dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 915
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 18293
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie Pompy ciepła powietrze woda

    Ja mam i jestem zadowolony .Ale czytam ,że one nie działają .Ciekawi mnie gdzie popełniane są błędy.
    Podobno są drogie w eksploatacji .Ja płace 300 zł /miesiac a dom 250 m2 (przy temperaturach około 0C.
    A bywało -25 i też działa.Oczywiści e drożej bo około 33 zł /dobę.Ale też nie było ciągle -25(tylko noc).
    Ja montuję takie pompy rac źle dobrałem i trzeba uruchamiać grzałki ,ale klient powiedział ,że taka wystarczy a jak mu będzie zimno to napali w kominku.
    Zamiast typ13 chciał typ 8 Maksymalnie płaci 800 zł /mc. ze swiatłem a dom ma 160 m2 bliżniak .Sąsiad ma typ13
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 26-08-2012 o 16:52

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar aslom1
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Człuchów
    Kod pocztowy
    77-300
    Posty
    78

    Domyślnie

    Witam.Ciekawi mnie jakiej firmy są to pompy?Czy mając niejakie doświadczenie w branży,możesz mi powiedzieć,ile PC powietrze-woda jest montowanych w kraju?Szukałem danych,ale z tym problem.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał aslom1 Zobacz post
    Witam.Ciekawi mnie jakiej firmy są to pompy?Czy mając niejakie doświadczenie w branży,możesz mi powiedzieć,ile PC powietrze-woda jest montowanych w kraju?Szukałem danych,ale z tym problem.
    Te pompy montowane są od wielu lat .PC typu Split od 3 lat W polsce jest ich kilkaset , A konkrety to tajemnica handlowa. Ja zamontowałem 18 szt w dwa lata

  4. #4

    Domyślnie

    Mam w takim razie prośbę:

    Dom parterowy z poddaszem użytkowym bez piwnicy, dach dwuspadowy z jedna lukarną: 160m2, podłogówka w całym domu - 200m2, pustak 24+styro 15, parter: płyta+styro 15, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna bez GWC. Strefa klimatyczna III. 3 osoby.

    Powiedzcie mi proszę czy przy pompie pow-woda (konkretnie Toshiba Estia - inwerterowa typu split - ale to chyba raczej nie ma znaczenia) warto wziąć przewymiarowaną w stosunku do mojego budynku. A mianowicie mam zamontować jednostkę 11,2 kW z grzałkami 9kW (3x3kW) + zbiornik CWU 300l.

    Kominek... i tu mam właśnie dylemat.
    Wstawiać kominek z płaszczem wodnym + bufor 500l (skomplikowana instalacja no i koszty) czy przewymiarować pompę i wstawić zwykły kominek w punktem wyciągu z reku w pobliżu licząc na jako takie rozprowadzenie ciepła poprzez rekuperację. Od razu zaznaczę, że kominek ma pełnić rolę tylko wspomagającą i estetyczną.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Montowałem pompę fujitsu typ 10 w budynku 160 m2 blixniak .Podłogówka i duże grzejniki na górze.
    Grzałki załączane były przy -15 ale rok temu(nowy dom).
    150 l wody przy -5 grzeje w 40 min(zbiornik Qatro Biawar)
    Koszt prądu dla tego domu maxymalnie zapłacony to 650 zł ( w tym 200 zł potrzeby domowe)
    Koszt grzania wody w lecie 60 zł
    Kominek zostaw powietrzny działa jak niema prądu.
    Nie jest potrzebny
    To działa .Zamontowałem już kilka takich pomp różnych firm - wybrałem Atlantica .U mnie pracuje Daikin.
    W okolicach temp 0- -5C koszt ogrzewania domu 250 m2 to 13 zł /.dobę.

  6. #6

    Domyślnie

    ok tylko napisz ile kWh w roku potrzebuje ten dom, oraz ile ta PC kosztuje??

  7. #7

    Domyślnie

    podaj te dane, dobrze by było jakbyś dodał średni COP tego cuda, wtedy policzymy

  8. #8

    Domyślnie

    hydrauli - odezwij się, założyłeś temat i już straciłeś nim zainteresowanie? Policzmy, może ta PC jest coś warta?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Witam.
    Mam pytanie. Obecnie mamy takie warunki, ze w dzien jest +1 a w nocy -12 (przynajmniej u mnie). Jak myslicie czy stosowanie taniej taryfy za prad ma w takich warunkach sens? Moze to jakis posiadacz pompy ciepla sprawdzic?
    Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    w każdych warunkach ma sens - jest po prostu taniej, ale zmiana taryfy G11 na G12 trochę kosztuje, po wyznaczeniu rocznego zapotrzebowania na energię, oraz przewidywanego zużycia dziennego można bez problemu wyliczyć kiedy ta inwestycja się zwróci, link do kalkulatora
    http://www.eprad.pl/01,04
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 01-02-2011 o 13:41

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    No ale COP przeciez spada na leb. Jak spadnie z 3 do 1,5 to sie chyba nie oplaca?
    no jak spadnie z 3 do 1.5 to wychodzi ci na to samo.
    zwykle tansza jest 2 x od normalnej
    wiec nic nie tracisz
    ogolnie u mnie PW i tak grzeje w nocy .. wiec bez taniej taryfy byłbym w plecy.
    nawet jak cop jest słabszy
    popieram ZBYCHA!!

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzufik1 Zobacz post
    no jak spadnie z 3 do 1.5 to wychodzi ci na to samo...
    No ja tak sobie strzelilem 1,5. A jak jest 1,1?
    Slyszalem, ze dla niektorych modeli PC minus 15 to graniczna temperatura pracy.
    Czy ktos to mierzyl albo ma taki zamiar?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Sorki zaniedbałem forum ale miałem trochę pracy przy nowej pompie

    CZytam ,że słyszeliście ,że -15 ,że cop 1,1
    A fakty
    Pompa Fujitsu HP 3 fazowa typ 16
    Tabla kończy sie na -20 ale działa do nawet -30 i nie oznacza to ,że przestanie
    dla - 20 /+40 moc 10 kW cop 1,9
    dla -20 /+35 moc 10 ,40 kW cop 2,1

    dla -15/+35 moc 12,5 kW cop= 2,3
    dla-7/ +35 moc 15kW cop 2,7
    dla 0/+35 moc 15 cop 3
    dla +7/+35 moc 16kw cop 4,3

    COP są realnie nieco wyższe ponieważ powyższe dane dotyczą pracy z pełną mocą.

    Średnia temperatura w sezonie to +2 C
    KOSZTY
    1 m3 gazu =2 zł (ziemnego)
    czyli 1 kWh kosztuje ponad 20 groszy
    koszt 1kWh prądu 50 groszy ,to oznacza że dla cop 2,3 koszty są identyczne

    Jeżeli dodamy do tego tańszą eksploatację, niż pomp gruntowych ,w okresie temperatur dodatnich na potrzeby cwu .
    Może okazać się ,że wychodzi na to samo co PC gruntowe.
    Inna rzecz ,że gruntowe są bardziej przewidywalne i łatwiejsze w doborze.Ale jeszcze łatwiej zrobić tanią kotłownie olejową z kotłem firmy ULRICH.
    Jest to jedno z rozwiązań.ja montuję całkiem sporo

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Wg programu Daikina i NIBE srednie roczne COP wynosi 3 dla pompy
    Mam zamontowane pompy które pracowały do -32 C(zeszły rok koło Stoczka ).

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    (...)
    dla - 20 /+40 moc 10 kW cop 1,9
    dla -20 /+35 moc 10 ,40 kW cop 2,1
    (...)
    COP są realnie nieco wyższe ponieważ powyższe dane dotyczą pracy z pełną mocą.
    Pisać to sobie można co akurat pasuje, ale nie opowiadaj bajek że przy -20. ba, nawet -10, PC powietrzna nie pracuje na pełnej mocy
    Napisz jeszcze, czy te oszałamiające dane obejmują odszranianie parownika.....

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Jeżeli dodamy do tego tańszą eksploatację, niż pomp gruntowych ,w okresie temperatur dodatnich na potrzeby cwu .
    Może okazać się ,że wychodzi na to samo co PC gruntowe.
    Wiele razy było to poruszane, ale przypomnę: lepsza efektywność latem nie wnosi wiele do efektywności całorocznej (ogromną większość kWh potrzebujemy na c.o.).
    Od siebie tylko dodam że niekoniecznie odparowanie w powietrznych musi być latem dużo wyższe niż w gruntowych: dajmy na to (przeważnie chłodny) sierpień, późny wieczór, domownicy się kąpią, pojawia się zapotrzebowanie na grzanie cwu. Jak ma się tutaj oszałamiająca wyższość PC powietrznej nad gruntową z kolektorem poziomym w którym mamy temperaturę zasilania +15C?
    Tak naprawdę, mamy najwyżej dwa miesiące ciepłego lata w tym kraju.

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Inna rzecz ,że gruntowe są bardziej przewidywalne i łatwiejsze w doborze.
    ...i znacznie trwalsze. Taki szczegół. W połowie życia pompy gruntowej, pompa powietrzna będzie zwyczajnie do wymiany. Gdzie tu rachunek ekonomiczny???
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Pisać to sobie można co akurat pasuje, ale nie opowiadaj bajek że przy -20. ba, nawet -10, PC powietrzna nie pracuje na pełnej mocy
    Moja nie pracuje pełną mocą nawet jak jest -15, a czemu uważasz że powietrzna PC bedzie do wymiany w połowie życia gruntowjej?? możesz to wyjaśnić??
    Co do ciepłych miesięcy, to nie wiem gdzie ty mieszkasz, ja klimy używam średnio od maja do września. czasami już w kwietniu i jeszcze w październiku są ciepłe dni.
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 06-02-2011 o 09:19
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  18. #18

    Domyślnie ?

    powiedzcie mi taką rzecz będę posiadał kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem, czy jest sens kupować pompę ciepła ( i jaką ewentualnie) czy jest to po prostu nie opłacalne, tylko nie piszcie jak masz pieniądze to kup.
    Chodzi mi głownie żeby powiedzmy jak będzie już ciepło (wiosna-jesień) nie uruchamiać kotła tylko może pompą byłoby taniej co o tym sądzicie.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Wichajster
    Bez pojęcia
    To tylko kwestia doboru PC np dom 160 pompa typ 16
    Zapotrzebowania na ciepło budynku 8 kW przy -20 C moc pompy 10 kW przy -20 C
    Jak mylisz (pokombinuj) jak się zachowa PC.

    Zimny sierpień wieczorem +15 C temperatura DZ dla gruntowej max +8 C
    Pytanie :gdzie wyższe cop???
    A co jak październik i listopad ,luty, i marzec bedą normalne i temperatura bedzie wyższa niż 0 C(cop wyższe niż dla gruntowej)
    NP.dzisiaj jest +6 powietrze ,a w gruntowej około zera bo już trochę ciepła wyciagneło.

    Wyobraź sobie Ile miejsca zajmuje PC gruntowa w budynku i jak hałasuje.
    PC powietrzna to mały piecyk na ścianie i zbiornik na cwu ,a to co mruczy jest na podwórku (nie na ścianie)

    PC sa też dobre czasem nawet leprze.
    Z innej beczki : co jest leprze kotłownia węglowa ,olejowa czy na propan.A ludzie kupują i takie i takie.

    Poczytaj dane techniczne .W zeszłym roku nikt nie podawał tabel dobory ponizej -15 C
    Teraz są tabele do -20 C.A ja zamontowałem PC p-w w zeszłym roku pracowała do -32 C(grzałki pomagały).Ale co zrobisz przy gruntowej w takich temperaturach (pewno załączysz grzałki)

    I jeszcze trwałość .Jest zasada nawet najgorszy klimatyzator dobrze zmontowany będzie działał .A najlepszy klimatyzator źle zmontowany -Padnie.
    Widać masz przykre doświadczenia.Ja na sprzęt do uruchomienia pompy wydałem około 10 000 zł.

    A w mojej pompie gruntowej którą mam w firmie wymieniano sprężarkę po 5 latach.
    U klienta poleciała sprężarka po 3 latach(STIEBEL) .Cewka zaworu padła w pierwszym roku .A wczoraj zameldowali ,że padł jakiś stycznik.minęło 5 lat.
    Maszynownia zajmuje tyle co pół garażu.

    GDZIE "GADAM" NIEPRAWDĘ???

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    jeśli masz gaz ziemny to daj sobie spokój.
    Jeżeli propan to warto .podaj wiećej danych o budynku i instalacji (parametryz pracy przy mrozach.

Strona 1 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony