dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 793 z 915
Pokaż wyniki od 15.841 do 15.860 z 18293
  1. #15841
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja nie znam tej zasady, jezeli ktos twierdzi ze jest to zapytałem o szczególy, co w tym złego?
    Ukladałes podłgówkę w slimak przy rozstawie 7 cm? , uwazasz ze nie ma problemu z zagieciami rury? a w szczegolnosci z zagieciem 180 st. w połowie pętli. Przy 10 cm trzeba uwazac, co dopiero przy 7 cm. Co do oporów i mocy to wyglada to tak:
    przykładowe obliczenia dla Tz=35 oC, dT=5 oC, powierzchnia grzejnika podłogowego=7 m2, pokrycie podłogi: panel, podłoga na gruncie
    1) rozstaw 10 cm
    moc=257 W
    opór=1645 Pa
    2) rozstaw 7 cm
    moc=292 W
    opór=2646 Pa

    Wzrost mocy grzewczej o 13%
    Wzrost oporów hydraulicznych o 63%
    Wzrost długosci rury o 42% do tego dochodzi wieksza ilosc pętli i rozdzielacz, wieksza skrzynka na rozdzielacz czyli duzo wieksze koszty
    Pomijajac trudnosci techniczne przy ukladaniu nie ma zadnego sensu ekonomicznego zmniejszenie rozstawu z 10 na 7 cm
    Ale ja nie pisałem, że jest jakaś zasada! Tylko, że przy takim samym rozstawie moc chłodzenia będzie mniejsza niż grzania. Więc bez sensu robić rozstaw 30cm bo tak wychodzi z obliczeń i pozbawiać się możliwości chłodzenia pc.
    Przyczepiłeś się tych moich 7cm. Mam tak ułożone tylko w łazience, która determinuje Tz podłogówki więc o co Ci chodzi z większym rozdzielaczem nie wiem. Opory też pewnie policzyłeś dla rury 16mm, a ja już pisałem układałem kantherma 18mm i nawet jeśli wysokość podnoszenia jest większa o 0,1m H2O to te jedno pomieszczenie nie robi różnicy na obiegówce. I fakt zagięcie 180 stopni mam na rozstawie 10cm bo na 7 ciężko zrobić...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  2. #15842
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ale ja nie pisałem, że jest jakaś zasada! Tylko, że przy takim samym rozstawie moc chłodzenia będzie mniejsza niż grzania. Więc bez sensu robić rozstaw 30cm bo tak wychodzi z obliczeń i pozbawiać się możliwości chłodzenia pc.
    Przyczepiłeś się tych moich 7cm. Mam tak ułożone tylko w łazience, która determinuje Tz podłogówki więc o co Ci chodzi z większym rozdzielaczem nie wiem. Opory też pewnie policzyłeś dla rury 16mm, a ja już pisałem układałem kantherma 18mm i nawet jeśli wysokość podnoszenia jest większa o 0,1m H2O to te jedno pomieszczenie nie robi różnicy na obiegówce. I fakt zagięcie 180 stopni mam na rozstawie 10cm bo na 7 ciężko zrobić...
    Tak obliczenia są dla rur 16, jako ze rozdzielacze na 16 są najbardziej rozpowszechnione i tansze w stosunku do 18. Oczywiscie ze bez sensu jest rozstaw 30 cm jezeli ktos chce chłodzic podłogówką, tyle tylko takich którzy maja taką mozliwosc jest bardzo niewielu, nawet ci którzy mają pompy (nie wszytkie pompy ma ją opcje chłodzenia) o grzejacych pradem gazem czy paliwami stałymi szkoda wspominac, zdecydowana wiekszosc z nich nigdy nie bedzie chłodziła podłogówką.

  3. #15843
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak obliczenia są dla rur 16, jako ze rozdzielacze na 16 są najbardziej rozpowszechnione i tansze w stosunku do 18. Oczywiscie ze bez sensu jest rozstaw 30 cm jezeli ktos chce chłodzic podłogówką, tyle tylko takich którzy maja taką mozliwosc jest bardzo niewielu, nawet ci którzy mają pompy (nie wszytkie pompy ma ją opcje chłodzenia) o grzejacych pradem gazem czy paliwami stałymi szkoda wspominac, zdecydowana wiekszosc z nich nigdy nie bedzie chłodziła podłogówką.
    Bez przesady rozdzielacze są te same tylko śrubunki kupuje się na 18tke albo nawet na 20tke
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  4. #15844

    Domyślnie

    Co do chłodzenia podłogówką to jak to wygląda w praktyce? Słyszałem, że woda się skrapla na podłodze.

  5. #15845
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Woda będzie się skraplać jak przekroczysz punkt rosy. Są w sieci tabelki.

  6. #15846
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Co do chłodzenia podłogówką to jak to wygląda w praktyce? Słyszałem, że woda się skrapla na podłodze.
    Dyskusja trwa w odpowiednim temacie nie zaśmiecaj wątku
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  7. #15847

    Domyślnie

    ..."Punkt rosy zależy od temperatury oraz od wilgotności względnej. Ryzyko kondensacji gwarantuje, że nie można pracować z nieograniczenie niską temperaturą wody. Temperatura wody może wynosić zaledwie kilka stopni mniej niż temperatura pomieszczenia i musi istnieć system ostrzegania przed wystąpieniem kondensacji."...

  8. #15848
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    ..."Punkt rosy zależy od temperatury oraz od wilgotności względnej. Ryzyko kondensacji gwarantuje, że nie można pracować z nieograniczenie niską temperaturą wody. Temperatura wody może wynosić zaledwie kilka stopni mniej niż temperatura pomieszczenia i musi istnieć system ostrzegania przed wystąpieniem kondensacji."...
    no a ja myślałem że o to chodzi i w ogrzewaniu i chłodzeniu płaszczyznowym muszę się nawrócić i grzać tylko b. gorącą wodą, a chłodzić b. zimną
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  9. #15849
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mi5iek84

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stargard Szczecińki
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam,
    proszę o pomoc w temacie.
    W budowany/remontowanym domu planuję skorzystać z pompy ciepła połączonej z podłogówką + w części poddasza klimakonwektor.
    Jeśli chodzi o pompę to najprawdopodobniej będzie to Panasonic 9 KW 3 fazowy (nie Tcap).
    w jednej z ofert z której najprawdopodobniej skorzystam dostałem taką informację:

    "Witam,
    oferta na wybrany zestaw - w załączniku.

    z uwagi na dwa rodzaje odbiorników zaproponowałem sprzęgło hydrauliczne /zbiornik 80 L c.o./ oraz dwie pompy obiegowe wtórne: jedna dla
    podłogówki, druga dla klimakonwektorów

    można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

    Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?

  10. #15850

    Domyślnie

    Cytat Napisał mi5iek84 Zobacz post
    Witam,
    "Witam,
    oferta na wybrany zestaw - w załączniku.
    można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."
    1. poprosić w pierwszej kolejności o informację jaki minimalny przepływ wody grzewczej jest wymagany,
    2. policzyć ile przepływu będzie u Ciebie w domu
    3. wrócić do tematu jak będzie przepływ za mały, bo wydawać z góry tyle PLNów na sprzęgło, zasobnik, 2 pompki aby instalator czuł się lepiej i bogatszy a sobie komplikować instalacje to bezsens.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  11. #15851
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mi5iek84 Zobacz post
    można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

    Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?
    Tak jak pisze Lukasza, policz przepływy i sprawdź czy będzie OK. Dla instalatora zawsze warto jest zainstalować klientowi sprzęgło i dodatkowe obiegówki, bo po pierwsze on za to nie płaci, po drugie on na tym zarabia, po trzecie nie musi się "bawić" ze zrównoważeniem instalacji, czyli zapewnieniem właściwego przepływu, bo wszystko załatwi za niego obieg wtórny.
    Mam u siebie podobną instalację do tej którą planujesz, czyli podłogówka, 3 klimakonwektory, a do tego jeszcze 2 grzejniki i 2 drabinki - wszystko podpięte bezpośrednio do hydroboxu i pędzone fabryczną obiegówką. Za parę dni rozpocznę 3 rok bezawaryjnej i bezproblemowej eksploatacji. Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #15852

    Domyślnie

    Cytat Napisał mi5iek84 Zobacz post
    Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?
    Dom nie ma 50 m2, skoro mówisz o 9 kW pompie.
    Strzelam, że sama podłogówka zapewni wystarczający przepływ dla pompy.

    Problemem jest twój instalator.
    Proponuje odseparować dwa obwody sprzęgłem bo nie potrafi zrównoważyć instalacji w której ma 2 odbiorniki ciepła.
    O małym oporze (klimakonwektor) i o dużym (podłogówka)

  13. #15853
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mi5iek84

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stargard Szczecińki
    Posty
    16

    Domyślnie

    Dom ma 150 m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka bedzie miała ok 120 m2. Klimakonwektor ma ogrzewać jedne pokój na poddaszu o pow. ok 30 m2 po podłodze.

    Propozycja sprzęgła wyszła do pewnej firmy na A ze Szczecina od której dostałem ofertę na pompę.

    Policzyć przepływy, ok. Ale jak to zrobic?

    Odnośnie tego co pisze Łukasza:
    1. poprosić w pierwszej kolejności o informację jaki minimalny przepływ wody grzewczej jest wymagany,

    Dostałem informacje, że
    nominalny ok. 1500 L/h, czujnik przepływu wymaga bodajże min. 900 L/h

  14. #15854
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    W Twojej sytuacji nawet nie masz co liczyć, bo już podłogówka zapewni minimalny przepływ, klimakonwektor jeszcze tylko poprawi sytuację. A firma ze Szczecina o której piszesz daje sprzęgło do każdej instalacji bez zastanowienia. Widziałem już wiele wycen tej firmy i jeszcze nie napotkałem na zestaw bez sprzęgła Widać inaczej nie potrafią
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #15855
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mi5iek84

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stargard Szczecińki
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    W Twojej sytuacji nawet nie masz co liczyć, bo już podłogówka zapewni minimalny przepływ, klimakonwektor jeszcze tylko poprawi sytuację. A firma ze Szczecina o której piszesz daje sprzęgło do każdej instalacji bez zastanowienia. Widziałem już wiele wycen tej firmy i jeszcze nie napotkałem na zestaw bez sprzęgła Widać inaczej nie potrafią

    Czyli co? Rozumiem, że sprzęgło bedzie zbędnym wydatkiem?
    map78 miałeś do czynienia z tą firmą lub znasz kogoś kto miał. Jakieś doświadczenia?
    Jak Sprawdzają się Tobie klimakonwektory Purmo? Sam dobierałeś ich "moc" czy ktoś zrobił to za Ciebie?

  16. #15856
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mi5iek84 Zobacz post
    Czyli co? Rozumiem, że sprzęgło bedzie zbędnym wydatkiem?
    map78 miałeś do czynienia z tą firmą lub znasz kogoś kto miał. Jakieś doświadczenia?
    Jak Sprawdzają się Tobie klimakonwektory Purmo? Sam dobierałeś ich "moc" czy ktoś zrobił to za Ciebie?
    Moim zdaniem będzie nie tylko zbędnym wydatkiem, ale i elementem szkodliwym, bo zwiększy koszta eksploatacji (strata postojowa, dodatkowe obiegówki) oraz skomplikuje instalacje, a jak wiadomo im prostsze tym dłużej posłuży
    KK dobierałem samemu i z premedytacją przewymiarowałem je prawie100%, żeby mieć pewność, że nie zmarzną, ale to był błąd i teraz wziąłbym te najmniejsze, albo max 100-tki (teraz mam k140). Działać działają już 2 lata i mam nadzieję, ze tak pozostanie jak najdłużej
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #15857
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mi5iek84

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stargard Szczecińki
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Moim zdaniem będzie nie tylko zbędnym wydatkiem, ale i elementem szkodliwym, bo zwiększy koszta eksploatacji (strata postojowa, dodatkowe obiegówki) oraz skomplikuje instalacje, a jak wiadomo im prostsze tym dłużej posłuży
    KK dobierałem samemu i z premedytacją przewymiarowałem je prawie100%, żeby mieć pewność, że nie zmarzną, ale to był błąd i teraz wziąłbym te najmniejsze, albo max 100-tki (teraz mam k140). Działać działają już 2 lata i mam nadzieję, ze tak pozostanie jak najdłużej
    A według jakich wytycznych je dobierałeś? Do powierzchni, kubatury?

  18. #15858
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Przepływ minimalny w T-Capie to 18 l/min.
    Problem może wystąpić w sytuacji gdy chłodzenie będzie działać wyłącznie na obiegu klimakonwektora (mowa o jednym), który potrafi mieć znaczne opory - zwłaszcza przy niewielkiej mocy. U siebie, po wymianie pompy obiegowej na 60 watową, czyli znacznie słabszej niż fabryczny Grundos, rozwiązałem ten problem przez założenie zaworu równoważącego pomiędzy zasileniem a powrotem obiegu klimakonwektora. Przepływ na pompie wynosi 1250 l/h zaś na klimakonwektor idzie ok 650 l/h, co w zupełności wystarcza na zapewnienie ok. 5 kW mocy chłodniczej przy temperaturze zasilania 10*.
    Sprawdzone w trakcie ostatnich upałów (max. 37,9*).

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Ostatnio edytowane przez Pratchawiec ; 20-08-2015 o 23:15 Powód: pomyłka

  19. #15859
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mi5iek84 Zobacz post
    A według jakich wytycznych je dobierałeś? Do powierzchni, kubatury?
    Specjaliści z Purmo robili mi OZC na zlecenie firmy instalacyjnej, która przeprowadzała całą modernizację i na tej podstawie wyliczyli, że odpowiednie do moich sypialni (25m2 po podłogach) będą k100, a ja na wszelki wypadek wziąłem k140 Zaleta jest taka, ze pompa może pracować na niższym zasilaniu nawet w duże mrozy, no i chłodzi tez wydajniej i szybciej. Wadą jest oczywiście wyższa cena i większy gabaryt.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #15860
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    serenada77

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Przeczytałam chyba wszystko co napisaliście- widać że sie bardzo orientujecie w tej sprawie Może ktos mi powie czy ta firma http://quercu.pl/ jest warta mojego zaiteresowania? Zaczynam mysleć o zmianie ogrzewania i znalazłam to w sieci. Z tego co widzę mają doświadczenie- a to chyba dość ważne,

Strona 793 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony