ,drzwi , okna dachowe , stelaż do regipsów , regipsy , ocieplenie

    parterowy robisz strop i z rolki rozijasz wełnę to co wyżej jest zdecydowanie droższe niż trochę większy dach , ściany + fundamenty

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    ja jestem w fazie wyboru projektu (2 dorosle osoby + w planach dzieci) i zdecydowalismy sie na dom z podd. uzyt. zwroccie uwage na kosztorysy wykonania obu domow. parterowka wychodzi drozej.

  6. #6

    Domyślnie

    Przede wszystkim parterówka zajmuje na działce więcej miejsca. To pierwsza przeszkoda uniemożliwiająca mi myślenie o parterówce. Druga to plany zagospodarowania przestrzennego określające kąt nachylenia dachu 35-45 st. Czyli szkoda przestrzeni pod dachem. Do tego mąż lubi skosy. Gdyby nie te przeszkody ja optowałabym za parterówką. Chyba jednak tańsza (ten strop i wykończenie poddasza i schody), a poza tym bezpieczniej, jakby nie daj Boże dach zaczął przeciekać. Do tego strych na graty - to się przydaje i brak barier na późny wiek A jeśli z poddaszem to koniecznie min. 2 pokoje na dole i łazienka - na wszelki wypadek. Tak mamy właśnie.

  7. #7

    Domyślnie Re: Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    Cytat Napisał pado
    Plusami parterówki jest też brak schodów i wszystko na jednym poziomie , ale większy spokój daje jednak pietrówka . Mozna wejść na górę i ma się chwilę odpoczynku . W takim domku mogą być 2 łazienki , parterówka na to raczej nie pozwala .
    A to niby dlaczego?
    Budujemy parterowy dom - jest duża łazienka, osobna toaleta i jeszcze pralnia.
    Parterówka to nie ograniczenia - wręcz przeciwnie (sąsiad, który ma większy dom - liczac po podłogach, tyle że z poddaszem użytkowym stwierdził że nasz dom jest jakby większy)
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Staszek budowniczy

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    W piętrówce prawie 1/4 powierzchni zabierają schody i komunikacja

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wybrałem zalety obu wersji.
    Podpiwniczona parterówka!

    Zero problemów z instalacjami i ich kładzeniem. Wszędzie się dojdzie.
    Piwnica to nie klasyczna piwnica, tylko przyziemie, suterynka. Wiele funkcji tu można wstawić a na "górze" , czyli parterze tylko salony i rekreacja...
    No, jeszcze papu....
    Adam M.

  10. #10

    Domyślnie

    Miałem stawiać z poddaszem ale mój ojczulek cierpi na "brak stawów kolanowych " wytarły mu się ot tak sobie jakoś. Po płaskim może iść tam.... i spowrotem a po schodach raz się przejdzie i siada do swojego rytuału narzekania jak go to boli. Wybrałem więc parterówkę przyszłościowo bo niestety młodszy już nie będę a dom jest dla mnie i ma być wygodny dziś i za 40 lat pozdrawiam

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    tez dlugo zastanawialem sie nad wyborem domku okolo 150m2 uzyt.

    ale jezeli tylko
    90m2 to parterowka bo to mala powierzchania , moim zdaniem powyzej 120-130m2 nalezy zastanawiac sie nad poddaszem,

    plusy parterowek
    to brak schodow

    minusy
    duza powierzchnia komunikacyjna
    wiekszy fundament
    wiekszy dach
    duza kubatura w stosunku do powierzchni uzytkowej, bo trzeba doliczyc objetosc odcietego dachu
    brak klimatycznych skosow
    mniej zbita bryla czyli mniej energooszczedny

    oczywiscie przy powierzchni 90m2 beda to male roznice w stosunku do bud. z poddaszem ale beda i ekploatacyjne(grzewcze) i przy budowaniu

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jolapost

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    11
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    wybrałam piętrowy, zgadzam się z opinią, że powyżej 120m.2 koszty piętrówki i parterowego są porównywalne. Szukaliśmy projektu dla rodziny z dziećmi. Wybraliśmy D11 z kolekcji Muratora
    mam ceglane marzenia

  14. #14

    Domyślnie Re: Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    Cytat Napisał pado
    Zastanawiam się co jest tańsze w budowie , dom parterowy czy z użytkowym poddaszem. Powierzchnie obu to ok. 90 m .
    co tansze - co drozsze nikt ci nie powie. pewnie sa podobne.

    ale .... jakos nie widze funkcjonalnosci w 90 metrowym domku z poddaszem.
    wiec jesli planujesz taki metraz, to zalecam parterowke.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Staszek budowniczy

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Właśnie , nawet nie zauważyłem tego problemu.
    Bo niby ile byłoby na parterze a ile na piętrze ?
    Po 45 m2!!!!!!!!!!

  16. #16

    Domyślnie Re: Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    Parterówka to nie ograniczenia - wręcz przeciwnie (sąsiad, który ma większy dom - liczac po podłogach, tyle że z poddaszem użytkowym stwierdził że nasz dom jest jakby większy)
    nic nienormalnego
    np. 90m w jednym poziomie zawsze da inne wrazenie niz 150 na dwoch

  17. #17

    Domyślnie

    a dlaczego w parterówce ma być duża powierzchnia komunikacyjna? W naszej nie ma

    Jestem przekonana, że parter`ówka jest droższa, ale to było nasze marzenie (chociaż kąt nachylenia dachu jest dosyć duży) i tak budujemy.

    Całe życie mieszkałam w domu, gdzie na dole była część wspólna z kuchnią, a na górze sypialnie i duża łazienka. W efekcie jakakolwiek niedyspozycja kończyła się wylączeniem tej osoby z życie rodzinnego. Nie mówiąc już o chorej Babci, która na schody mogła wejść tylko z asekuracją.

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Staszek budowniczy
    W piętrówce prawie 1/4 powierzchni zabierają schody i komunikacja
    Że co ?

    U mnie schody zajmują 7m2 a na parterze nie mam 28m2 salon jest większy

    A komunikacja musi też byc w parterówce do każdego pokoju trzeba przecież jakoś dojść.

  19. #19

    Domyślnie

    moze mialo byc ze 1/4 komunikacji zajmuja schody ?

  20. #20

    Domyślnie

    My z pełnym rozmysłem zdecydowaliśmy się na dom z poddaszem:
    dół, to duży salon, otwarte przestrzenie a góra to sypialnie, druga łazienka i kąt do pracy.
    co do kosztów - teraz kończymy poddasze - prawdopodobnie (bo parterówki nioe budowałam ) jest droższe - bo te wełny, płyty, profile i taśmy róznego rodzaju prawdopodobnie sa droższe niż wytynkowanie parterowego domku.
    ale chcieliśmy poddasze i... mamy Gusta i potrzeby powinny być tu priorytetem a koszty... (to są te ewentualne potrzeby)
    co do komunikacji, to schody aż tak dużo miejsca nie zajmują , a pod nimi u nas - jest schowek na różne rzeczy

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony