dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 821 z 915
Pokaż wyniki od 16.401 do 16.420 z 18293
  1. #16401
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Witam

    Czy ktoś porównywał ostatnio koszt kotłowni na paliwo stałe i PC PW.

    Z moich ostatnich doświadczeń wynika ,że kotłownie na węgiel budują tylko ci którzy nie słyszeli o PC lub nie liczyli.

    Ciekawe kiedy w końcu przyjdzie "normalna zima " , taka dla gruntówek .

    Co do modulacji PC PW . Na długość pracy i przerwy w pracy PC PW z inwerterem ( też) ma pompka cyrkulacyjna i opory przepływu w instalacji oraz histereza .

  2. #16402
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzychu85PL

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    208

    Domyślnie

    u mnie sama kotłownia kocioł + montaż rurki itp itd 14.500 brutto PC 22.000 brutto

  3. #16403
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychu85PL Zobacz post
    u mnie sama kotłownia kocioł + montaż rurki itp itd 14.500 brutto PC 22.000 brutto
    A dodałeś komin i zajętą powierzchnię ( po 2000 zł /m2 )

  4. #16404

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    ostatnio -nie powiem kto bo nie mam na to pozwolenia- wspominał o PC dobrej firmy powietrznej 8kW z osobnym zasobnikiem za 18 500zł na gotowo!
    To z czego tu schodzić jak za ekogroszek 10-12kW krzyczą sobie na gotowo 12 tys
    18,5 tys może nie tak dużo ale dalej stopa zwrotu to z 10 lat lub więcej...
    jakby tak było z 5 lat to wchodzę w to od razu
    póki co czekam też na wyjaśnienie się sprawy z PV

    a co do taktowania PC PW.. no to można jeszcze ewentualnie dać wyższą krzywą grzania, żeby PC wchodziła na wyższe temp niż 35C, wiadomo efektywność spadnie ale też jest szansa że nie będzie tak taktować. u mnie kocioł też "taktuje" szczególnie przy takiej pogodzie jak teraz, tylko że u mnie to nie problem
    Ostatnio edytowane przez Jacekss ; 26-12-2015 o 09:35
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  5. #16405

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A dodałeś komin i zajętą powierzchnię ( po 2000 zł /m2 )
    no właśnie tego nikt raczej nie liczy a szkoda... komin to koszt z 2500 zł materiał z robocizną + wykończenie komina (np cegła klinkierowa) pewnie z 1000-1500 zł
    do tego jak piszesz zajęcie powierzchni w domu na kotłownię (ok. 10m2), koszt może troche wirtualny bo jak ktoś decyduje się na węgiel to od razu szuka projektu z kotłownią, i tego kosztu już nie uwzględnia. a faktem jest że te parę m2 można by wykorzystać lepiej na spiżarnię czy dodatkowy pokój
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  6. #16406
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzychu85PL

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A dodałeś komin i zajętą powierzchnię ( po 2000 zł /m2 )


    i się zaczyna znowu szukanie głupich powodów za ,że PC jest tańsza czy Mercedesa z większym bagażnikiem też przeliczasz w porównaniu do Opla z mniejszym?
    naprawdę daj sobie z tym spokój.Fakt komin(jeden kanał) 1.900 brutto mogłem sobie darować ,ale na PC padł wybór po budowie a po drugie zawsze chcieliśmy mieć kominek w salonie.Co do m2 to nie mam ,żadnej kotłowni tylko pomieszczenie gospodarcze które i tak by tam było.Pomyśl jak będzie wyglądał Twój dom bez kotłowni/pom. gospodarczego.Te urojenia z m2 kotłowni rzucił jakiś furiat dawno temu na forum i każdy to powtarza.
    To ,że Pc wyjdzie mnie z 10 tys drożej od ekogrochu licząc z tym kanałem kominowym to naprawdę nie tragedia za komfort i święty spokój.

  7. #16407
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzychu85PL

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    208

    Domyślnie

    to odlicz 1m2 na PC to już 2 tys na niekorzyść PC

  8. #16408
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychu85PL Zobacz post
    i się zaczyna znowu szukanie głupich powodów za ,że PC jest tańsza j.

    Może i masz rację . Ale ja uważam ,że budowa komina i kotłowni ze składem węgla dla pompy ciepła to głupota .

  9. #16409
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    u mnie w pomieszczeniu gdzie będzie stać pcpw będzie pralnia-suszarnia, ,

  10. #16410
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Łukasz_Ka

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kujawsko-pomorskie
    Posty
    84

    Domyślnie

    Witam wszystkich w temacie PC PW!

    Przychodzę z wielką prośbą o poradę.
    Niedługo planujemy z żoną zacząć budowę własnego domku, ale zanim to nastąpi niedługo kupujemy projekt i go zaadaptujemy pod siebie.
    Tutaj pojawia się kwestia ogrzewania, na którym praktycznie się nie znam. Jedynie pod względem obsługi miałem styczność z ogrzewaniem na węgiel w domu rodziców, a przez znajomych z gazem i ekogroszkiem.

    Jednak mi w głowie siedzi ogrzewanie wygodniejsze, czystsze i przyszłościowe. Jeśli chodzi o czystość to gaz odpada, bo na działce nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Pozostają pompy ciepła. Ograniczeniem jest wiedza i kasa, ale zanim projekt jest zaadaptowany to warto wszystko przemyśleć. Z racji kasy zastanawiam się właśnie nad PW PC.

    Sporo staram się czytać, ale ponieważ się na tym nie znam to ciężko jest mi dopasować całość dla siebie. Stąd moja prośba o pomoc w określeniu czy do naszego domu taka pompa będzie ok, co będzie potrzebne i jakich kosztów zakupu/montażu się spodziewać.

    Projekt do DOBRY 2 lustro z pracowni Domy z Wizją http://www.projektyzwizja.pl/projekt...y-2-1407669536. Powierzchnia całkowita to 153 m2,a w tym 33m2 garażu i 8 m2 pomieszczeń gospodarczych. Planuję dom zbudować z betonu komórkowego z ociepleniem 20cm styro, fundamenty standard z ociepleniem pod podłogówkę chyba 15cm styro, strop drewniany z odpowiednią warstwą ocieplenia jeszcze nie ustaloną. Poddasze nieużytkowe.
    Ogrzewanie podłogowe oprócz trzech sypialni, garażu i pewnie pomieszczeń gospodarczych.

    Czy pompa ciepła powietrze-woda ma sens w sytuacji dwóch sposobów ogrzewania pomieszczeń?

    Jeśli ktoś znajdzie chwilę na przyjrzenie się sprawie, będę bardzo wdzięczny. Jeśli nie rozwieją się moje obawy dotyczące kosztów, sprawności PC PW to pozostanie mi ekogroszek, który traktuję jako "ostatnią deskę ratunku".

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  11. #16411
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzychu85PL

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    208

    Domyślnie

    dla mnie to też głupota,ale nie da się po prostu wyciąć z domu pomieszczenie gospodarcze bo tak jak pisze kolega,będzie miał np tam pralnio-suszarnie ja też tak bd miał do tego miejsce na narzędzia czy jakieś kartony więc puste pomieszczeni to na pewno ni będzie

  12. #16412
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_Ka Zobacz post
    Witam wszystkich w temacie PC PW!

    Przychodzę z wielką prośbą o poradę.
    Niedługo planujemy z żoną zacząć budowę własnego domku, ale zanim to nastąpi niedługo kupujemy projekt i go zaadaptujemy pod siebie.
    Tutaj pojawia się kwestia ogrzewania, na którym praktycznie się nie znam. Jedynie pod względem obsługi miałem styczność z ogrzewaniem na węgiel w domu rodziców, a przez znajomych z gazem i ekogroszkiem.

    Jednak mi w głowie siedzi ogrzewanie wygodniejsze, czystsze i przyszłościowe. Jeśli chodzi o czystość to gaz odpada, bo na działce nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Pozostają pompy ciepła. Ograniczeniem jest wiedza i kasa, ale zanim projekt jest zaadaptowany to warto wszystko przemyśleć. Z racji kasy zastanawiam się właśnie nad PW PC.

    Sporo staram się czytać, ale ponieważ się na tym nie znam to ciężko jest mi dopasować całość dla siebie. Stąd moja prośba o pomoc w określeniu czy do naszego domu taka pompa będzie ok, co będzie potrzebne i jakich kosztów zakupu/montażu się spodziewać.

    Projekt do DOBRY 2 lustro z pracowni Domy z Wizją http://www.projektyzwizja.pl/projekt...y-2-1407669536. Powierzchnia całkowita to 153 m2,a w tym 33m2 garażu i 8 m2 pomieszczeń gospodarczych. Planuję dom zbudować z betonu komórkowego z ociepleniem 20cm styro, fundamenty standard z ociepleniem pod podłogówkę chyba 15cm styro, strop drewniany z odpowiednią warstwą ocieplenia jeszcze nie ustaloną. Poddasze nieużytkowe.
    Ogrzewanie podłogowe oprócz trzech sypialni, garażu i pewnie pomieszczeń gospodarczych.

    Czy pompa ciepła powietrze-woda ma sens w sytuacji dwóch sposobów ogrzewania pomieszczeń?

    Jeśli ktoś znajdzie chwilę na przyjrzenie się sprawie, będę bardzo wdzięczny. Jeśli nie rozwieją się moje obawy dotyczące kosztów, sprawności PC PW to pozostanie mi ekogroszek, który traktuję jako "ostatnią deskę ratunku".

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Oczywiście, ze pompa da rade. Wpierw dokładnie przemyśl temat termoizolacji budynku. Musisz być w miarę zdecydowany na jakość i ilość ocieplenia.
    Następnie dokonaj audytu OZC i na jej podstawie będziesz mógł dobrać moc pompy. OZC zrób w paru wariantach izolacji termicznej. Łatwiej Ci będzie podjąć decyzje czy dołożyć więcej izolacji i kupić tańsza o mniejszej mocy pompę, czy może na niej przyoszczędzić- zapłacić więcej za pompę i pogodzić się z wyższymi rachunkami za prąd.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #16413
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzychu85PL

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_Ka Zobacz post
    Witam wszystkich w temacie PC PW!

    Przychodzę z wielką prośbą o poradę.
    Niedługo planujemy z żoną zacząć budowę własnego domku, ale zanim to nastąpi niedługo kupujemy projekt i go zaadaptujemy pod siebie.
    Tutaj pojawia się kwestia ogrzewania, na którym praktycznie się nie znam. Jedynie pod względem obsługi miałem styczność z ogrzewaniem na węgiel w domu rodziców, a przez znajomych z gazem i ekogroszkiem.

    Jednak mi w głowie siedzi ogrzewanie wygodniejsze, czystsze i przyszłościowe. Jeśli chodzi o czystość to gaz odpada, bo na działce nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Pozostają pompy ciepła. Ograniczeniem jest wiedza i kasa, ale zanim projekt jest zaadaptowany to warto wszystko przemyśleć. Z racji kasy zastanawiam się właśnie nad PW PC.

    Sporo staram się czytać, ale ponieważ się na tym nie znam to ciężko jest mi dopasować całość dla siebie. Stąd moja prośba o pomoc w określeniu czy do naszego domu taka pompa będzie ok, co będzie potrzebne i jakich kosztów zakupu/montażu się spodziewać.

    Projekt do DOBRY 2 lustro z pracowni Domy z Wizją http://www.projektyzwizja.pl/projekt...y-2-1407669536. Powierzchnia całkowita to 153 m2,a w tym 33m2 garażu i 8 m2 pomieszczeń gospodarczych. Planuję dom zbudować z betonu komórkowego z ociepleniem 20cm styro, fundamenty standard z ociepleniem pod podłogówkę chyba 15cm styro, strop drewniany z odpowiednią warstwą ocieplenia jeszcze nie ustaloną. Poddasze nieużytkowe.
    Ogrzewanie podłogowe oprócz trzech sypialni, garażu i pewnie pomieszczeń gospodarczych.

    Czy pompa ciepła powietrze-woda ma sens w sytuacji dwóch sposobów ogrzewania pomieszczeń?

    Jeśli ktoś znajdzie chwilę na przyjrzenie się sprawie, będę bardzo wdzięczny. Jeśli nie rozwieją się moje obawy dotyczące kosztów, sprawności PC PW to pozostanie mi ekogroszek, który traktuję jako "ostatnią deskę ratunku".

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    skoro czytałeś "sporo" to powinieneś wiedzieć ,że podstawą jest OZC i żadne cudotwórca z forum nie powie Ci jakiej mocy PC do Twojego domu będzie dobra.W OZC będziesz wiedział jaka moc i jakie rachunki będą przychodziły za ogrzewanie czy to PC czy gazem czy węglem.
    Co do kosztów to licz średnio za Panasonica 20-25tys brutto z montażem.

  14. #16414
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychu85PL Zobacz post
    dla mnie to też głupota,ale nie da się po prostu wyciąć z domu pomieszczenie gospodarcze bo tak jak pisze kolega,będzie miał np tam pralnio-suszarnie ja też tak bd miał do tego miejsce na narzędzia czy jakieś kartony więc puste pomieszczeni to na pewno ni będzie
    Ja ostatnio montuję PC q łazienkach obok pralki.

  15. #16415
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Łukasz_Ka

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kujawsko-pomorskie
    Posty
    84

    Domyślnie

    Dziękuję Tomaszs131 i krzychu85PL.

    Macie rację OZC jest podstawą, jednak do tego dopiero dojdę. Poprosiłem już o poradę ponieważ chciałem zorientować się czy ma to sens i aby od początku adaptacji projektu dążyć do optymalnego dostosowania domu. Mając małą wiedzę mogę być wprowadzony w błąd przez ludzi, którzy będą chcieli mi wcisnąć swój produkt, który wcale nie musi być dobry i optymalny.

    Czy jest ktoś w stanie napisać jaki może być przybliżony koszt użytkowania przy takiej wielkości domu?

    Budowa domu jest to złożony problem, a ludzi o odmiennych opiniach na każdy temat spotykam na każdym kroku. Dlatego piszę tutaj pytania, które mogą się wydawać zbyt ogólne, ale póki co to i ogólne kwestie są dla mnie zagadką.

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi!

  16. #16416
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    [QUOTE=Łukasz_Ka;7028887

    Czy jest ktoś w stanie napisać jaki może być przybliżony koszt użytkowania przy takiej wielkości domu?

    i![/QUOTE]

    Własnie do tego też potrzebne jest OZC .Obliczeniowe Zapotrzebowanie Ciepła , a to to własnie ciepło kosztuje i trzeba je policzyć

  17. #16417
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Łukasz_Ka

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kujawsko-pomorskie
    Posty
    84

    Domyślnie

    Mi tylko chodzi o przedział, bo nie mam w ogóle pojęcia jak działa PC. Czy to raczej coś pomiędzy 300zł-500zł czy 1000zł-1500zł w sezonie grzewczym. Jednak daję już spokój i jeśli nie będę mógł sobie porazić jak już będę wszystko miał to ewentualnie dopytam.

    Dziękuję i pozdrawiam!

  18. #16418
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_Ka Zobacz post
    Projekt do DOBRY 2 lustro z pracowni Domy z Wizją http://www.projektyzwizja.pl/projekt...y-2-1407669536. Powierzchnia całkowita to 153 m2,a w tym 33m2 garażu i 8 m2 pomieszczeń gospodarczych. Planuję dom zbudować z betonu komórkowego z ociepleniem 20cm styro, fundamenty standard z ociepleniem pod podłogówkę chyba 15cm styro, strop drewniany z odpowiednią warstwą ocieplenia jeszcze nie ustaloną. Poddasze nieużytkowe.
    Ogrzewanie podłogowe oprócz trzech sypialni, garażu i pewnie pomieszczeń gospodarczych.
    Fajnie, że jesteś. W sensie zanim cokolwiek jeszcze zrobiłeś. Najważniejszy krok masz za sobą. Na pierwszy plan zaadoptuj oczywiście projekt, pozbądź się np. okien w garażu (o ile są od północy) i w "kotłowni", bo są absolutnie zbyteczne. Powiększ kuchnię, bo ta obecna wydaje się mikra, daj tam duuuużo blatu, bo to podstawa w kuchni. Pralnię przerzuć w miejsce kotłowni, dostaw tam skrzynkę z PC i zasobnikiem na wodę. Do ogrzania pozostanie ~120m2, przy BK (rozumiem że min. 24cm?) i 20cm styro (oraz, skoro smrodzić nie chcesz, to zakładam brak kominów i wentylację mechaniczną z reku) Twój domek przy 23sC w pomieszczeniach, w strefie KujPom będzie potrzebować maksymalnie (przy nie najlepszych szybach) 5kW mocy w największe mrozy. Możesz to sprawdzić wstępnie, podkreślam wstępnie na cieplowlasciwe.pl, aczkolwiek projekt ma strasznie nieregularną bryłę i ciężko to tam ocenić. Dlatego po opracowaniu projektu przygotuj OZC, które pozwoli dokładnie ocenić zapotrzebowanie. Martwi mnie tylko wyłuszczony tekst -- czyżbyś chciał robić instalację mieszaną? Nie popełniaj tego błędu, szczególnie przy PC. Tylko i wyłącznie podłogówka. Możesz poczytać wątek o Juli i spróbować sobie zamontować takiego Ansluta 6kW+3kW (grzałki) za 9 tys. zł brutto -- z instalacją powinno się zamknąć w 12 tys. zł brutto. Nadmień zatem jakie okna planujesz, czy WM z reku, ile wody użytkowej schodzi (ile osób).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 26-12-2015 o 17:17
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #16419
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    sama prawda .Tylko ta pompka trochę tania . Ja obstawiam 22000 zł. Zarabiam na tym .
    Przy OZC na poziomi 5 kW można przyjąć koszt CO dla gruntówki cop 4 1500 zł dla powietrznej cop 3 2000 zł i do tego 50 zł miesięcznie na cwu.

    Podłogówka wszędzie i podłoga może być drewniana -patrz Barlinek

  20. #16420
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.497
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    sama prawda .Tylko ta pompka trochę tania . Ja obstawiam 22000 zł. Zarabiam na tym .
    Przy OZC na poziomi 5 kW można przyjąć koszt CO dla gruntówki cop 4 1500 zł dla powietrznej cop 3 2000 zł i do tego 50 zł miesięcznie na cwu.

    Podłogówka wszędzie i podłoga może być drewniana -patrz Barlinek
    Jak wyliczasz koszty z projektowego obciązenia cieplnego?, ja wyliczam z zapotrzebowania na ciepło, tak jest troche łatwiej i nieporównywalnie dokładniej, 5 kW w roznych lokalizacjach to rózne zapotrzebowanie na ciepło, czasem różnice dochodzą nawet do 50-60 %. W kazdym razie to dosc nowatorskie podejscie do tematu kosztów.

Strona 821 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony