dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 915
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 18293
  1. #21

    Domyślnie

    Wichajster
    każdy winnien sobie policzyć co mu się opłaca. Ja mam do wyboru bezobsługowy i nieopłacalny olej, gaz propan. Pozostaje pompa ciepła. Pozioma odpada (warunki glebowe słabe, mało miejsca:las) . Zostaje pionowa za 53 tys i powietrzna za 23 tys. I nad czym mam się zastanawiać? Nawet niech mi się COP pogorszy i dopłacę 1000 czy1200 zł rocznie za ciepło, to czy mam czekać 25 -30 lat na zwrot pompy pionowej? bezsens! Do tego odchodzi mi coś takiego jak regeneracja źródła ciepła. Odpada mi wykonanie odwiertów, które też można spieprzyć. Jednym słowem prostszy układ to zawsze mniej szans na awarię, mniej kasy na wejście. A za 15-20 lat to sobie najwyżej kupię nową pompę ciepła, pewnie będzie o 50% bardziej wydajna niż obecne i będzie kosztować w przeliczeniu na dzisiejszą kasę z 15 tys z czego państwo polskie lub UE mi zwróci 8 tys.

    p.s. nawet jakbym miał gaz ziemny (abstrahuję od tego, że sam muszę go na działce 100mb pociągnąć) to mi się nie opłaca, przy PC w kotłownię wkładam 23 tys a przy gazie 14 tys. Niby 9 tys w plecy ale na rachunkach jestem min 1500 zł co roku czyli zwrot po 6 latach a może i po 5 jak z grzaniem wody.

    p.s.2. a już najbardziej mnie bawią inwestycje w gaz ziemny -bezobsługowy- i do tego kominek do palenia żeby kasy nie stracić za dużo w zimie na ogrzewanie (a kominek ładny i ładnie wykończony może kosztować spoooro), może do tego jeszcze za rok dokupić solary i już mamy kasę na pompę ciepła z kolektorem poziomy o powietrze/woda nie wspomnę. Już nawet nie wspomnę o kotlarzach ekogroszku z piecami od Kostrzewy za 12 tys, stacje pogodowe, 70% podłogówka ale w garażu, pralni i 1 pokoju grzejnik więc mieszamy układy i temp, potem na lato szukają jak tu tanio i bezobsługowo nagrzać wodę. I na konie wychodzi, że wydają więcej niż na PC w/p a są palaczami 6 miesięcy w roku, rachunki wcale nie mniejsze, a i podajniki w kotłach co rusz się psuja.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    jeśli masz gaz ziemny to daj sobie spokój.
    Jeżeli propan to warto .podaj wiećej danych o budynku i instalacji (parametryz pracy przy mrozach.
    pozwolę sobie mieć inne zdanie, mianowicie przy rocznym zużyciu gazu GZ50 w ilości ok 1800m3, przy zapotrzebowaniu z tego nośnika 19000 kWh, koszt gazu wyniesie wg Taryfy W-3 4843zł, ale przy dostarczeniu do domu z gazu 12000 kWh a pozostałe 7000 z taniego klimatyzatora wykorzystującego sprzyjające warunki pogodowe (cop =4) przechodzimy do rozliczeń wg taryfy W-3 (koszt za 1135m3 to 2836zł), za prąd wg G12 (średni koszt 40gr/kWh zapłacimy za 1750kWh do klimy) 700zł, razem 3536zł - oszczędzamy w roku ponad 1300zł - w tej kwocie można zakupić tani klimatyzator do samodzielnej instalacji, kolejne lata wykorzystywania tego systemu - to czysty zysk, jeśli się mylę proszę mnie sprostować, w liczeniu korzystałem z mojego kalkulatora który udostępniam na str
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    (proszę wpisywać dane w szare pola - w białych są formuły do wyliczeń)
    nie bez znaczenia jest komfort z szybkiego dopasowania temperatury do potrzeb za pomocą klimy, ten fakt można wykorzystać do większego obniżenia temperatury w domu w czasie naszej nieobecności - w efekcie wymierne oszczędności w zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 06-02-2011 o 13:19

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    GDZIE "GADAM" NIEPRAWDĘ???
    W wielu punktach niestety. Np.

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Wyobraź sobie Ile miejsca zajmuje PC gruntowa w budynku
    Moja pompa gruntowa zajmuje w budynku 0 (slownie zero) miejsca. Cala jest na zewnatrz. Po za sterownikiem, ktory wisi na scianie i odstaje od niej hmm, 10cm?

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    i jak hałasuje.
    PC powietrzna to mały piecyk na ścianie i zbiornik na cwu ,a to co mruczy jest na podwórku (nie na ścianie)
    Typowe pompy glikowlowe, zajmuja w domu tyle miejsca co .... zbiornik na CO. Pompa znajduje sie wtedy pod zbiornikeim. Calosc ma przekroj no moze z 1m2. I widac malo wiesz, bo nie jest to glosniejsze od lodowki. Po zamknieciu drzwi i kotlowni/pomieszczenia technicznego, nie slychac tego wogole.

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    A ja zamontowałem PC p-w w zeszłym roku pracowała do -32 C(grzałki pomagały).Ale co zrobisz przy gruntowej w takich temperaturach (pewno załączysz grzałki)
    Znowu sie myslisz. Przy -32C przy pompie gruntowej nie robi sie nic Grzalki w pompach gruntowych sa montowane awaryjnie na wypadek awarii samej pompy. W przypadku odwiertow pionowych temp -32C nie ma absolutnie zadnego wplywu na COP. Przy kolektorach poziomych, jak by taki mroz potrzymal dluzszy czas, to pewnie by COP minimalnie drgnelo. Bardzo minimalnie.

    marcin

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    pozwolę sobie mieć inne zdanie, mianowicie przy rocznym zużyciu gazu GZ50 w ilości ok 1800m3, przy zapotrzebowaniu z tego nośnika 19000 kWh, koszt gazu wyniesie wg Taryfy W-3 4843zł, ale przy dostarczeniu do domu z gazu 12000 kWh a pozostałe 7000 z taniego klimatyzatora wykorzystującego sprzyjające warunki pogodowe (cop =4) przechodzimy do rozliczeń wg taryfy W-3 (koszt za 1135m3 to 2836zł), za prąd wg G12 (średni koszt 40gr/kWh zapłacimy za 1750kWh do klimy) 700zł, razem 3536zł - oszczędzamy w roku ponad 1300zł - w tej kwocie można zakupić tani klimatyzator do samodzielnej instalacji, kolejne lata wykorzystywania tego systemu - to czysty zysk, jeśli się mylę proszę mnie sprostować, w liczeniu korzystałem z mojego kalkulatora który udostępniam na str
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    (proszę wpisywać dane w szare pola - w białych są formuły do wyliczeń)
    nie bez znaczenia jest komfort z szybkiego dopasowania temperatury do potrzeb za pomocą klimy, ten fakt można wykorzystać do większego obniżenia temperatury w domu w czasie naszej nieobecności - w efekcie wymierne oszczędności w zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.
    Przyznam rację ,ale nie do końca .
    Kotłownia jest tańsza .Od PC P-W
    Ale jeżeli zastosujesz wysokiej klasy klimę to wytrzyma do -20 ,ale tania padnie przy -5C(oszroni sie )
    Ale mozna spróbować ,widziałem taki budynek ale nie mam relacji

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ten zbiornik to bufor czy zbiornik cwu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0051..jpg
Wyświetleń:	917
Rozmiar:	113,3 KB
ID:	41937

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0241..jpg
Wyświetleń:	1284
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	41936

    a to PC POW-WOda

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Spokojnie to tylko forum

    Jastrząb Nie załączysz grzałek poniżej -20C?????
    To naciąganie klienta na bezsensowne wydatki.

    Nie pisałem ,że jest bardzo głośna ale ,że może być uciążliwa bardzie od powietrznej .Bo nie każdy ma piwnice lub wydzielone odpowiednie pomieszczenie.

    adigg- jaki cop ma twoja pompa (podaj parametry)??? Czysta ciekawość

    Ja opisuje moje doświadczenia ,one są jakie są.
    Montowałem tez pompę gruntową małą i bezgłośną NIBE z falownikiem i zbiornikiem cwu jest super .Ale klient zapłacił za PC ,wym pionowy ,robotę 70 000 zł.
    I w tym przypadku zaproponowałbym gruntową.Ale czasem warto zastosować coś innego.
    Wszystkie rozwiązania mają jakieś wady i zalety .
    Mówmy i o jednym i o drugim.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Jastrząb Nie załączysz grzałek poniżej -20C?????
    To naciąganie klienta na bezsensowne wydatki.
    Niespecjalnie Cie rozumiem. Ja mam pompe gruntowa. Nie mam potrzeby zalaczac grzalek nawet przy -20C. Mam bardzo mokry teren, kolektor praktycznie plywa w wodzie zima. COP stabilne, bez wzgledu na temp zewnetrzna.

    W tym roku bylo najmniej -18C. Pompa nie chodzila dluzej niz 14h na dobe przy takich temp. Po co tu grzalki??

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 06-02-2011 o 22:07

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Przyznam rację ,ale nie do końca .
    Kotłownia jest tańsza .Od PC P-W
    Ale jeżeli zastosujesz wysokiej klasy klimę to wytrzyma do -20 ,ale tania padnie przy -5C(oszroni sie )
    Ale mozna spróbować ,widziałem taki budynek ale nie mam relacji
    podałem tylko przykład opłacalności instalacji taniej pc w klimie przy istniejącej instalacji grzewczej gazem, wg mnie na pewno się opłaca, dogrzewając dom klimą tylko powyżej 5stC (liczyłbym na cop=4)

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar QQQQ
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    370

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Przyznam rację ,ale nie do końca .
    Kotłownia jest tańsza .Od PC P-W
    Ale jeżeli zastosujesz wysokiej klasy klimę to wytrzyma do -20 ,ale tania padnie przy -5C(oszroni sie )
    Ale mozna spróbować ,widziałem taki budynek ale nie mam relacji
    nie masz racji - nawet tania klima ktora eksploatuje w firmie od 3 lat (ogrzewanie /chlodzenie) przy mrozach tej i poprzedniej zimy dzialala ( w miescie, agregat na dachu 3 kondygnacyjnego budynku -poza miastem nizsze temp) - jakis tam modulik ( jezeli nie ma) sie montuje i dziala w duze mrozy - co do rachunkow za prad - nie polecam ..... katastrofa

  10. #30

    Domyślnie

    Rozważam powietrzną pompę...
    Niech mi ktoś powie, jak jest z hałasem tych wiatraków od pompy powietrze-woda? Do czego można takie wiatraki porównać?
    I czy można to jakoś zasłonić? A może umieścić w płytkiej studni o głębokości 1 metra, żeby nie było tego czegoś widać?

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał teco Zobacz post
    Rozważam powietrzną pompę...
    Niech mi ktoś powie, jak jest z hałasem tych wiatraków od pompy powietrze-woda? Do czego można takie wiatraki porównać?
    I czy można to jakoś zasłonić? A może umieścić w płytkiej studni o głębokości 1 metra, żeby nie było tego czegoś widać?
    Halas jaki by nie byl, to zostaje i tak na zewnatrz domu. Gdy uzywasz ogrzewania, to jest raczej zima i chlodno, wiec okna masz raczej pozamykane. Wtedy halas Ci nie przeszkadza.

    marcin

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar DrBUD
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    53-135
    Posty
    86

    Domyślnie

    Cytat Napisał teco Zobacz post
    Rozważam powietrzną pompę...
    Niech mi ktoś powie, jak jest z hałasem tych wiatraków od pompy powietrze-woda? Do czego można takie wiatraki porównać?
    I czy można to jakoś zasłonić? A może umieścić w płytkiej studni o głębokości 1 metra, żeby nie było tego czegoś widać?
    Z hałasem nie jest jakoś szczególnie źle, ale wiadomo, że przy otwartych oknach słychać, jednak nie jest zbyt uciążliwy

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Ten zbiornik to bufor czy zbiornik cwu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0051..jpg
Wyświetleń:	917
Rozmiar:	113,3 KB
ID:	41937

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0241..jpg
Wyświetleń:	1284
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	41936

    a to PC POW-WOda
    hydrauli... na fotce waterstage
    wiec pytanie do niej
    w Opcji POMPA CIEPŁA jest parametr stopnio minuy..
    o co z tym chodzi?
    i jak powinna byc ustawiona.
    popieram ZBYCHA!!

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzufik1 Zobacz post
    hydrauli... na fotce waterstage
    wiec pytanie do niej
    w Opcji POMPA CIEPŁA jest parametr stopnio minuy..
    o co z tym chodzi?
    i jak powinna byc ustawiona.
    Stopniominuty ustawiasię na poziomie 120 (zalecane w on /off dla falownika można zmniejszyć trochę np 80)
    Służy do ustawiania czasu pracy sprężarki i czasu przerwy. W falownikowych chyba tylko określa przerwę.Bo falownik sam gwarantuje długą pracę sprężarki.

    Regulator liczy co minutę odchyłkę od temperatury zadanej i dodaje .Po przekroczeniu zadanej wartości włącza lub wyłącza sprężarkę.
    Ten parametr występuje w wielu regulatorach PC

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Stopniominuty ustawiasię na poziomie 120 (zalecane w on /off dla falownika można zmniejszyć trochę np 80)
    Służy do ustawiania czasu pracy sprężarki i czasu przerwy. W falownikowych chyba tylko określa przerwę.Bo falownik sam gwarantuje długą pracę sprężarki.

    Regulator liczy co minutę odchyłkę od temperatury zadanej i dodaje .Po przekroczeniu zadanej wartości włącza lub wyłącza sprężarkę.
    Ten parametr występuje w wielu regulatorach PC
    no to u mnie ustawione akurat na 250. jaki wpływ ma to na prace ?
    popieram ZBYCHA!!

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrBUD Zobacz post
    Z hałasem nie jest jakoś szczególnie źle, ale wiadomo, że przy otwartych oknach słychać, jednak nie jest zbyt uciążliwy
    a gdyby tak zamontować ten moduł na dachu (nachylenie 42 stopnie) ? ktoś praktykował?

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzufik1 Zobacz post
    no to u mnie ustawione akurat na 250. jaki wpływ ma to na prace ?
    Zmniejszenie skróci czas postoju sprężarki .Ale jeżeli nie masz w domu wahań temperatury zostaw jak jest.Sprężarka nie lubi włączeń.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał teco Zobacz post
    a gdyby tak zamontować ten moduł na dachu (nachylenie 42 stopnie) ? ktoś praktykował?
    Nie zalecam montować do konstrukcji budynku .W nocy słychać wszędzie.Lepiej wolno stojaca w ogródku na ramie z wibroizolatorami.
    Generalnie te maszyny pracują na 50% mocy .trzeba sie wsłuchać czy pracuje szczególnie z boku.
    Wytwarzają jednak wibracje -a te trudno wytłumić .więc trzeba je odizolować

  19. #39

    Domyślnie

    Kupiłem pompę Hewalexa w mega promocji za 2800BRUTTO.Czy ktoś to używa lub wie cóż to za wynalazek??Będę miał ją w domu dopiero we wtorek więc coś bym się chętnie o tym dowiedział

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał steve69 Zobacz post
    Kupiłem pompę Hewalexa w mega promocji za 2800BRUTTO.Czy ktoś to używa lub wie cóż to za wynalazek??Będę miał ją w domu dopiero we wtorek więc coś bym się chętnie o tym dowiedział
    CZekamy na relację .Może tyle warta.Ale poważnie --pochwal się.

Strona 2 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony