dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 848 z 915
Pokaż wyniki od 16.941 do 16.960 z 18293
  1. #16941

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Cała instalacja pompy z wszystkimi elementami do tego by pracowała bez kiwnięcia palcem z twojej strony to wydatek rzędu 25 -35 K
    A teraz:
    ad1. zmieścisz bez problemu
    ad2. dokładnie tak samo jak z samochodem lub innym urządzeniem typu lodówka, pralka, telewizor bądź komputer
    ad3. to żaden problem
    ad4. 2-3 kW
    ad5. zrób OZC
    Pozdrawiam
    plusfoto, dzięki !
    co do OZC, to profesjonalne zorbię ale dopiero jak będę miał gotowy projekt, narazie jestem na etapie koncepcyjnego.
    na stronce cieplowlasciwie.pl zrobiłem taki "prowizoryczny i wyszło mi:

    "Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 22,0°C.
    7,1kW maksymalna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C
    3,5kW przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,3°C
    43W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
    14 805kWh = 53GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.
    89kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
    Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej C

    Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (CWU)
    Dla 4 osób, głównie prysznice, czasem wanna.

    4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU"



    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).
    Dzięki za poradę, jeszcze nie zdecydowałem do końca. pomyślimy.

  2. #16942
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Pompa jako pompa jest ok ale zdecydowanie za drogo i czy będzie ok pod obciążenie cieplne to wątpię.
    Ona powinna kosztować 20 klocków z vatem i na tyle negocjuj.
    Ciekawe czy się udało za te 20 klocków .
    Ja myślę ,że powinien zażądać darmowych przeglądów na 5 lat i montażu liczników w tych 20 klockach.

  3. #16943
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raven.art Zobacz post
    plusfoto,

    4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU"

    y.
    Te 4 kW mocy to trochę beż sensu to odpowiada 2400 litrów wody na dobe

  4. #16944

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Te 4 kW mocy to trochę beż sensu to odpowiada 2400 litrów wody na dobe
    być może, nie znam się dlatego pytam was

  5. #16945
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ciekawe czy się udało za te 20 klocków .
    Ja myślę ,że powinien zażądać darmowych przeglądów na 5 lat i montażu liczników w tych 20 klockach.
    Może się uda ale kotłownia w standardzie Artura ogolona pocieniona zaoszczędzone nawet na otulinach
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 09-09-2016 o 16:29
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  6. #16946

    Domyślnie

    Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?
    Gazu nie ma, węgla nie chcę. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONDYGNACJA______.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	366909Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PARTER.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	366910Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piwnica.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	366911
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PIetro_.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	366912
    Jaki koszt wyjdzie przy założeniu że parter podłogówka, góra grzejniki + łazienki podłogówka + wod-kan?

    Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.
    Ostatnio edytowane przez Admund ; 09-09-2016 o 19:36

  7. #16947
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Admund Zobacz post
    Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?
    Gazu nie ma, węgla nie chcę. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONDYGNACJA______.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	366909Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PARTER.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	366910Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piwnica.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	366911
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PIetro_.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	366912
    Jaki koszt wyjdzie przy założeniu że parter podłogówka, góra grzejniki + łazienki podłogówka + wod-kan?

    Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.
    jak pompa to nie grzejniki (jak już to duże a więc szpetne), ścienne albo podłogowe (sufitowe też działa może być na skosach np. )
    ścienne i sufitowe lepiej chłodzi
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  8. #16948
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Admund Zobacz post
    Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?.
    Podłogówka wszędzie ( mozna położyć deskę Barlinecką) i PC .

    Węgiel i pelet to ten sam problem tylko inaczej brudzi . Na narty nie pojedziesz .

  9. #16949
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wiem, że powielam swój własny post sprzed kilku dni, ale może ktoś będzie mógł coś doradzić. Sam nie wiem jak to ugryźć.

    Planuję parterówkę ok 130m2 grzaną powietrzną pompą ciepła.

    Zostawiam sobie możliwość adaptacji poddasza (taka potrzeba może pojawić się 5-15 lat po wprowadzeniu). Taka adaptacja zwiększy metry użytkowe o 20-50% (taki rozrzut bo adaptacja może być częściowa).

    Jak to ugryźć w planowaniu ogrzewania? Planuję od razu pociągnąć tam rurki wod-kan i grzewcze i zaślepić.
    Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?
    Wiem, że pompa = podłogówka inaczej to słaby pomysł, ale czy po takiej adaptacji grzejniki (odpowiednie, niskotemperaturowe) zdadzą egzamin?

    Dzięki za pomoc, może już ktoś stał przed takimi dylematami
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #16950

    Domyślnie

    PC od razu daj taką, żeby mocy starczyło ci na górę
    Póki co, będzie przewymiarowana, ale to żaden problem
    A na górze jak nie będzie opcji podłogówki, to zrobisz klimakonwektery.
    Instalację na górę pociąg już teraz i zaślep.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #16951
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    To wszystko zależy od sposobu położenia izolacji. czy w połaci ,czy na podłodze.
    Ogrzewanie parteru przy nieogrzewanym poddaszu powoduje to ,że i tak grzejemy poddasze przez sufit . Powoduje to podniesienie parametrów pracy układu i dyskomfort zwiazany z zimnym sufitem.
    Same straty.

  12. #16952
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Admund Zobacz post
    Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?

    Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.
    Ja polecam powietrzną pompę ciepła. W nowym domu nie inwestowałbym w ogrzewanie oparte na paliwie stałym. Jak pompa ciepła to ogrzewanie podłogowe - warto przemyśleć.

    Jeśli nie masz wybranego projektanta, czy instalatora to ja polecam naszych autoryzowanych partnerów, którzy chętnie doradzą i zamontują urządzenie - szukaj ich TUTAJ.

    Myślałeś może już o producencie urządzenia? Może mógłbym coś doradzić?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #16953
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    To wszystko zależy od sposobu położenia izolacji. czy w połaci ,czy na podłodze.
    Ogrzewanie parteru przy nieogrzewanym poddaszu powoduje to ,że i tak grzejemy poddasze przez sufit . Powoduje to podniesienie parametrów pracy układu i dyskomfort zwiazany z zimnym sufitem.
    Same straty.
    Planuję oczywiście izolacje na stropie tak na początek (25-30cm wełny). Ale na wierzchu musi coś jak płyta OSB czy cuś aby używać jako magazynu. Strych od początku będzie pełnił funkcję graciarniano-magazynową, więc jeszcze nie wymyśliłem jak załatwić izolację wynikającą ze schodów i "dziury w stropie" schody od początku będą względnie normalne i wygodne (drabinka w suficie odpada).
    I teraz nie wiem czy robić na górze coś w stylu ścianek okalających schody i drzwi na strych czy też pokombinować coś z izolowaną klapą na poziomie stropu (tylko jak by to wygodnie użytkować).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #16954

    Domyślnie

    Wg. mnie, ja bym zastosował pompę powietrze - woda o mocy odpowiedniej do zapotrzebowania parteru . Za 5-15 lat , możliwości techniczne pomp wzrosną znacznie do możliwości dzisiejszych pomp (tak jak aut ) .Na poddaszu zainstalujesz wtedy pompę o dużo mniejszej mocy .Najbardziej popularnymi pompami w skali " jakość / cena " są pompy Panasonic . Pompy ciepła są najbardziej korzystne przy ogrzewaniu niskotemperaturowym ( podłogówka , Climaconvectory ) i konstrukcji domu o dużej możliwości zmagazynowania energii w taniej taryfie . http://forum.muratordom.pl/showthrea...16#post7096416 . Bardzo mało wiemy co to za dom, z czego zbudowany i jakie ma zapotrzebowanie na tzw.moc cieplną . Moc pompy powinna być dopasowana ( jak wszystko ) do zapotrzebowania z pewnym naddatkiem oraz kumatym serwisem w pobliżu domu .
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 18-09-2016 o 15:56

  15. #16955
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?
    Ja bym brał pompę dostosowaną do warunków dzisiejszych, bo po co wydawać teraz więcej pieniędzy, jak można później albo i w ogóle:
    1. Nie masz pewności, czy będziesz potrzebował większej. Jak przyjdzie czas to przeanalizujesz, i może zmienisz dom, zamiast go powiększać.
    2. Klimat się zmienia. Może pompa wystarczająca teraz będzie za X lat wystarczająca do większego domu. A może go docieplisz bo to się opłaci i nawet bez zmian klimatu wystarczy stara PC.
    3. Postęp technologiczny w pompach jest zauważalny - większa sprawność, niższe ceny. Za 15 lat możesz być zadowolony z okazji do upgrade. Jak teraz kupisz przewymiarowaną to możesz za 15 lat i tak dojść do wniosku, że tak się sypie, że lepiej i tak wymienić na nową.
    4. A może za X lat wrzucisz na poddaszu klimę do ogrzewania i chłodzenia, bo to będzie najtańszy i najsensowniejszy upgrade.
    5. Nie wiadomo, co będzie - może będzie gaz łupkowy, super sprawne ogniwa solarne, może prąd podrożeje straszliwie - nie ma co teraz decydować co za X lat. Za dużo zmiennych i niewiadomych
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-09-2016 o 21:05

  16. #16956
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    J

    Myślałeś może już o producencie urządzenia? Może mógłbym coś doradzić?
    pomyśl o Producencie .

    On bardzo chce sprzedać Tobie pompę

  17. #16957
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariusz_ck

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-004
    Posty
    1

    Domyślnie

    Proszę o radę!

    Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

    Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

  18. #16958
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Na rynku znajdziesz pompy PW o wysokiej temperaturze zasilania- HT. Dają radę w połączeniu z grzejnikami.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  19. #16959
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariusz_ck Zobacz post
    Proszę o radę!

    Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

    Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?
    Zagadaj do bobrow,on ma zwykłego Panasa(nie HT) przy grzejnikach ale ja jestem sceptyczny do grzejników i jakiejkolwiek pompy.

  20. #16960
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariusz_ck Zobacz post
    Proszę o radę!

    Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

    Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?
    Musisz liczyć się z wymianą grzejników na większe i kosztami eksploatacji wyższymi niż w budynkach z ogrzewaniem płaszczyznowym.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

Strona 848 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony