dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 791 z 915
Pokaż wyniki od 15.801 do 15.820 z 18293
  1. #15801
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    COP na poziomie 5,0 przy grzaniu CWU pompą do CO
    A to przypadkiem nie jest z katalogu TB
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #15802

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalkulatorek Zobacz post
    Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?
    Dimplex 30 hw (jeśli dobrze pamiętam symbol).
    Roczny koszt grzania CWU dla 3 osób - ok. 360 zł. Tak drogo bo wywaliłem sterownik do załączania w taniej taryfie - z nim pewnie bym tych 300 zł. nie przekroczył.
    Grzeje CWU okrągły rok.
    Przy temp. zasilania > 21 C podejrzewam, że COP nie spada poniżej 3 (w lecie jest większa wilgotność i temp. zasilania, więc COP > 3, zimą być może lekko spada).
    Na okrągło: zamiast 3000 kWh/rok, płacę za 1000 kWh/rok. Te 2000 kWh to w mojej taryfie (super Duon się skończył) to ok. 600 zł.
    Zysk roczny to ok. 600 zł. w stosunku do grzania w taryfie G12w i grzaniu z COP = 1 i wykorzystaniu w 100% taniej taryfy.
    To 50 zł./mąc.

    Pompa bezproblemowo (puk, puk, puk odpukać w niemalowane ) działa 64 miesiące.

    64 x 50 zł. = 3200 zł. (jak ktoś chce niech sobie podstawi mniejszą kwotę miesięczną i wyliczy dla innych danych).
    Kupiłem ją za ok. 4200 zł. - netto + 8% VAT (po odliczeniu VATu), czyli za jakieś 4600 zł. - nie pamiętam, a faktury mi się nie chce szukać.

    Do wyzerowania brakuje 28 miesięcy.
    O podzespoły PC stosowane przez Dimplexa jestem spokojny.

    Zrobisz jak zechcesz, nikogo mi się chce przekonywać na siłę. Wyrosłem z tego.
    Każdy ma wolny wybór.

  3. #15803

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi. Ta pompa Dimplex wygląda całkiem nieźle - wezmę ja na pewno pod uwagę.

  4. #15804

    Domyślnie

    Jeżeli ogrzewasz dom jakimś kotłem (jeśli dobrze zrozumiałem) to musisz kupić model z dwiema wężownicami.
    Moja ma tylko jedną.

  5. #15805

    Domyślnie

    Tak - dom będzie ogrzewany kotłem głownie na drzewo (mam własny las). A jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła powiedzmy całego domu, oraz koszt przygotowania takiej instalacji? Wiem, że koszt pompy to pewnie koło 20k? Ale czy na pewno pompa ciepła da radę przy mrozach -30?

  6. #15806

    Domyślnie

    Cytat Napisał DSQ Zobacz post
    A swoją drogą, skąd to się bierze, że COP dla pomp CWU wychodzi tak słabo, podczas gdy pompy do CO rzekomo grzeją cwu z wysoką sprawnością dochodzącą w lecie do 5,0?
    Operowanie samym COP prowadzi do nieporozumień. Należy zwracać uwagę dla jakich warunków pracy jest podawany.
    Przykładowo:
    Alfea S11 Excellia Tri
    COP 3,53 dla A20W55

  7. #15807
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A to przypadkiem nie jest z katalogu TB
    Może tak być
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  8. #15808
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalkulatorek Zobacz post
    Ale czy na pewno pompa ciepła da radę przy mrozach -30?
    A Ty na Syberii mieszkasz ?
    Cytat Napisał kalkulatorek Zobacz post
    A jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła powiedzmy całego domu, oraz koszt przygotowania takiej instalacji?
    Jeśli nie masz 100% podłogówki a raczej z kotłem nie masz,i to pod niską temp.zasilania to odpuść sobie pompę.

  9. #15809

    Domyślnie

    Blisko Zakopanego i w styczniu i lutym kilka razy takie temperatury mają miejsce

  10. #15810
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalkulatorek Zobacz post
    Blisko Zakopanego i w styczniu i lutym kilka razy takie temperatury mają miejsce
    To jeśli dobierzesz odpowiednią moc grzewczą pompy do obciążenia cieplnego domu to da radę.

  11. #15811

    Domyślnie

    Ok, a jakie jest mniej więcej koszt przygotowania takiej instalacji, plus koszt utrzymania? Dom to około 160m2 (parter ogrzewany podłogówką, oprócz garażu). Generalnie tak jak mowie mam darmowe paliwo, które wymaga ode mnie wyłącznie kilka h pracy rocznie - stąd pompa ciepła cwu przypadła mi do gustu

  12. #15812
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalkulatorek Zobacz post
    Ok, a jakie jest mniej więcej koszt przygotowania takiej instalacji, plus koszt utrzymania? Dom to około 160m2 (parter ogrzewany podłogówką, oprócz garażu). Generalnie tak jak mowie mam darmowe paliwo, które wymaga ode mnie wyłącznie kilka h pracy rocznie - stąd pompa ciepła cwu przypadła mi do gustu
    Będziesz kładł podłogówkę i robił nową wylewkę jak się pytasz tak ?
    Koszt utrzymania zależy od zapotrzebowania domu na ciepło,jak je znasz to pomnóż przez metraż,podziel przez 3 i znowu pomnóż przez cenę kWh po jakiej kupujesz ją zależnie od taryfy i wyjdzie Ci rachunek za ogrzewanie jaki zapłacisz przy grzaniu pompą ciepła
    Wszystko znasz oprócz zapotrzebowania także teraz Twój ruch
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-07-2015 o 22:11

  13. #15813

    Domyślnie

    Ok, dzięki. Chyba jednak zdecyduje się na drzewo plus pompa do cwu
    Tak - będę kładł podłogówkę i wylewki robił - ale to dopiero w przyszłym roku.

  14. #15814

    Domyślnie

    Byłem już prawie na 100% przekonany do gazu (mam go w drodze przy działce), już nawet napisałem pismo o warunki przyłączenia... ale czytam forum i sporo osób twierdzi, że warto jednak wybrać PC.

    W związku z tym mam kilka pytań, ale najpierw opisze swoje warunki. Dom ma mieć 160m2 powierzchni całkowitej w tym około 140m2 ogrzewanej (bez garażu). W zamiarach: płyta fundamentowa ocieplona od dołu 20cm XPS, 20cm styropianu na ściany, 30-35cm wełny na dach, energooszczędne okna, rekuperator. Warunki na działce są takie, że do metra głębokości jest piasek z wodą opadową a poniżej glina nieprzepuszczalna.

    Moje pytania:

    1. Czy w moim wypadku bardziej opłacalna będzie pompa powietrze woda, czy gruntowa z poziomym źródłem dolnym?
    2. Jaka jest różnica w kosztach budowy kotłowni CO i CWU pomiędzy pompą ciepła vs na gaz przy kotle kondensacyjnym?
    3. Jaka może być prognozowana różnica w kosztach użytkowania obu instalacji?
    4. Czy kotłownia z PC musi być pomieszczeniem ogrzewanym (pomieszczenie izolowane jak reszta domu)?

    Generalnie jestem ciekaw o ile trzeba liczyć wyższe nakłady na PC i po ilu latach teoretycznie się one zwrócą.

  15. #15815
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gall86

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Czerwionka-Leszczyny
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    656

    Domyślnie

    Hej, mam Panasonica 9kW i obecnie mam problem, ze podczs grzania CWU po jakimś czasie temp we oraz wy wynosi tyle samo, Np 52* i wtedy jednostka zew soe wylacza, a pompka chyba chodzi, bo cos brzęczy. Co może byc przyczyna? Czy mogę zmienić jskies ustawienia czy cos, aby te temperaturę sie nie zrownaly?
    Projekt własny 190m2, parterrowy bez użytkowego poddasza. Powierzchnia użytkowa 150m2. Płyta fundamentowa 20cm (EPS200), ściany 20cm grafit, poddasze 30cm celuloza. Ogrzewanie pompa ciepła P-W Panasonic T-CAP 9kW.

  16. #15816
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Moje pytania:

    1. Czy w moim wypadku bardziej opłacalna będzie pompa powietrze woda, czy gruntowa z poziomym źródłem dolnym?
    2. Jaka jest różnica w kosztach budowy kotłowni CO i CWU pomiędzy pompą ciepła vs na gaz przy kotle kondensacyjnym?
    3. Jaka może być prognozowana różnica w kosztach użytkowania obu instalacji?
    4. Czy kotłownia z PC musi być pomieszczeniem ogrzewanym (pomieszczenie izolowane jak reszta domu)?

    Generalnie jestem ciekaw o ile trzeba liczyć wyższe nakłady na PC i po ilu latach teoretycznie się one zwrócą.
    1.na to pytanie musisz sam odpowiedzieć znając uprzednio koszty inwestycji w obu przypadkach.
    2.Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "kotłownia" ale jeśli chodzi Ci o podłączenie pompy i kotła pod instalację w domu to będzie tak samo z kotłem i z pompą,nie wiem czy kotły posiadają na wyposażeniu pompę obiegową.No i oczywiście od pompy nie musisz mieć wyjścia na spaliny
    3.Koszt 1kWh z gazu ziemnego to ok.0,22-0,25zł a z pompy p-w 0,10-0,12zł a ja to się przekłada na Twoje rachunki to znając zapotrzebowanie domu na ciepło i prognozowane zużycie cwu sam sobie policzysz.
    4.Zależy co w tej "kotłowni" będzie,ja mam pompę w pralnio-suszarni i jest tam podłogówka i wywiew z reku.
    Cytat Napisał gall86 Zobacz post
    Hej, mam Panasonica 9kW i obecnie mam problem, ze podczs grzania CWU po jakimś czasie temp we oraz wy wynosi tyle samo, Np 52* i wtedy jednostka zew soe wylacza, a pompka chyba chodzi, bo cos brzęczy. Co może byc przyczyna? Czy mogę zmienić jskies ustawienia czy cos, aby te temperaturę sie nie zrownaly?
    Czegoś takiego u mnie nie stwierdziłem a może się nie przyglądałem
    Wiem tylko tyle,że jeśli temp.w zasobniku dojdzie do ustawionej to wyłącza się wszystko łącznie z pompką obiegową.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 03-08-2015 o 16:45

  17. #15817

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie...

    Czy mogę zrobić ogrzewanie podłogowe + 2 bufory do CO i CWU ze zwykła grzałką, która będzie pracować w taryfie nocnej a później dodać do tego systemu PC? W sensie czy prócz zakupu takiego urządzenia będę musiał liczyć się z jakimiś dodatkowymi kosztami? Pomyślałem sobie, że może zrobiłbym ogrzewanie na zwykły prąd bo jest to tanie rozwiązanie a kiedy będę znał już realne zużycie energii to sobie obliczę już czy opłaca mi się wydać conajmniej kilkanaście tyś na PC. Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe to kolejne pytania:

    1. Podobno są jakieś przepisy, że nie zawsze w nowo budowanych domach można ogrzewać prądem, to prawda? Jeśli tak to czy można to jakoś ominąć?
    2. Czy te bufory na wodę trzeba kupić jakieś specjalne aby w przyszłości mogły współpracować z PC? Co jeszcze brać pod uwagę jeśli myśli się o grzaniu prądem + PC w przyszłości?

  18. #15818
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie...

    Czy mogę zrobić ogrzewanie podłogowe + 2 bufory do CO i CWU ze zwykła grzałką, która będzie pracować w taryfie nocnej a później dodać do tego systemu PC? W sensie czy prócz zakupu takiego urządzenia będę musiał liczyć się z jakimiś dodatkowymi kosztami?
    Wydasz jedynie bezsensownie kasę na bufor,który do pompy ciepła nie będzie potrzebny a skomplikuje ci instalację tylko.
    Chcesz sprawdzić jak wyjdzie ogrzewanie prądem w praktyce to kup kociołek elektryczny za 2,4tys.zł Elterm major 9kW i podepnij bezpośrednio do sieci.
    Jak stwierdzisz,że jednak nie prąd to odpinasz go i zapinasz pompę.

    Bufor ciepła do c.o pod pompę ciepła jest bezsensem i przeczy zasadom pracy pompy ciepła.

  19. #15819

    Domyślnie

    To mając PC nie mogę sobie ten bufor grzać w taryfie nocnej tak aby PC nie musiała pracować za dnia?

  20. #15820
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    To mając PC nie mogę sobie ten bufor grzać w taryfie nocnej tak aby PC nie musiała pracować za dnia?
    A jakim celu chcesz go grzać jak pompa ciepła nie musi pracować za dnia ?

Strona 791 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony